DE SCHAKEL Weet U No, 114 Vrijdag 21 Maart 1947 TWEEDE BLAD. Kosteloos Graszaad. Vanwege den Rijksdienst voor Landbouwherstel zal voor het seizoen 1947 kosteloos graszaad worden ver strekt aan: 1) degenen' wier blijvend grasland werd geinundeerd en waarvan herin- zaai noodzakelijk is; 2) de onder 1 genoemde personen, voorzoover de herinzaai van dit blij vend grasland is mislukt en 3) aan degenen, wier blijvend grasland is beschadigd door mijnenvelden, en waarvan herinzaai noodzakelijk is. Tevens zal kosteloos lucernezaad worden verstrekt aan: 1) degenen, wier bouwland met zout water geinundeerd is geweest; Aanvragen om gras-, res. lucerne zaad dienen vóór 1 April a.s. gericht te worden, voorzoover het Oost Z. Vlaanderen betreft aan het Districts kantoor voor Landbouwherstel, Land bouwschool te Hulst, voorzoover het West Z.-Vlaanderen betreft aan het Districtskantoor van bovengenoemden Dienst, Breedestaat te Oostburg. dat er in West Z.-Vlaanderen een aannemer is, welke reeds in Augustus 1945 ingediende rekeningen ten bedrage van f 387,55 bij het Streekbureau nog niet heeft betaald gekregen dat hij een rekening van f 48,61 welke het Streekbureau over 1945 aan hem had, weigerde te betalen, op grond van het feit, dat het Streekbureau zelf in gebreke bleef de rekening a f 387,55 aan hem te voldoen dat op i4-3-'47 de aannemer door den Deurwaarder Brakman te Oostburg gesommeerd werd de rekening a f 48,61 aan het Streekbureau te voldoen. dat het Streekbureau schijnbaar wel op rechten staat, maar de plichten t.o.v. de aannemers buiten beschouwing blijven dat er misschien Vereenigingen voor Gemeentebelangen zijn, welke gezien hun weinige activiteit, wellicht tijd heb ben zich dergelijke zaken eens aan te trekken dat een audiëntie bij de Koningin of bij den betrokken Minister misschien het noodige effect zou sorteeren dat het misschien aanbeveling ver dient de bewoners van West Z.-Vlaan deren, wekelijks een pakje sigaretten te geven of een stuk chocolade, om hen zoet te houden dat wij met be- en verwondering in de Prov. Courant lazen dat reeds nu in 1947 het Ministerie van Economische Zaken tot de overtuiging komt, dat het noodig is bij de bevoorrading de winkels in de getroffen gebieden voor rang te verlenen dat wij die overtuiging reeds in 1945 hadden, maar met een beter laat dan nooit, verder het onze hierover denken dat wij gaarne bericht ontvangen over mistoestanden in ons gewest, maar deze alleen dan ter kennis van het publiek en autoriteiten brengen, wan neer deze met bewijzen kunnen ge staafd worden dat brieven over één en ander aan de Redactie van „de Schakel" kunnen worden gericht onder „Motto" Spre ken is Zilver, maar zwijgen thans dom. NIEUWE BONNEN. Geldig van 23 Maart t.m. 5 April. BONKAARTEN KA, KB, KC 703. (Strook no. 3). Suiker enz. 65-2 Alg, 750 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. choco lade/suikerwerken. BONKAARTEN KD, KE 703. (Strook no. 3). Suiker enz. 66-2, 66-3 Alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. cho colade/suikerwerken. BONKAARTEN MA, MD 703. (Strook no. 3). Suiker enz. 65-4 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade/ suikerwerken. TABAKS- EN VERSNAPERINGS- KAARTEN. Tabaksartikelen 65-1 tabak 3 rants. 65-2, 65-3 tabak 2 rantsoenen. Versnaperingen: 65-1 versnap. 200 gr. chocolade/suikerwerken of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 65-3 versnap. 100 gr. chocolade/sui kerwerken of 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz, Bon voor zuidvruchten uitgesteld De aanwijzing vaneen bon voor 100 gram zuidvruchten voor de houders van een B-, C of D-kaart, welke, zoo als "aanvankelijk is aangekondigd, in de de week van 23-29 Maart zou ko men, is twee weken uitgesteld. Haagsche Hopjes. Kapitalist af. Deze week kreeg ik van den Mi nister van Financiën het verzoek eens met hem te komen praten. Ik er na tuurlijk onmiddellijk op af en zeer wel willend werd ik ontvangen. Hij presen teerde me direct een „sukerspek," om dat hij wist dat ik uit het land van Cadzand kwam. Hij leest ook de Schakel - natuurlijk, iedereen leest die - en was getroffen door het artikeltje „Belastinggeneugten". Het was niet zijn bedoeling geweest om mij persoon lijk in de vermogensheffing-ineens te betrekken (zie Schakel van 14 Maart) en daarom had hij het ingediende wets ontwerp gewijzigd, zoodat voortaan alleen de gep'ensionneerden onder déze belasting zullen vallen, indien ze een pensioen genieten van meer dan f 6000,- per jaar. Ziezoo nu ben ik weer kapitalist af. Gelukkig maar ook, want ik voel me toch meer thuis onder de gewone menschen. Ik moet dus nu geen vijf duizend gulden afstaan van mijn ver mogen, dat ik niet had en wat trou wens alleen maar bestond in de ge dachten van den Minister. We hebben verder genoegelijk zitten kletsen over het land van Cadzand, dat hij goed kende omdat hij er als minister al eens een paar uur geweest was. Hij vond het eenig mooi; aardige achter liefelijke bunkertjes verscholen dorpen, schitterende vergezichten in Schoondijke, aardige doorkijkjes in Oostburg, prachtige bouwvallen in het antieke Sluis. De markt in Oostburg vond Z. E. ook eenig, zoo luchtig en vol licht, echt iets om zaken te doen. De nissenhutten en de bunkers vond hij bijzonder aardig, vooral wanneer die bunkers bewoond zijn, dan zijn ze bepaald romantisch te noemen en verhoogen ze het landschapsschoon in bijzondere mateen niet alleen ver hoogen ze het schoon, maar ook de waarde van den grond. Dit laatste had hem dan ook op de gedachte ge bracht om de landerijen, waarop een bunker staat, te beschouwen als be bouwde perceelen. Dit is intusschen ook geschied, geachte lezeralleen vallen ze nog niet onder de vermogensaanwasbelasting, maar dat komt ook nog wel. L. Het looze vosje. In een alleraardigste fabel van La- fontaine zit een raaf, die een heerlijk stuk kaas heeft- gestolen, rustig met dat stuk kaas in zijn bek op een boom tak. Een hongerige vos door den geur van de kaas aangetrokken, begint een gesprek met den raaf en vertelt hem, dat hij niet alleen de mooiste vogel is maar ook dat hij veel mooier zingen kan dan de nachtegaal. De raaf door die welsprekendheid in verrukking ge bracht, laat zich verleiden om een lied aan te heffen, met het gevolg dat het stuk kaas natuurlijk uit zijn bek viel en de fclooze vos zich daaraan te goed kon doen. Aan die fabel moest ik On langs denken toen Minister Vos aan het Nederlandsche volk bekend maakte, dat dit jaar de fietsbanden, schoenen en steenkolen van de bon zouden gaan. We hebben nu weliswaar nog geen verkiezingen in zicht, maar een pret tige belofte zoo nu en dan kan toch geen kwaad! Toch moeten we met on zen loozen Vos wat voorzichtig zijn, want een vos verliest wel zijrï haren maar niet zijn streken. En je weet, als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzen. Zoo ook hier. Zijn collega van Economische Zaken moest althans onmiddellijk de zaak recht zetten en als een huiselijke huisvader moest Mi nister Huysmans den volgenden dag aan de Nederlandsche huisvrouwen mededeelen, dat schoenen en steenko len dit jaar zeker nog niet van de bon gaan. Als we nu in 't vervolg geen ge loof meer hechten aan de toezeggingen van Excellentie Vos is dat eigen schuld en kan hij het Uilenspiegel nazeggen: „Ik heb het er naar gemaakt". Zich dan spiegelende aan Uilenspiegel spie gelt hij zich zacht. L. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 Maart Breskens 10 uur Ds. van Vliet 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 9,30 Ds. Derksen Nieuwvliet 2 uui Ds. Derksen. Retranchement 10 uur Ds. Barnouw Schoondijke 10,45 uur Ds. Schopenhauer. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10.uur Ds. Nolthenius. Geref. Kerk Breskens, 2 uur, dhr P. de Jonge, Middelburg Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Groede 4 uur, dhr P, de Jonge, Middelburg in de Luthersche kerk. Plaatselijk Nieuws S c li o o n d ij k e. Dinsdag werd al hier in de bunker een tooneelavond gegeven door de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen". Toen de voorzit ter, dhr. Adr. Risseeuw, de avond opende, was de bunkerruimte tot in alle hoeken bezet. Hij heette alle aan wezigen welkom, in het bijzonder de wnd. Burgemeester J. Risseeuw, het eere-lid Risseeuw-Lëenhouts en de ver tegenwoordigers der verschillende zuster verenigingen. Het zeer mooie blijspel „De Kuische Bruidegom" werd zeer voortreffelijk vertolkt, zoodat wij van hieruit een woord van lof aan de spelers willen toezwaaien; vooral de hoofdrollen ble ken in goede handen te zijn. Het spon-

De Schakel | 1947 | | pagina 3