Bezoek van Westlanders ie Breskens. In het groote woordenboek van Van Dalen, Staan geen woorden genoeg om onzen dank te betalen. Vrijdagmiddag 1.1. werd onze gemeente be zocht door een 70-tal Westlanders welke met twee autobussen en een vrachtauto omstreeks vier uur alhier aankwamen aan het Rijks- werkkampgebouw alwaar zij door Burgemees ter Eekhout en genoodigden werden opgewacht. Nadat allen in dit gebouw hadden plaats genomen werd dit gezelschap toegesproken door Burgemeester Eekhout, welke allen har telijk welkom heette en schetste de toestand van voorheen en nu in Z.-Vlaanderen, bracht zijn hartelijken dank uit voor het vele dat de Westlanders reeds gedaan hadden voor onze gemeente en hoopte dat de band nog steeds hechter moge worden. Daarna nam de heer Minnaar uit Maasdijk het woord en deelde mede dat hetgeen zij reeds in het Westland voor Breskens gedaan hebben nog maar een begin was en deed de toezegging dat er weer een nieuwe actie ge voerd zal worden. Wethouder van Haneghem sprak de gasten toe en memoreerde de toestand van heden en deed dit op humoristische wijze. Nadat door eenige dames ververschingen waren aangeboden werd door de heer Iz. de Hullu aan de gasten hun logies toegewezen, welke door de burgerij was aangeboden. Des avonds werd in hetzelfde gebouw een zeer geslaagde uitvoering gegeven voor circa 700 personen. Door het muziekgezelschap „E.M.M." van Maasdijk o.l.v. directeur W. Grebel, werd het Wilhelmus gespeeld, hetgeen door allen staande werd aangehoord, en verder nog een tiental nummers welke keurig werden uitgevoerd. Daarna werd door de Tooneelvereeniging „Kunst en Genoegen" uit de Lier opgevoerd: „Tante Jutta" klucht in drie bedrijven, dat zeer verdienstelijk werd uitgevoerd en bij het publiek de lachspieren danig deed werken. En tot slot trad op de Accordeonvereeniging „D.O.V." van Maasdijk, o.l.v. directeur A. N. Middelburg, met een 10-tal nummers, wat zeer in de smaak viel. Zeer pakkend was het onderstaande lied die voor den inval van de Jappen op Java door ons Gouvernement be taalde redevoeringen voor de radio hield tot het Inheemsche publiek - in de Maleische taal - welke uitsluitend gericht waren tegen de Japanners; deel van onze anti-Japansche propaganda in het tijdvak 8 December 19414 Maart 1942. Twee weken na onze ca pitulatie. dus medio Maart 1942 was dezelfde man in Japanschen dienst en hield hij dezelfde propagandistische redevoeringen voor de radio, maar nu tegen de Nederlanders en pro-Japan. Zoo onbetrouwbaar als bedoelde „mi nister" zijn diens collega's evenwel niet allemaal; er schuilen ook wel eerlijke elementen onder, menschen die hun overtuiging eerlijk zijn toegedaan. Rest dan evenwel nog de vraag of zij over voldoende kennis, ervaring en tact be schikken, om een republiek zelfstandig mede te besturen en daarop kan ik alleen een ontkennend antwoord geven. Niet de tegenwoordige leiders van de Republiek zijn in staat op te tre den als deskundig bestuurder; zij be schikken niet over voldoende stuur manskunst, om de zich bij de Ver- eenigde Naties als nieuw schip van staat aandiende „Republiek Indonesia" op de hooge deining van de wereld zeeën koers te doen houden. Boven dien beschikt dat nieuwe schip niet over voldoende motorische (econo mische) kracht, om de in convooi va rende snelle vloot van de Union of Nations in haar dynamische vaart naar een betere wereld bij te houden; achter de sterke sleepboot van Groot-Neder land bestaat die mogelijkheid m.i. wel. Daaraan zal evenwel moeten vooraf gaan het sluiten van een sleepcontract, een contract tusschen beide partijen, dus in overleg met elkaar. Over dat overleg in het volgend hoofdstuk. L. (Wordt vervolgd). gezongen door Leen Lange den refreinzanger de heer £ucto~>i. et SmeAgo-. Wijze: Aan het strand stil en verlaten. Breskens heeft voor de bevrijding, Wel een zware tol betaald, En het heeft zich veel ellende, Daarbij op den hals gehaald. Vele huizen stuk geschoten, Bijna 't heele dorp vernield, Zoodat ;t eens welvarend plaatsje Weinig huizen overhield. Ook het cultureele leven, Werd bedreigd met ondergang, En dat is, het is niet anders Eigenlijk al veel te lang. Breskens' wakk're Burgemeester Nam met spoed de zaak ter hand, En zoo kwam na eenig hand'len, 't Westlandsch comité tot stand, 't Westland heeft niet veel geleden, En het kostte weinig strijd, Of heel veel vereenigingen, Waren graag tot hulp bereid, 't Resultaat van alle moeite, Is nu algemeen bekend Breskens heeft om hulp tot 't Westland Zich niet tevergeefs gewend. Breskens cultureele leven Moet herrijzen uit haar asch, En^ het moet, al kost het moeite, Éénmaal worden zoo het was. Een drietal vereenigingen Ziet gij heden voor U staan Allen, niemand uitgezonderd Zijn met Breskens lot begaan En wij willen gaarne helpen Tot verlichting van LTw last En het LUCTOR ET EMERGO Metterdaad wordt toegepast. De opbrengst van de uitvoering op deze avond kwam ten bate van de Muziekvereeni- ging „Uit het Volk Voor het Volk, alhier. In de pauze deelde de heer Minnaar uit Maasdijk mede, dat er reeds een bedrag was geschonken van f 2982,10 doch dit vond de commissie een eigenaardig bedrag zoodat men besloten heeft deze post aan te vullen tot f 5000,welke aan Burgemeester Eekhout werd overhandigd. Deze opbrengst is bestemd voor de cultureele wederopbouw van Breskens. Na deze mededeeling volgde een daverend applaus. De heer 1. de Hullu, Voorzitter der Muziek vereniging alhier had gaarne de verschillende medewerkers willen bedanken, doch daar het zeer laat was geworden sloot hij dezen avond met een korte rede. Wij kunnen met vol doening terugzien op het gebodene. Zaterdagmorgen maakte het gezelschap nog een tochtje door West Zeeuwsch-Vlaanderen waar o.a. Sluis, Aardenburg en Eede werden bezocht, ook de plaats waar H.M. de Koningin de eerste stap heeft gezet op Nederlandschen bodem na de bezetting. Plaatselijk Nieuws G r o e d e. Vrijdag had alhier in de boven zaal van het gemeentehuis een familie-avond plaats, ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Chr. Zangvereniging „Halleluja"; medewerking verleenden hieraan de Chr. Muziekvereeniging en het Kinderkoor. De zaal was geheel bezet, toen de voor zitter der vereeniging, Ds. Derksen, de avond opende. Hierna volgde zang, muziek, voordracht, enz. Het is een zeer mooie avond geworden en wij twijfelen er niet aan of allen gingen voldaan, na het sluitingswoord, huiswaarts toe. Zaterdagavond had op uitnoodiging van de Damclub alhier in het gemeentehuis een vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen Groede en Breskens. De uitslagen waren: W. Oosterling—J. C. Ie Bleu I I Jac. LuteijnW. Luteijn o2 W. v. d. BroeckeA. Baden 2o P. GasteleijnA. Wisse 1 1 Jan OosterlingH. de Vlieger 1 1 M. CasteleijnH. van Melle o2 C. v. d. BroeckeJac. Verduijn 1 1 Iz. Verduijn—L. de Vlieger 2—0 F. de Roo—P. Dierick o2 IJ z e n d ij k e. Dinsdag had alhier in het Hofzicht theater een Contactavond plaats uitgaande van de G.O.I.W., afd. W. Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij o.m. op het programma voorkwam de vertooning der film „Pastor Hall". Er was veel belangstelling en het is een zeer mooie avond geworden waarop de G.O.I.W. met voldoening kan terugzien. Zaterdag had alhier het solisten-concours plaats. Burgemeester jhr. von Bönninghausen tot Heringhaven sprak het openingswoord, waarbij hij tot zijn vreugde constateerde, dat het muziekleven in ons gewest weer begint op te leven. De medailles beschikbaar ge steld door H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana, de Commissaris der Koningin, de Burgemeester dezer gemeente en de Zeeuwsch- Vlaamsche Muziekbond, werden toegekend aan: Mej. S. Faas te Biervliet ie prijs, afd. Uitmuntendheid; A. v. d. Brande te Clinge ie prijs, ie afd.; A. de Kijzer te Biervliet ie prijs, 2e afd.; J. Bossand te Oostburg ie prijs, Eere-afd en J. van Waterschoot te Lamswaarde ie prijs, 3e afdeeling. Breskens. Bij de Woensdag alhier ge houden aanbesteding voor het maken van toegangsdammen enz. ten behoeve van 5 woningen aan de Nieuwe Sluis werd inge schreven door: Joh. Vergouwe, Breskens f 2690. Fa. I. Vergouwe, Breskens f 2085. J. Kooyman, Voorschoten f 1855. Fa W. de Bokx, Terneuzen f 1795. J. de Oude, Biervliet f 1357.— P. Vermeulen Cambier, Breskens f 1068. D.K. OOSTBURG. SCHOENENBONNEN. Van 17 t.m. 28 Maart bestaat gelegenheid tot het ontvangen van een schoenenbon aan personen, wier T.D. nummer eindigt op 1,8, 4 en o en sedert de uitreiking op cijferaan- wijzing nog geen bon ontvingen. Tevens wordt gedurende hetzelfde tijdvak een bon uitgereikt aan kinderen geboren in de maand Maart 1932 tot en met 1946 en de kinderen geboren in Mei 1946. Na 28 Maart worden geen bonnen meer uitgereikt. Inlegvellen behooren met de be treflende TD' en te worden medegebracht. NIEUWE BONNEN. Tijdvak van 16 t.m. 29 Maart. BONKAARTEN KA, KB, KC 703. (Strook no. 3). Brood: 65-1, 800 gr.; 65-2, 400 gr.; 65-D reserve, 1600 gr.; 65-K reserve, 800 gr. Boter: 65-1, 125 gr. boter; 65-2, 125 gr. margarine of 100 gr. vet; 65-3, 250 gr. margarine of 200 gr. vet. Melk: 65-1, 4 liter; 65-2, 65-3, 7 liter. Vleesch: 65-1, 100 gr.; 65-2, 400 gr. Kaas: 65-1 Algemeen, 200 gr.; 65-E reserve, 200 gr. BONKAARTEN KD, KE 703. (Strook no. 3). Brood: 66-1, 800 gr.; 66-R reserve 800 gr. Boter: 66-1, 250 gr. boter; 66-2, 125 gr. margarine of 100 gr. vet. Melk: 66-2 en 66-3, 12 liter. Vleesch: 66-1 en 66-2, 100 gr. Kaas: 66-1 Algemeen, 100 gr. Rijst: 66-U reserve, 500 gr-, rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kinderbiscuit. Sinaasappelen: 66-S reserve, 1 kg.; 66-V reserve, il/2 kg. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704. (Strook no 3). Brood: 65-4, 800 gr. Boter: 65-4, 250 gr. boter. Margarine: 65-4, 250 gr. margrine of 200 gr. vet Melk: 65-4, 5 liter. Vleesch: 65-4, 300 gr.; 65-5, 100 gr. Kaas: 65-4, 200 gr. Eieren: 64-4, 5 eieren. Op 20 Maart a.s. zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen 66-S reserve en 66-V reserve moeten uiterlijk 19 Maart a.s. bij den hande laar worden ingeleverd. Aflevering van de sinaasappelen zal zoo vlug mogelijk geschie den. De niet aangewezen bonnen van de strook no. 2 kunnen worden vernietigd. Scheerzeepbonnen Het C.D.K. deelt mede, dat de scheerzeep bon „Textiel 1 M", die begin Januari j.l. werd aangewezen, uiterlijk op Zaterdag 15 Maart bij een detaillist moet zijn ingeleverd. PREDIKBEURTEN Zondag 16 Maart Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 9,30 Ds. Derksen Nieuwvliet 2 uui Ds. Derksen. Retranchement 10 uur Ds. Barnouw Schoondijke 10,45 uur Ts. Schopenhauer. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10.uur Ds. Nolthenius. Geref. Kerk Breskens, 10 uur, dhr P. de Jonge, Middelburg Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Groede 3 uur, dhr P, de Jonge, Middelburg in de Luthersche kerk.

De Schakel | 1947 | | pagina 2