Burgers van Breskens door welke regeering dan ook, zal moeten worden uitgeroeid, doch dat zal niet zoo eenvoudig meer blijken te zijn en in elk geval nog vele levens kosten. De vraag dringt zich aan velen onzer op, of dat alles wel onvermijde lijk ware geweest en mijn antwoord daarop kan niet anders dan ontken nend zijn. Iedere loyale burger van Nederlandsch-Indië, die het ontwikke lingsproces daar persoonlijk heeft mee gemaakt en die de geaardheid van zijn vredelievende bevolking voldoende kent, is er van overtuigd dat alles voorko men had kunnen worden. Wanneer de door ons in de kampen beraamde plan nen voor de overname van het bestuur uit handen van de Jappen hadden mo gen worden uitgevoerd, was er geen revolutie ontstaan. Hoogstens hier en daar een tijdelijke ongeregeldheid, die met een handjevol menschen gemak kelijk overwonnen zou zijn geworden. Edoch, inplaats van onze vrijheid, met de gelegenheid om onze vroegere plaatsen in het regeeringsapparaat en in het maatschappelijk bestel weer in te nemen, kwam de beruchte order van Lord Mount Batten, de geallieerde op perbevelhebber van den Zuid-Pacific, om in de kampen te b 1 ij ven. Nu gold dus voortaan uitsluitend het Engelsche gezag over het voormalig Nederlandse h-Indië. Ik heb per soonlijk steeds een groote sympathie gehad voor den Engelschman en wil nog gaarne aannemen, dat hetgeen na 29 September 1945 op Java is gebeurd, dat de vele door de Engelsche bezet ting gemaakte fouten zijn toe te schrij ven aan ontwetendheid en vooral aan gebrek aan kennis van den Javaan. Ik kan nog niet gelooven dat de Engel- schen met opzet de Nederlandsche zaak in Indië in de soep zouden hebben ge reden, doch daar tegenover staan toch feiten, welke niet heelemaal te ver- waarloozen zijn en wordt in elk geval de schijn gewekt, dat Engeland voor alles hun Straits Settlements in orde wilden hebben en de zaken bij hun concurrent, Nederlandsch-Indië zooveel doenlijk in de war te laten loopen. Zoo las ik onlangs in een van onze bladen, dat Engeland bezig is Singa pore tot stapelplaats te maken voor de producten van ons Indië en dat in de Straits worden verhandeld alle van Nederlandsche ondernemingen op Su matra aikomstige, door de extremisten gestolen inventarissen en goederen van die ondernemingen. Ik wil op al die dingen hier niet nader ingaan en ben daartoe ook niet competent. Wanneer de kwestie „Indonesië" eenmaal tot het verleden zal behooren, zal wel aan het licht komen, of de thans uitgespro ken onderstellingen al dan niet juist waren. De Engelsche troepen hebben thans Indië verlaten, doch een feit is, dat zij in hun taak ernstig zijn tekort geschoten. Ze kwamen, aldus hun be velhebber generaal Christison in zijn hooger aangehaalde verklaring, om de Japanners te ontwapenen en de geïn terneerden te bevrijden. Thans even wel zijn er nog talrijke Japansche offi cieren en soldaten in Indië, die de extremisten opleiden, aanvoeren of met hen strijden tegen de Nederlandsche troepen! De geinterneerden zijn even min allemaal door hen ontzet, want thans, zestien maanden na de aan komst van de Britten op Java, zuchten nog duizenden en duizenden Europeanen in het bijzonder Indo-Europeanen, ach ter prikkeldraad in verschillende kam pen op Java, thans „bewaakt" door Republikeinsche geregelde troepen, of wat daarmee gelijk te stellen is in vele gevallen, door extremistische „gezags dragers", jNa den Travaalschen oorlog zongen we als kinderen een schimp lied op den Engelschman, die de Trans- vaalsche vrouwen en kinderen naar de kampen sleurde en nu kunnen de kleintjes op Java jammeren, dat hij ze in de kampen achterliet, in weerwil van zijn belofte om ze te bevrijden. Dat de bezetting van enkele plaatsen op Java niet met Engelsche, doch met Britsch-Indische troepen ook een na- deelige factor is geweest voor ons, kan worden geconcludeerd uit de wijze waarop deze tegenover de extremisten zijn opgetreden. Toen deze troepen uit Semarang vertrokken - na overdracht van die bezetting aan ons leger - deelden die Britsch-Indiërs handgrana ten uit aan de extremisten, maakten zij stemming tegen de aangekomen Nederlandsche soldaten en maakten zij het voor ons achtergelaten materiaal als tanks en vrachtauto's onklaar. Voorts blijkt tegenwoordig bij herhaling, dat de extremisten- thans beter bewapend zijn dan een jaar geledenvelen hebben n.l. Lee-Enfield geweren van de Engel- schen Hiermede genoeg over den chaos volgende week over het ontstaan en wezen van de Repoebliek Indonesia. L. (Wordt vervolgd) H. K. H. Prinses Juliana schonk Dinsdagmorgen om 2,24 uur het levert aan een dochter. Het Prinsesje draagt de naam MARIA CHRISTINA en zal MARIJKE genoemd ivorden. Moeder en kind-maken het goed. D.K. OOSTBURG. RIJWIELBANDEN. Met verwijzing n&ar de publicatie van het Centraal Distributiekantoor betreffenke de aanvrage voor rijwiel banden voor bedrijven van 10 en meer werknemers wordt medegedeeld, dat aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald op het D.K. te Oostburg en ingeleverd dienen te worden vóór 25 Februarie 1947, Aanvragen na deze datum worden niet in beahndeling genomen. TEXTIEL. Het publiek wordt er op attent ge maakt, dat alle aanvragen voor Textiel moeten worden ingediend tusschen den iste en ioen van de maand. Naar aanleiding van een door onzen Burgemeester gehouden radio-rede in 't najaar van 1946, zijn verschillende gaven binnengekomen voor het ver- eenigingsleven hier in Breskens, die deze gaven reeds in hun bezit hebben. Zoowel werd in 't Westland een actie op touw gezet, door de Muziekver. „Eendracht Maakt Macht" te Maasdijk, welke vereen, op het concours te Jut- phaas in afd: Uitmuntendheid een eerste prijs behaalde met 356 punten, tevens een Eere-prijs voor het hoogste aantal punten van het geheele concours. Bovengenoemde vereeniging heeft voor onze Muziekvereen. hier ter plaatse reeds veel gedaan. En nu wil deze vereen, met de Ac- cordeonvereeniging D.O. V. van Maasdijk, hier in Breskens een uitvoering geven in de maand Maart a.s., heelemaal be langeloos, ten bate van onze Muziek. Wij stellen dit zeer prijs, en zullen ons best doen om dit doorgang te doen vinden, niet alleen omdat onze Muziek er financieel beter van wordt, maar ook en vooral, opdat zij die niet ge troffen zijn, eens kunnen hoe wij hier in Breskens nog met vele moeilijkheden te kampen hebben, wat ons in de toe komst wellicht ten goede komt. Nu is de moeilijke vraag om die menschen voor één nacht onderdak te geven. Daarom doen wij een beroep op alle burgers van Breskens, zoo mogelijk voor één nacht één of twee personen logies te verschaffen. Het gezelschap zal totaal pl.m. 60 personen zijn. Om die allen onder te brengen is niet zoo eenvoudig, maar wanneer een ieder meehelpt zal dit zeker kunnen. Zij die ons terwille willen zijn door één of meer personen te ontvangen worden beleefd verzocht dit op te geven aan onderstaande personen. Liefst zoo gauw mogelijk. Bij voorbaat dank. Iz. de Hullu, Jac. Visser, J. van Dijke. Plaatselijk Nieuws G r o e d e. De Raad dezer gemeente kwam Dinsdag 18 dezer om 9 uur in buitengewone zitting bijeen. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat in den aïgeloopen nacht in het Prinselijk gezin een Prinsesje geboren was en hij de gelukkige Ouders en H.M. de Koningin namens den Raad het Oranje comité en alle inwoners der gemeente met deze heugelijke gebeurtenis had gefeliciteerd, werd besloten een telegram met gelukwenschen te verzenden. .Verder nam de Raad het besluit, om het Marktplein „Ring" genaamd, te herdoopen, en bedoeld plein de naam te geven van „Prinses Marijke plein." HERTENKAMP GROEDE. Van een Amsterdamsche instantie, elke vooralsnog onbekend wenscht te blijven, waarvan enkele leden in Zeeuwsch-Vlaanderen waren ter gelegenheid van de Ruiten Troef Actie, ontviug het gemeentebestuur van Groede een bedrag van f 1000.— onder voorwaarde, dat deze som zou worden aangewend voor den ombouw van het bunkerdorp Groede tot „Hertenkamp". Het vrouwenkamp Groede word zeer binnenkort opgeheven. De nog aanwezige geïnterneerden gaan naar de kampen Gilze Rijn en Weesp. Kamp Groede wordt mannenkamp. Breskens. Ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Maria Christina wapper den alhier des morgens reeds vroeg van de officieele en vele particuliere gebouwen de Vaderlandsche driekleur. Door een drietal herauten te paard werd het heugelijk nieuws in de gemeente bekend gemaakt. Om 10 uur verzamelden alle schoolkinderen met het onderwijzend personeel en bestuur der Oranjevereeniging in de Dorpsstraat en gingen vervolgens in optocht door de ge meente, voorop de muziek, padvinders en padvinsters. Jammer was het dat de muzi kanten niet den geheelen tocht muziek konden maken, doordat de instrumenten vanwege de strenge vorst niet te bespelen waren. Des namiddags werd in de cantine van het Rijkswerkkamp voor de schoolkinderen een leuke film gedraaid, terwijl zij tevens getrac- teerd werden. Des avonds had in het zelfde gebouw een feestavond plaats voor de leden van de Oranje vereeniging en genoodigden (ruim 600 per sonen). Deze samenkomst werd geopend door den voorzitter der Oranjevereeniging, waarna staande het Wilhelmus werd gezongen, bege leid door leden van de muziekvereenigïng, die, hoewel nog gering in aantal, dezen avond zeer verdienstelijk werk hebben verricht. Daarna werd gesproken door den eere voorzitter, burgemeester Eekhout. De zangvereeniging onder leiding van den heer Basting bracht eenige toepasselijke liederen ten gehoore gebracht, welke zeer in den smaak vielen. Door een groepje meisjes en jongens werden reidansen gedaan. Ook werden ter opluiste ring eenige films gedraaid. Door weth. Van Haneghem werd voorge steld om een telegram van gelukwensch te zenden naar de Koninklijke familie, hetwelk luide werd toegejuicht. Het bestuur van de pas opgerichte Oranje vereeniging kan dan ook met voldoening terugzien op hetgeen zij in zoo'n korten tijd bereikt heeft. Wij hopen dan ook dat zij nog menigmaal dergelijke feestjes mogen organi- seeren.

De Schakel | 1947 | | pagina 2