DE SCHAKEL „De vliegende Hollander". No. 109 14 Februari 1947 TWEEDE BLAD. Legende of werkelijkheid? Deen haven en geen kroeg ooit een kort stondig thuis Alleende zee, het want, de krakende kombuis En 't kreunend roer, dat doelloos keert en [wentelt, In eeuwig zwerven tusschen Poolen Zuiderkruis. BEN v. EYSSELSTEIJN. (Uit: „Tusschen Zuiderkruis en Poolster"). ARIECLAKSSKN. ,,Zoo waor as ik hier zit, m'neer, ik heb het gezien, dat ellendige schip, En al is 't dan 'n vijftig jaor geleeje. ik kan je ervan vertellen, of 't gisteren gebeurd was". Ik wist wat van me verwacht werd en greep naar mijn sigarenkoker. Als Arie een verhaal achter de kiezen had, dan moest er tabak bij. Daar ging mijn laatste Karei I, ik keek 'm met weemoed na. Arie's oude zeemansmes hakte hem netjes in drie stukken het grootste verdween meteen achter zijn bruine tandstompjes, d.e beide andere werden zoo lang bewaard onder zijn donkerwitte zeemanspet. Hij is al een paar jaar dood, maar nu ik dit schrijf, zie ik hem weer tegenover mij zitten, alsof ik hem nog gisteren gesproken had. Onze kennis making was even curieus als de man zelf. Ik geloof, dat het in den zomer van '35 was, toen ik tegen hem opbotste op den hoek van zoo'n smoezelig straatje in Rotterdam's havenbuurt. ,,Die aanvaoring kost je 'n sigaor", zei Arie Claessen; ik deed er nog een borrel bij en de vriend schap was in dubbelen zin beklonken. 1 Iet was bij die gelegenheid, dat hij mij het eerste van .die merkwaardige verhalen uit zijn zeemansloopbaan op- dischte. Hij vertelde ze grootendeels voor zijn eigen genoegen; ik denk, om de trage eentonigheid van het leven in het tehuis voor gepensioneerde zee lieden wat te breken. Dat verhaal over den vliegenden Hollander deed hij me bij een der volgende ontmoe tingen, die ik altijd in hetzelfde kroegje met hem had, waar'ik hem het eerst fuifde op een „oorlam" en dat den schoonen naam droeg van „Nelly's Bar". Misschien was veel van wat hij ver telde niet waar, hetgeen men ook zou vermoeden na zijn stereotype opmer king: ,,'k heb veul beleefd en 't meeste is waor gebeurd ook!" Maar daarom was het niet minder interessant, naar hem te luisteren; dat van den Vliegenden Hollander was in ieder ge val waar gebeurd. Dat heeft Arie me tenminste herhaalde malen verzekerd. En hij méénde 't. Dikwijls heb ik, als ik zoo tegenover hem zat, de rimpels van zijn tanig gezicht trachten te tellen. Ik ben er nooit uitgekomen; wind en zout water hadden ze ontelbaar gemaakt. Twee boven zijn neus werden dieper, als je zei, dat je hem niet geloofde; de eenige remedie was dan het offer van alweer 'n Karei I. Bovendien werkte tabak bij Arie als sterke stimulans; dat wil zeggen, dat de verhalen nog spannender werden, als de mond, waaruit zij kwamen, gelooid was met nicotine 't WAS IN DE GOLF VAN BISKAJE Op 24 November 1874 was Arie uitgevaren voor die gedenkwaardige reis. Het fregat, waarop hij toen als 19-jarig matroos diende, geraakte in de Golf van Biskaje in een hevigen storm. Tegen den avond werd het nog erger, zoodat de „ouwe" bevel gaf, alle zeilen te reven. Zoo dobberde de „Annemarie" rond, toen 's nachts de hel pas goed los brak. Het was haast geen doenin de kajuiten en het ruim werd alles kris kras door elkaar geslingerd: ,,'t Was net een poppekast op 't eind van de voorstelling", zei Arie, En wat aan dek niet driedubbel was vastgesjord, ging onherroepelijk over boord. Toen katte het anker. Arie en de lichtmatroos Joris Berg werden opgetrommeld om het weer vast te zetten. Bukkend voor de zware stortzeeën, haast kruipend, kwamen ze tenslotte op het voorschip, waar het hondenkarweitje wachtte. En even daarna gebeurde het. De storm zakte net wat af, toen Berg riep: „Bakboord vooruit, schip!" Ja, daar zeilde het. En het merkwaardigste was, dat de schuit ondanks den storm en de dichte duisternis duidelijk zicht baar was. Waarom, dat kon Arie me niet ver klaren. Het schip was van een make lij, die al een eeuw of twee niet meer op zee gezien werd: het type Oostinje- vaarder uit den Compagniestijd. Het voer met volle zeilen voor den storm en was in een oogenblik de dobberende „Annemarie" voorbij. Toch hadden de beide matrozen tijd gehad, om te zien, dat de romp bloedrood geschilderd was en zich niemand aan dek bevond. Neen, toch wel iemand: op de kampanje stond een eenzame figuur, 'n lange zwarte kerel, die met één hand de roerpen omklemde. Nadat het fantoom verdwenen was, keken de mannen elkaar een oogen blik aan. Ze zeiden niets, maar dachten hetzelfde. Arie moest een nieuwe tros touw halen en toen kwam die stortzee. De stortzee, die hemzelf tegen de ver schansing sloeg en Joris Berg meenam. Niemand heeft er iets van gehoord of gezien, maar toen het water was weggespoeld, was het dek leeg. Ze hebben het z'n ouwetje en z'n meisje thuis, den volgenden dag ge schreven. Maar wat de maats nog weken en maanden daarna onder el kaar bespraken, hebben ze niet ge schreven. Dat Joris Berg stierf, omdat hij het was, die den Vliegenden Hol lander het eerst gezien had. En dat Claessen als door een wonder hetzelfde lot was ontgaan. Misschien, omdat hij, toen hij het schip zag, een kruis had geslagen. Padang, 11 Jan. '47. Beste menschen! We zien weer in 'n nieuw jaor ge stapt en dan is 't de gewoonte om mekaere de beste wenschen te doen. Ik bin de keer wel een bitje laote mao beter laote dan nooit, zeg het spreek woord. Vroeger ging ik altied langs de deure, èel de femilie af, ook wao j' aenders nooit kwam en dan was 't Nu zegen in 't nieuwe jaor en a je niks wil geven dan ouw je 't maor. Deze keer zeg ik dat nie en kom ik ook nie langs de deure. 'k En een vlaoge kaortjes verstierd, maor 't is ondoenlik om iedereen der een te stie ren en voo degenen die d' er geen had èn bie dezen een gelukkig 1947. We n' èn der ier ook nog a wa van ge- maokt. 't Was groote feèsteDe pio niers an een groote vint gemaokt en die wier op klokslag 12 uur opgangen en verbrand, da was dus 1946. Nu aon ze voor 1947 dien kleinen van ons genomen, dat is een ouderloos manneke da we bie Pesing gevonden èn en die ook nog in Padang bie ons is. Op z'n driewieler (buitgemaokt) wierd ie on der aankondiging van „ier kom 1947" voortgedouwd, maor ie was wa d' onder den indruk en begon te blèten. Ik zei bie m'n eigen da's maor een slecht jaor te wege. Af fijn afwachten maor A we weer ouwe jaor èn zun we beter kunnen zeggen of 't goed of slecht gewist is. Dit dan over de jaor- wisseling. Mee al die daogen wordt er netuur- lik nog a vee geschreven en m'n pe pier was vérre op. Op een middag staon 'k zo mie Anton te praoten over 't een en ander en 't kwam netuurlik ook over 't Westen. Ie zeg tegen me, 't gao nog al in de parochie 'k Zeg gen jao de berichten die ik kriegen zien ook nog a goed, maor tusschen twee haokjes, zeg 'k tegen em, 'k moe je is wa vraogen. Je bin noe van de Welfare en ik zitten biena zonder schrief- papier, je hie nog wa voo me. Jao, zegt ie 'k èn nog wat, 't is we diere mao goed. Da 't' diere is zeg 'k tegen em, da's geen bezwaor, we wor'n der nao betaold, mao kun je 't an twee kanten beschrieven. Nu, zei 't ie, mao a je 't an één kant beschrieft kun je 't wèl aan tweè kanten lezen! 't Is nog altied denzelfden. Geèn draod veraandert. Da zu je we mer ken aamme wee sama-sama in 't Wes ten zien. Verder gaot ier nog a goed. P>n bitje last mee die extremisten, mao die kriegen zo leèlik voo der broek da ze niks van ons terug èn. 'k Zien pre cies veugels, mao 't omgekeèrde van een zwaluw, wan een zwaluw gao weg als 't koud wordt, mao een extremist smeert em as 't worm wordt, da's 't verschil. Mao 'k gaon der weer is mee stop pen, de rest maok het ook allemao goed, dus da kan nie beter Af fijn 'k èn wee genoeg gepraot, 't gao d'an- ders vervelen die onzin. Allemaole de beste groeten en een zweèterige poot. Namens allemaole, Mas. PREDIKBEURTEN Zondag 16 Februari Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 9,30 Ds. Derksen Nieuwvliet 14 uui geen dienst Retranchement 10 uur Ds. Barnouw Schoondijke 10,45 uur Ds. Schopenhauer. Doopsgez, Gem. Aardenburg 10.uur Ds. Nolthenius. Geref. Kerk Breskens, 10 uur Ds. J. Couvée, Axel. Clubgebouw voorm. fabriek Van Melle. Vertrek auto uit Groede 9,45 uur. Groede n.m. 3 uur Ds. J, Couvée, Axel. in de Luthersche kerk. Gevonden voorwerpen 1 portemonnaie met inhoud. 1 inlegvel, textielpunten. 1 dameswant. 1 meterstok. Inl. Gemeente-Secretarie Schoondijke. Correspondentie. Wil de schrijver van het ingezonden stuk, met onderteekening „Een ander maal gedupeerde", zijn naam en adres bekend maken aan de uitgever van dit blad?

De Schakel | 1947 | | pagina 4