landsch-Indisch leger, waarin ook de Indonesiër steeds in grooten getale aan wezig is geweest, op het gros van de Inlanders een onuitwischbaren indruk van macht en recht zou hebben ach tergelaten. Vooral ook van recht, om dat deze troepen dan zouden hebben gestraft den ook door den gewonen Inlander zoo gehaten krompootigen Ja panner, die ook de Inheemsche be volking alles had ontstolen. De een voudige dessa-man is geneigd tot helden- vereering; moed, macht en kracht is door al zijn legenden en sagen gewe ven en avonden lang kan een oudere man in de dessa daarover verhalen doen aan de jongelui uit zijn omgeving, die zijn verhalen van zijn lippen lezen en geheel daarvan onder den indruk komen en blijven. Die jongelui doen -op hun beurt als zij oud zijn geworden, op dezelfde wijze en op dezelfde plaats dezelfde verhalen weer aan de alsdan aanwezige jeugd. In het blanke ras en uiteraard het meest in den Hollander, omdat hij dien van nabij kende, zag de doorsnee Javaan een man van kracht, macht en moed.- Het was voor hem al een onbegrijpelijk iets dat die Hol landers het op militair terrein op zoo'n korten termijn tegen het Japansche leger hadden moeten afleggen. Ze had den die Hollanders bij tientallen zien sneuvelen en daarna bij honderden, duizenden in de kampen zien bezwij ken. Die dooden konden natuurlijk de Jappen niet meer straffen en de in de kampen nog aanwezige schimmen van Hollanders konden dat evenmin, dat was voor hem begrijpelijk. Doch wan neer daar een leger van andere Hol landers, al vechtende tegen de Jappen, was teruggekomen op Java, dan was zijn vertrouwen in de macht van Ne derland hersteld en dan had de oudere dessa-man aan zijn jongere dorpsge- nooten verhalen gedaan van dat Neder- landsche millioenenvolk daar ver over zee, dat niet te verslaan is, dat onuit roeibaar is en dat die Hollanders in Java zullen blijven met de Javanen en verder in geheel Indië met de andere bruine bewoners van die eilanden. Helaas kwamen in de plaats van de Hollandsche soldaten de donker-getinte Britsch-Indische troepen, bleven de Ne- derlandsche gezagsdragers weg, hetgeen ons te staan kwam op een zeer aan zienlijk verlies aan prestige. L. (Wordt vervolgd). nen!" „De King is voor!" „Neen, neen, neen! Neenl" Met een snelheid, die op de effen renbaan van Epsom nog niet was overtroffen, schoten de beide paarden voorbij de groote tribune. Nogmaals waren zij met elkander op volkomen gelijke hoogte. Met vlokken schuim bedekten zij elkanders schoft. Elkan ders heete adem vingen zij in hun neusgaten op en de donkere aarde scheen bij hun duizelingwekkende vaart onder hen weg te vlieden. Achter een staketsel van vijf stevige eiken balken verhief de haag zich vlak voor hen. Daarachter gaapte een niet minder dan twaalf voet breede sloot, donker en diep, en achter die sloot stond weder een haag. 't Was kortom een sprong, dien men niet voor een paard had moeten stellen. Nog vaster drukte Cecil de knieën tegen de flanken van zijn King en ver zamelde den dapperen strijder voor dat laatste proefstuk. Het joelen en tieren der volksmenigte klonk hem slechts dof in de ooren. Hij zag niets dan het magere, kastanjebruin hoofd naast hem; hij hoorde alleen het doffe dreunen van den grond onder den BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS Over de maand Januari 1947. GEBOORTEN: 12, Sara Johanna, d. van Verdouw, Izaak en van van Lare, Sara Johanna. HUWELIJKEN: 4, Sigmond, Lijkle, oud 29 j., wonende te Rotterdam en Woittiez, Francina Engelina Johanna, oud 25 jwonende te Breskens; 23, Grahame, Marcel Bernard Oscar, oud 35 j., wonende te Breskens en Smoor, Catholijntje Suzanna, oud 29 j., wonende te Medemblik. OVERLIJDEN: 18, de Hullu, Jannis, 89 j., zonder beroep, wonende te Breskens. INGEKOMEN 2, Rammeloo, Alexan der J. en gezin van Philippine naar Scheldekade 40; 8, Calon, Maria L. van Terneuzen naar Noodplan D 16; 9, Post, Kornelis Th. en gezin van Sas van Gent naar Vogelenzang 12 9, Wed. Tol-de Hulster, Francina van Axel naar Dorpsstr. 78; 15, Koole-de Meijer, Maria C. van Heinkenszand naar Dorpsstr. 142; 1 5, Gillissen, Maria van Heinkenszand naar Dorpsstr. 142; 18, v. d. Oudenhove, Adrianus J. en gezin van Utrecht naar Oosterput 6; 21, Voet, Alouisius F. en gezin van Kruiningen naar v. Zuijenstr. 17; 27, Smoor, Catholijntje S. van Oostburg naar Rijkskamp Vogelenzang" 27, van den Heuvel, Maria M. van Utrecht naar Molenwater 26. VERTROKKEN: 4. Viergever, Jan van Dorpsstr. 47 naar Terneuzen; 6, Woittiez, Francina E. J. en kind van Dorpsstr. 34 naar Rotterdam; 8, Wisse, Janneke M. van W 64 naar Middelburg; 9, Fieret, Leenderd en echtgenoote van de Hulludwarsstr. naar Den Haag 23, Dorleijn, Willem J. van Dorpsstr. 65 naar Delft25, Gaanderse, Jacomina J. van Boulevad 83 naar Terneuzen. Gemeante SCHOONDIJKE over de maand Januari 1947. GEBOORTEN: 15, Johanna Cornelia, d. van Geelhoed, Abraham en van Verweij, Willemina; 19, Hendrik Cor- nelis, z. van van Kouwenberg, Cornelis Hendrik en van Schieman, Suzanna Maria; 23, Wilhelmina Rosalia Regina, d. van Pielaat, Constantinus Bernardus en van de Poorter, Maria Johanna Rosalia. HUWELIJKEN: 9, Scherbeijn, Petfus snellen galopslag. En ginds zag hij die haag! Forest King had al zooveel gedaan, zou hij ook voor dit laatste werk nog spierkracht en moed ge noeg hebben? Onwilkeurig omklemde Cecil's vuist de teugels nog steviger. Zijn ge laat was zeer bleek, toen de voet, die den stijgbeugel miste, zich nog vaster sloot tegen de flanken van den Grijze. „O, mijn lieveling, mijn Beauty, nu! Hoep!" Eén tik met de spoor, de eerste, en Forest King hief zich op. Al het vuur, al de spierkracht, die het dier bezat, waren tot één enkele reusachtige inspanning verzameld. Eén oogwenk, een halve seconde lang, en Cecil werd opgetild in de lucht, al hooger en hooger in den koelen, scherpen wind van den winterdag Palen en staketsels, dorens en water lagen, gapend als een graf, zwart en dreigend en vormeloos 'onder hem! Nog één samentrekking der spieren, een laatste stuipachtige inspanning van al zijn krachten midden in de lucht, en Forest King was de hindernis ge passeerd. Johannes, oud 24 j. en van der Weijde Elisabeth Rosalia 27 j.; 30, Minnaard, Esdra Johannes, 26 j. en Versprille, Janna Jozina, 24 j. OVERLIJDEN: 30, van der Meulen, Pieter Johannes, 77 j. VERTROKKEN: 11, J. Verkeste en gezin naar Grijpskerke; 15, A. Taillie naar Groede; 15, J. A. Roets naar Oostburg; 30, C. Markusse naar Seroos- kerke. INGEKOMEN: ro, P. J. Riteco van Oostburg; 17, P. J. Scherbeijn van Aardenburg; 27, A. P. de Roo en ge zin van Groede; 31, M. M. de Bliek van Groede. Plaatselijk Nieuws N i e u w v 1 i e t. Zaterdagavond had alhier in het café van den heer P. Cornelis de jaarvergadejing plaats van de Geitenfokvereeniging. De kas gaf een batig saldo van I 225. De heer Abr Bouwens werd herkozen en de heer van Hoeve als nieuw lid gekozen. Besloten werd om een nieuwe stal te koopen. Groede. Zaterdagavond werd door de Ringrijdersvereeniging „In Galop" alhier, een Tooneelavond ge geven voor een goed bezette zaal; het spel viel zeer in de smaak. In de Maandagavond alhier ge houden raadsvergadering deelde de Voorzitter o.a. mede: dat de vernielde molen binnenkort gesloopt zal worden, daar de herstel- kosten veel te hoog zullen zijn; dat de houtzagerij van de fa. Schippers welke door brand ernstige schade heeft opgeloopen, weer voor een groot gedeelte in bedrijf is; dat benoemd is tot commies ter secretarie de heer van Quekelberghe en tot ie ambtenaar de heer Wagen voort. Ten behoeve van een plantsoenaanleg voor het gemeentehuis is door de S.B.M. te Breskens een bedrag van f 100 toegezegd. Getracht zal worden verbeteringen aan te brengen voor tram- en busver bindingen. Goedgekeurd werd de hondenbelasting te verhoogen. De O.L. school zal worden uitgebreid met een sportlokaal. Voor de ombouw van het bunker complex in een hertenkamp is door de raad een crediet toegestaan. Toen hij 't rechte gedeelte der baan naar den paal afgaloppeerde, was hij alleen. Bay Regent had den sprong ge weigerd. Terwijl de Grijze den zetel der jury naderde, daverde de lucht van oorverdoovende gejoel en gejuich. „De garde wint! De garde wint!" Als Cecil, op het bepaalde punt ge komen, zijn paard inhield, viel de zon met volle kracht op het Scharlaken en-Wit, met het in glinsterend goud geborduurde devies Coeur Vaillant se fait Royaume. Terwijl het volk in massa om Bertie heengolfde en door een dolzinnig vreugdegejuich aan zijn overwinning de kroon opzette, terwijl de garde-officieren, innig dankbaar voor 't geen hun kameraad voor hen had gedaan, in het volle genot hunner zegepraal uit den zadel sprongen en van de tribunes kwamen aanloopen om hem te bedanken en geluk te wenschen, knikte de jonge man slechte even met een bevalligen glimlach tegen den Seraph. (Wordt vervolgd)

De Schakel | 1947 | | pagina 2