Kennis vóór alles. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 106 Vrijdag 24 Januari 1947 3e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Weekblad onder Redactie van de Vereeniging ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Uostburg Prijs per kwartaal f I,—Franco p. p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitgever Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens Het is toch jammer dat Max Blokzijl dood is. Hij had toch een prachtig baantje kunnen krijgen bij den Regee- rings-voorlichtingsdienst. Want eerlijk is eerlijk, Oom Maxie had verstand van zaken. Toontje Mussert is ook dood Ook jammer Want eerlijk is eerlijk, hij had ook verstand van bruggen, sluisbouw en aanverwante zaken. En goede ingenieurs kunnen we op het oogenblik nog wel een paar gebruiken. Waarom ik bovenstaande schrijf? Wel, de burgemeester van Den Haag had eenige politie-agenten ontslagen die tijdens de bezetting gesympathiseerd hadden met de bezetting en met de N.S.B. en een nazie-opleiding hadden genoten in Schalkhaar. Doch in ons landje is Recht Voor Allen. Deze heeren gingen in beroep bij het ambtenaren-gerecht, een instantie, die tijdens de bezetting niet mocht werken voor goede Nederlanders en dit ambtenaren-gerecht vernietigde het be sluit van den Haagschen burgervader op grond dat bedoelde agenten toch mannen waren met kennis. Zoo zijn we er dus Wat men ook tijdens de bezetting heeft gedaan doet er niet toe, als men maar kennis heeft. Nu heb ik tijdens de bezetting een paar N.S.B.-burgemeesters gekend, die waarachtig kennis genoeg hadden om een gemeente naar behooren te besturen. Dus zoo spoedig mogelijk herbenoe men, heeren Er is wel eens gezegd dat er onder het bewakingspersoneel der internee- ringskampen zoo velen zijn, die niet geheel geschikt zijn voor hun taak. Wel, mijne heeren, er zijn nog enkele FEUILLETON 22) door OUIDA. Bay Regent,"een echte Titan Bucepha lus, zaagde Jimmy Delmar de armen bijna af, terwijl Forest King de neus gaten wijd openzette, zoodat de vuur- roode openingen in 't zonlicht schit terden en al zijn oostersch en Engelsch bloed van strijdlust in vuur voelde komen. In weerwil van dat alles stond hij onbeweeglijk als een standbeeld onder de werking van een vuistge wricht, zoo licht als dat van een vrouw, maar desgevorderd ook zoo gespierd als staal en gewoon hem altijd door een bijna onmerkbare beweging te doen begrijpen wat er van hem werd verlangd. Van het oogenblik, dat al de paar den aan de paal zoo goed als gericht stonden, werd gebruik gemaakt. De vlag viel en voort stoven de ros sen, in de eerste seconde aan een linie chargeerende cavalerie gelijk. De volgende seconde was de orde duizenden ex-bewakers van Vucht, Westerborgh, Ommen, Buchenwalde, Neugamme, enz. Neem deze voor onze kampen, want ik garandeer U, dat deze mannen en vrouwen degelijke kennis van hun beroep hebben. Maar in ernst Ik denk aan die honderden en dui zenden, die gevallen zijn in de strijd voor onze vrijheid. Die ook moesten strijden tegen de Schalkhaar-producten. En dan bekruipt me een gevoel van woede en wrevel. En dan mogen ze mooi spreken over barmhartigheid en vergeving, de gebrachte offers kunnen en mogen we niet vergeten. AERT VAN DER PLOEG. Uit een brief. Een totaal gedupeerde, die onder dak vond buiten West Zeeuwsch-Vlaan deren schrijft naar aanleiding van het niet in aanmerking komen voor dekens en lakens: „Uw briefkaart in dank ontvangen. Wij hadden hier in al vernomen, dat wij worden beschouwd als niet- oorlogsslachtoffers, omdat wij niet meer in wonen. Het verwondert mij, dat ze nog wel onze belastingcenten willen hebben. Ik heb maar van één ding spijt en dat is, dat ik gedurende de bezetting niet een beetje „zwart" heb gedaan. Ik had er dagelijks kans genoeg voor in mijn vak. Dan had ik mij direct behoorlijk zwart kunnen in spannen en was ik niet afhankelijk ge weest van een Nederlandsche Regeering of een of andere instelling, die wel veel kunnen beloven, doch je netjes in je hemd laten staan. Wij worden nu al twee jaar lang van het kastje naar de muur gestuurd en raken het zoo zachtjes aan gewend om met de nek aangekeken te worden verbroken en waren de paarden over het eerste veld uit elkander geraakt; Forest King, Wild Geranium en Bay Regent waren twee paardlengten voor al de andere uit. Pas de Charge was achter, tot Montacute op zijn gewone doldriftige manier weer op eens alles tegelijk van zijn paard vorderde, het dier even aanzette en als een bliksem straal langs hen heenschoot. De Iersche merrie gaf een ruk aan de teugels en was onmiddellijk naast haar. De King wilde hetzelfde doen, doch Cecil hield hem in en liet hem ln den bedaarden, zwevende galop blijven, die het paard zoo licht als een veer over het wei land droeg. Terwijl Bay Regent met dreunenden hoefslag in vollen ren vóór allen uitjoeg, leverde hij wel een trotsch, goddelijk schoon gezicht op, maar Jimmy Delmar had toch dadelijk begrepen, dat de favorite van de garde zijn gevaarlijkste tegenpartij was. Ter wijl hij hierdoor bewees werkelijk een meester in 't rijden te zijn, hield hij den King nauwlettend in 't oog. Reeds bij de eerste schutting bleef de helft van de andere paarden achter. De tweede werd in de boven opge- Huldiging Adj'udant Stoorvogel In verband met het 30-jarig dienst verband van Adjudant Stoorvogel, die nu hoofd is van de Politieke Recherche- Afdeeling in Zeeuwsch-Vlaanderen, werd hem een warme hulde gebracht. Vooral tijdens de bezetting speelde Stoorvogel een belangrijke rol en het is maar op het kantje af geweest, dat hij zijn leven moest laten in de onge lijke strijd. De Schakel wenscht adjudant Stoor vogel nog vele goede jaren. Voornaamste nieuws. Tusschen Engeland en Frankrijk is onverwacht een verbond voor 25 jaar tot stand gekomen. In Londen en Parijs is het bericht over dit verbond gunstig ontvangen. Bij een vliegtuig-ongeiuk op 't vliegveld Twente kwamen twee per sonen om het leven. Het toestel be hoorde aan de Rijksluchtvaartschool. De grondwetswijziging, waardoor de uitzending van de Nederlandsche militieplichtigen naar Indië thans een wettelijke basis heeft gekregen, is op 14 Januari afgekondigd. Tegen het beestmensch Suzy Arts, gevangenbewaarster in het kamp te Vucht, is levenslange gevangenisstraf geëischt. Haar optreden vonden de duitschers zelfs te bar! Vincent Auriol is tot president van Frankrijk gekozen. In Den Haag is een Engelsch- Amerikaansche delegatie aangekomen om over Nederlandsch handelsbetrek kingen met Duitschland te spreken. De verkiezingen in Polen zijn kalm verloopen. Er is een overweldi gende meerderheid voor de regeerings- geven volgorde overschreden: Wild Ge ranium met haar hoofd naast dat van Pas de Charge en de King vol vurige begeerte aan dat tweegevecht deel te nemen, doch door zijn meester zacht ingehouden. Cecil liet hem nog steeds in denzelfden galop blijven en hief hem zoo licht als een kievit over de hindernissen. Reeds de tweede heining bleek voor verscheidene paarden te hoog te zijn. Twee of drie hunner stortten neer met hun ruiter er over heen en de anderen begonnen afstand te verliezen. Na het derde veld - diep omgeploegd land - bleven op acht na al de anderen achter. Thans begon de eigenlijke strijd eerst in vollen ernst. Meer dan twaalf paarden, die op het weiland bewijzen hadden gegeven prachtige loopers te zijn, hadden het tegen den ontzettenden arbeid over de kluiten moeten afleggen. De vijf favorites behielden het ter rein voor zich alleen, In razende vaart joeg Day Star nog altijd vóór allen uit. Pas de Charge begon ten gevolge van zijn dolzinnigen eersten aanloop reeds teekenen van vermoeienis te ge ven. De Iersche merrie vloog in iet-

De Schakel | 1947 | | pagina 1