DE SCHA TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 104 Vrijdag 10 Januari 1947 3e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Weekblad onder Redactie van de Vereeniging ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Prijs per kwartaal f i,Franco p. p. f 1,15 Adv. 7 cent p. m.m. Drukker-Uitgever Fa. Smoor de Hulster, Boulevard 120, Breskens Op Oudejaarsavond richtte Hare Majesteit het woord tot het 'Neder- landsche volk op een wijze, zooals een Moeder tot haar gezin spreekt!" Zelden hoorden wij een rede van onze Koningin, die zoo direct uit het hart tot de har ten was gericht. Er sprak zorg uit de woorden, zorg over de toekomst, zorg om de weinige zorg van zoovelen. Zorg ook voor om een te snel verge ten van wat gebeurd is, de afschuwe lijke daden, die de duitschers hier en de jappen ginds verrichten, maar ook het vergeten van het werk der onder- grondschen, die toch eenmaal met ge vaar voor eigen veiligheid de illegale krantjes drukten en rondbrachten en werk, waarvoor velen zoo ontzaglijk moesten boeten. Zorg ook over de houding der vroegere ondergrondschen, die zoo weinig verwezenlijkt zien van hun idealen. Hun riep de Koningin toe, de idealen te bewaren en te blij ven strijden voor wat zij als juist en goed weten. Hare Majesteit eindigde met de volgende treffende woorden: ,,Ook ik heb mijn sombere oogen- blikken, wanneer Ik zooveel liefdeloos heid, leed en verwarring om mij heen zie. Maar neen, wij-Komen van het Kerst feest en nemen daarvan mede geloof, hoop en liefde, maar de liefde het meest. Die liefde, die nimmer wanhoopt en steeds klaar staat om vertrouwen te schenken. Laat ons elkander in het nieuwe jaar een kans geven en ver trouwen schenken en ook in dit op zicht het voorbeeld volgen, dat Chris tus ons geeft. Voorwaar, dan zal veel mogelijk zijn, dat thans onmogelijk schijnt". FEUILLETON 20) door OU1DA. Dat hij zoo geheel van de grond beginselen en wetten zijner kaste af geweken was, en dat hij een gemeenen kerel bij den kraag gepakt en zich aan het gevaar van een standje bloot gesteld had, vorderde, meende hij, tegenover de Seraph en de andere heeren eenige opheldering. ,,Dat de turf van zulke schurken wordt bevrijd, is bepaald noodzakelijk," begon hij met een flauwen zucht. „In dit geval is de wet machteloos. Daar bij kwam, dat dat heerschap den jon gen hier wilde „insteken". Zet je geld toch niet tegen zulk gemeen volk, Berk. De Groote bookmakers leggen het zoo aan, dat je geen shilling wint, en de kleine maken het nog erger, want die bestelen je." De knaap* liet het hoofd hangen. Dat zijn broeder in zijn onderhande lingen met den oplichter was tusschen beiden gekomen, scheen hij zeer on aangenaam te vinden. Voornaamste nieuws. In Indië is door een vergissing en een rede van een Indische generaal weer meer wrijving gekomen. Op Suma tra werd de wapenstilstand opgezegd door de Indonesiërs, er is met mortieren en zware artillerie geschoten. Na eenige besprekingen is het vechten weer ge staakt. De Commissie-Generaal is op Zondagmorgen 5 Januari weer naar Indië vertrokken. Professor Schermer- horn heeft zich bij zijn vertrek tamelijk optimistisch uitgelaten. ,,Men vraagt mij wel", aldus de oud-minister, of de Indonesiërs wel te vertrouwen zijn. Hier op zou ik willen antwoorden de In donesiërs vertrouwen ons niet, door het lang uitblijven van het onderteekenen van het accoord. Het is te hopen, dat het verblijf van de Commissie-Generaal vlotter zal verloopen dan hun vertrek; het toestel moest kort na de start te- rugkeeren wegens een klein gebrek aan de automatische stuurinrichting. In Palestina duren de daden van terreur voort. Nadat eenige Joodsche extremisten voor straf door de Engel- schen gegeseld waren, hebben de ter roristen een aantal Engelsche militairen ontvoerd en eveneens gegeseld. Dat niet alle Joden het met de uitersten eens zijn, blijkt wel uit de proclamatie van een Joodsche vereeniging in Pales tina, die per radio en door strooibil jetten heeft bekend gemaakt, dat de terreurdaden moeten ophouden, daar zij anders van repressailles gebruik zal maken. Engeland staat in Palestina voor een moeilijke keus. Er moet of heel hardhandig ingegrepen worden, of En geland moet de kwestie aan de Ver- eenigde Naties voorleggen, hetgeen als gevolg heeft, dat dan Palestina geen Engelsch mandaat meer is. Naar aanleiding van de radio-rede, „Beauty, de turf heb je een dienst bewezen, een zeer grooten dienst zelfs. Dat is buiten kijf," zeide de Seraph, ,,'t Is, zooals je zegt. De wet is in dergelijke gevallen machteloos. De publieke opinie moet den ring van zulke schelmen zuiveren; en een kerel, die weddenschappen sluit en, als hij verliest, niet kan betalen, moet zijn tronie hier niet durven vertoonen. Daar staat tegenover, dat jij je vuist niet in gevaar had mogen brengen. In een oogenblik, zoo gewichtig als dit, heb jij door het aanpakken van dien knaap gevaar geloopen je spieren hun stevigheid te doen verliezen. Waarom kon je niet wachten tot alles was af- geloopen? Of waarom heb je die zaak niet aan mij overgelaten?" „Och, Seraph, wat zal ik je zeggen? Ik ben vandaag toch hier om ver moeienis te doorstaan. Een beetje meer of minder beteekend dus niets. Bovendien weet je ook wel, dat een schelm je vlug door de vingers glipt." Dat Cecil Ben Davis met zijn jongsten broeder een weddenschap had zien aangaan, en dat dit hem tegenover die ellendeling tot oogen die prof. Gerbrandy hield over de In dische kwestie en waarin hij heel on prettige dingen zei over den Luitenant- Gouverneur-Generaal Dr. Van Mook, heeft de Regeering een officieele ver klaring uitgegeven, waarin de Regeering wijst op het merkwaardige feit, dat de toenmalige Minister Gerbrandy juist aan Dr. Van Mook zulke uitgebreide bevoegdheden gaf. In de regeerings- verklaring wordt niet aan prof. Ger brandy gevraagd, waarom de duizenden jonge mannen, die na de bevrijding van het Zuiden van ons land zich aanmeldden voor vrijwilliger om bij de bevrijding van Indië te helpen, niet voor oefening zijn aangenomen. De K.L.M. piloot Evert van Dijk is na een schitterende loopbaan als vlieger afgekeurd. Hij gaat nu in een grondfunctie bij de K.L.M. over. In Frankrijk zijn verregaande fi- nancieele maatregelen getroffen om in flatie tegen te gaan. De prijzen zijn flink verlaagd. Naar aanleiding van het groote aantal vliegongevallen in China is het geheele luchtverkeer in dat land voor een week stilgelegd voor het instellen van een onderzoek naar de staat van de vliegtuigen. In Mexico is eenige tijd geleden mond- en klauwzeer uitgebroken. De Nederlandsche gezant in genoemd land heeft de Mexicaansche regeering mede gedeeld, dat Nederland dadelijk een hoeveelheid serum kan leveren voor 100.000 stuks vee. Ook heeft hij de hulp van Nederlandsche veeartsen aan geboden. ingezonden! Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de radio-rede van H.M. de Koningin op Oudejaars- blikkelijk handelen had aangespoord, zeide hij niet. Dat Ben Davis intus- schen nog niet het tiende part had ontvangen van 't geen hij voor zijn schelmerij verdiende en dat hij eigen lijk uit iederen ring in gansch Engeland met zweepslagen moest worden weg gejaagd, staat vast. Op dat oogenblik dook Rake, zoo driftig als een hond. die een vos op 't spoor is, uit de menschenmenigte op en snelde naar Cecil toe. „Meneer Cecil! Meneer, zou u asjeblieft bij de schaal willen komen? 't Zal dadelijk luien voor opzadelen." „Zeg dan maar, dat ze op mij wachten. Binnen twintig minuten ben ik gekleed." Dat de klok de groote tribune juist het uur aangaf, waarop de paarden feitelijk aan de paal hadden moeten staan, kon hem in 't minste niet schelen. Zag men nog wel ooit een wedren, waarbij de heeren-rijders niet minstens een uur over hun tijd waren? Doch eindelijk begaf Cecil zich toch langzaam naar de kleedkamer en werd door Rake in zijn laarzen geholpen De met gouden borduursel kwistig

De Schakel | 1947 | | pagina 1