Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Viaanderen DE ZEEUWSCHE ZANGERS. Belangrijke feiten. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND Nieuws uit Hei^rland - over - Zee No. 88 Vrijdag 13 September 194ti 2e jaargang Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1,— Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Ked. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Viaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Het is ons een groot genoegen onze lezers een foto van deze reeds d ;or de radio zoo be kend geworden zang- en dansgroep te geven. In verband met de Hulpactie Scheldemonden te Den Haag heelt de dirigent de groep in allerijl samengesteld en reeds na heel korte voorbereiding moest het gezelschap voor het voetlicht verschijnen. En met geweldig succes. Men wilde bijna niet gelooven, dat dit een amatfiurgroep was. I)e groep heeft zich thans bereid verklaard, eenige voorstellingen te geven in Oostburg en Breskens. De juiste data zullen bekend gemaakt worden. Wij eindigen hier zonder aanbeveling. Goede wijn behoeft geen krans! j beteekent voor Java heel veel slachtoffers onder een vreedzame bevolking. Maar de i extremistische elementen op Java schijnen i dat niet zoo erg te vinden. De oorlog is sinds geruimen tijd voorbij, maar er is nog nergens vrede. Het begint er naar uit te zien, dat het vaststellen van de vredesverdragen moeilijker is, dan het maken van een plan voor de invasie. Bij het laatste heerschte er hartelijke samenwerking; men herinnert zich nog wel de toespraken uit de oorlogstijd over wapenbroederschap, die on verbrekelijk was. Wapenbroederschap schijnt makkelijker te Mjja. dan „vr^desfcroedersch-in" Een fel omstreden punt is de toekomst van Duitschland. Rusland wil een onverdeelde staat, de Geallieerden sturen aan op een vereeniging van kleine stalen. B\ rnes heeft in deze geest gesproken, Rusland heeft zich niet onbetuigd gelaten om op scherpe wijze te antwoorden. De Geallieerden willen van Duitschland een landbouwgebied maken, zonder belangrijke industrie, de Russen wil len dat niet, al schijnen zij heel belangrijke industrieën naar eigen land over te brengen. En wij Nederlanders! Wij zitten nog steeds aan de mond van de Rijn, die nu uit een dood land komt. Wat is Nederlandsch be lang? Een dood of levend Duitschland. Zoo lang de Duitsche geest bestaat, die wij tij dens de bezetting leerden kennen, dan maar een morsdood Duitschland, maar als wij kun nen gelooven, dat het Duitsche volk nog eens genezen zal van zijn machtswaan en verove ringszucht, dan kiezen wij een bloeiend land aan onze Oostgrens. Misschien is het Duit sche volk tot democratische gevoelens te brengen; naar men verneemt is het voorbeeld van de bezettingstroepen niet erg propagan distisch. In Nederland is de schadevergoeding nog steeds niet bij de wet geregeki voor ons is dit misschien het meest belangrijke, want nu beslaat nog steeds de mogelijkheid, dat de gedupeerden geheel schadeloos gesteld zullen worden. En dat verwachten wij nog steeds in een democratisch land als Nederland. H. Er is weer storm geweest over de politieke gevangenen. Het wordt steeds duidelijker, dat er een oplossing moet komen. Nederland staat er financieel slecht voor, op allerlei ma nieren wordt er bezuinigd, bijv. op de oor logsgetroffenen, maar daarnaast is een mil- lioenen verslindende interneering. Wij weten wel, dat het niet leuk is de lui, die tijdens de bezetting met een hooge borst liepen, zoo van „wie doet me wat, ik sta zoo bij den ort: homm .>n«*ant." weer vroolijk over de straten van het door die ortskommandanten en hun vriendjes leeggeplunderde Nederland te zien huppelen. Maar wij kunnen toch voor die lui niet bankroet gaan. Overigens, veel zal van de houding der uit de kampen ont slagen personen zelf afhangen. Gaan deze lieden rustig en ingetogen flink aan de ar beid, dan zullen zij spoedig weer opgenomen worden in de maatschappij, gaan zij voort met hun verderfelijke propaganda, dan zal de maatschappij, buiten het gerecht om, wel maatregelen treffen, en dat zou zeer te be treuren zijn. Het laatste woord over de gein- terneerden is nog niet gesproken, vooral niet, omdat het de schijn heeft, dat er nog steeds menschen worden vastgehouden, die zoo wei nig op hun kerfstok hebben, dat de lange detentie niet verantwoord is. Zoo lazen we in het laatste nummer van „De Stem van Ne derland" over het geval Zwolsman, die be langrijk ondergrondsch werk zou gedaan heb ben, doch op valsche of onverantwoordelijk overdreven aanklachten, nog steeds vast zit. Zulke gevallen zouden toch zonder verwijl bekeken moeten worden. Elier zijn aanwij zingen, dat er onrecht geschiedt en onrecht dulden wij Nederlanders niet. Hoe staat het thans in Indië? Er is weer een Engelschman naar Indië gegaan om te- bemiddelen. Hij heeft een onderhoud gehad met Sharir en nog enkele Indonesiërs, maar niet met den heer Soekarno, die zich steeds op de achtergrond houdt. Wij zouden het nog prettiger gevonden hebben, als die En- gelsche afgezant, Lord Killearn, niet eens ge-, tracht had met Soekarno te spreken omdat de Geallieerden nergens met collaborateurs praten. Indië schijnt in dit opzicht een uit zondering te zijn. Het lijkt er op, dat Sharir weer meer macht heeft en dat is hoopvol, want hij wil in ieder geval rust. De vraag is slechts, in hoeverre hij macht heeft over de extremisten. Nog steeds hebben we hoop, dat er een regeling komt zonder oorlog; want dat FEUILLETON 4) door OU1DA. Bertie goot een paar druppels welriekend water over de handen en trok de handschoe nen aan. „Wat is er dan, Berk?" De knaap liet het hoofd zinken, speelde verlegen met een tabakspot in den vorm van een dashond en wierp de helft van de tabak over de tafel. Wel was hij opgevoed in de school van onverstoorbare onverschilligheid zijns broers en was hij gewoon aan de men schen, met wie deze omging, een club koel- zinnige, fijn beschaafde doch onverstoorbare kalme wezens, namelijk, bij wie als eerste grondbeginsel vaststond, dat iemand zijn laatste duizend pond sterling moet kunnen verliezen, zonder dat men een spier op zijn gelaat ziet vertrekken en een half millioen winnen, zonder dat hij zich daarover verheugd toont; doch Bekeley was meisjesachtig week van karakter, en dit was moeilijk te over winnen. Bertie keek hem aan en legde hem de hand Uit de Vereeniging. De bemoeiingen van de Vereeniging ter verkrijging van oorlogsschadevergoeding door W. Z.-Vlamingen van Belgische nationaliteit of statenloos is nu zoo ver gevorderd dat een voorloopig overzicht kan worden gegeven. Vooraf zij opgemerkt dat nog niet alle biljetten van de belanghebbenden zijn ont toen zacht op den schouder. „Kom, voor den dag er mee! Ik wed, dat het zoo erg niet is!" „Ik kom geld te kort. Een paar bankjes van vijf en twintig pond," zeide de knaap, zonder zijn broeder aan te zien, hoewel Cecil's blikken strak op hem waren gevestigd. „Maar jij komt altijd geld te kort, beste jongen. Dat doe ik ook. Dat doet de heele wereld. De normale positie van een man is, dat hij geld te kort komt. Twee briefjes van vijf en twintig? Waarvoor?" „Gisteren bij 't spel verloren, Poulteney leende ze mij, mits ik ze hem van morgen terugzond. In een wip was het geld gevlogen, en waar ik het vandaan moet halen, weet ik waarachtig niet." „Voor zulk een jong baasje als jij is dat ook veel te grof gespeeld," mompelde Cecil, terwijl een schaduw van ernst over zijn ge laat vloog. Hij v/as zelf juist ook zeer schraal bij kas. Berkeley wierp hem een verschrikten, smeekenden blik toe. Al zijn bekommernissen schoof hij gewoonlijk op zijn ouderen broeder; bij de minste moeilijkheid rekende hij op zijn hulp. Wordt vervolgd. vangen. Voorts is gebleken dat door 28 hun ner nog geen aangifte werd gedaan van ge leden oorlogsschade. Aan elk hunner zijn de noodige aangifte-biljetten toegezonden. Hun belang brengt mee dat ze die biljetten ten spoedigste toezenden rechtstreeks aan: de Schade Enquête-Commissie te Oostburg. Er blijkt voorloopig dat 211 hoofden van gezinnen (of zij die daarmee gelijk wor den gesteld) in ons Gewest van Belgische nationaliteit of statenloos zijn. Hiervan zijn er 86 geboren in W. Z.-Vlaanderen, 124 in België en 1 in Amerika. Deze 211 gezinnen bestaan uit 824 ge zinsleden, waarvan 720 boven de 6 jaar en 104 jongeren. Nagenoeg allen hebben oor logsschade geleden aan meubilair, n.l. 190, terwijl 176 ook oorlogsschade hebben ge leden aan onroerende goederen. Voorts zou den 107 schade hebben geleden aan bedrijfs- uitrusting. Dit laatste moet met het noodige voorbehoud worden aangenomen, omdat velen het begrip „bedrijfsuhrusting" wel wat al te ruim hebben uitgelegd. Intusschen is door het College van Algc- mcene Commissarissen voor den Wederop bouw een voorloopige regeling getroffen, waar bij aan de wenschen van de Belgische West Z. Vlamingen zal kunnen worden tegemoet gekomen. Om echter tot een bevredigende oplossing te komen zal de Vereeniging nog wel eens bemiddelend moeten optreden. Men make zich echter geen voorbarige illusies. Het is voor de Nederlanders nog lang geen rozengeur en maneschijn, voor de vreemde lingen is het al evenmin. In elk geval zal toch wel iets kunnen worden bereikt. Ten opzichte van de vergoeding voor huis- raadschade en schade aan bedrijfsuitrusting is een regeling op komst, zoodanig dat aan deze z.g.n. vreemdelingen ook huisraadschade- boekjes zullen worden gegeven. Echter zijn hieraan weer moeilijkheden verbonden. Bin nenkort volgen hieromtrent nadere inlichtingen. Al met al zal het wel noodig zijn weer eens een bijzondere vergadering te beleggen. Een woord van dank mag hier niet ont breken aan het adres van het Hoofd van het Streekbureau W. Z.-Vlaanderen voor diens medewerking in deze; aan den Secretaris van de Schade Enquête-Commissie te Oostburg. die dit bijzondere geval ter sprake kon bren gen in Den Haag en verder aan de diverse Afdeelings-bestuursJeden voor hunne medewer king. B. B, Geen schot gelost. Intusschen had op 23 December 1945 de Luitenant-Kononel Van Oven het bevel over Timor en Onderhoorigheden overgenomen, terwijl begin Januari een aanvulling van offi cieren volgde, Op 20 Maart vertrok het Australische detachement na voleindiging van zijn taak; het liet slechts een kleine ploeg achter om het gebeente der Australische ge sneuvelden van het soldatenkerkhof door Japanners te doen opgraven en over te bren gen naar Ambon. Dit werk was voleindigd medio Juni, waarna ook de laatste onzer bondgenooten van Timor verdween. Het Neder- landsche detachement verplaatste zijn basis naar het oude Australische kamp bij Koepang, te midden van een klapper-tuin aan het strand Kleinere eenheden betrokken bivakken in het achterland, want steeds moest gepatrouil leerd worden. Dit was vooral het geval in de streek Beloe, het van ouds beruchte land van paardendieven en moordenaars. Enkele weken geleden bijv. wist een patrouille de hand te leggen op een ram pokbende van circa 15 man, die in het bezit was van vele sieraden en gouden kunstvoorwerpen, oor spronkelijk afkomstig van Nederlandsche ofii ciersvrouwen. Een andere patrouille arresteerde den moordenaar van Michaelhof, den tweeden officier van den grooten guerilla-aanvoerder Kapt. Van Swieten. De man bekende .vlot en opgewekt want Beloe heeft zoo zijn eigen trots, Al dergelijke gevangenen worden opge sloten in de gevangenis van het Nica-dorp Bangkoenase, waar zij wachten op de berech ting door den Krijgsraad, liet is de trots van Kapitein Luteyn en zijn mannen dat in al deze maanden en bij alle activiteit nimmer een schot is gelost, noch een druppel bloed vergoten. Nieuw leven ontstaat. Zoo zitten de militairen van het detachement van Timor en Onderhoorigheden, verspreid over de laatste schakels in dezen wonderen gordel van smaragd. Zij gaan verloren in dit onmetelijke land, waar de zon de dorre vlak ten schroeit. Maar waar zij staan, deze soldaten van zoo velerlei landaard, rijst uit den ge blakerde bodem een nieuw leven en het is goed, dit te weten. Elet is goed te staan bij het keurige hospitaaltje boven Koepang, waai de wind waait. Bij de apotheek, en ginds boven op den koelen begroeiden kop, waar een bergstroom zich driftig omlaagwringt en breede, lage loodsen staan met borden: politie kantoor, kantoor veeartsenij, kantoorlandbouw voorlichting, kantoor Niso en vele andere bureaux, waar telegraaf en telefoonleidingen liggen, electrische centrales staan en schrijf machines ratelen. Hier zetelt het B.B. dat groote plannen heeft voor de toekomst van Timor en Onder hoorigheden. Het gaat langzaam; nog lang niet is dit land genezen van zijn schrikkelijke oorlogswonden. Maar de tijd zal komen, dat uit den verschroeiden, verwoesten bodem een nieuwe welvaart, een nieuw leven zal herrijzen. Omdat over gindsche eilanden de Neder landsche vlag waait geplant door de hand van vele naamlooze soldaten. De in bovenstaand artikel genoemde eilan den Soembawa, Soemba, Flores en Timor zijn elk op zich zelf grooter dan Nederland en hebben een bevolking, die in ontwikkeling ver achterstaat bij die van Java, een bevol king die gemakkelijk te verpesten was door het Japansche gebroed en die ondanks alles, zich toch gaarne wederom onder onze Neder landsche vlag schaart. Met dezelfde gevoelens begroet ook 99 pro- cen' van de groote bevolking van Java het Nederlandsche gezag, wanneer zich dat bin nenkort wederom in zijn vroegere gedaante bij haar aandient. Ook de Javanen weten, dat alleeh de Nederlanders hen alle rechten gaven en zullen blijven geven, die een zich ontwikkelend volk nodig heeft om uit te groeien tot een volwaardige natie, tot een eigen eco nomische eenheid, die in de Vereenigde mogendheden haar eigen plaats zal krijgen. Daarom Zeeuwsch-Vlamingen houdt er den moed maar in, dispereerd niet want het „sal waerachtig wel gaan in de Indien", Uw man nen. uw zoons zijn niet daarheen gegaan om hun bloed te vergieten of dat van anderen; zij zijn er heen getrukken als Holland's flinke zonen, om hun krachten te wijden aan het welzijn van allen, die wonen in ons zoo mooie en voor Nederland zoo onmisbaar Insulinde. Onmisbaar. Ja, want Holland kan Indië niet missen en indië zonder Holland kan even min bestaan. L. Plaatselijk Nieuws Breskens. Woensdag hingen van de Gemeentegebouwen alhier de vlaggen halfstok ter herdenking van het zware bombardement op 11 Sept. 1944. Vanwege het Gemeente bestuur werd door het college van B. en W. een krans gelegd op het massagraf. Ook door veel andere burgers werden bloemen ge bracht naar deze plaats. Des avonds had in de noodkerk een herdenkingsdienst plaats, waar gesproken werd door Burgemees ter Eekhout en Ds. van Vliet onzer gemeente en Da. Stol uit Groede. Wij deelenonzelezersmededatde Kerkdienst van Ds. v. Vliet Zondag zal plaats hebben om half tien, wegens verv ulling vacaturebeurt te schoondijke om half elf Bezoek van H.M. de Koningin Donderdagmorgen omstreeks 9 uur arri veerde alhier in de haven de „Prins Willem I" met H.M. Koningin Wilhelmina en Haar ge volg. H.M. werd verwelkomd door Burge meester Eekhout, door wiens dochtertje bloe men werden aangeboden. Vervolgens reed II.M., luide toegejuicht door de menigte, naar het Gemeentehuis - de padvinders vormden hier een eerewacht - waar zij ruim een uur vertoefde. Hier werd H.M. toegesproken door Burge meester Eekhout van Breskens, F. van Rose- velt, Burgemeester van Schoondijke, Van Dongen, Burgemeester van Aardenburg, A. Hoolhorst, Ir. van Amerongen en B. Bols uit Oostburg, J. Ramondt en L. van Dijk uit Schoondijke, E. van Belleghem, Eede en P. de Baare, Breskens. Al deze Heeren hebben problemen bespioken betreflende de weder opbouw, in den ruimsten zin des wooords. De Secretaris van H.M. de Koningin, Dr. Kohnstamm, heeft van alles aanteekening gehouden. Bij het verlaten van het Gemeentehuis werd door de schoolk nderen het Wilhelmus gezongen. Verder werd de tocht voortgezet naar de overige plaatsen in West Zeeuwsch-Viaan deren. In Eede heeft H.M. een noodwoning bezocht en de plaats, waar zij het vorige jaar voor het eerst na de bevrijding, weer Neder landscben grond betrad. Na deze tocht is H.M. over Schoondijke via Perkpolder weer vertrokken. Groede. Zondag 15 September zal hier een internationale korfbalwedstrijd plaats hebben tusschen het vertegenwoordigend twaalftal van Zeeland en het twaalftal van Oost-Vlaanderen (België). Het doel van deze wedstrijd is, het korf- balspel meer bekendheid te geven in deze streek. Al telt de Zeeuwsche korfbalbond al meer dan 1500 leden, in Holland telt men de aanhangers bij duizenden. Ook in andere landen interesseert men zich voor dit spel, dat van Hollandsche oorsprong is. Laten we hopen, dat er in de schuitvlot- straat na aankomst van de tram van twee uur en spannende strijd zal plaats hebben. Zondag 8 September werd door de V.V.V. te Groede een strandfeest voor de jeugd gehouden, dat ondanks het minder goede weer toch geslaagd is. De kinderen hebben echt genoten en spanden zich geducht in om in de wedstrijden een prijsje te bemachtigen. Onder leiding' van de heer Spee werd het programma vlug afgewerkt. Zelfs de ouderen konden de verzoeking niet weerstaan een nummer touwtrekken te geven, dat zeer spannend was. Het strand ligt er weer goed bij, maar het weer was dit seizoen niet gunstig. Laten wij hopen, dat het volgend jaar beter zal zijn en dat we meer gelegenheid zullen hebben de vreemdelingen te herbergen. Dit jaar moes ten verscheidene aanvragen worden afge wezen. Gisteren werd alhier wederom een ver gadering gehouden van het bestuur van de bewaarschool, ter besprekingen van de vraag: hoe komen we aan de gelden, voor het aan schaffen van nieuwe leermiddelen, ter ver vanging van de oude, die door oorlogsgeweld allemaal verloren zijn gegaan. Resultaat van de besprekingen die hierover werden gevoerd was, dat werd besloten, be houdens goedkeuring van den Minister van Justitie, om in den a.s. voorwinter een groote verloting te houden, met de bedoeling, om uit de netto opbrengst van deze verloting over te gaan tot aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Tot leden van het Comité dat deze verloting zal organiseeren, werden benoemd Mevrouw Everaars en Mej. J. de Hulster. Het comité heeft reeds de beschikking voor deze verloting over een nieuwe radio een tal van andere mooie prijzen. Donderdagavond had Groede het groote voorrecht te kunnen genieten van een kerk concert, gegeven door Jo Vincent. De velen, die hiervan hebben kunnen genieten, zullen dezen avond niet licht vergeten. Na ingeleid te zijn door den voorzitter der Z. V. U., den WelEd. Heer Adriaansén, erd het programma onder groote belangstelling aangehoord. Een schoon geheel cn een hooge onderscheiding voor West Z.-Vl. was deze avond. Na beëin diging van het programma bracht Burge meester Everaars namens alle aanwezigen een woord van hartelijken dank aan Mevr. Vincent en den Heer P. Brakman uit Axel, die de orgelbegeleiding verzorgde, de hoop uitspre kende, nog eens meer van de schoone kunst te kunnen genieten. Als blijk van waardeering werd de zangeres een prachtig bouquet aan geboden. Na een woord van dank aan het kerkbestuur en aan allen, die hebben mede gewerkt, werd deze avond besloten. Schoondijke. Voor manulacturen-bre- vet slaagde te Amsterdam de heer W. Ver sprille alhier. Opbrengst Roode Kruiscollecte. Opbrengst van de laatst gehouden Roode Kruiscollecte in de verschillende gemeenten van W.Z.-Vlaanderen met tusschen haakje de opbrengst per inwoner. Aardenburg 1 257,51 6,6 c.) Biervliet f 190,75 (8,9 c.) Breskens f 290,73 12,3 c.) Cadzand f 100, (9»2 c.) Groede f «i5,59s (4,5 e.) Hoofdplaat f 85,88 (6,4 c.) Nieuwvliet f 56,42 to,7 c.) Oostburg f 274,02 (10,9 c.) Retranchement t 85,°3 v12,4 c.) Schoondijke f 219,20 (12 c.) Sluis f 202,10 (9»7 c.) Waterlandkerkje f 83,85 (12 c.) IJzendijke t 200,29 (6,9 c.) Zuidzande l 157,38s 15,8 c.) f 2316,76 L.) Burgerlijke Stand. Gemeente SCHOONDIJKE. over de maand Augustus 1946. GEBOORTEN7, Willem Samuel, z. van Samuel Willem Taillie en Maatje v. d. Wege; 8, l'ieternella, d. van Abraham Willem de Gardeijn en Dina Bieternella Kindts; 15, Ja cob Johannes, z. van Jacob Pieter Seen en Janna Johanna Verplanke. OVERLIJDEN: 10, Maarten Zonnevijlle, oud 82 jaren. HUWELIJKEN 27, Leopoldus Naeijaert, 55 j. en Irma Stephanie Marie Temmerman, OUCI40 j. INGEKOMEN: 1, F. Picavet van Biervliet; 3, J. C. de Regt van Heinkenszand14, J. S. de Paepe van Oostburg: 17, J. van Lare van Lekkerkerk; 23, E. O. Webb van Little- hampton (G.B). VERTROKKEN: 20, J. L. van Melle—den Hollander en E. S. van Melle naar Curacao; 30, G. Nagtegaal naar Leidschendam. NIEUWE BONNEN. Tijdvak van 15 t.m. 28 September. Bonkaarten KA, KB, KC 610: Brood564 t.m. 56S brood Soo gram brood, 569 brood 400 gram brood Boter 572 boter 250 gram Margarine: 573 boter enz. 250 gr. of 200 gr. vet Suiker: 583 suiker 1000 gram of boterham strooisel of 2000 gram jam, stroop enz. Kaas: 574 Alg. 200 gram Huishoudzeep: 575 Alg. 225 gr. huishoudzeep of 90 gram toiletzeep Brood B 18 Res. 1600 gram Brood C 18 Res. 800 gram Kaas: B 19 Res. 100 gram Bonkaarten LA, LB, LC 610 Vleesch521 vleesch 100 gram Vleesch 522 vleesch 400 gram Melk A 04 melk 4 liter Melk B 04, C 04 melk 7 liter Bonkaarten KD, Kt? 610,: Brood 064, 065 brood Soo gram Boter072 boter 250 gram Boter: 073 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet Suiker083 suiker 500 gram of boterham strooisel of 1000 gram jam, stroop enz. Jam, Stroop enz 084, 085 Alg. 500 gram of 250 gram suiker of boterhamstrooisel Kaas 074 Alg. 100 gram Huishoudzeep 075 Alg. 225 gr. huishoudzeep of 90 gram toiletzeep Brood D iS Res. 800 gram Rijst, kinderm. of kinderbisc: E 18 Res. 250 gr. Bonkaarten LD, LE 610 Vleesch 021, 022 vleesch 100 gram Melk: D 04, E 04 melk 12 liter melk Tabakskaarten, enz. T 47 2 rantsoenen tabaksartikelen X 47: 2 rantsoenen tabaksartikelen V 48 200 gram Chocolade en/of suikerwerk. X 4S 100 gr. Choc, en/of suikerwerken

De Schakel | 1946 | | pagina 1