I jag n 1 'rfiPh* J Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen Alweer: schaderegeling. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND in Ito l. P. J. LAKO, Groede - Kruisdijk Mannen en Jongens uit Duitschiand. Attentie! if C. C. S. I „West Z.-Vlaandeiei," Breskens. Imi dennen ArRASTERINGSPALEN SCHEERZEEP A. BONDEWEL - BRESKENS D. PRINS, Breedestr.45, Oostburg SCHEERZEEP Fa W.F. VAN DE HOFSTEDE&Zn. Een Vaarskaif ro m z Ui if) UI CU CQ KLAVERHOOI, No. 87 Vrijdag 6 September 1946 s. 2e Jaargang Drukker-Uitgever: |jjj| Ty Prijs per kwartaal f Fa. Smoor de Hulster H 9 HHI M |j@iïj8£j9 w. ff Franco per post f 1,15 Boulevard 120 - Breskens j g J J j j g j Advertenties 7 ct. p. m.m. m Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-VIaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Het is goed, zoo nu en dan eens achter de schermen te kijken. Men leert dan vaak twee dingen in de eerste plaats maakt men kennis met de groote moeilijkheden, die er verbonden zijn aan het ten tooneele brengen van een stuk. Men is zoo licht geneigd, de taak van de tooneelspelers onder het felle licht van de schijnwerpers en met hun klatergoed zoo licht op te vatten, het maakt zoo de indruk, dat iedereen dat wel zou kunnen. Maar wie het gesjouw en gezwoeg achter de schermen ziet, begrijpt wel, dat het niet zóó makkelijk is om iets goeds op het tooneel te brengen. Maar in de tweede plaats is een blik achter de schermen zoo nuttig, omdat men dan van te voren zoo on geveer weet,, wat er komen gaat. I leeft men de indruk, dat er iets goeds komt, dan wacht men met vertrouwen af, maar rijst er twijfel omtrent hetgeen aangeboden wordt, dan kan men nog ingrijpen met goede raad om een mis lukking op het tooneel te voorkomen of men kan trachten de hele vertooning niet te doen doorgaan. Zij, die in Den 1 laag een beetje ach ter de schermen kunnen koekeloeren, zijn niet bepaalt gerust over de voor bereiding van de schaderegeling, die strakjes in de T woede Kamer ten tooneele gebracht zal worden. Welke kant gaat het uit met de voorbereiding? Wij gedupeerden, hebben nog steeds het vertrouwen, dat wij weer ongeveer in gelijke doen zullen komen als voorheen, dat wij ongeveer terug krijgen, wat wij verloren hebben. Wij gedupeerden vormen waarschijn lijk slechts 10 pCt. van de bevolking. Dat is heel weinig om aan onze ver langens kracht bij te zetten. Maar 10 pCt. schijnt veel te zijn, als er geholpen moet worden. De Regeering, dat wil dus zeggen de ministers, of althans een deel van hen, schijnen 10 pCt. ook veel te vinden. Volledige schadeloosstelling zou zooveel aan de schatkist vragen, dat de guldeu in gevaar zou komen en dat zou een nadeel zijn voor het heele Nederlandsche volk. En om dat Nederlandsche volk in zijn geheel nu te sparen, moeten de gedupeerden het loodje leggen. Xog eens, ingewijden meenen, dat dit het standpunt van de Regeering is. Het is voor de gedupeerden nuttig, maar aan te nemen dat dit zoo is en zich daar naar te gedragen, d.w.z. bij herhaling, voortdurend weer te vragen, als het noodig is, te eischen, dat de gedupeerden volledige schadeloosstelling krijgen. Wij zijn niet met de persoon lijke omstandigheden van onze ministers op de hoogte, maar wij nemen aan, dat geen dier hooge gezagsdragers tot de zwaar gedupeerden behoort. Wij zijn overtuigd, dat de houding der Regeering tegenover de gedupeerden anders zou zijn, als er eenige ministers waren, die in een noodwoning met „hark" meubelen moesten leven en die moesten kijken, welk pakje het minst beroerd is om op audiëntie te gaan. Wij gelooven nog altijd, dat niet gedupeerden niet be seffen, wat het is, alles kwijt te zijn en geen gelegenheid te hebben zich weer behoorlijk in te richten. Een minister, die in de Kamer vertelt, dat de traagheid van de wederopbouw o.a. FEUILLETON 3) door OUIDA. Eindelijk was zijn heer gereed, en had Rake een garde officier voor zich, zoo sierlijk als er nog nooit een op het paleis dienst had gedaan en in die betrekking aan de eeredames der Koningin het hof gemaakt had. „Vijf uur lang tusschen de kerels gepakt en regen op den koop toe; - 't is een genotje! De Huizen moesten eigenlijk alleen bijeen mogen komen bij mooi weer. Zulk een haast is er toch niet bij!" vervolgde Cecil in zich zelf, terwijl hij een geparfumeerde zakdoek, met een dooreengevlochten B.C. en een kroon in een der hoeken, wegstak en een wanhopigen blik uit het venster wierp. Al kwam hij zoo nat als een poedel thuis van een zeilwedstrijd op de meren of van een roeiwedstrijd tegen de heeren van Melton, dan gevoelde hij zich gelukkig; maar drie droppels regen wanneer hij dienst had, was heel wat anders! Die hinderden hem geducht. ligt aan het feit, dat de menschen die willen bouwen niet voldoende geld be schikbaar hebben, begrijpt niet, dat die bouwlustige menschen juist zitten te hunkeren naar een schaderegeling, waar door zij over geld kunnen beschikken. Het zou voor ons gedupeerden waar devol zijn te weten, hoeveel gedupeer den er onder de Kamerleden zijn. Wel geen iopCt! Nog eenige maan den en wij, Cadzantenaars, herdenken onze bevrijding voor de tweede maal maar no'g steeds weten wij niet, waar we aan toe zijn. Nog steeds hebben wij vertrouwen, al wordt dit op zware proef gesteld, dat de Regeering tot besef zal komen, dat het niet aangaat, de gedupeerden op te offeren aan het algemeen belang, nog hebben wij ver trouwen, dat de oorlogsgedupeerden zullen terug krijgen wat zij offerden voor de bevrijding van ons land. Er móet een weg te vinden zijn om dat te bereiken misschien is die weg moeilijk voor de Regeering, de weg der gedupeerden gaat ook niet over rozen, H. Binnenhaven voor Breskens. Naar wij vernemen mag Breskens rekenen op een binnenhaven, waar de schepen bij elke waterstand drijvende blijven, een groot voor deel voor de binnenvaart, maar ook voor het achterland. Na alle tegenslagen die Breskens te incasseeren had, is dit een verblijdende mededeeling, een gelukwensch zeker waard. Zeeuwsche week te Apeldoorn. Zaterdag 24 Augustus werd in Apeldoorn de Zeeuwsche week officieel door den Bur gemeester van deze mooie gemeente geopend. In een meubelmagazijn is een tentoonstelling van Zeeuwsche kunst ingericht, schilderijen houtsneden, teekeningen en beeldhouwwerken van Zeeuwsche kunstenaars zijn er op smaak volle wijze tentoongesteld. De bloemkweekerij van het Koninklijk paleis Het I.00 zorgde voor groen en bloemen. Hare Majesteit de Koningin vereerde de tentoonstelling met een bezoek. Dinsdag hield de heer Hoolhorst een voor dracht over Zeeland, speciaal over dc ernstig getroffen gebieden Schouwen, Walcheren en West Z.-Vlaanderen. Een strijkje omlijstte de lezing, waar een behoorlijke belangstelling voor was, op prettige wijze. Een aantal Zeeuwsche meisjes collecteerde op Vrijdag en Zaterdag. Een revue gezelschap uit Zierikzee gaf een feestavond op Koningin nedag in één der zalen van Het Loo, op welke avond de collectanten aanwezig waren. Eenige Zeeuwsche dames, waaronder een Cadzandsche mochten hun bus aan de Konink lijke familie op Het Loo voorhoudenalle leden, ook de Prinsesjes, offerden wat voor Zeeland. De huis aan huis collecte bracht f 11.000 op. Dit geld zal besteed worden om het Groene en Witgele Kruis in Zeeland te helpen. Naar wij vernemen, zijn reeds een aantal lakens aangekocht. Het nog wel zwaar beschadigde, maar niet ontmoedigde West Z.-Vlaanderen, heeft op waardige wijze de jaardag van H. M. de Koningin gevierd. In alle gemeenten zag men de driekleur van de huizen wapperen en bijna overal speelde muziek en hadden kinder- en volksspelen plaats. Vooral de gemeente Oostburg heeft er een echt voor- oorlogsch feest van gemaakt, dooi de bevolking een heelen dag met muziek, spelen en dansen te vermaken. De hoogte punten van den dag waren de wielerwedstrijd, het optreden van het Belgische muziekcorps der 4c infanterie-brigade uit Brugge en de opvoering door de Rederijkers van „Jeugd verzet zich". Ook de gemeente Breskens deed voor het eerst na de catastrophe weer van zich spreken. Er was muziek, waarvoor een woord van waardeering hier zeker op z'n plaats is, ver der gecostumeerd voetbal, zwemmen, zang „Zoo baasje? Hoe gaat het? Is het erg slecht weer?" vroeg hij met kwijnende belangstelling, toen de deur werd geopend. Was de toon, waarop Bertie die vraag deed, lusteloos: vriendelijk en hartelijk was de glans in het oog, waarmede hij den bezoeker, een jongeling van nog geen twintig jaar, aankeek. Slanker dan Cecil, had hij toch dezelfde wezenstrekken als deze en mocht een bevallig jongmensch heeten met een gelaat, dat, een weeken trek om den mond niet medegerekend, onberispelijk schoon was en door het eerste dons van een baard slechts even werd beschaduwd. Zu-Zu was een beruchte schoonheid, door Bertie onlangs van een dakkamertje naar een villa overgebracht. Was haar voormalig leven op brood en kaas ellendig geweest, hoog was natuurlijk de toon, die zij thans aansloeg. Wijn, die niet minstens vier pond de twaaf flesch kostte, verkoos zij b.v. niet te drinken. Zu-Zu beweerde, dat er, op Forest King, Cecil's paard, na, niets ter wereld te beden ken was waarom haar aanbidder zich langer dan veertien dagen achtereen bekommerde. Dit was zeker heel ondankbaar van haar, want mintens drie maanden lang bekommerde Cecil zich nu reeds om haar persoontje en enz., kortom het was een zeer geslaagde dag. Jn Aardenburg werd zelfs een prijsbolling gehouden met veel succes. Ook in de gemeenten Zuidzande en Sluis deed men volksspelen en was er muziek, o.m. trad te Zuidzande het onlangs opgerichte dameskoor op, en te Sluis was er 's avonds een schitterend vuurwerk. Een heel aardige geste was het optreden van een groep jongeren, die van de eene plaats naar de andere trokken, om volksdansen op te voeren. Zoo bereiken ons uit vele gemeenten be richten over feestelijkheden op 31 Augustus. Het doet ons goed dit te vernemen, aan gezien hierdoor het bewijs wordt geleverd dat het normale leven in ons Landje van Cadzand zich weer langzamerhand begint te herstellen. NIEUWE BONNEN. Geldig van 1 tot 14 September. Bonkaarten KA, KB, KG 610: Bloem 554 Alg. 100 gram Gedroogde Zuidvruchten 555 Alg. 100 gram Koffie 556 Alg. 100 gram Bonkaarten I.A, LB, LC 610 Melk A 02 2 liter, B 02, C 02 3^2 liter Bonkaarten KI"), KE 610: Bloem 054 Alg. 100 gram Gedroogde Zuidvruchten 055 Alg. 100 gram Bloem E 14 Res. 200 g?am Bonkaarten LI), I.E 6jo Melk D 02, E 02 6 liter Tabakskaarten enz. T 46 2 rantsoenen tabaksartikelen V 46 100 gr. suikerwerken en/of chocolade X 46 100 gr. suikerwerken en, of chocolade Distributiekring OOSTBURG 225 Aanvragen rijwielbanden. Van 1 tot 13 September wordt gelegenheid gegeven aan scholieren en studeerenden een aanvraag in te dienen voor rijwielbandenin dien de afstand van hun woning tot de on derwijsinstelling 5 K.M. of meer bedraagt. liet Hoofd van de onderwijsinstelling dient op de plaats van de werkgeversverklaring en indien een oud model formulier wordt gebruikt bijgaand te verklaren, dat de be trokkene dagelijks de onderwijsinrichting be zoekt en het opgegeven aantal kilometers per rijwiel allegt. Hoewel de lormulieren in bovenstaand tijd vak mogen worden ingediend kunnen zij niet in de maand September in aanmerking komen voor rijwielbanden bonnen. Burgerlijke Stand. Gemeente OOSTBURG. over de maand Augustus 1946. GEBOORTEN 2, Pieter, z. van P. Mensen en 11. B Zandvliet; Ewald, z. van A. Ver- hoosel cn R. M de Smet te Sluis; 3, Augus tus Franciscus Joannes, z. van C. H. M. van Zuilen en A. H. C. Broumels5, Marianne Anthonette Louize, d. van M. Dekker en A. S. van Zeele te Waterlandkerkje; 6, Pieter Izak, z. van P. J. van Hee en M. C. de Meij: 7, Theodora Lucia Maria, d. van A. A. R. A. de Rijcke en E. C. Sturm te Ijzend ij ke 12, Margaretha Regina Maria, d. van E. B. de Wever, en H. J. Haerens 13, Franciena Kla- ziena, d. van A. Anderiesse en C. B. Kik 16, Anthonius Maria, z. van D. S. Spruit en H. Gevaert te Ijzend ij ke15, Charel Pieter, z. van P. de Veij en J. M. Eversdijk te Re tranchement16, Johan Frans, z. van F. Boogaard en C, L. de Poorter te Zuidzande; Frans Johan, z. van F. J. Boogaard en G. L. de Poorter te Zuidzande; 18, Hubertus Ma- rinus Charles, z. van 11. de Jonge en L. Ger- naert te BiervlietPieter Hendrik, z. van P. J. de Winde en M. C. Fenijn te Breskens 20, Gornelis Jan, z. van J. J. van Luijck en J. Haak te Schoondijke; 24, Elizabeth Sara, d. van J. J. Bossand en J. E. Haak Caroli Jenny, d. van A. M. v. d. Berg te Utrechten K. C. van Ommeren te Venlo. OVERLIJDEN 7, Jansen, Jacobus Marinus, oud 22 maanden, z. van C. G. Jansen en C. Bouwens te Groede9, Blomme, Johannes Phi lippus, oud 83 jaar, echtgenoot van C. de Lange te Groede 10, Van de Velde, Pe trus, oud 63 jaar, echtgenoot van E. Pijnckels; 26, Luteijn, David, oud 5S jaar, z. van I. L11- teijn en M. Bouwens te Zuidzande. HUWELIJKENr, de Pree, Jan Gornelis Clement, oud 23 jaar en de Smit, Francijntje Suzanna, oud 22 jaar. 20, van de Vijver, Cesar Auguste, oud 32 jaar, te IJzendijke en Dierikx, Maria Margaretha, oud 28 jaar te Oostburg. Plaatselijk Nieuws mocht hij zijn trouw aan haar met honderd pond 's maands betalen. Ook was dit. niet waar, want behalve Forest King had Cecil ook Berkeley, zijn jongsten broeder, hartelijk lief. Van die liefde wist of vermoede Zu-Zu echter niets. ,,'t Weer, vraag je? Beestachtig slecht!" gaf het jeugdige heerschap ten antwoord. „Zeg, Bertie; heb je haast?" „Duivelsche haast, baasje! Waarom?" Haast had Bertie echter nooit; en die woor den kwamen dan ook zoo slaperig mogelijk over zijn lippen, terwijl hij den witten paar- destaard van zijn helm uit elkander schudde en nog een paar ferme halen deed aan zijn pijp. „Waarom? Omdat ik in de brand, leelijk in den brand zit, en meende, dat jij mij daar wel uit zou helpen," mompelde de knaap op berouwhebbenden, vleienden toon. In ge laat en manieren was Berkeley nog erg meis jesachtig. Zoodra Rake die woorden hoorde, sloop hij naar de badkamer; een gevoel van betamelijk heid deed hem heengaan. Aan zijn tegen- j woordigheid zouden de broers echter geen van beiden hebben gedacht. (Wordt vervolgd) Breskens. Uitslag aanbesteding van 40 woningen en 2 winkel- woonhuizen alhier, is als volgt N. V. Panagro, Warmond f 493.657, N. V. Ned. Bouwsyndicaat, 's-Gravenhage - 514.700, Aann. bedrijf „Dudo", Dubbeldam - 534.000,— N. V. Bouw- en Administratie Mij. „Elseneur", Rijswijk - 548.450, Bouwbedrijf „Opbouw", fa. D. Verlinde Zn., Terneuzen - 576.S90,— Bouwbedrijf „Bergen op Zoom", te Bergen op Zoom - 579.000. Alhier zijn benoemd tot wethouders de heeren P. J. Notebaart en Jac. v Haneghem. Groede. Op Koninginnedag is Groede verrijkt mei een prachtig geschenk. De in 1940 in deze gemeente gelegerde militairen hebben op dezen dag een, in de parochieput gebouwde fontein aan het gemeentebestuur overgedragen, als waardeering voor de ge noten gastvrijheid tijdens de mobilisatie. Het toch al mooie marktplein van Groede is hierdoor wederom een interessant plekje rijker geworden. Vooral des avonds, wanneer de fontein verlicht is, geeft dit een buiten gewoon mooie annblik. Een krachtige straal in het midden, tezamen met tiental kleinere straaltjes opspuitend uit het rotsje midden in de putde prachtige oude boomen rondom en dit alles in een hel der licht, waardoor het geheel een welhaast fantastisch schouwspel biedt. Het ligt in de bedoeling deze fontein ge durende de maand September iedere Zaterdag avond en Zondag te laten spuiten, waardoor een ieder in de gelegenheid wordt gesteld haar te gaan zien. Indej.l. Dinsdag gehouden vergadering van de nieuw gekozen gemeenteraad zijn tot wethouders benoemd de heeren, C. W. Cijsouw- Basting en C. Cijsouw-van Cruyningen. Zuidzande. Indej.l. Dinsdag gehouden vergadering van de nieuw gekozen gemeente raad zijn tot wethouders benoemd de heeren W. van Male en A. A. Verbuijt. PREDIKBEURTEN Zondag 8 September Breskens 10 uur Ds. van Vliet. Groede 9,uur I)s. Derksen. Nieuwvliet 10,45 Ds. Derksen. Retranchement 10 uur Ds. Barnouw Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,uur Ds. Nolthenius. Wegens plaatsgebrek moet het slot van het artikel „Nieuws uit Nederland - over - Zee" tot een volgend nr. blijven liggen. ADVERTENTIES Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mejuffrouw SARA DE HULLU, Weduwe van den Heer PIETER BUR GEL, betuigen wij onzen oprechten dank. FAMILIE BURGEL. Nieuwvliet, September 1946. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mejuffrouw S. LEENHOUTS, geb. VAN MALE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam I. LEENHOUTS. Zuidzande, September 1946. Gemeente Breskens. De uitreiking van Bloem zal alhier plaats hebben op Maandag 9 Sept. a.s. van 2-4 uur in een nishut op het Spuiplein (Schuin tegen over de Batik). zie adv. achterzijde. Wegens zakenreis is ,,'t GESCHENKENHUIS" te OOSTBURG van 10 tot en met 13 September GESLOTEN H. H. £andê-o-uw-e.>il! Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen voor het dorschen van alle soorten Granen met zijn nieuwe Dorschmachine met toebehooren. OOSTBURG EN OMSTREKEN. Allen, die verplicht in Duitschiand hebben gewerkt, worden uitgenoodigd de OPRICHTINGSVERGADERING te Oostburg bij te wonen van het N. V. V. G. op Vrijdag 13 September, des avonds om 7 u., in de zaal van Hotel MABESOONE. Levert deze week nog Uw Scheer- zeepbon van de Textielkaart A M bij ons in, daar anders de bon verloopen is. Uit voorraad af te geven. lengte i.8o Meter. Op UW BON A M van de textiel kaart leveren wij uit voorraad 2 stukken prima scheerzeep. Namens het Gemeentebestuur van Aarden burg zal m het openbaar worden aanbesteed, overeenkomstig het Aanbestedingreglement A Het bouwen van 21 woningen aan de Sassenstr te Aarden burg (Z.-VI B. Het bouwen van 16 woningen te Eede (gem. Aardenburg) in de nabijheid van de Brievers weg C. De werken A en B in totaal. Bestek en voorwaarden met teekeningen zijn vanaf 10 September 1946 verkrijgbaar ten kantore van ondergeteekende tegen betaling van f io.bij toezending na ontvangst van f 10,40. Restitutie 1 5,bij inlevering op de dag der aanbesteding. De aanbesteding vindt plaats op Dinsdag 24 September 1946, des middags 2,30 uur in het Gemeentehuis van Aardenburg. Architect: B. J. J. M. STEVENS, Kampersingel 2, Haarlem, Telef. 14783 Het Atelier voor Kunstnijverheid zoekt MEISJES die van handwerken houden en het grondig willen leeren. Gratis opleiding. Borduren, spinnen, weven, schilderwerk, figuurzagen, enz. Zaterdags vrij. De fijnste merken. Voor engros natuurlijk bij Korendijk 12 MIDDELBURG GEVONDEN j.L Zaterdag, ZILVEREN ARMBAND. Te rug te bekomen tegen kosten dezer advertentie (f 1,26), bij I. P. CRUSON, Dorpsstraat 27, Breskens. Gevraagd wegens huwelijk der tegen woordige een Dienstbode voor dag en nacht. Mevr. VISSER, Grenulaan 48, Terneuzen Distributiedienst Oostburg. De Distributiedienst vraagt iemand voor het schoonhouden van het Kantoor Breedeslraat te Oostburg. Gevraagd voor directe indiensttreding: ervaren Bouwkundig Opzichter voor woningbouw te Aardenburg, Eede eh Sint Kruis. Brieven met voll. inl. aan Arch. B. J. J. M. STEVENS, Kampersingel 2. Haarlem. Middelburg. Voor R. I. M. I. dienst (Reparatie Inrichting Materiaal Inspectie} zoowel in Indiê als in Nederland, is dringend behoefte aan: Automonteurs - ^Carosseriebouwers - Autobekleeders - Electro-monteurs - Draaiers - Lasschers - Instrumentma kers - Machinebankwerkers - Magazijn bedienden - Smeden - Telefoonmonteurs Geweermakers - enz. Vaklieden genieten boven de gewone bezoldiging speciale vak toelage naar gelang vakbekwaamheid. Voor Indië: uitzending na korte militaire training in Nederland binnen enkele maanden. Dienst in Indiê niet langer dan 18 maan den. Aan hen, die gedurende hun 18 maanden diensttijd in Indé op goede wijze voldoen, bewijzen afleggen van vak bekwaamheid en blijk geven over goede militaire eigenschappen te beschikken, zal de gelegenheid worden opengesteld om als beroepsmilitair of als burgerwerk man in het leger te worden tewerkgesteld, dan wel zal aan hen een passende burger betrekking worden aangeboden. Voor Nederland: verbintenis gedurende minstens 1 jaar. Inlichtingen bij Hoofd Aanmeldings bureau O.V. Middelburg, Koepoort straat 8. te koop bij J. VERSPRILLE, W 43, Groede, post Nieuwvliet. O) -o c O N c 0 5 3 0 0 N 0 Q c 0 j* 0 i_ ii) 0 Q ~2 tr i— if) Q UI OQ I— UJ O TE KOOP: bij F. DEKKER, landbouwer, Zuidzande.

De Schakel | 1946 | | pagina 1