DE SCHAKEL i I I I Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen KONINGINNE-DAG. Nieuws uil Mul-om-Zee. TWEE SOUVEREINEN GEDIEND No. 86 Vrijdag 30 Augustus Iy4t> Ik Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1, Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Wederom zullen op de laatste dag van Augustus de vlaggen over heel Nederland wapperen en viert heel Nederland de ver jaardag van onze Koningin. Wij spreken de hoop uit, dat het Hare Majesteit gegeven moge zijn deze dag nog vele malen te her denken te midden van Haar feestvierend volk. Welke verschillen er ook in ons volk mogen zijn, hoe scherp de groepen soms tegenover elkaar staan, hoe moeilijk het soms is om tot een algemeene samenwerking te komen, op Koninginnedag viert het Nederlandsche volk in zijn geheel feest. Moge de bindende kracht van Oranje in de naaste toekomst meer en meer vat op ons volk krijgen. N u er ook uit ons Landje van Cadzand zoo vele jonge mannen naar Nederlandsch Oosl- lndië zijn vertrokken en er nog velen zullen volgen, om daar onder de tropenzon hun plicht als soldaat, onder-officier of officier te vervullen bij het herstellen van orde en gezag in dat deel van Nederland, is er bij ons ge- heele volk en in het bijzonder bij de achter gebleven ouders, vrouwen of verloofden meer belangstelling voor de zich in Indië afspelende gebeurtenissen, dan uiteraard vroeger het ge val was en zijn kon. Er is thans contact tusschen Indië en Nederland, ook tusschen Java en Zeeuwsch-Vlaanderen en reikhalzend wordt tegenwoordig naar de luchtpost uit Indie uitgezien. We lezen in de groote dag bladen korte berichten uit Indië; we hooren fragmenten van nieuws uit Indië door de radio. Het meeste nieuws bepaalt zich dan tot korte berichten over een aanval hier of over val daar en steeds komt daarbij de gedachte aan oorlogvoeren op grootere of kleine schaal op den voorgrond, met veelal angstgevoelens over en voor hen, die daar zoover van huis, van ouders en familie verwijderd, in de ver schillende oorlogshandelingen kunnen worden betrokken. Het herstel van orde en gezag in Indie, het terugbrengen van rust en welvaart in dat mooie land behoeft evenwel niet immer met oorlogsgeweld gepaard te gaan, getuige het onderstaande artikel, ontleend aan het te Ba tavia verschijnende „Dagblad". Timor en Onderhoorigheden. Geen schot gelost, geen druppel bloed vergoten. Het was op 27 September 1945, dat de 4e Compagnie militaire politie onder commando van den Kapitein A. P. T. Luteijn in Koe pang landde; één week nadat een detache ment van 900 „Aussies," the i2/40th Tas- manian Battalion onder commando van den Brigadier-Generaal Dyke en 10 man N'ica- personeel aan wal was gegaan. Het land was nog hetzelfde: dor, desolaat, geel-vlammend van eindelooze lalang-velden, naar de wazige einders uitgolvend over den kalksteenbodem. Maar Koepang was verdwe nen. Van het idyllische, witte Portugeesche stadje was niets overgebleven. De strandkam- pongs waren weggevaagd als door een vree- selijken cycloon. Alang-alang stond mensch- hoog tusschen de verbrokkelde ruines van verkoolde muren, het woekergewas vrat zich overal doorheen en omslingerde de doode stad in een ruig kleed van dor groen. Daartus- schen vlekte het giftige rood van verroest Japanscli geschut, drums en kapotgeschoten auto's. Witte mieren bouwden kolonies rond de stapels munitiekisten. Koepang was een beeld van totale ontreddering, vernietiging, beklemmende verlatenheid. De 4e Compagnie bezette een oud kamp der Hei-ho's te Liliba en begon oogenblikke- lijk in de omgeving te patrouilleeren teneinde eventueel vergeten krijgsgevangenen op te sporen. Dit werk had succes. Een week na aankomst bevrijdde een patrouille een dolge- FEUILLETON 2) door OUIDA. Toen de rook was weggetrokken, die uit een meerschuimen pijp rondom hem opsteeg, kwam er een gelaat te voorschijn, zoo fijn besneden en zoo prachtig van teint 'als dat eener vrouw, een gelaat, zoo bevallig, zoo voornaam, zoo kwijnend en onverschillig van uitdrukking, dat zijn gelijke moeilijk zou zijn te vinden geweest. In weerwil van de onverstoorbare kalmte, die er bijna altijd op te lezen lag, was een zekere achtelooze ver metelheid daarop tevens onmiskenbaar; doch de lange, zijden wimpers aan de groote, don kerbruine oogen gaven een eigenaardige zacht heid aan 't geheel. Zijn haar was zacht als zijde en lichtbruin van kleur; zijn mond bij zonder schoon gevormd. Het was dus niet te verwonderen, dat de dames uit de groote wereld en de levenslustige toongeefsters dei- mode dien man met zijn vriendelijken, droef geestig minzieken blik den palm der over worden, blijden troep van ruim 100 krijgs gevangenen uit het kamp van T«mboeadrie weken later werden 300 ex-krijgsgevangenen uit het beruchte Maoe-Mere-kamp te Flores overgebracht. Telkens bleven kleine groepjes toestroomen, uit kampongs en van andere eilanden. Gaandeweg groeide het aantal tot ruim 1150 man, die allen ondergebracht, ver pleegd, gevoed, gekleed en geschoeid moesten worden. Dit land was totaal uitgeplunderd en verwoest, niemand die zeggen kan hoe men het voor elkaar bracht, maar het werd klaar gespeeld. Git den krijgsbuit van de Aussies nam men wapens over. Terwijl het uitge strekte, sterk-geaccidenteerde terrein doelma tig en intensief werd afgepatrouilleerd, leidde men de pas-bevrijden op, voorzag hen van uitrustingen. Oorlogsmisdadigers. lntusschen werden ook Japansche krijgsge vangenen aangevoerd van de omliggende eilan den. In April bedroeg het aantal 1300 man. Na selectie op oorlogsmisdadigers werd een aanvang gemaakt met de evacuatie, welke plaats vond via Soembawa en eind April voltooid was. De selectie vond zeer vlot plaats, daar elk convooi aan de pier van Koepang opgewacht werd door ex-krijgsgevangenen uit alle mogelijke kampen. Onder deze oorlogs misdadigers bevonden zich o.a. de beruchte Tanaka, commandant van vele krijgsgevangen kampen in den Pacific op wien ook China recht van berechting deed gelden en de sergt- majoor Mori van het bewakingsbataljon Am- bon (Haroekoe, Liang). Thans bevinden zich nog 165 Japansche oorlogsmisdadigers in een streng-bewaakt kamp te Koepang. De uitgezochte man. De Kapitein Luteijn formeerde zijn een heden, hierbij bijgestaan door den 2en luite nant Dessauvagie en oude, bekende guerilla- vechters en M. W. O.-ridders als de sergeanten Karma (guerilladetachement van Swieten), Kaligi M. W. O., korporaal Soemanta en vele anderen. De kapitein Luteijn, in 1942 reeds ontvlucht uit een Duitsch krijgsgevangenkamp via Zwitserland, Frankrijk, Spanje, Portugal gecrosst naar Engeland, gezonden naar West- Indië en Australië, een man als een boom, met vriendelijke oogen en een vuist, die hard durft te slaan, zoowel op een kaak als een tafel, was de uitgezochte man voor dit groot- sche werk en hij bracht dit voor elkaar. Eind October landde één zijner eenheden op Roti; 4 November d.a.v. werd Soemba bevrijd, half November volgde Flores en op 28 December Soembawa. De landing op dit laatste eiland typeert de werkwijze van Kapitein Luteijn en zijn man nen het detachement klom aan boord van het in zeer slechte conditie verkeerende Ja pansche transportschip Haruka-Maru en stoomde onder dekking van Hr. Ms. Van Kinsbergen naar Soembawa. Onderweg had men moeilijkheden; het water stroomde aan alle zijden het lekkende schip binnen en slechts ternauwernood kon Soembawa's strand gehaald worden, waar men het schip op zette. Onvervaard waadde men door het water en plantte de Nederlandsche vlag; medio Januari rezen er in het landschap Birma enkele moei winning toekenden en hem den knapsten, mooisten officier van de geheele garde vonden, den Seraph, een prachtigen kolossus met goudblond haar, Cecil's oudste en intiemste vriend, niet uitgezonderd. Bertie sloeg den blik op de laarzen, die Rake in de hand had en schudde het hoofd. „Wel beter, maar het rechte is 't nog niet, Rake. Altijd en eeuwig maak je ze te donker!" Rake zette de weerspannige laarzen naast een stuk of zes paar van haar zusters en schudde toen eveneens het hoofd. ,,'k Doe mijn best, meneer; maar de kunst komt de natuur toch nooit nabij." „Watblief? De kunst overtreft de natuur zelfs, zeggen de dames. Is Willon al bij de hand „Ja, meneer. Hij komt dadelijk." „Hoe heeft Forest King het gemaakt in den trein?" „Patent! Die bekommert zich nooit om iets. Mother of Pearl was een beetje bang, ver telde Willon. Dat is ze altijd als ze de loco motief hoort. Maar de King stapte aan de stations de waggon in en uit, alsof hij op zijn eigen stal was." „Heeft Willon ze na al dat schokken wat lijkheden met jeugdige politieke heethoofden, maar die vaagde men vlot en zonder bloed vergieten weg. Bij elke landing werd het militaire detachement vergezeld door een be stuursambtenaar: zoodra de veldpolitie ge organiseerd en uitgerust was en militaire dek king niet meer noodig was, trok het militaire detachement zich weer terug op zijn basis in Timor en bereidde zich voor op nieuwe ope raties.! (Wordt vervolgd). Deze^Kapitein Luteijn bezocht in Nieuw- vlict de lagere school en in Oostburg de H. B. S. Feitelijk een West Zeeuwsch Vlaam'sche jongen. Op deze wijze kan men ook 250 gram margarine of 200 gr. vet koopen en een bon voor 125 gram margarine of 100 gr. vet terug verlangen. Distributiedienst Oostburg. Burgerlijke Stand. Gemeente SCHOONDIJKE. over de maand Juli 1946. GEBOORTEN 2, Anneke Eva, d. van J. A. Moggré en M. de Feijter: HUWELIJKEN: 4, M. C. Cauwels, 33 jaar, Sluis en R. N. Rodts, 36 jaar; 11, A. J. La boor, 26 jaar, Maldeghem. en A. Nieuwen- huise, 25 jaar. OVERLIJDEN: Geen. INGEKOMEN 9. van Roo, Suzanna van Groede naar D. A. Lammestraat 5 Haartsen, Jannetje C. van Groede naar Westhoek 12; Riemens, Hermanus van Hoofdplaat naar Willemsweg Si 13, Brugge, Adriana, van Sas van Gent naar Veldstraat 20; 29, van der Welle, Pieter J. van St. Philipsland naar Prinses Beatrixstjaat 114; de Meijer, Adriana, Wed. M. Willemsen, van Sluis naar Willems- weg 67; 31, Temmerman, Irma S. M. van Zundert naar Lange Heerenstraat 24; Ris- seettw, Pieter en gezin, van Koepang (N.I.i naar Dorpsstraat 54. VERTROKKEN 4, Rodts, Rosalie N. naar Sluis, H 63; 12. Gossije, Magdalena M. naar 's-Gravenhage, Violenweg 13 15, Louwcrse, David C. naar Oostburg, Breedestraat 44; 18, Verschoore, Johan J. naar Oostburg, Breede straat 22, Dees, Cornelis J. naar Zaamslag, Axelsche straat A 135 26, Ocké, Petrus J. naar IJzendijke, A 53 van de Voorde, Maria A. naar IJzendijke, A 53 29, Bramer, Jan en gezin naar Dokkum 30, de Regt, Sara naar Ermelo, Veldwijk 75 Siben, Barta M. naar Bilthoven, Hasebroeklaan 5. NIEUWE BONNEN. Tijdvak van 1 t.m. 14 Sept. 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 610. Brood: 541 t.m. 545 brood Soo gr., 546 brood 400 gr., B 13 Reserve 1600 gr., C 13 Re serve 800 gr. Boter: 549 boter enz. 125 gr. Margarine: 550 boter enz. 375 gr. margarine of 300 gr. vet. Suiker enz.: 560 suiker 750 gr. suiker, boter hamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop, enz. Kaas: 551 Alg. 200 gr., B14 Reserve 100 gr. Waschpoeder: 552 Alg. 250 gr. Bonkaarten LA, LB, LC 610. Vleesch513 vleesch 100 gr., 514 vleesch 400 gr. Melk: Aoi melk 2 liter, Boi, Coi melk 3V2 L Bonkaarten KD, KE 610. Brood: 041, 042 brood Soo gr., D13 Reserve 800 gram. Boter 049 boter enz. 250 gr. boter. Margarine: 050 boter enz. 125 gr. margarine of 100 gr. vet. Suiker enz.: 060 suiker, 061 Alg., 062 Alg. 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. Kaas: 051 Alg. 100 gr. Waschpoeder: 052 Alg. 250 gr. Rijst enz.: E13 Reserve 250 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuit. Bonkaarten LD, LE 610. Vleesch: 013. 014 vleesch 100 gr. Melk: Doi, E01 melk 6 liter. Tabakskaarten, enz. T 45 2 rantsoenen, X 45 2 rantsoenen ta baksartikelen. V 45 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. Suiker en jam zal men in den vervolge naar keuze kunnen koopen, desgewenscht ge deeltelijk suiker gedeeltelijk jam. Bovendien kan men bijv., 500 gram boterhamstrooisel koopen en een bon voor 250 gram suiker terug verlangen. gemalen gerst met koud water gegeven, voor dat ze aan den haver gingen?" Dit zegt hij ten minste, meneer." Voor de waarheid van 't geen zijn vijand, de pikeur, gezegd had, had Rake onder geen voorwendsel ooit ingestaan.. Van een wapen stilstand tusschen hem en dien man was nooit sprake. Rake beweerde, dat hij meer paardenkennis bezat dan iemand ter wereld; doch Willon, de eerste waardigheidsbekleeder in den stal, wildé van zijn wetenschap en tusschenkomst, als zijnde in huisknecht onge past, niet het minste weten. „Zeg hem, dat ik na den dienst wel eens zal komen zien hoe de knollen het maken. Ook kan hij er op rekenen, dat hij morgen met de paarden met denzelfden trein mede gaat als ik - om twaalf uur dus; begrepen? Zend dit briefje met die armbanden naar St. Johns Wood en die witte bouquet naar mevrouw Delamaine. Zeg ook aan V illon, dat hij een paar stangen koopt, liefst met beweegbaar mondstuk en ook een paar dubbele stangen met Nelson-knevels. Ik heb een paar nieuwe noodig. Zorg ook, dat het achterlaadgeweer met die veersluiting vroeg tijdig genoeg uit de reparatie komt. En loop Verplaatsing Distributiekantoor. Het Kringkantoor van den Distributiedienst Oostburg wordt verplaatst van Blekestraat 220 iroede naar Breedestraat 'ostburg en is dientengevolge voor het publiek gesloten op 28, 29, 30 en 31 Augustus. Op diezelfde dagen zal geen spreekuur ge houden worden door den leider, doch in den vervolge op Maandag, Woensdag en Vrijdag van iedere week van 10 tot 12 uur. Verzoeken en inlichtingen kunnen echter iederen werkdag worden gericht tot den amb tenaar van den voorlichtingdienst van boven vermeld kantoor, behalve op bovengenoemde dagen. De plaatselijke kantoren zullen alleen ge sloten zijn op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Augustus. Voor de wijzigingen in de zitdagen zie men de achterzijde van dit blad. De Na-1'itreiking bonkaarten levensmidde len zal plaats hebben op Woensdag 4 Septem ber in het kantoor Breedestraat van 9-12 uur en 1,30-4 uur. Gevonden voorwerper,. 1 pet en 1 werktasch. Inlichtingen te bekomen ter gemeente secretarie te Schoondijke. 71. In een wip was hij weer op de been en g'ng er vandoor, Menciik, d.e op hem gewacht had, meetrekkend door de stille ver laten straten. Plotseling hoorden 2e een droevig- gejammer* en gezucht. „Ik geloof dat het daar vandaan komt!" zei Menelik, op een getralied gat in de muur vlakbij wijzend. „Ik ga eens kijken!" En hij glipte tusschen de tralies door naar binnen. En nu verscheen, tot Brams groote verrassing het gezicht van Tom achter de tralies! PREDIKBEURTEN Zondag 1 September Breskens 10 uur Ds. J. Sickesz van Terneuzen Groede 9,uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 10,45 Ds. Derksen. Retranchement 10 uur Ds. Barnouw Bed. H. Doop Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,uur geen dienst. Gereformeerde Kerk Groede 6 uur Ds. Oostenbrink, Oostburg? Plaatselijk Nieuws Breskens. De Volksspelen op 51 Augustus zullen alhier alle gehouden worden op het Spuiplein. Groede. Alhier zullen op 31 Augustus a.s. de navolgende feestelijkheden plaats vinden: 1.00 - 2.00 uur: Ringrijders op de weide van dhr. C. Brakman. 2.00-2.15 uur: Opstelling op de Markt van Muziek, Ringrijders en Kinderen en even- tueele overdracht van de fontein aan de gemeente Groede door deputatie Militairen. 2.15-4.30 uur: Met muziek voorop naar de wei, waarna kinderspelen en vervolg ring rijders. 4.30-6.30 uur: Op de Markt ringrijden met rijtuigen en ringrijden met versierde fietsen voor jongens en meisjes vanaf 15 jaar, (prijzen beschikbaar voor deelname opgeven bij dhr. P. Casteleijn. 7.30 uur. Concert, waarna rondgang door het dorp, met lampionoptocht door kinderen achter de muziek. De gemeente Groede begint de laatste tijd steeds meer een plaats van beteekenis te worden door de zeer groote activiteit die daar heerscht bij de verschillende vereenigingen en door de medewerking die zij daarbij van het Gemeentebestuur ondervinden, bij het organiseeren van sportdagen en andere festivi teiten. Nadat Zaterdag een zeer goed geslaagd openluchtbal was gegeven, wat veel publiek trok, stond de gemeente Zondag in het teeken van de wandelsport. Er hadden groote wan delwedstrijden plaats, waarvoor door verschil lende afdeelingen en afzonderlijke tippelaars w-as ingeschreven. Ook was aanwezig de Sig- naalafdeeling Achilles uit Middelburg, die met z'n vele hoornblazers en tamboers een schitterende indruk maakte bij het zeer tal rijke publiek, dat het marktplein geheel vulde. De af te leggen parcoursen, waarvan de volgorde was: vertrek Markt, langs de kust bij de roskammers dan de stal eens in. Zie je er bij toeval een zwart dienstpaard, zoo goed als Black Douglas, dan moet je mij dit later maar eens zeggen. Ook moet je eens over die mooie jachthond schrijven, die ik laatst heb gezien. En koop die blauwe hazewind dan. Lady Guinevere wou hem graag hebben. Dan neem ik hem mede. Doch help mij nu eerst in mijn uniform, 't Wordt laat." Onderwijl hij dien stortvloed van orders, zacht en slaperig van zijn lippen deed vloeien, dronk Bertie een glas curacao, hief zijn lenige figuur van de sopha en begon zijn martelaar schap in kuras en ringkraag. Hij was wej zes voet lang, doch slank en licht van bouw en zoo bevallig als een hert; anders had hij ook zoomin bij den wedren met hindernissen te la Marche als bij den Grand National in de Shires kunnen mededingen naar de prijs. „'t Is net alsof het parlement niet kan zitting nemen, zonder dat men ons door het stof sleept. Die idioten praten over „de heer tjes van de garde", alsof wij niets anders doen dan pret maken en met de ruwe zijde van het dienstvak volstrekt niet bekend zijn Een uur of vier vijf achtereen beweging loos in het zadel zitten, terwijl het Londensche naar Breskens, Oude Tol, Groede, Oostburg, verder langs de Gasfabriek via marolleput w eer naar Groede, bedroegen resp. 30 en 15 K.M. Zeer mooi en indrukwekkend was, dat na uitgeleide gedaan te zijn door de SignaaD afdeeling, deze ook telkens weer de ploegen terug in haalde bij nadering van de finish. De door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde medaille werd gewonnen door Achilles 1 te Middelburg en de door V.V.V. geschon ken medaille door de Koribalvereeniging alhier. Bij het 15 K.M. parcours junioren w erd winnaar Achilles II te Middelburg. Na een muziekconcert door „E.M.M." alhier volgde de prijsuitreiking door Burgemeester Everaars, waarbij de leider van Achilles, als oudste deelnemer, een extra prijs toegekend kreeg, en ieder, die de tocht had volbracht, een zeer mooi diploma. Tot slot had een muzikale wandeling door de gemeente plaats van „E.M.M." tesamen met de Signaalafdeeling. Bij de deelnemers van_,de Wandeltocht heerschte niets dan lof over de medewerking der burgerij, waarvan zij onderweg fruit en verfrisschende drank kregen. Alles en alles een schitterend geslaagde dag voor Groede. Internationaal Jeugdverkeer. Maandag j.l. kwamen een aantal leerlingen van de R.H.B.S. te Oostburg terug van een 18-daags verblijf in Engeland, waar zij in de buurt van Huil zeer gastvrij in verschil lende gezinnen opgenomen waren. Het ligt in de bedoeling, dat een aantal Engelsche jongens, die gastvrijheid verleenden eenige dagen naar hier komen om kennis te ma ken met Zeeland. Zij kunnen op een hartelijke ontvangst rekenen. ADVERTENTIES Algemeen Mij. Ziekenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen Ons kantoor te OOSTBURG, vroeger Noordwal 9, is thans gevestigd BREEDESTRAAT 60 VERLOREN op 20 Augustus, tusschen Groede en Breskens, een donker rooden VILTEN DAMESHOED. Beleefd verzocht terug te bezorgen Boulevard 78, Breskens. VERLOREN tusschen Breskens en Sluis via Groede een VULPENHOUDER. Tegen belooning terug te bezorgen ter Gemeente-Secre tarie te Breskens. grauw als dol om je heen dringt, losloopende honden tegen je paard blaffen en smerige bedeljongens tegen je beenen schuren, Is toch geen zalm, en al die tijd op schildwacht staan tegenover een wagen met peperkoek, tot je doof bent van het geraas, en blind van 't stof, en misselijk van al dat gc-meene volk ook niet! En nu spreek ik nog niet eens van al die appelenwijven, die je nooit kunt misloopen en die ook altijd strijk en zet tusschen de beenen van je paard doorsluipen, of van de overgroote waarschijnlijkheid, dat je iemand onder do voet rijdt en ue volgende morgen daarover eenstandje krijgt! Als dit alles niet de keerzijde van 't vak is, weet ik 't niet meer. Een heete dag in de batterijen of een scherp gevecht tegen een troep Ghoor- kahs of Boteahs is daarbij kinderspel!" mop perde Cecil. lntusschen trok Rake zijn heer handig zijn uniform aan, gespte en knoopte alle vast wat te gespen of te knoopen was, wond hem de sjerp om 't middel, gespte hem het als zilver gepolijste, „houw- cn steekvrije" kuras met zijn rijk verguld montuur om en sloeg ver volgens met innige zelfvoldoening hem gade. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1946 | | pagina 1