Öpplakvellen Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch - Vlaandere n Oud en nieuw Zeeuwsch-VlaandEren. Gemeente Breskens. tleAssurantiezaken heeft overgenomen J. J. BRUGGE, Vogelenzang 30, Breskens een partij Bouwland, j Gemeente Breskens. een leerkracht Wegens vacantie gesloten Iz. COLIJN, Groede Vacantie van 19 tot 29 Augustus Wegens vacantie gesloten Foto-Atelier W. vl VIJVER, Breskens Peiroleumradialoren No. 84 Vrijdag lo Augustus 194b 2c Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1.— Franco per post I 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redactenr A. iloolhorst, N'ieuwsti. 13, Oostburg Moest de vorige maal gewezen wor den op een in het oog springende ver andering ten kwade in de onderlinge verhoudingen op het platteland, zoo staat daar tegenover een andere zeer opvallende wijziging die een belofte inhoudt voor ons landje van Cadzand, n.l. de verjongingskuur welke dit land heeft ondergaan. In de plaats van de keuzen en karkassen zijn menschen ge komen, niet alleen in kleedij overeen komende met de stedelingen, maar ook in levensopvattingen, levensblijheid - soms uitgelatenheid - en durf. En vooral dit laatste valt toe te juichen. Er is een jong ras ontstaan en van elders gekomen, dat alle te ver doorgedreven terughoudendheid van vroeger op zijde heeft gezet, dat spontaniteit en impro visatie kent. Zoowel het mannelijke als het vrouwelijke deel van dit verjongde, van dit nieuwe ras is er zich van be wust, dat een nieuwe wereld ook nieuwe opvattingen vereischt en vooral, dat de heropbouw van het verwoeste Zeeuwsch- Vlaanderen alleen zal slagen, wanneer men met man en macht de hand aan den ploeg slaat. De jonge menschen in en om deze verwoeste dorpen be zitten den moet om opnieuw te begin nen; zij willen herbouwen wat door oorlogsgeweld werd verwoest en willen de vroegere welvaart in deze streken terugbrengen. Zij zijn bereid om daar voor nog in een noodwoning of bunker te blijven wonen als het niet anders kan, zij willen ook zeker zelf aan den heropbouw mede betalen en daarmede een groot deel van de lasten, die fei telijk geheel door de overheid dienden te worden gedragen, voor eigen reke ning nemen. Vóór alles willen zij aan den slag en daarom ware het te wen- schen dat hen minder beletselen in den weg werden gelegd dan thans het ge val is. Er is, oppervlakkig gezien, te veel overheidszorg of overheidsbemoeienis én dat beteekent stagnatie welke thans in vele gevallen funest is. De nering doenden op de dorpen willen hun win kel terug; ze willen weer aan de slag, vooral ook omdat zij bij langer ge dwongen stilliggen van hun zaak te veel blijvende concurrentie uit de niet veraf gelegen steden dreigen te krijgen. Ze zullen niet alle klanten, die ze nu al een paar jaar niet meer geheel heb ben kunnen bedienen, terug kunnen krijgen en clat maakt deze menschen tot dubbel gedupeerden. Het zelfde geldt ook voor de boeren. Zij moeten hun schuren in de eerste plaats terughebben. Of ze nog een tijd lang zonder behoorlijke eigen behuizing zullen moeten blijven, dat is een punt van minder belang. Vóór alles gaat de bergruimte voor vee en landbouwproducten, want het langer achterwege blijven daarvan kost den landbouwer duizenden en duizenden guldens door schade aan de gezondheid van fokvee vooral en natuurlijk ook aan den in regen en wind staanden opgehaalden oogst. Het moet dus uit zijn met het stellen van onnoodige schoonheids-eischen aan landbouwschu- reneen einde moet worden gemaakt aan het onderlinge gekrakeel van de met het toezicht op den her opbouw belaste diensten. De duizend en een andere controle-diensten en takken van overheidszorg voor den landbouw neemt de boer er voorlopig nog wel bij - zij het dikwijls met een meerwarigen glimlach - Die controleurs hinderen hem niet zoo erg, als hij maar gauw zijn schuur in bruikbaren staat terugkrijgt. De overheid moet hier ingrijpen; zij mag niet langer on wetendheid of onvermogen voorwenden, zij moet in plaats van heropbouw ver tragen, hier de helpende hand bieden, desnoods, wanneer linancieele hulp niet zou kunnen worden geboden, aan den boer zelf overlaten, om eigen voorzie ningen te treffen en niet leuteren over verlies van landschapsschoon of derge lijke dooddoeners. liet jonge volk in het land van Cadzand heeft den moed, opnieuw alles op te bouwen, een ge heel nieuw leven te beginnen. Het heeft door oorlogsgeweld veel verloren aan materieel bezit, doch het heeft zijn levensmoed niet prijs gegeven. En wat voorfs vooral opvalt is zijn liefde voor de rest van Nederlandhet is deel van Nederland en wenscht dat voor nu en later steeds te blijven. Laat daarom den Haag speciale aandacht wijden aan dit weliswaar veraf gelegen deel van Nederland, dat helaas tot een der zwaarst getroffen gebieden moet worden gere kend, doch dat en door zijn volk en door zijn voortbrengselen tot een der beste deelen van ons vaderland behoort. Dat onze overheid aan het landje van Cadzand niet de zorgen besteedt welke het verdient ondervindt men direct bij een reis hierheen. Men wordt uitgestort in een ruïne van wat eens het mooie station was te Vlissingen; uitgestort uit een trein welke is sa mengesteld uit het slechtste spoorweg- materieel dat in Nederland nog over gebleven is, goed genoeg voor het af gelegen Zeeland. Wanneer men dan, zonder armen of beenen te hebben gebroken, uit die stations-puinhoopen te voorschijn komt en naar den overkant van de Schelde moet, dan komt men terecht op iets wat het midden houdt tusschen een „rutschbaan" en een schip. Men komt tenminste terecht op iets waarmede, als het goed weer is, gevaren kan wor den en zeer dikwijls gelukt het werke lijk - dank zij de zeemanskunst van de opvarenden - Breskens te bereiken. Ik heb niets dan lof voor het per soneel van de Provinciale Zeeuwsche Stoombootdiensten, maar ik kan geen woorden genoeg vinden om mijn af keuring uit te spreken over het ge bezigde materiaal dat tusschen Breskens en Vlissingen tegenwoordig wordt ge bezigd. Wanneer zal men hier ingrijpen Zal men ook hier eerst het kalf laten verdrinken, het kalf in den vorm van menschen en dan in letterlijken zin Nu heb ik onlangs in de Schakel gelezen, dat Jaone gehoord had dat men van het voor de actie Schelde- monden gecollecteerde bedrag schilde rijen zou koopen dat was natuurlijk Spotternij. Maar in ernst zou ik in overweging willen geven om het saldo van de actie Scheldemonden te be steden voor den aankoop van een nieuwe boot voorhet traject Vlissingen-Breskens. Men zou het aan de Provincie kunnen aanbieden als uitsluitend voor dat doel te bestemmen en daarmede waren dan de belangen van de Scheldemonden- Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaan deren gelijkelijk gediend, dc belangen van alle inwoners dezer streken en niet die van den enkeling dien men zou bereiken, wanneer men met dat geld den menschen weer aan een nieuw huis, nieuw bedrijf of nieuw meubilair zou helpen. Met een nieuwe boot dient men de belangen van alle inwoners van Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. L. Bernard Kok filmproducties ln verband met verschillende berichten die in de pers circuleeren met betrekking tot de fïlmproductieplannen van den Heer Kok, Directeur van Instituut Studio te Amsterdam, deelt men ons het volgende mede: Met medewerking van de Avro is begonnen met een filmpje waarin het Avro-dansorkest The Sk\ masters zal optreden. Het wordt een korte musical, waarin de band - met mede werking van de vocalisten Annie de Reijver en Wim van der Beek - ons zal vergasten op een drietal nummers van Nederlandsche oorsprong. Een dezer dagen is met de buitenopnamen begonnen en in Augustus zullen de studio opnamen een aanvang nemen. De productie wordt geleid door Bernard Kok, Herman Ilmer voert de regie en Herman Wassenaar staat aan de camera. Ook zullen enkele oud-leerlingen van Studio bij de op namen assisteeren en hun theorie dus aan de praktijk kunnen toetsen. Mocht deze musical inderdaad een spcces worden, dan zal de productie van korte films - niet alleen musicals - worden begonnen. Wij missen in Nederland momenteel een outillage om groote speelfilms te vervaardi gen. We missen - en dat is nog belangrijker - de ervaring om groote films te maken. Nu er, niet alleen in Nederland maar ook daarbuiten, een groot te kort is aan korte films voor het voorprogramma is die misschien voor ons de kans om hier in de traditioneele behoefte te voorzien. Eerst als we de technische outillage en de noodige ervaring bezitten is het verantwoord om grooter werk te waken. Moge deze eerste stap leiden tot een regel matige en gezonde Nederlandsche filmproductie. Burgerlijke Stand. Gemeente GROEDE GEBOORTEN 7, Cobie, d. v. J. van Belois en M. Verduijn 16, Jean Charles Marie Joseph, z. v. M. A. H. Govaert en H. G. B. Meijer: 29, Johanna Willemina, d. v. W. van den Broeke en J. Geertse. HUWELIJKEN: 18, Maenhaut, L. M. 40 j., Boekhoute en van de- Hemel, A. M. 25 j. OVERLIJDEN 9, van Lare, Abraham, 79 j., echtg. v. van der Linde, J.18, Cornelis, Adriana Johanna, 45 j., echtg. van I. C. But ler. INGEKOMEN 2, du Bois, Margreth J., van Vlissingen naar W 7; 17, Brakman, Janna E. van Terneuzen naar A 45 12, Quaars, Maria A. van Rotterdam naar O 136 23, van der Heijden, Johanna V/. echtg. A. Vinje van Den Dungen, naar W 153 26, Derksen, Woutera C, van Zuidlaren naar A 29. VERTROKKEN 1, Stokx, Catharina, naar 's-Heerenhoek, Nassau weg 2; 2, van de Sande, Johannis A en gezin, naar Breskens, Spui- plein 7 3, Faas, Jacobus, naar Koudekerke, Vlissingschestraat B 453 4, Dusebout, Wil helmus J. en gezin, naar Breskens, Noodplan 3 8, Verschelling, Martinus en gezin, naar Bres kens, Noodplan 3 9, Haartsen, Jannetje C, naar Schoondijke. Westhoek 12; van Roo, Suzanna, Wed. I. Cransberg, naar Schoondijke, D. A. Lammestraat 5 10, Ocké, Maatje, naar Terneuzen, Nieuwediepstraat 82; 11, van de Vijver, Izaak en gezin naar Breskens, Noodplan K t Willemkens, Johannes, en ge zin, naar Breskens, naar Noodplan 14: 16, Bakker, Jan M. naar Maastricht, Jos Holman straat 126; 15, van Haneghem, Jannis C. naar Breskens, Fort Frederik Hendrik 28; 15, van Belois, Jozias en gezin, naar Nood plan M 14: 19, Focke, Abraham, naar Cad zand O 97 22, van de Waeter, Marcella M. J. naar Roosendaal, Charitas: Vader, Marinus, en gezin, .naar Breskens, Groote Kade 6a; 20, F'aas, Izaak en gezin, naar Breskens, Groote Kade 6a; 22, van de I.uijster, Jacobus J. naar Breskens, Noodplan 1. 11 van de Luijster, Willem F. naar Breskens, Noodplan I. 11 23, de Milliano, PrudMit f. naar Aardenburg, F.ede M 104; 26, Thrihou, Adriaan Pieter, naar Biervliet, 442. Plaatselijk Nieuws Breskens. De gemeente Maartensdijk, die onze gemeente geadopteerd heeft, heeft na het mooie gebaar om de schoolkinderen een week te gast te nemen iri haar boschrijke omgeving, opnieuw van zich doen spreken, door het zenden van een tlinke hoeveelheid kinderspeelgoed, boeken en spelen. Deze goe deren zullen na terugkomst der kinderen, ver deeld worden. G r o e d e Het openluchtbal op 10 Augustus is een succes geworden. Ofschoon de weersge steldheid voor een dergelijke gelegenheid niet meewerkte was de belangstelling zeer groot. Het fraaie marktplein leent zich dan ook bijzonder voor deze uitvoeringen. Gezien het groote succes heeft de V. V. V. besloten nog een tweede opcnlachtbal te ge ven, n.l. op Zaterdag 24 Augustus a.s. Dc band „Amusemento" werd bereid ge vonden ook hierbij weer haar medewerking te verleen-.n, getracht zal worden de dans- gelegengeid nog wat uil te breiden terwijl ook aan de verlichting, nog meer zorg zal worden besteed. Oostburg. Alhier zijn de voorbereidin gen voor de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin al in een vergevorderd stadium. Daar het versieren van bouwvallen en half weggeschoten straten 1111 niet een gemak kelijke taak is, heeft de plaatselijke Oranje- Vereeniging andere plannen gesmeed. Des morgens van 9-12 uur zullen onder leiding van deskundigen en onderwijs-perso- neel groote kinderspelen worden gehouden. Op de raam-affiches kunnen de kinderen van Oostburg lezen dat zij zich om 9 uur kunnen melden op het schoolplein van hun school. Wat de commissie voor de spelen gaat doen mogen we niet verklappen. *'t Is echter de moeite waard. Niet alleen de sterksten en grootsten w innen nu, maar ook de kleine en behendige Oostburgertjes maken met deze spelen een goede kans op één van de 50 prijzen. De kinderen zijn n.l. verdeeld in 8 groepen, van 6 en 7 jaar, van 8 en 9 jaar, van 10 en 11 jaar, en kinderen van 12 jaar en ouder. De meisjes en jongens elk afzon derlijk. De spelen worden verder ook opge luisterd door gramofoonmuziek met luidspre kerinstallatie. Voor elk van de kinderen - ook voor niet schoolgaande kinderen - zijn er tractaties. 't Wordt beslist gezellig en span nend, kinderen, zorgt dat je van de partij bent. Op initiatief van de Oranje-Vereeniging en in samenwerking daarmee organiseerden een tiental wielersport-enthousiasten een groote wielerwegwedstrijd voor nieuwelingen en ama teurs over 60 K.m., 10 x rond het Groote Gat. Zulk een attractie hebben we jaren niet gezien, 't Beloofd een evenement te worden voor geheel West Z.-Vlaanderen. Laat U de kans om dat te zien niet ontgaan, 't Gaat goed met de inschrijvingen, zoodat het spannend gaat worden. Er zijn vele goede prijzen, maar vergeet niet de spanning te verhoogen door het uitloven van premies. Iets voor de zaken lieden ook De gelegenheid daartoe geeft de commissie vóór en tijdens den wedstrijd. Op den dag zelf worden programmaboekles ver krijgbaar gesteld voor f 0,25 cent) waarin de namen en nummers van de renners voorkomen. Daar de Oostburgsche Harmonie incompleet is (haar dirigent en verscheidene muzikanten gaan immers naar Amerik concerteert zij na afloop van den wegwedstrijd van 4-5 uur. Om 5 uur zal een demonstratie van volks dansen gegeven worden, door een West Z.- Ylaamsche groep meisjes en jongens geduren de ongeveer een kwartier. s' Avonds is er allereerst tooneel. Er wor den 2 uitvoeringen gegeven door het tooneel- gezelschap „De Rederijkers1' uit Oostburg, van een spel dat zich afspeelt in verzetskrin gen tijdens de bezetting. Ziet hiervoor de groote gele raambiljetten, die het geheele programma weergeven. De eerste uitvoering begint om half zes, de tweede om 9 uur. In de pauze tusschen de twee uitvoeringen hoopt de Oranje-Vereeniging te komen met een extra attractie, n.l. met een daverend mu ziekprogramma, te geven door een Belgisch Muziekgezelschap. Aangezocht werd de Militaire Kapel van de 4e Infanterie-Brigade te Brugge. Wij hebben goede hoop te zullen slagen. Voor de onkosten veroorzaakt door de kin derspelen, tractaties van kinderen cn muzi kanten, mogelijk ook voor reiskosten en an dere kosten voor de laatsten, zal tusschen 19 en 30 Augustus een huis aan huis collecte worden gehouden. Laat ieder zijn steentje bij dragen. 't Behoeven geen groote bedrago.i te zijn als ieder maar meehelpt. Wij kornet: nog collectrices te kort. Flinke meisjes en dames kunnen zich melden bij den penningmeester. Oudestad 17. Als 16 meisjes een a\"nd er aan besteden is dat genoeg. M ij houen dat de 31 ste gunstig weer te zien zal geven. De grootsch opgezette plannen zullen het natuurlijk het beste doen bij een stralend Oranje-zonnetje. Gegadigden, die in aanmerking wenschen te komen voor het huren van een thans in aan bouw zijnde landarbeiders- woning aan de Nieuwe Sluis kunnen hiervoor schriftelijk een verzoek n- dienen bij den Burgemeester vóór 26 Aug. a.s. De Burgemeester van Breskens, f. A. EEKHOUT. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkJuUi Redactie. De export van Pootaardappelen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. In de plaatselijke pers vcoscheen een verslag over de vergadering van de Rond van West Zeeuwsch-Vlaamsche Poota-ardappel-exporteurs ln dit verslag kwamen uitdrukkingen voor, welke voor' de Overheid een beieedigend karakter droegen. Het Kringbestüur van West /..-Vlaanderen der Stichting voor de Landbouw ziet zich hierom genoodzaakt belanghebbenden er op te wijzen, dat de regeling voor de pootaard- appelen, zoowel wat prijsvaststelling als af zet betreft, werd getroffen in overleg met de Stichting voor de Landbouw1 'eze regeling werd landelijk getroffen en het is dus zeer wel mogelijk, dat deze voor eer. bepaald productiegebied bezwaren in zich houdt. De manier, waarop deze bezwaren blijkens boven bedoeld persverslag echter naar voren wer den gebracht acht het Kringbestuur vnd. on juist en niet gewenscht. Belanghebbenden worden daarom gead viseerd zich aan de door de Overheid ge stelde bepalingen te houden en hun bezwaren via de organisatorische weg te doen ken.ten en behandelen. PREDIKBEURTEN Ondergeteekende deeit hierdoor mede, dat hij van den heer H. I. VAN DE SANDE, Voge lenzang te Breskens, omvattende de agent schappen van onderstaande Maatschappijen N.V. Assurantie-Maatschappij ,,De Neder- landen van 1845" te Den Haag N.V. Fatum, Ongevallen Verzekerings-Mij te Den Haag N.V Binnenlandsche Vaart Risico Sociëteit te Amsterdam Firma C van Herwaarden te Rotterdam Firma P de Keijzer Zonen te Rotterdam Hopende door een coulante behandeling het vertrouwen waardig te worden, beveelt hij zich hierbij beleefd aan. Gedipl. Beëedigd Makelaar in Assurantiën ff op Zaterdag 24 Augustus nogmaals een openluchtbal wor den gegeven. Medewerking band Amusemento. Aanvang 8 uur. GROEDE Gezien het groote succes van de eerste maal zal Roomsch-Katholiek Beheer der Dischgoederen Sint Jan te Aardenburg zal trachten te ver huren, ingaande rooven oogst 1946, voor een termijn van zes achtereenvolgende jaren, groot 4 gemeten J09 roeden, gelegen te Aar denburg Draaibrug, aan den Langeweg, laatste huurder P. WILLE te Aardenburg. Zij, die als huurder van dat perceel wenschen in aanmerking te komen gelieven zich schrif telijk aan te meldtrn bij het bestuur van bo vengenoemde Instelling, onder opgave van te bedingen huurprijs vóór 21 Augustus 1946. Nadere inlichtingen bij den Secretaris der Instelling, de Heer G. P. H. WIJFFELS, Rijksweg 127 te Aardenburg. De Secretaris, De Voorzitter, G. P. H. WIJFFELS. C. F. VERCRAYE. Zondag iS Aug. Breskens 7 uur Ds. Ter Beeke van Zuidzande. Groede 9,uur Ds. M. R. Pliester. Nieuwvliet 10,45 Ds. M. R. Pliester. Retranchement 10 uur Ds. Barnouw Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,uur Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk Groede 6 u ui- Dinsdagavond ParanllltP laien liggen in de 1 ai dJJlUIC laatste kleine Bus van Draaibrug - Breskens. Tegen belooning terug te bezorgen Boulevard 12, IJzendijke. Gevraagd voor spoedige indiensttreding aan de Bewaarschool te Breskens Sollicitaties binnen 14 dagen na de verschij ning van dit blad. in te dienen bij den Heer I. DE HULLU, Dorpsstraat 70 te Breskens. Inlichtingen omtrent salaris, enz., kunnen aan bovengenoemd adres worden ingewonnen. ADVERTENTIES van 19 tot en met 24 Augustus TE KOOP een LUIDSPREKER. Te bevragen Molenstraat A 43, Groede Voor dringend werk bij A. JANSSEN. Firma P. J. CIJSOUW Zn. Landbouwsmederij GROEDE van 19 tot en met 26 Augustus REGISTRATIE VEESTAPEL. In het vervolg zal aan alle veehouders de registratiekaart worden toegezonden. Het registreeren bij den P. B. H. komt hiermede dus te vervallen. Een dezer dagen hebben de veehouders de kaart voor de registratie per 18 Augustus 1946 ontvangen, welke vóór 21 Augustus a.s. bij den P. B. H. moet zijn in geleverd, of per post toegezonden. Zij, die geen registratiekaart mochten ontvangen, zijn verplicht bij hun P. B. H. opgave van hun veestapel te doen. Zoo spoedig mogelijk gevraagd HUISHOUDSTER in klein gezin. Brieven onder nr. 84 aan hei bureau van dit blad. HALLOHALLO uit voorraad leverbaar voor verwarming van KAMERS en {KANTOREN AARDAPPELBEWAARPLAATSEN, enz. Gemakkelijk verplaatsbaar, uiterst zuinig in 't gebruik, S tot 13 uur verwarming voor 1 liter petroleum. PRIJS f 104, Ook petroleum vergassers f 9,75. Van 26 tot 31 Aug. wegens vacantiegesloten. Adr. van LOOY-v. Ooteghem. Verlengde Molenstr. 4 IJZENDIJKE. (grooi en klein) Firma SMOOR DE HULSTER Breskens

De Schakel | 1946 | | pagina 1