S üf Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Liefde inplaats van wapens. Club-Kampioenschappen A. Bondewel, Breskens Ie Aardenburg op Zondag 11 Aug. a.s. Exira-Tram Knip- en Naailessen GROENE KRUIS - ZUIDZANDE „Zeebad Cadzand" P. DE LIJZER, Cadzand KOSTER-DEIJ - AXEL Poolaardappelen en Zaaigranen Iz. VERHUIST - Voorstr. I1150 - GROEDE No S3 Vrijdag 9 Augustus 1946 2e Jaargang Drukker-Uitgeven 'Ij"' 'U JTSÈ ^^^1 T"TT TfW g" V Priis P« kwartaal Fa. Smoor <S de Hulster 1 B ff EhBB§( |pH i Franco per post 1 1,15 Boulevard 120 - Breskens _Jt 'Sk. ji M jg J_ l\ 1 Jj Advertenties 7 ct. p. m.m. M-j Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Rcdacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Wegens plaatsgebrek moet het vervolg „Oud en nieuw Zeeuwsch-Vlaanderen" tot een volgend no. blijven overstaan. Voor welhaast geen enkele landgenoot zal het begrip „Roode Kruis" een onbekende meer zijn. Vooral in het Westen des lands, waar het laatste oorlogsjaar zulk een naam- looze ellende bracht, is „Roode Kruis" het synoniem geworden voor verlossing, redding uit de bitterste nood. Het Roode Kruis, op de slagvelden geboren, en aanvankelijk een organisatie, welke ten doel had, gewonde en zieke militairen te steunen en hulp te verlee- nen en eventueel hun nabestaanden in kennis te stellen van het sneuvelen van hun man of zoon, kende in deze laatste niets en nie mand ontziende totalitaire oorlog, zijn plicht. Het richte zijn activiteit tot burgers en militairen, vrouwen en kinderen, zieken en verhongerden, kortom het werd de groote helper in de nood. Zoo ook hebben wij het Nederl. Roode Kruis leeren kennen in de voorbije oorlogsjaren en in de na-oorlogsche periode, waarin nog veel en moeilijk werk gedaan zal moeten worden om allen, die tot deze instelling komen, zoo goed mogelijk in hun moeilijkheden te helpen. De groote om vang, welke het Roode Kruiswerk na de be vrijding nam, was uiteraard een gebiedende eisch, welke de omstandigheden na de capi tulatie van Duitsland stelden. „Helaas stelden" dienen we haast teschrijven. Des te grooter bewondering moet men dan ook hebben voor de mannen die geroepen werden uit de chaos, welke de Winterhulpman Pieck in het Roode Kruis aanrichte, in korte tijd een organisatie op te bouwen, welke berekend was voor haar enorme taak. In het bijzonder denken wij hierbij aan de Heer J. C. E. Baron van Lyn- den, den onlangs overleden Eerste-Ondervoor- zitter, wiens groote werkkracht hierbij van onschatbare waarde is geweest. Kregen vooral de voedseltransporten en de verstrekkingen van levensmiddelen een groote bekendheid, niet minder is dit het geval met de werkzaamheden van het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis. In tienduizenden gezinnen bracht deze dienst het eerste be richt van verwanten en vrienden, met wie de normale verhingen tijdens de oorlogsjaren verbroken waren. Helaas waren deze eerste berichten in de vele gevallen doodsberichten. Deze tijdingen plaatsten het Roode Kruis in de diepste menschelijke nood, welke de oor log brengen kan. Minder tot het groote publiek spreekt het werk van den Medischen Dienst van het Roode Kruis. In 1939 beschikte men over 20000 noodbedden in de verschillende Kring magazijnen over het land verspreid. Boven dien waren op dat tijdstip 5000 helpsters voor de verpleging en een gelijk aantal transport- colonnisten voor vervoer en hulpverleening in opleiding. In 1940, toen de oorlog ook de burgers ging treffen, breiden de werkzaam heden zich eveneens tot hen uit. Snel ver plaatsbare chirurgische ploegen werden inge steld, noodziekenhuizen opgericht. Na de oor log vond het werk nog grootere uitbreiding en werden vele nood-sanatoria in het leven geroepen. Maatregelen zijn in voorbereiding om het geheele apparaat der transportcolon nes, zooals dit is ontstaan in de laatste jaren, samen te voegen tot een groot Roode Kruis- korps, dat steeds gereed staat om het Neder- landsche volk te helpen. Op kleine schaal werd in deze vorm reeds hulp verleend bij de watersnood in Almelo in Februari j.l. De Eerste-Hulpposten langs de wegen, 600 in getal, zullen belangrijk worden uitgebreid. Een der mooiste facetten van het Roode Kruiswerk is zeker het opsporings werk in Duitschland. Vele gewonde en zieke Nederlanders werden door het Roode Kruis naar het Vaderland teruggebracht. Hoe dit werk wordt geapprecieerd zal U zeker de student kunnen vertellen, die in twee- en een half etmaal van Warszawa naar Delft werd getransporteerd, waarbij duizend- en e'én moeilijkheden te overwinnen waren. De Roode Kruis-opsporingsteams waren een Hollandsche vondst. Men liet het Roode Kruis aanvanke lijk vrij zijn gang gaan en later vond deze werkwijze algemeen navolging bij buitenland- sche Roode Kruis-organisaties. Het succes was groot. Thans beschikt het Nederlandsche Roode Kruis over steunpunten in Weenen, Berlijn en Warszawa. Zeker mag in dit relaas het Indië-werk van het Ned. Roode Kruis, zooals dit verricht wordt door de Oost-Indische Kamer van deze organisatie, niet ontbreken. Zeer kort na de capitulatie van Japan vertrokken reeds medi sche specialisten per snelste gelegenheid naar het Rijksgebied overzee. Zij werden gevolgd door vele teams en thans is het getal der uitgezonden Roode Kruismenschen de 600 reeds ver gepasseerd. Wat ver overzee onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden is gepresteerd, dient in de annalen vastgelegd te worden. Zonder onderscheid van ras of stand, kleur of geloof, wordt hier onder de vaan van het Roode Kruis prachtig werk verricht. Ook in de repatrieering van onze landgenooten wordt een werkzaam aandeel genomen. Dit overzicht wil niet op volledigheid bogen. Hoe zou het ook kunnen. Het terrein der werkzaamheden van het Ned. Roode Kruis is schier onbegrensd. Er is slechts e'e'n doel Hulp te verleenen waar nood is. En nood is er nog veel in ons zoo zwaar geteisterde rijk, hier en overzee. Veel kon er reeds gedaan worden, niet het minst door de prachtige hulp, welke uit het buitenland werd ontvangen. De dank van ons volk gaat uit naar de organisaties in Engeland en Zwitserland, in Denemarken en Amerika en in de vele andere landen, waar vandaan een onafgebroken stroom van goederen ons land bereikte en nog bereikt. Het Ned. Roode Kruis is er zich van be wust, dat zijn taak op het oogenblik voor het grootste deel gelegen is in het heelen van de wonden, door de oorlog geslagen. Maar het ziet toch voor de toekomst een enorm terrein, waarop het zijn zegenrijke arbeid zal dienen te richten en indien de wereld nogmaals de verschrikkingen van een oorlog zou moeten beleven, een oorlog met gebruikmaking van de ontstellende vernietigingsmiddelen, welke men thans in petto heeft, een oorlog, waarin het onderscheid tusschen burgers en soldaten nauwelijks meer zal bestaan, dan is het bijna ondenkbaar, dat er nog iemand of iets in staat zal zijn de aan de vernietiging prijs ge geven wereld te kunnen helpen. Daarom kan het Roode Kruis een der wegen worden, waarlangs de werkelijke vrede kan worden bereikt. Door de breede basis, waarop het Roode Kruis gefundeerd is en zijn wereld omspannende internationale activiteit kan het zoo ëën hiertoe geroepen wordt, degene zijn( die de vrede mee helpt versterkerr. Vrede en naastenliefde zijn synoniem. En naastenliefde wordt gesymboliseerd door een Rood Kruis op een wit veld. 500.000 Nederlanders schaar den zich reeds om dit s\mbool. Moge de tijd spoedig aanbreken, waarin heel ons land zijn Roode Kruis als een nationaal bezit weet te bewaren. Inter arma caritas, of beter„Geen wapenen, maar liefde". Standaard voedselpakketten. Door tusschenkomst van het Ned. Roode Kruis is het mogelijk standaard voedselpak ketten te zenden naar landgenooten dan wel Nederlanders van geboorte in Weenen en Finland. Nadere inlichtingen hierover bij het secretariaat van de afdeeling West Zeeuwsch- Vlaanderen, Oude Haven 10, Oostburg. Plaatselijk Nieuws B r e s k e n s. Het bouwen van 29 woon huizen en 1 winkelwoonhuis op het steenoven- terrein is gegund aan de N.V. Bouwsyndicaat te s' Gravenhage. Met ingang van 1 Augustus 1946 is benoemd tot telefoniste in vasten dienst Mej. T. W. van Luijk, alhier. N i e u w v 1 i e t. Alhier is opgericht een Vereeniging ter bevordering van het Vreem delingenverkeer, waarvan het voorloopig be stuur als volgt is samengesteld voorzitter, Abr. Brakman penningmeester, L. F. Kaijser; leden, Abr. Cornelis Pz., Abr. de Hullu-Leen- houts, Abr. Luteijn-Bouwens, Iz. Luteijn en Joz. Schijve-Cornelis, terwijl de heer D. Dekker, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, voor loopig het secretariaat zal waarnemen. De minimum contributie is bepaald op f 2,-. Zij, die zich als lid of donateur van ge noemde vereeniging wenschen op te geven, kunnen zich aanmelden bij een der bestuurs leden of bij den secretaris voornoemd. Voor het examen coupeuse slaagde deze week te Breda Mej. L. Sijnesael-Vermeiere alhier. Schoondijke. Door het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad wordt, in samen werking met de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, een tentoonstel ling „Onze Voeding" georganiseerd, welke speciaal bestemd is voor de huisvrouwen op het platteland. Voorloopig is de officieele opening der tentoonstelling alhier, bepaald op Dinsdag en Woensdag 5 en 6 November a.s., des middags om 2 uur, in de Lanbouw Huishoudschool. O o s t b u r g. Woensdagavond kwam in het cafc' van den heer Hinneman alhier, de Coop. Transportondernemersbond in W. Z.-Vl. bijéén in een algemeene ledenvergade ring onder voorzitterschap van den heer A. Cambier te Breskens. Tot secretaris-admini strateur werd benoemd de heer P. J. de Visser te Breskens. Het is te hopen dat de goede verstand houding, welke thans onder de leden van dezen bond heerscht, mag blijven voortbestaan en dat deze op basis van vrijheid opgerichte bond, evenals de vele andere gelijksoortige bonden en Coóp. Vereenigingen in Nederland, zonder onnoodige bemoeiingen van overheids instanties mag meewerken aan de herrijzenis van ons land, Zuidzande. De raad dezer gemeente kwam in een spoedeischende openbare ver gadering bijeen teneinde te beraadslagen over het wederopbouwplan. De provinciale Water staat wenscht het kerkgebouw niet op dezelf de plaats te doen terugkeeren, aangezien de Waterstaat die plaats noodig heeft om de verkeersweg Oostburg-Zuidzande-Cadzand te verbeteren. De raad protesteerde ten stelligste tegen het plan van de Prov. Waterstaat, en zagen zoowel kerkgebouw als gemeentehuis het liefst op de oude plaats terug. Zaterdagavond werd de opbrengst van de met Paschen gehouden bazar ten bate van de muziekvereeniging „Veronica" alhier, aan deze vereeniging overgedragen. Daartoe waren alle medewerkers van de bazar uitgenoodigd in de smaakvol versierde zaal van den heer de V itte, waar de voorzitter van het bazar- comité, dhr. van Dror.kelaar, de aanwezigen welkom heette en nog eens de bazar in vogel vlucht de revue liet passeeren. De bruto-op- brengst bedroeg f 9727,36 de onkosten be droegen ongeveer f 2500, Netto werd over gedragen een bedrag van f 7000,Van het restant moesten nog de onkosten van dezen avond worden betaald. De overdracht van dit fenomenale bedrag had plaats door den eere-voorzitter van het bazar-comité, den heer J. P. M. Beelaerts van Hmmichoven. In een gezellig samenzijn, waarbij „Veronica" voor de noodige muziek zorgde bleef men nog ge- ruimen tijd bijeen. De wnd. burgemeester, dr. A. J. Risseeuw bracht lof aan de organisatoren van de bazar, die zoo uitstekend geslaagd is. De wnd. voorzitter van „Veronica" sprak woorden van dank, en de secretaris van „Veronica" gaf een overzicht van de finan- cieele moeilijkheden waarmede de vereeniging steeds te kampen had. G roede. Zeeuwsch-Vlaanderen is een mooi land. De bewoners hier weten dat wel, al ondergaan zij deze schoonheid misschien niet zoo bewust, als wel gewenscht was. Maar de vreemdelingen, die in dit land in een auto rondrazen en slechts met die gedachte leven, hier zoo spoed.g mogelijk weer weg te komen, die weten het beslist niet. Evenmin weten onze naaste buren van Walcheren en Zuid-Beveland dit. Dc beste manier om van deze mooie streek te genieten is wel het wan delen, en dan niet over de hoofdwegen, maar langs de binnenwegen en smalle paadjes. Al er veel natuurschoon ten offer gevallen aan den oorlog, nog veel meer is er gebleven. Om dit wandelen te bevorderen en tevens om deze streek aan onze landgenooten van boven de Schelde bekend te maken, heeft de afdeeling Groede van de Athletiekvereeniging West Zeeuwsch-Vlaanderen het initiatief ge nomen om een wandelsportdag te houden, en wel op Zondag 25 Augustus a.s. Geloopen wordt er over een aGtand \an 30 Km. voor dames en heeren ei over 15 Km. voor jon gens en meisjes (junioren). De parcoursen zijn zoodanig gekozen, dat iemand, die van de natuur houdt, volop genieten kan. Aan deze tochten kunnen zoowel particulieren als vereenigingen meedoen. De signaalafdeeling van de gymnastiek vereniging Achilles uit Middelburg en de muziekvereeniging IM.M. uit Groede ver leenen hun medew rking. Het belooft een fijne dag te worden. Het woord en vooral de daad is thans aan de Zeeuwsch-Vlamingen, die nu metterdaad toonen kunnen niet onder te doen voor land genooten van buiten dit district. NIEUWE BONNEN. Tijdvak van 4—17 Augustus. Bonkaarten L.A, LB, LC 608 Melk A 74 melk 2 1., B 74, C 74 melk 3^2 b Bonkaarten LD, LE 608 Melk I) 74, E 74 melk 6 liter Tabakskaarten T 42 2 rantsoenen tabaksartikelen PREDIKBEURTEN Gevonden voorwerpen. Een Heerenvest. lnl. ter gemeente-secretarie te Schoondijke. Burgerlijke Stand. douw van Arnemuiden J. Wadde van Roon van Arnemuiden 6, S. M. de Boer van Sas van Gent8, J. Oosterling en gezin van Sas van "«entM. Verschelling en gezin van i roede; P. A. Kruijter en gezin van Terneuzen A. A. C. Cijsouw van Arnhem 9, J. van den Broecke-Seen en gezin van Tei neuzen 10. J. Willems en gezin van Ternepzen PI. Boerdjm van Wierden: 11, I. J. van de Vijver en ge zin van Groede; J. Willemkens, en gezin van Groede 15, J. van Belois en gezin van Groede; J. C. Haneghem van Groede; J. J. Ritico en gezin van Axel; 16, J. J. van Luijk van Nij megen; A. van Male van Sluis; 18, M. de Kruijter van Amsterdam1. J. de Hulster van Oostburg: P. van Beveren, C. B. R.L. A. J. Bootsgezel C. B. R.J. W. E. Bootsgezel C. B. R.20, I Eaas en gezin van Groede; M. Vader en gezin van Groede; 22, J. J. van de Luijster van Groede \V. D. van de Lu ijs- ter van («roede J. T. van Wijnsberghe-Moel- ker en gezin van Vlaardingen 24, J. Stecher en gezin van Terneuzen 25, P. J. Heijdens en gezin van Hoofdplaat26, A. C. Cappon van Zuidzande; P. Mookhoek en gezin van Terneuzen J. Ras-van («eijten van Terneuzen; 30. W. Kesteloo en gezin van Bier\ lietS. C. Leenhouts van Zuidzande E. Stofberg van Hontenisse; C A. Wisse van Luijkgestel 31. S. Blok van Sas van GentJ. de Hullii en gezin van Sas van Gent. VERTROKKEN 3, M. S. Magree naar Oost burg; 4, M. S. de Maesschalck-Brugge naar Sas van Gent; 5, H. J. Swenne en gezin naar Wissekerke 8, S. J. de Rooy-van Liere naar Dinteloord 10, J. W. Schoute naar Hulst 16, J. J. de Poorter en gezin naar Rotterdam 30, 1. A. de Moor en gezin naar Aalten. Zwemvereen. „Scheldestroom" Breskens Zondag 11 Aug. Breskens 10 uur de Heer J. F'eij van LTtrecht Groede 9,— uur de Heer C. van Pelt. Nieuwvliet 10,45 de Heer C. van Pelt Retranchement 10 uur Ds. Barnouw Bediening H. Doop. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,— uur Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk Groede 6 uur Ds. Zijlstra. Gemeente BRESKENS over de maand Juli 1946. GEBOORTEN 5, Pieter Daniël, z. v. E. P. Pieters en J. K. Schrier; 26, Robertus Camiel, z. v. P. F. Ritico en M. M. de Witte; 31, Adriana Maria, d. v. J. P. Jongman en W. E. Schepens. HUWELIJKEN 4, van Haneghem, Jannis Charles, 27 jr., te Groede en de Visser, Neeltje, 24 jr., te Breskens: 11, Nelisse, Martinus Cornelis, 23 jr., te lissingen en Jansen, Jo hanna, 20 jr., te Breskens; Vermeulen, Abra ham Jannis, 38 jr., te Breskens en de Caluwe', Leonie Anna, 40 jr., te Breskens; 18, van den Broecke, Jannis Marinus, 24 jr., te Bres kens en Verduijn, Catharina Magdalena, 20jr. te Breskens 25, de Baare, Jacobus Abraham, 25 jr., te Breskens en Leenhouts, Francina, Elizabeth, 24 jr., te Breskens. OVERLIJDEN: iS, Cornelis, Johanna Adriana, 45 jr., echtgen. v. I. C. Butler (te Groede). INGEKOMEN 1, A. Kleinepier van Zoute- lande A. Ie Feber en gezin van Philippine D.*van Grol, van Terneuzen: I. van Grol en gezin van Terneuzen C. J. de Loore en ge zin van IJzendijke T. de Smit van ljzendijke; M. M. Lauret en gezin van Terneuzen 2. J. A. van de Sande en gezin van Groede 3, D. Mookhoek en gezin van Terneuzen 4, P. 1. Aalbregtse en gezin van Terneuzen; W. J. Dusebout en gezin van Groede; L. van der Hooft en gezin van Cadzand 5, J. H. Ver ADVERTENTIES De Heere nam uit ons midden weg door een ernstig ongeval op zijn werk te Eindhoven, onze geliefde Broer en Zwager, WILLEM ROEST Met diepe droefheid staren wij hem na die ons is voorgegaan in de eeuwige rubt. ADR1E ROEST. J. VAN KLEEF-Roest. 'R. VAN. KLEEF. P. ROEST. R. ROEST-Ringelberg. JAN ROEST. Kinderdijk, 6 Augustus 1946. D 94 Tot onze diepe smart kregen wij heden de ontstellende mededeeling, dat de Heere tot Zich nam in Zijn heerlijkheid, door een ernstig ongeval op zijn werk te Eindhoven, onze innig geliefde Zoon, WILLEM ROEST, in den ouderdom van 32 jaar en 9 mnd. De wetenschap, dat wij hem reeds op jeugdigen leeftijd tot den Heiland mochten leiden, welke hij als zijn Ver losser heeft aangenomen, lenigt onze smart. J. A. ROEST. I. ROEST-Burgers. Kinderdijk, 6 Augustus 1946. D 94 Voor de zeer vele bewijzen van deelneming ontvangen na het overlijden van onze lieve Vrouw Moeder, Behuwd Groot- en Over grootmoeder, Mejuffrouw SUZANNA LERGNER, geb. BOO NE, betuigen w ij bij dezen aan allen onzen harte- lijken dank. Mede namens ons allen, A. F. LERGNER. Zuidzande, Augustus 1946. Willen alle collectanten van de Hulpactie Scheldemonden er zich nog eens van over tuigen of ze bij vergissing een verkeerde omslagdoek hebben mee genomen. Er moet toch neg iemand zijn die een verkeerde doek heeft. Gelieve om te ruilen bij M. JANSEN, Draaibrug 51. Zaterdag 10 Aug. 1946 in het Zwembad .Wilhelmina" Aanvang 3 uur. Ondergeteekenden, leerlingen van Mevr. JANSEN-VERHAGE te Retranchement, zeggen hartelijk dank voor de goede lessen tijdens de cursus ontvangen, waardoor zij allen geslaagd zijn: Anna de Zeeuw Leny v. d. Bossche Adriana Vermeulen Rie Leenhouts Tinie Jansen Fina Verpoorten Betsié Verhage Corrie de Graaf Eau de Cologne Zonnebrand olie Zonnebrand crème Huid crèmes Brillantines Fixatief Poeder Rouge Lipstick Vertrek Breskens 12 uur Schoondijke 12,20 uur Oostburg 12,40 uur Terug uit Aardenburg 17,50 uur Stoomtram Mij Bres keus-Maldeghem l)e Directie. Hiervoor kan men zich opgeven vóór 1 September a.s. bij Mej. L. SijnesaelVermeire, Nieuwvliet 143, Ged. Coupeuse. ALGEMEENE VERGADERING op Zaterdag 10 Augustus 1946, des avonds 7,30 uur, bij dhr. DE WITTE. Agenda 1. Notulen en mededeel in gen. 2. Rekening 1945. 3. Begrooting 1946. 4. Aanvulling bestuur. Het bestuur. ATTENTIE! Donderdag 15 Aug. a.s. is de Kapperszaak den geheelen dag gesloten. C. BRAKMAN - GROEDE Bezoekt met weekend Vanaf 7-13 Aug. tffteciaie aitAacJtiei voor jong en oud Zweven Vliegen Ballenspel Gezellige muziek en terrassen Prima consumptie Beleefd aanbevelend, MUZIEKHANDEL biedt U de grootste keuze in IN STRUM ENTEN en MUZIEK Prachtsorteering Accordeon's - Gitaren Banjo's - Mandoline's Bij ons 99 pCt. kans van slagen. H.H. Landbouwers en Tuinders! Bestelt nu Uw Ook Steenmanden te koop. Tevens worden Kunstmestzegels ingenomen. Aanbevelend, De Comm. Venn. A. W. JANSEN, Effecten kantoor te Oostburg, vraagt voor spoedige indiensttreding: een flinke Bediende en een jongste Bediende (m. of vr.) Sollicitaties schriftelijk of mondeling tusschen Flinke Werkster gevraagd voor het schoonhouden van de Kleuterschool te Schoondijke. Aanmelden bij Mevr. VAN DIJK, Dorps straat 52, Schoondijke.

De Schakel | 1946 | | pagina 1