Firma GÉ. CflïSMAN, Aardenburg HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN pastoor HALL. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Wederzien. Oud en nieuw Zeeuwscli-Vlaanderen. wegens vacantie GESLOTEN UW TOEKOMST UITBETALING Vacantiebonnen „Zeebad Cadzand" P. DE LIJZER - CADZAND Wegens vacantie gesloten den BOUWMEESTER B&RSIÜS X v. d. LUIE No. 82 Vrijdag 2 Augustus iy4ü 2e Jaargang Drukker-Uitgever; l2 jT |P jWf g H TP Prijs per kwartaal f I. Fa. Smoor de Hulster Bas H BEK B Franco per post t Boulevard 120 - Breskens M B 9 B B B B B Advertenties 7 ct. p. m.m Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Hu israadschade-regeling. We zijn nu eindelijk in bet stadium gekomen dat een aanvang is gemaakt met de uitreiking van lniisraadschade- boekjes. De oorlogsgetroffene krijgt van de Middenstandsbank te Oostburg, per post, een kennisgeving dat hij dat boekje kan komen afhalen. De mede-werking om dit uitreiken vlot de doen verloo- pen van de Middenstandsbank is prach tig; omgekeerd kunnen de belangheb benden op hun beurt medewerken door het huisraadschade-boekje zoo spoedig mogelijk af te halen. Voor hen die dit nog niet weten zij hier meegedeeld dat na de uitreiking van het boekje alles verder door tusschenkomst van de Middenstandsbank moet geschieden. Het afhalen van dit boekje - en trou wens later ook - het verrekenen van aangekochte goederen is voor degenen, die buiten C >ostburg wonen, soms wel een bezwaar. We kunnen van de Mid denstandsbank niet verlangen om in elke Gemeente zitdag te houden voor dit speciale doel. Het toegekende bedrag - waarvoor U dus tegoed wordt geschreven op het boekje, zal voor velen een tegenvaller zijn. De Middenstandsbank staat hier buiten; de toekenning geschiedde door de Schade Enquete Commissie. Laat het voorloopig een troost zijn - al is het dan een schrale troost, dat de schade-regeling nog niet delinitief is. De vooruitzichten zijn echter zoodanig dat het heel wat strijd zal kosten om de schaderegeling behoorlijk te doen zijn. Voor deze eerlijke strijd moeten we samen opkomen. Nu is het zoo in treurig dat de men taliteit van sommige menschen zoo diep gedaald is, tengevolge van de oorlogs omstandigheden. We zagen het tijdens de beschieting en kort na de bevrij ding. Er zijn voor geleden oorlogsschade cijfers opgegeven die nergens op trek ken en nu staat de uitreiking van de huisraadschade-boekjes nog maar in de kinderschoenen of er wordt van de zijde der koopers al misbruik gemaakt van vertrouwen, waardoor de leverancier de dupe kan worden. Het systeem van verrekening tusschen porlogsgedupeerde-leverancier en Hank berust op een zeker vertrouwen, vooral van de zijde van het koopende publiek. Hij gemis van vertrouwen wordt elke regeling ingewikkelder. Eén van de feiteneen Dame (we zullen haar v.oor- loopig zoo maar blijven noemen) koopt bij X een stuk huisraad. X is bereid via het huisraadschade-boekje te ver rekenen. Heiden teekenen het vereischte koopbrietje, onder belofte van de Dame om dit koopbriefje mét het huisraad schade-boekje nog denzelfden dag op de Middenstandsbank te laten afschrij ven. Het stuk huisraad werd in ver trouwen meegegeven doch sindsdien zijn bijna 4 weken verstreken en nóg heeft de winkelier X zijn geld niet. Hier ligt de schuld niet aan de Hank en 'evenmin aan eventueele achterstand bij de Giro. Misbruik van de dame met als gevolg het huiverig maken van de winkeliers voor de huisraadschadeboekjes Het is jammer dat dergelijke dingen gebeuren. Ter voorkoming van meer dergelijke gevallen en vooral om het huisraadschade-boekje niet in miscrediet te brengen zou het goed zijn dat in het belang van alle daarbij betrokken partijen de regeling iets wordt uitge breid, althans zeker nader wordt be sproken en dit zou kunnen bereikt wor den door een conferentie tusscheu ver tegenwoordigers der diverse winkeliers- vereenigingen, de Middenstandsbank en de Vefeeniging ter behartiging der be- belangen van West Zeeuwsch-Vlaande ren. Uit de Vereenigirtg. De op 27 Juli uitgeschreven buitengewone vergadering in Oostburg voor West Zeeuwsch Vlamingen van Belgische nationaliteit of Sta ten loos is uitstekend geslaagd. De zaal was tot in alle hoeken bezet met belanghebbenden en belangstellenden, zelfs uit Groede (waar nog geen afdeeling is gevestigd) en uit Philip pine. Dank werd gebracht aan de Pers en de diverse afdeelingsbesturen voor de gulle mede werking, waardoor eindelijk dit resultaat kon worden bereikt. Van de aanwezigen bleek go°/0 lid te zijn; de overige zullen zich allen via de Afdeeling als lid opgeven. De in de vergadering uitgereikte formulie ren moeten in dubbel worden ingeleverd aan de Afdeelings-besturen. die op hun beurt worden verzocht de formulieren door te zen den (spoedshalve) aan den Heer K. Bols te Oostburg. De belangstelling uit Philippine betrof niet alleen de werkwijze der vereeniging maar tevens ook de Zeeuwsch-Vlamingen bewesten de Isabella-sluis. o Aan de Afdeeling-penningmeesters, die nog in verzuim bleven, het verzoek de kosten van de raambiljetten te willen overmaken. Kr zijn nog eenige raambiljetten verkrijg baar. Wordt aan de Gehuchten aandacht besteed voor deze propaganda actie? Veel vonden we veranderd na lange afwezig heid. Op heel wat hadden de foto's van de verwoesting ons voorbereid puin, onherken bare muurbrokken, bezit, door den oveiwel- diger uiteengescheurd en vertrapt. Krantenverslagen en brieven hadden ons verteld van verminking en dood. Maar wat we niet konden vermoeden te zullen vinden, was de ontzettende leegte, waar eens heldere huizengroepen waren, waar een torentje oppriemde, waar een bazige molen rondgierde, of wel als een stil doch begrijpend wezen boven het landschap te denken stond. Nu stuit er de blik op niets Zooals'een drenkeling vruchteloos tast naai den plotseling verloren grond, zoo zoeken wij onder het voortrijden naar het vroegere. Leegheid is er, op enkele half vernielde huizen na, die schijnen te zeggen: „We wilden zoo gaarne volhouden, maar dit geweld was te groot". Leegheid En ook in onze harten zou het leeg zijn, als daar weer niet de woede opwelde jegens het laffe Germaansche beest, dat zijn hol verliet en dit land en zijn welvaart vertrad. Wc rijden verder en zijn ons in het eerst niet bewust, hoe het tooneel van verschrik king plaats maakt voor velden van prachtig koren. Hoe anders is het hier! LIa, dit is ons landje in zijn ware gedaante, hier is de herleving. Hier hebben onze men schen de verlammende verdooving van zich geschud en deden zij de ploeg weer snijden door den goeden grond. Nog nauwelijks was de rook der vernieling van rond hem weggedreven, of de landman ging uit - zaaiend het zaad. Hier greep hij het monster der ledigheid, het spook der ellende bij de keel. Golven roept de wind op in dit veld van millioenen dikke tarwekoppen, golven traag van vruchtbaarheid. Een gastvrij land verlieten wij heden. Het heeft niet zulke tarwevelden, zulke gerstaren knikkend onder eigen zwaarte, niet zulke lachende zeéen van maanzaad. Dit is Holland, dit het Cadzandsche Landje! De heerlijke geur aandrijvend van deze goede velden propt zich in onze longen en maakt bijna overmoedig. Bergen hooi staan er reeds langs den weg. Als ze binnengesleurd zullen zijn, zal de maaitijd voor het koren voor de deur staan. De -Nlof is met onze menschen nimmer klaar gekomen. En zijn deze rijke velden geen uit daging aan de ellende door hem opgeroepen Onze tocht gaat verder en als we de eerste zwart-bonten grazende zien, zeggen we glim lachend: „Wat een beesten - elders as kelders". Dan zien we de zee weer terug, dezelfde als die langs de kusten van andere landen maalt - en toch anders. We kennen haar muziek op onze stranden, waarin nu nog de verraderlijke mijnen schuilen, neergelegd door handen, om welker euvel werk wij niet had den gevraagd. Dit isonze zee, dit zijn onze duinen, waarvan de betonnen monsters spoe dig verdwijnen zullen en de afschuwelijke loopgraven, die er doorheen kerven. Groenachtig is de zee en grijs de wolken laag er boven. Maar deze scheurt open en een breede lichtbalk staat nu op het woelige water, dat verblindend oplicht. Ja, de zee - als van ouds. Ze moge glad zijn en blauw, ze moge brullen en schuimbekken, ze blijft mooi. 't Wordt avond, maar het doel onzer reis is bereikt. Een ferme klim van de auto dan, vriendelijke gezichten, bekend van jaren terug, handdrukken Binnen wacht het eerste maal in het vader land. Tusschen vele goede dingen zien we er de echte Cadzandsche „bootrammen", van die groote goedige bruine lappen. Ook op hun manier schijnen ze te zeggen „WelkomB. Wanneer iemand na een langdurig verblijf in het buitenland in zijn vaderland terugkeert vindt hij veel veranderd. Niet alleen uiterlijk, maar ook innerlijk en het meest valt dit laatste hem op, als hij terugkeert in de streek, in het dorp, Avaar hij geboren en getogen is. Toen hij in de vreemde vertoefde en vaak met heimwee aan zijn geboortegrond terug dacht, zag hij alles nog steeds zooals het was toen hij vertrok, leefde hij in gedachten nog mee met de menschen die er toen nog waren. Vele van die vroegere dingen ziet hij dan bij zijn terugkomst niet meer en velen van die vroegere menschen zijn er dan helaas ook niet meer en daarom is het weerziens in en van het oude land dan ook niet altijd een volledig genot. In het bijzonder is dat het geval wanneer men zooals schrijver dezes, na een ongeveer vijfentwintig- arige afwezig heid zijn geboortegrond terugvindt, geheel verscheurd en kapoi gemaakt door het oor logsgeweld. Toen ik Breskens bij aankomst uit Indie voor het eerst terugzag scheten me de tranen in de oogen en toen ik daarna in de tram naar mijn geboorteplaats reed en onderAveg alle bekenue huizen en boerderijen, die ik als jongmensch duizenden keeren had gezien, terugzocht er niet meer vond of on herkenbaar vermink:, me door het ontbreken van vroeger begroeide-thans volkomen kale wegen en boerenhofsteden eigenlijk niet meer kon orienteeren, toen was ik volkomen spra keloos. Dat ik mijn geboortegrond zoo onher kenbaar verwoest moest terugvinden," had ik me tevoren niet kunnen indenken. Het was toen bovendien nog winter en slecht Aveer, zoodat alles nu nog veel trooste- loozer aanblik bood. Thans, na enkele maanden, ben ik aan die ruïnes eenigszins gewoon ge raakt en vooral dc natuur heeft haar best gedaan om het ellendige overschot van av.h eens zoo mooi is geAveest, zoo goed mogelijk 1 te maskeeren. De zware Zeeuwsche kleigrond heeft in het bijzonder dit jaar een gewas te voorschijn getooverd, dat men nergens in Nederland zoo mooi kan aantreffen en de meer dan Aveeldrige groei en bloei van alle landbouwproducten, het mooie groen van de Aveinige nog overgebleven boomgroepjes zijn een lust voor de oogen en dringen de zicht bare Avonden aan de zoo liefelijke dorpen en gehuchten toegebracht, bijna geheel op den achtergrond. Jammer dat ook het duinland schap zoo geheel verwoest is en ook dat het scheepvaartverkeer op Noordzee en Schelde nog betrekkelijk stil is, anders zou men op een mooien zomerschen dag nog voor oorlog- sche herinneringen ondergaan. Vond ik het uiterlijk van ons landje van Cadzand geheel veranderd terug, zoo lijkt het mij dat er ook innerlijk veel gewijzigd en" verwoest is. Wat mij het meest daaraan is opgevallen -in dit korte tijdsbestek, is vooral de gewijzigde verhouding tusschen boer en arbeider. Ik herinner me uit mijn kinderjaren vooral den familieband, zoo zou ik het haast kunnen noemen, die bestond tusschen den landbouwer en zijn arbeiders, tusschen don boer en zijn volk. Weliswaar leefde men niet in gezinsverband, maar toch avus de belang stelling in het wederzijdsche gezin bijzonder groot. Men leefde mee in eikaars wel en Avee; geboorte, huwelijk en overlijden in het gezin van den boer Averden meegeleefd door de leden van het arbeibersgezin en ook omge- keert. Dat samen leven a oortgesproten uit het middeleeuAvsche stelsel van pachtheer of slotheer en onderhoorigen, gebaseerd op het dienen van het gemeenschappelijk belang, gaf een heerlijke verdieping van het leven cn helaas heeft deze plaats moeten maken voor de moderne levensopvattingen, die thans alom in het blanke ras als norm gelden. Daardoor is ook hier in ons oude landje van Cadzand een oppervlakkigheid aan den dag getreden die mijns inziens aan de grootste bekoring van het plattelandsch leven, het met en voor elkaar leven, veel afbreuk heeft gedaan. Men leeft ook hier thans als werk gever en werknemer en daardoor komt men zoo licht tot een verscherping van de onder linge verhoudingen en gaat men langzamer hand ie veel denken aan eigen belangen en wordt het gemeenschappelijk belang, AvaarA ooi- men samen werkt en samen leeft, op den achtergrond gedrongen. Deze moderne ver houdingen die misschien haar ontstaan te danken hebben aan bet werk „aan den loopen den band" zullen bij haar verdere ontwik keling ook hier leiden tot een volkomen ver lies van belangstelling, van liefde voor het werk, waarin men zijn bestaan moet vinden, voor het werk waarvoor men leeft en waarin men zijn levensdoel moet zien. En dat valt te betreuren, want verlies van liefde voor zijn werk, van voldoening over volbracht mooi en goed Averk, Avekt ontevredenheid in de hand. En daarmede komt dan het einde van het plattelandsch leven, dat zoo oneindig veel meer geven kan dan het sleur-leven in de stad. De stad met haar vele amusementen lijkt den plattelandsch bewoner dikwijls zoo aan trekkelijk, doch iedereen die ook de stad goed kent Aveet, dat al die oppervlakkige vermake lijkheden over het algemeen slechts bezocht Avorden door menschen die zich daar iets minder vervelen dan thuis. Op het platteland kan men zijn eigen leven beleven daar geeft de natuur, de rust gelegenheid tot overdenken, tot het komen tot een eigen inzicht in ver schillende levens problemen en daarom is het dan ook niet te verAvonderen dat vele geleerden, vele groote mannen in de maat schappij afkomstig zijn van het platteland. Het leven gaat voort, menschen en dingen veranderen en meestal in gunstigen zin ge lukkig, doch niet alles mag veranderen. Het verleden mag niet geheel verloren gaan en zeker niet het goede uit den ouden tijd en onder dat goede uit den ouden tijd rekenen wij ouderen op het platteland, de onderlinge gezellige omgang op het dorp. Historie behoeft niet te sterven en al sterven nu avcI de „keu zen" en de „karkassen" en „mantelienen" langzamerhand uit - hetgeen bij de huidige textielschaarste wellicht gelukkig is - zoo doet het toch goed te bespeuren, dat er althans ook hier in ons land;e een streven merkbaar is om ons, zij het dan ook als schouwspel, de oude kleederdracht, ouderwetsche quadrille nog weer in onze herinnering te brengen. Vermoedelijk komen ook daardoor onze gedachten weer meer in het verleden en ko men ook wij Aveer meer terug in het tevreden geluk van den ouden tijd. Wordt vervolgd. Plaatselijk Nieuws Groede. De schoolkinderen Aan de O.L. School van de 5e, 6e, 7c, én 8e klasse alhier hebben dezer dagen met het onderwijzend personeel en leden van de Oudercommissie een uitstapje gemaakt naar het Burger's Dieren park te Tilburg. Het was dan ook een zeer gezellige en leerzame dag, Avelke in aangename herinnering zal' achter blijven. Tot Hoofd der Openbare Lagere School alhier is benoemd de heer Haartsen te IJzen- dijke. Ds. G. J. Derksen, Herv. Predikant alhier is beroepen te VeereKleverskerke. Nieuw vliet. !n de verkiezingsuitslag alhier, stonden n.l. twee namen vermeld ach ter „De Partij v. d. Arbeid", die niet tot de Partij v. d. Arbeid behoren. Deze partij heeft n.l. aan de A-erkiezing in NieuAvvliet niet deelgenomen en ook geen candidaten gesteld. Oostburg. De heer J. A. van de Sande, ambtenaar ter secretarie alhier, is met ingang an October benoemd tot commies ter sec retarie te Vlissingen, afd. Algcm. Zaken. Zuidzande. Op Dinsdag 23 Juli j.l. kwam op initiatief van enkele jongeren de jeugd van Zuidzande bijeen. De bedoeling dei- initiatiefnemers Avas omdejeu-d te animeeren voor het Volkshoogeschoolwerk. Besloten werd, zoodra wederom een Aveekend van de Volks- hoogeschool te Aardenburg gehouden Avordt. hieraan deel te nemen terwijl een spreker uitgenoodigd zal worden om het een en ander over dc Volkshoogeschool te vertellen. Verder werd de vraag onder het oog ge zien of men tot stichting van een jeugdver- eeniging diende over te gaan. Gedacht werd b. a aan sport, lezingen, deelneming aan dorpsfevstjes enz. Op voorstel van de aan wezigen werd besloten een dergelijke ver eeniging op te richten. Het voorloopig bestuur is als volgt samengesteld J. Dubois Jr., voor zitter, A. E. Aalbregtse, secretaresse, A. Lako, penningmeester, M. Luteijn, J. Ie Roij, Jac. Duininck Jr., en A. Salomé, leden. Breskens. Vorige week slaagde in Den Bosch voor Staatsexamen Sierkunst en Hoe- den-modiste Mej. G. de Jonge en te Utrecht voor Costumiëre de dames J. Maas en Mej. Maarschalk—Brugge, allen leerlingen van Mej. G. de Jonge alhier. PREDIKBEURTEN Zondag 4 Aug. Breskens 10 uur Ds. van Vliet. Bediening II. Doop. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 9,— uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 10,45" Ds. Derksen. Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,uur Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk Groede 6 uur Ds. Leenhouts, Heerenveen. ADVERTENTIES Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van een Zoon en Broertje ADRIAAN MARINUS JAN. J. A. LEENHOUTS. F. M. LEENHOUTS—de Roo. JOZIEN. JAN. Cadzdnd( 1 Augustus 1946. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij gelegenheid van ons 55-jarig huwelijksfeest, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. DE MEI). S. M. DE MEIJ-de Smit. Oostburg, Aug. 1946. Van 12 tot 17 Augustus is onze G ROSSI E R D E RIJ Gemeente SCHOONDIJKE. in de O. L. School op 6 Augustus 1946 van 10-12 en van 13-15 uur. Zie de publicatie op het aanplakbord. asp. en karakter bepaalt Prof. H A K A N I, Hoogezand bij Groningen uit Uw schrift en foto. Anal, f 2,50. Psycho f 10,—. Zend spoedig brief. "\A7TTT1 beeft er op de reis naar Amster a-J—dam een verkeerde omslagdoek per vergissing meegenomen Gelieve om te ruilen bij M. JANSEN, Draaibrug 51. op Zaterdag 3 Augustus van 9-6 uur. J. DE VOOGT-Visser, Zandstr.11Oost burg Vrij uit voorraad leverbaar Jalouziekastjes met 10 schuiven Stalen stoelen Bureaux, enz. in verschillende modellen. Kantoormachinehandel F. W. DE VRIES - Middelburg Londenschekaai 19 - Telef. 2969 BEZOEKT het Hotel-Café-?estaurant „ZEEBAD" te CADZAND aan Zee prima consumptie eiken dag ijs gezellige muziek Vanaf Woensdag 7 Augustus a s., ge durende een week een ^Aaai-jw-tepYw-len. aan de duinen. Beleefd aanbevelend, Notaris J. MIJS te Oostburg vraagt een Mann, of Vrouw. Kantoorbediende Machineschrijven strekt tot aanbeveling. Aan te melden ten kantore van voor noemden notaris. van 5 tot en met 10 Augustus N. V Houthandel v h Filiaal Breskens. De Bio-onderneming Ll'XEMBURG) leider voor Zeeland L. P. J. VAX OEVEREN, Ierseke, presenteert U een Engelsche rilm van bijzondere klasse. Het succes van Londen, Parijs, Brussel, den Haag, etc. WILFRED LAWSON als Toegang boven 18 jaar. Geketend, lichamelijk geknakt, maar onge broken, volharde hij in zijn verzet. „Mijn wapenen zijn de wapenen Gods'*^" Een him, eenig in zijn genre Voorstellingen Aardenburg, Sociteitsgebouw, Zaterdag 3 Aug., 8 uur. Sluis, I.uxor Theater, Zondag 4 Aug., 4 en 8 uur. Groede, Café „De Drie Koningen", Maandag 5 Aug., S uur. Biervliet, Café ,,'t Oude Raethuis". Dinsdag 6 Aug., 6,30 en 9 uur. Breskens, Panagro-gebouw, Woensdag 7 Aug., S uur. Oostburg, Café „De Eenhoorn", Donderdag 8 Aug., S uur. Plaatsbespreking: Sluis, van 3-4 uur. Biervliet, van 5-6 uur. Andere plaatsen 4 5 uur. Brood- Koek en Banketbakkerij „DE KORENBLOEM", Langesiraai 52 Oostburg, vraagt een flinke Bakkersknecht (geen loopwerk). TE KOOP: een Boerenwagen. z. g. a. n. Te bevragen bij RENÉ COOLS, Eede no. 6. Notaris J. MIJS te Oostburg, zal op Vrijdag 9 Augustus 1946, des nam. 14 uur, ten verzoeke van de erven van Mej. E. M. RAES, op de door den heer HAMELIJNCK te Biervliet 'bij IJzendijke' bewoonde hofstede, publiek om contant geld verkoopen driewielskar, ploegen, cultivator, eggen, sehroomolen, bietenmolen, kruiwagen, schoppen, rieken, ontroomer, brandhout, kastjes, zeil, naaimachine, kelderwind, enz. W egens te late inzending moeten eenige ad vertenties blijven liggen tot het volgend nr.

De Schakel | 1946 | | pagina 1