Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Hulp in nood. Bij k\ graf van een nnbeMen soldaat. C. A. V. „West Z.-Vlaanderen" „WEDEROPBOUW Cadzand - Hieuwvliel - RelranchEmenl. Gemeente Breskens. Firma GEBR. BOONMAN's EEN DAAD WgsI Z. Aanbesteding kapoiie Zakken, Firma GEBR. BOONMAN's De R. C. M. Reg. Centr. Meubeltransport maakt bekend: No. 76 Maandag 24 Juni 1946 2e Jaargang Drukker-Uitgever Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1, Franco per post t 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Ter financieéring van het hulpwerk voor de getroffen gebieden en van het verdere werk dat er gedaan wordt ter leniging van oorlogs- nood worden er in de maanden .Mei tot en i met Augustus postzegels met toeslag verkrijg baar gesteld. De Ministers van Binnenland- sche Zaken, Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, alsmede van Sociale Zaken hebben bepaald, dat de toeslagopbrengst van deze zegels, Nationale Hulpzegels genaamd, ten bate komt aan oorlogsslachtoffers en ter voor ziening in oorlogsnooden in den ruimsten z.in des woords. ledereen in West Zeeuwsch-Vlaanderen kent de hulp, die aan ons gewest is verleend en we mogen gerust zeggen dat, ondanks de vele kritiek, er veel en goed geholpen is en dat velen daar dankbaar voor zijn. Deze dank kunt U nu tot uitdrukking brengen door Uw brieven te frankeeren met de nationale hulp- zegeis. De raambiljetten ziet U een dezer dagen overal in Zeeuwsch-Vlaanderen verschijnen. De zegels zijn verkrijgbaar aan de post kantoren. Bovendien zullen ze bij U aan huis worden aangeboden in deze maanden. In sommige plaatsen worden of zijn ze reeds aangeboden. Waar dit nog niet het geval is, zal het binnenkort gebeuren. De zegels van il/2 ets. worden met een toeslag van 3^2 cts- verkocht voor 5 cent, die van 2^2 voor 7V2 die van 5 voor 15 cent, en die van 7^2 voor 22I/2 cent. Op alle zegels komt naar een ont werp van de kunstenaar Levigne een sym bolische figuur voor, goede gaven uitstortend. Rechts van deze figuur is het overblijfsel van een verwoest gebouw weergegeven. De geldigheidsduur van de zegels loopt tot mins tens 1948. Bedenkt, dat er nog meer nood gelenigd moet worden. Bedenkt, dat ook anderen ge holpen moeten worden. Bedenkt, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. teekening ter beschikking gesteld voor de ge i meente, die per ingezetene de grootste bijdra- i ge levert. In één van onze wijde polders, langs de weg ligt een eenzaam graf. Een klein heuvel tje vette Zeeuwsche aarde. Omheind door een paar witte planken, getooid met een eenvoudig kruis waarop simpel de woorden „Onbekende vlieger". Wat 'n tragedie ligt in deze woorden besloten Onbekende vlieger, onbekendt soldaat neergestort van verre hoogten verpletterd op de harde korst die onze vruchtbare bodem bedekt Onbekende soldaat wie zijt ge die hier zoo eenzaam verlaten ligt Waarschijnlijk waart ge jong, lag nog een heerlijke toekomst voor U open. Vanwaar kwam je om hier zoo'n vreeseiijke dood te sterven Kwam je uit het koude noorden of stond je wieg in het zonnige zuiden. Kwam je uit druk stadsgewoel of speelde je als kind aan landwegen zooals deze waar langs je nu begraven ligt Onbekende soldaat wat kwam je hier doen Dood en verderf brengen uit duivels barbarisme of kwam je uit idealisme het offer van je leven te brengen om ons de vrijheid te brengen Onbekende soldaat wiens naam draagt gij Heeft je vader toen je vertrok zijn handen zegenend bovend je hoofd gehouden of is je naam gevloekt door die je kennen Onbekende soldaat zit je moeder nog op je te wachten met gevouwen handen bid dend, en met haar oude oogen turend door het raam, luisterend naar je voetstap Of is er een vrouw of meisje verlangend naar liefdesgeluk, of is er reeds een kind dat op zijn vader wacht Of zijt ge reeds vergeten door hen die je achterliet Onbekende soldaat hoe zijt ge gestorven. Is je ziel toen ge neer stortte uit ijle luchten weer opwaarts gevlogen tot zijn Schepper, of verpletterde met je lichaam tegelijk je eeuwig geluk Onbekende soldaat dat alles weten wij niet, we kennen je niet. Was je vriend of vijand, was je huid blank of zwart, we weten het niet. We weten alleen dat je hier ligt eenzaam te rusten in onze dierbare Zeeuwsche grond. Je lichaam zal hierin vergaan, doch je graf zal niet ontwijd worden. Vogels zullen op Uw graf jubelend hun stem verheffen en veldbloemen zullen hun zaad strooien en de grond met hun edele kleuren tooien. En wij zullen in 't voorbijgaan even zien naar de plek waar ge rust met de bede in ons hart. Rust in Vrede Onbekende soldaat. A. v. d. PLOEG. Stichting Herstel Zeeland 1945. Het Bestuur van bovengenoemde Stichting kwam de vorige week bijeen. Aan de orde kwam ook de wederopbouw van het bedrijf der N.V. Van Melle te Bres kens. Verslag werd gedaan van de besprekingen welke gevoerd werden met de Ministers van Wederopbouw en van Handel en Nijverheid en van de rapporten, welke terzake ook aan den Ministerraad werden toegezonden. Een definitieve beslissing is nog niet ge nomen Blijkens mededeeling van den Kaad voor Herstel en Wederopbouw, wordt thans door genoemde Ministers op korten termijn een onderzoek ingesteld naar de vraag welke industrialisatiemogelijkheden zich als compen satie voor Breskens kunnen voordoen wanneer de firma Van Melle uit Breskans zou ver trekken. De Ministers werden door den Raad gemachtigd om NA' Van Melle ontheffing te ver- leenen van haar hcrbouwplicht in Breskens voor het geval dergelijke mogelijkheden rea liseerbaar zijn. In het tegenoverstelde geval zal de Raad zich nader beraden. Het is on- noodig te zeggen, dat het Bestuur aan de ontwikkeling van deze zoo uiterst belangrijke aangelegenheid zijn volle aandacht blijft be steden. Voorts kwam aan de orde de bemoeiingen der Stichting t.a.v. de credietverleening door de Herstel Bank voor den wederopbouw der Zeeuwsche Visschersvloot, terwijl eveneens ter sprake kwam de tijdelijke verplaatsing der visscherij naar elders ï.v.m. het mijnengevaar. Vanwege de Stichting worden pogingen in het werk gesteld elders in het land een tijdelijke noodhaven te vinden, waarbij de aan te voe ren producten toch ter beschikking van de Zeeuwsche handel blijven. 29 JuniAnjerdag. H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben in een persconferentie op het paleis Soestdijk een dringend beroep op het Nederlandsche volk gedaan de collecte welke in het geheele land van 16 tot 30 Juni wordt gehouden ten bate van het Prins Bern hardfonds, dat sedert 1940 reeds meer dan 21 millioen gulden voor de geallieerde oorlog voering bijeenbracht en thans volgens !n persoonlijk besluit van Prins Bernhard zal blijven voortbestaan om het herstel van de geestelijke weerbaarheid van ons volk te on dersteunen. De eerste groote inzameling vindt plaats op 29 Juni den verjaardag van Prins Bernhard, welke als „Anjerdag" de herinnerin gen aan den onvergetelijken Anjerdag van 1940 zal levendig houden. De Prins heeft voor dit en volgende jaren een portret met hand- Gevonden voorwerpen. 1 ring; 1 armband. Inlichtingen op het bureau der Rijkspolitie, Breedestraat, Oostburg. 6 portemonnaie's, waarvan 4 met inhoud; 1 etui (klein) met inhoud 1 paar kap-hand- schoenen1 spiegeltje1 dasspeldi naai doos (koffermodel). Inlichtingen op het post- bureau der Rijkspolitie te. Nieuwv'liet. Officieele publicatie Ter kennis van officieren en onder-officieren, die op 10 Mei '40 tot de Kon. Landmacht behoor den, doch om zekere reden toen niet onder de wapenen waren, wordt gebracht, dat op hen ook de verplichting rust zich te melden bij het naastbijzijnde Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers ter registratie. Zij, die zich ten onrechte niet gemeld hebben, dienen dit alsnog te doen. Registratie Veestapel. Alle veehouders worden er op attent ge maakt, dat in de week van 24 Juni - 29 Juni 1946 registratie van den veestapel moet plaats hebben bij de P.B.H.'s, zulks naar den toestand op 23 Juni 1946 's nachts 24 uur. Plaatselijk Nieuws G roede. Reeds geruimen tijd waren de oud-militairen, welke in 1940 in deze gemeen te gelegerd waren, onderling bezig aan het geld inzamelen, met het doel de gemeente Groede een blijvende herinnering, in de vorm van een bank op het Marktplein, aan te bieden, dit vanwege de prettige omgang indertijd tusschen de militairen en burgerij. Heel jammer is dan ook, dat vanwege mo numentenzorg nog steeds geen toestemming is verkregen tot het plaatsen van deze bank. Toch is de reünie met de Pinksterdagen alhier gehouden, waaraan door ongev. 150 oud-militairen met hun dames werd deelge nomen. 's Zaterdags zijn de feestelijkheden begonnen met een rondgang door de gemeente, waaraan de plaatselijke muziekvereenigingen hun medewerking verleenden en waarbij Bur gemeester Everaars de militairen welkom heet te in hun vroegere garnizoensplaats. De oud-militair Ligtering dankte de bur gemeester namens de militairen voor zijn har telijke woorden van welkom, waarna de heer Hoste namens de V.V.V. de oud-militairen toesprak en het programma voorlas van de verdere feestelijkheden voor dien dag, die be stonden uit muziekconcert en het optreden van de Cadzandria-groep met de bruiloft „Yoo vuuftig jaor," voor welk laatste zeer groote belangstelling bestond en wat dan ook zeer in de smaak van het publiek viel. N:. afloop hiervan volgde nog een gezellig samen zijn in hotel Beun, opgevroolijkt door de band „Amusemento". 's Zondags werden de duinen bezocht waar de oud-militairen lagen, toen de oorlog uitbrak; hierbij werd menige oude herin nering opgehaald. Des Maandags werd met de tram een rondrit gemaakt door de zoo zwaar door de oorlog getroffen gemeenten, waarbij de oud-militairen zeer onder den in druk waren van de groote verwoesting in de eens zoo mooie dorpen, 's Avonds volgde nog maals een gezellige samenzijn, waarbij de kwartiergevers ook waren uitgenoodigd en de Burgemeester het woord voerde; e'en der oud-militairen sprak namens allen een woord van dank, in het bijzonder aan de burgerij voor de spontane opname in hun gezinnen van de oud-militairen en hoopte daarbij dat dit reünie nog eens herhaald zou worden in de toekomst. Dit reünie is wel een zeer mooi gebaar van de goede verstandhouding tusschen soldaat en burger. Breskens. Ook in onze gemeente brengt het Comité Hulpactie Scheldemonden een zang- en filmavond met de populaire Radio zangeres Rie Heimig met als afwisseling een gezellig en beschaafd filmprogramma. Wij maken onze lezers attent op de in dit blad geplaatste advertentie en stellen U voor spoedig plaatsen te bespreken. Z u i d z a n d e. Alhier werd aanbesteed de bouw van een blok van 5 arbeiderswoningen. Ingeschreven werd voor de volgende bedra gen: Firma Diters en Zoon Bussum f 72777; J. A. de I-ignij Zuidzande f61850; Firma Verlinde en Zoon Terneuzen f 61195 Paridaen en de Bruijn Aardenburg f 59700; West Zeeuwsch-Vlaamsche Aannemersonderneming v/h de Wilde Zuidzande f 55500; Maatschap pij Elseneur Rijswijk f 54500. Z u i d z a n d e. Voer de verkiezing van den gemeenteraad werden alhier de volgende lijsten ingeleverd. Groep Volksbelang J. Ie Roij A. Snoeren W. F. de KoningA. Krane. Groep Gemeentebelang- W. van Male; I. van Cruijningen J. Dubois Sr.A. Dieieman I. F. Bron J. H. de la Yienne J. A. van Dijke. Partij van de Arbeid: A. A. V'erbuijtH. Goedegebuur M. Hamers I. Risseeuw-Brak- man; J. J. Neufeglisse A. J- L iko I. de W il de A. P. de Wij. Groep A.R./CH.: A. 1. de HulluII. A. Cappon A. de Feijter; J. Keijmel. Oostburg. Dezer dagen werd alhier een vergadering gehouden van alle beroepsvervoer ders uit West Zeeuwsch-Vlaanderen, om tot oprichting te komen van een bond, dit met het oog om de concurrentie in het vervoer bedrijf uit te sluiten. De vergadering was druk bezocht en na een openingswoord werd overgegaan tot het vaststellen van de statuten, waarbij ook den heer Mijs, notaris te Oostburg, aanwezig vras, om alles notarieel vast te leggen. De naam van de bond luidt. „Transport Ondernemers Bond West Zeeuwsch-Vlaande ren" (T.O.B.) Deze bond zal over een vervoer bureau te Breskens beschikken (vroeger A.B. D. kantoor) waar de vrachten kunnen worden opgegeven; dit sluit niet uit dat de led.n zelf vrachten kunnen aannemen het zoogenaamde klantenwerk. Het hoofdzakelijke doel der bond is om de wettelijke tarieven te hand haven. Leden die onder de tarieven rijden worden door hun bond beboet. Als bestuur werdeij gekozen de heeren Hin- neman, Vermeirr, Roèts, Cambier en Rosevelt, waarna de vergadering voor gesloten werd verklaard. Oostburg. Alhier heeft zich een comité opgericht, dat de bedoeling heeft gelden bij een te brengen voor bepaalde doeleinden die, hoewel ze van zeer groot algemeen nut zijn en zelfs onmisbaar in het maatschappelijk leven, niet door het gemeentebestuur gefinan cierd kunnen worden, te m nder waar de ge meente reeds tengevolge van den oorlog onder zulke buitengewone lasten gebukt gaat. Dit comité, waarvan mevrouw Cruijningen-Erasmus voorzitster is, tracht gelden bijeen te krijgen door middel van verlotingen, bazars en derge lijke. Eenigen tijd geleden werd reeds een verloting gehouden, die een buitengewoon suc ces bleek te zijn. In enkele uren tijds werden alle loten verkocht tot een bedrag van f 500. Dit succes heeft het comité aangemoedigd verder te gaan en middelerwijl is ook het doel gepreciseerd. In de eerste plaats zal er gewerkt worden om een badinrichting mogelijk te maken, waaraan later wellicht een zweminrich ting verbonden zou kunnen worden. Zou het echter blijken, dat dit plan financieel gespro ken te hoog gegrepen is, dan zal het geld aangewend worden voor den aanleg van een sportterrein. Beide doeleinden zijn ten zeerste noodzakelijk en vinden ongetwijfeld sympathie onder de bevolking. De bazar, die oorspronkelijk met Pinksteren zou gehouden zijn, hetgeen echter met het oog op den korten termijn van voorbereiding niet mogelijk bleek te zijn, zal 1111 gehouden wor den op 5, 6 en 8 Juli a.s., in het gymnastiek lokaal cïer Rijks Iloogere Burgerschool te Oostburg. Allerlei attracties zullen aanwezig zijn, ter wijl men zich zal kunnen tegoed doen aan patates-frites, oliebollen, en diverse verver- schingen. De bazar zal geopend worden Vrijdagavond 5 Juli om 7 uur. Komt dus allen op die dagen naar de ba zar te Oostburg en help op deze wijze mede om hygiene en sport te bevorderen. Zij. die voor de bazar nog voorwerpen of andere ga ven ter beschikking willen stellen, gelieven hiervan opgave te doen aan Mejuffrouw M. Catsman, Weststraat 5 te Oostburg. Oostburg. Onder zeer groote belang stelling werd Woensdag alhier een protest vergadering gehouden van Varkenshouders. De heer H. J. Colsen uit Sluiskil voerde het woord- Afgevaardigden uit verschillende streken zullen persoonlijk aanvragen doen bij den minister om te protesteeren. Van verschillende zijden is toezegging ge daan om deze actie te steunen. ADVERTENTIES Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon IKE A. VAN HANEGHEM. I, VAN HAN KG HEM-Vergouwe. Breskens. 21 Juni 1946. Van Zuijenstraat 15 Voor de zeer vele blijken van belangstel ling ondervonden voor en tijdens ons huwelijk, betuigen wij, mede namens wederzijdsche oud- rs en familie, onze hartelijken dank. K. MAST M. Lz. J. J. MAST-Versprille Ld. Klaaswaal, 24 Juni 1946. PREDIKBEURTEN Zondag 30 Juni. Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 9,uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 10,45 Ds. Derksen. Retranchement 10 uur Ds. Barnouw. Doopsgez. Gem. Aardenburg Gem. dag Vlissingen. Voor de vele blijken van belangstelling ontvangen bij ons huwelijk, betuigen wij U, mede namens wederzijdsche familie, onzen hartelijken dank. A. J. VAN DER HOOFT. T. VAN DER HOOFT-Ottens. Groede, Juni 1946. VERHUISD van GROEDE A 189 naar Noodplan N 3, Breskens K. VISSER, Zaakw. C. A. V. „West Zeeuwsch-Vlaanderen". Breskens 2 REKENINGEN voor verrichtte werk zaamheden zullen wij met het oog op de afsluiting onzer boeken gaarne vóór 30 Juni ontvangen. Het Hoofd van het Sub Streekbureau voor de Wederopbouw in bpvengenoemde gemeen ten zal ZITDAG houden eiken Dinsdag te Retranchement van 10 tot 12 uur in het Gemeentehuis en eiken Donderdag te Nieuw, vliet van 2 tot 4 uur tot het houden van besprekingen met diverse aannemers en in woners. Het bureau te Cadzand is geopend eiken werkdag van 8,30 tot 12 en 1 tot 5 uur. Het Hoofd van het Sub Streekbureau te Cadzand. Burgemeester en Wethouders van Breskens zullen op Vrijdag 28 Juni as. ten Gemeentehuize in 't openbaar aanbesteden: Het opruimen van puin e d. in de Gemeente Breskens. Bestek en voorwaarden a f 0,50 ter Secretarie verkrijgbaar. H.H. Tractorhouders! Mogen wij Uw vergunningen voor den aankoop van T ractor-Petroleum of Gasolie in ontvangst nemen Wij leveren l. hierop speciale Tractor-Petroleum en Gasolie van de Koninklijke Shell. Deze is beter dan elke andere soort. Alles uit voorraad leverbaar, franco thuis, door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbevelend, Olie- en Vethandel, OOSTBURG NED. STAATSLOTERIJ. Uitslag 2e klasse der 498e Staatsloterij: 7495 f 1000. Eigen geld: 2231, 2235, 2237, +097, 4570, 4572. 7442, i2202, 122io, i 22 is, 12228, 12229, 12232» I2239» 12317, 12320, I232S, 17852, 17856, 19195. Trekking 3e KLASSE op 1 en 4 Juli a.s. J. J. RISSEEUW, M 66, Zuidzande. Bieden zich aan om vlas te trek ken met de machine C. VAN BELLEGEM en C. STAELENS Brieversweg 14, Eede. 1 Mei 30 Augustus Ten bate van oorlogsslachtoffers en ter voorziening in oorlogsnooden JAankeeA aJLi >uex^et met 'rt ïlatio-riaZe Uu£p^eg.e£ Zate Bezoekt op dag 29 Juni 1946. de groote op „De Plaat" te OOST BURG f iooo,aan prijzen. Medewerking uit België en van boven de Schelde verzekerd. Consumptietent op h_t terrein aanwezig. Extra bussen van Markt Oostburg naar 't terrein Aanvang 1,30 uur. Entree f 1,50 Het bestuur der Waterkeering van het Cala- miteuze Waterschap OUD EN JONG BRES KENS, zal op Dinsdag 23 Juli 1946. des voormiddags te n uur, in het Hotel van P. BEUN te iroede, in het openbaar onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, trachten aan te besteden: Het herstel van oorlogsschade aan de aarde-, kram- rijs-, steenglooiïng en paalwerken aan de waterkeering van bovengenoemd Waterschap De besteding geschiedt volgens 2 der A. B. Het bestek met de nota van inlichtingen zal vanaf 10 Juli 1946 ter inzage liggen ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te Bres kens en zal vanaf dien datum verkrijgbaar zijn tegen betaling van f i,— of franco per post f 1,05. Aanwijzing zal geschieden op Dinsdag 16Juli 1946 en Vrijdag 19 Juli 1946 telkens des voormiddags van 11 tot 12 uur, waartoe zal worden bijeengekomen in voornoemd Hotel. Breskens, 20 Juni 1946. Het bestuur voornoemd lz. P. BECU, Voorzitter. F.. SEUSS, Secretaris-Ontvanger. H.H. Landbouwers en Graanhandelaren Tob niet langer met Uw maar breng deze naar de machinale zakken- stopinrichting van GEBR. BOONMAN. Wij doen dat vlug, goed en aan billijken prijs. Aanbevelend, Machinale Zakken-stopinrichting OOSTBURG WIE RUILT mijn nieuwe damesschoenen maai 40, voor lap zomerstof, Breedesir. 32, 2 x bellen, Oosfburg. TE KOOP pl m 14 x 1 m. Vloermatten, zoo goed als nieuw. Te bevragen Si. Annasiraai 75, Sluis TE KOOP witte vierkante Keukenkachel Te bevragen bij A. KOSTER, Caniine Rijkswerkkamp, Breskens, TE KOOP Kookfornuis, 30 liter Bascule, draagv. 150 kg. SIMPELAAR, Busstraai 2, Aardenburg. TE KOOP JACHTHONDEN, 6 weken, L. H, D, S. x ponter, bij R. VAN DE WAÉTER, Sint Kruis. Vanaf 26 Juni 1946 zal de R. C. M. zitting houden in Z,-Vlaanderen: lederen Maandag in Hotel BRAND, Markt, HULST, lederen Woensdag in Hotel „Du Commerce", Oostburg. Verhuizenden en vervoerders, die een meubelrransport wenschen, ook zij, die in het bezit zijn van een Vestigings- of Verhuisvergunning, kunnen zich aldaar vervoegen, tot het verkrijgen der R. C. M.-Vergunning voor meubeltransport, van 11 tot 13 uur en van 14 tot 16 uur. Reg. Centr. Meubeltransport, Rayon: Zeeland, Bijk. Middelburg, de Bureauhouder: H. J. N1EMAN.

De Schakel | 1946 | | pagina 1