DE SCHAKEL Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen H.H. Adverteerders! Overleg en vertrouwen Lederwaren Concert te Zuidzande W. v. d. WALLE - BRESKENS VERGADERING van de Partij van de Vrijheid Middelburgsche Verfhandel W. J. LEENHOUTS, Schoondijke gladde gouden ringen Wed. DE BUE, Eng. Haarkammen No. 73 Maandag 3 Juni 1946 2e Jaargang Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1, Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg t In verband met het Pinksterfeest zullen wij het no. van 10 Juni a.s. doen verschijnen op ZATERDAG 8. Juni a.s. Beleefd verzoeken wij advertenties voor dat no. per om gaande in te zenden. De Uitg. Zaterdag 18 Mei j.l. was er een bijeenkomst van verschillende vereenigingen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met de groo- te traagheid in de wederopbouw. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de Aannemers organisatie, van de samenwerkende Landbouw organisaties, van de Vereeniging ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaan deren, de Federatie tegen Economische dicta tuur, de Vereeniging van Grondeigenaren en de Stichting Herstel Zeeland 1945. Wij behoe ven hier niet te vertellen, welke de klachten zijn, er zijn er vele, maar de hoofdgrieven zijn het uitblijven van de betalingen en het te langzaam loskomen van de vergunningen voor de karwijen. Fr is veel. gesproken, allerlei gissingen zijn gemaakt naar de oorzaken van het stagneeren, maar het bleek heel duidelijk, dat het bovenvermelde gezelschap de directe oorzaken van de moeilijkheden niet kon op sporen. Daarom werd besloten een dringend telegram aan den Minister van Wederopbouw te zenden met het verzoek een commissie te benoemen om de oorzaken van de moeilijk heden te onderzoeken. De Minister heeft zeer snel op dit telegram gereageerd, want reeds op Vrijdag 24 Mei werden de onderteekenaars van het telegram uitgenoodigd tot een ver gadering in verband met dat telegram. Op deze vergadering waren aanwezig twee hooggeplaatste ambtenaren van de financieele afdeeling van het Ministerie van Wederop bouw, het Hoofd van het Streekbureau met den eersten ambtenaar, het Hoofd van de dienst Wederopbouw Boerderijen en de ver tegenwoordigers van de bovengenoemde ver eenigingen uit de streek. De vergadering werd geleid door den voorzitter van de Vereeniging, die in zijn inleiding uiteen zette, wat de moeilijkheden zijn en dat er in W. Zeeuwsch- Vlaanderen een bepaald moedelooze stem ming is ontstaan, doordat men geen vooruit gang ziet. Daarna nam een der heeren van de financieele afdeeling het woord, mededee lend, dat de achterstand in de betalingen bijna ingehaald zal zijn en dat men er op kan rekenen, dat alle oude schulden binnen een maand vereffend zullen zijn. De Haag- sche heeren gaven volmondig toe, dat het volstrekt fout was, dat de betalingen zoo lang op zich lieten wachten, maar personeelsgebrek was een ernstige moeilijkheid. Het „oude zeer," zooals het 'genoemd werd, zal dus spoe- dig geheeld zijn en men kon de verzekering geven, dat er thans met alle kracht tegen achterstand gewaakt zal worden. Als men aan het praten raakt, komt men wel verder! Zoo bleek, dat er verschillende rekeningen al eenige maanden op het Streek bureau liggen te wachten op behandeling, maar dat het Streekbureau deze rekeningen niet mag behandelen, omdat zij niet opge geven waren als oorlogsschade. De Minister had juist in een vergadering met de Burge meesters toegezegd, dat gevallen, die niet op gegeven waren, alsnog in behandeling konden komen, als de burgemeester een verklaring van goede trouw wil afgeven. Ondertusschen hebben de menschen, die eenige maanden op de afdoening van zulke rekeningen wachtten, zich boos gemaakt. Het Hoofd van hel Streek bureau beeft nu toegezegd, in gevallen als hier genoemd, de betreffende personen een berichtje te sturen. Wachten is vervelend, maar als men weet, waar de schoen wringt, valt het wachten niet zoo lang en kan men te bevoegder plaatse maatregelen nemen. Een andere grief was het lang uitblijven van de vergunningen. Al spoedig kwam vast te staan, waar hier de rem zit. Voor elk kar wei boven vijfhonderd gulden moet eerst een schaderapport opgemaakt worden. Is dit rap port binnen, dan wordt het vergeleken met de begrooting van de aannemer en als de beide bedragen niet al te veel uiteen loopen, wordt de vergunning gegeven. Nu is het aan tal personen, dat in deze streek kan schatten, klein, zoodat weinig menschen heel veel werk moeten verzetten. Als het schatten vlugger kon gaan, zouden de vergunningen sneller afkomen. Reeds geruime tijd heeft het Streek bureau hulp gevraagd aan een organisatie, die speciaal voor dat schatten dient, de C.A.R., maar nog steeds zijn die heeren niet aange komen. De Haagsche heeren hebben toegezegd, dat zij onverwijld in Den Haag stappen zou den ondernemen om die organisatie C.A.R. naar hier te krijgen. Om voorloopig de werk zaamheden vlot te doen verloopen en om te voorkomen, dat er arbeiders ontslagen moe ten worden, geeft het Hoofd van het Streek bureau de aannemers in overweging, onge veer di ie weken, voordat hun objecten klaar zijn, bij hem aan te kloppen. Dan kan in onderling overleg het werk geregeld worden en kunnen de uit te voeren werken door de Schade taxateurs opgenomen worden; maar genoemd Hoofd kan niet meer voor werk zorgen, als men een dag tevoren aan komt. In het belang van onze streek is overleg dus wel gewenscht. Ook het herstel van boeren schuren kwam ter sprake. Hier bleek, dat er misverstand was ontstaan naar aanleiding van een uitspraak van den Minister van Weder opbouw. Op korte termijn zal om een duide lijke beslissing van den Minister gevraagd worden, maar de stellige verzekering werd gegeven, dat alles in het werk gesteld zal worden om in de dringende behoefte aan schuurruimte te voorzien. Een groote moei lijkheid leveren de verwoeste schuren van boerderijen, die in vreemde eigendom zijn. Alle schaderegelingen gelden alleen voor Ne derlanders; maar bij deze schuren komt wel degelijk het Nederlandsche belang in het geding, want de Nederlandsche oogst komt gedeeltelijk in gevaar. Deze kwestie is zoo belangrijk, dat besloten werd van verschillen de zijden bij den Minister op een regeling aan te dringen. De Vereeniging heeft onder tusschen reeds in deze zin een rekwest aan geboden, dat door een der hoofdbestuursleden persoonlijk in Den Haag besprojcen is, even als de kwestie van de andere boerenschuren. Bij het bespreken van de oorzaken van het langzame werken wees het Hoofd van het Streekbureau nog op een euvel, dat wel eens ernstig onder het oog gezien mag wor den. Het komt nog al eens voor, dat men bij het geven van een opdracht tot herstel meteen verbetering opdraagt en dat men dan tracht, het heele karwei als herstel te doen doorgaan. Dat zulks fout is, hoeven wij hier toch wel niet te verteken en dat zulk een aanvrage geweigerd wordt, spreekt al evenzeer voor zich zelf, maar het herstel wordt door zulke frauduleuze handelingen tegen gehouden. Het komt ons voor, dat het een algemeen belang is, dat de aannemers aan zulke inblazingen van hun klanten geen ge hoor geven. Als er tusschen het Streekbureau en de aannemers een geest van vertrouwen komt, zal dit alweer de opbouw bespoedigen en daar gaat het toch per slot van rekening om. Ir. Van Ameron is bereid van tijd tot tijd besprekingen met de aannemers te hou den over de algemeene richtlijnen. En nog maals, als men maar samen spreekt, worden de moeilijkheden wel opgelost; overleg en vertrouwen, daar moeten wij het van hebben. De besprekingen waren zeer openhartig en getuigen van de wil om vooruit te komen. De moeilijkheden zijn door deze eerste in- formeerende besprekingen natuurlijk niet uit de weg geruimd, dat is onmogelijk, maar er is veel opgehelderd en de mogelijkheid is ge schapen, dat er in de toekomst geen onpret tige spanningen meer ontstaan en dat is veel waard. Als de Regeering nu maar spoedig komt met een definitieve regeling voor her stelwerken boven drie duizend gulden en de materialenpositie wordt niet al te slecht, dan mogen wij goede moed hebben, dat wij een steeds sneller verloopende wederopbouw te zien krijgen. Er zullen nog heel wat moeilijk heden komen, er zal nog veel inspanning van iedereen, van hoog tot laag gevraagd worden, maar wij willen van ons Land van Cadzand iets goeds en moois maken en daar hebben wij onze kracht en onze toewijding voor over. Stoere arbeid, overleg en vertrouwen Zijn de voorwaarden voor snel bouwen! H. INGEZONDEN. (Ingezonden buiten verantwoording dei' redactie) Elke lezer van dit blad kent ougetwijfeld het filmbedrijf van de Bio Onderneming „Luxemburg". Immers, in zoo wat elke plaats van ons verwoest gewest brengen zij reeds jarenlang meerdere malen per week ontspan ning. De Bio Onderneming wordt momenteel beheerd door het Nationaal Beheerders Instituut, welke als beheerder heeft aangewe zen de firma Potteau uit Oss, met als onder beheerder een zekere L. P. J. van Oeveren te lerseke. Door het oorlogsgeweld hebben wij verschillende ontspanningsgelegenheden verloren, o.a. de bioscoop te Oostburg. Door den heer Jakma, chef-operateur van „Luxemburg" zijn dan ook onmiddelijk na de bevrijding stappen ondernomen, 0111 zoo spoedig mogelijk en zoo goed en zoo kwaad als het ging hier weer films te draaien. Dooi de firma Philips te Eindhoven is, met me dewerking en toestemming van de Ned. Bios coop Bond, met name Dhr. Bosman aan de firma „Luxemburg" een nieuw kolïertoestel toegewezen, op voorwaarde, dat dit toestel uitsluitend gebruikt mocht worden in het getroffen gebied West Zeeuwsch-Vlaande ren, anders werd de aankoopvergunning ge weigerd. Wat nu is het geval? Herhaaldelijk is door bovengenoemde van Oeveren pressie op Dhr. Jakma uitgeoefend, om het toestel naar ande re deelen van Zeeland te brengen. Steeds weigerde Dhr. Jakma ondanks stokerijen van van Oeveren onder het personeel bij afwezig heid van eerstgenoemde. Het gevolg is, dat een ervaren operateur gedwongen is ontslag te nemen, let wel, te nemen, Mijnheer van Oe veren, om plaats te maken voor een ondes kundige. Na een week blijkt reeds, dat het toestel meedere dagen uit W. Z.-Vlaanderen is, zoodat verschillende plaatsen, zooals Oost burg, Hoofdplaat en Cadzand overgeslagen worden. Een mei zorg opgezet programma wordt goedsmoeds uit elkaar gerukt, waar van de bevolking natuurlijk weer de dupe is. Mijnheer van Oeveren, wij willen hier geen gekonkel hebben. Wij hebben genoeg andere problemen. Het toestel is op een voorwaar de toegewezen en U bent verplicht deze na te komen. Wij willen hel toestel met den Heer Jakma hier terug. Hoogachtend, PIET BRUINS. Stichting 1940-1945. De opbrengst ten bate van de „Stichting 1940-1945" bracht in West Z.-Vlaanderen op Aardenburg f 1347,64; Breskens f 1295,61; Cadzand f 204; Groede f 1284,55; Nieuwvliet f 470Oostburg f 1468,12 Retranchement f 294Schoondijke f 5652. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 31 Mei t.m. 7 Juni. Bonkaarten KA, KB, KC 606 Thee295 Alg. 50 gram Jam: 296 Alg. 250 gram jam of stroop Zachte zeep 297 Alg. 250 gram Ei C 59 Res. 1 ei Bonkaarten KF 606 Boter; 373 BMV 125 gram Bonkaarten LA, LB, LC 606 Melk A 47 melk 2 i. B 47, C 47 melk 3*/2 liter melk ieder Aardappelen 237 aardappelen 3 kg. Bonkaarten KD, KE 606: Jam 795 Alg. 250 gram jam of stroop Zachte zeep 796 Alg. 250 gram Ei 797 Alg. 1 ei Bonkaarten KG 606 Boter: 873 BMV 125 gram Bonkaarten LB, LE 606 Melk D 47, E 47 melk 6 liter melk ieder Aardappelen 737 aardappelen 2 kg. Tabakskaarten enz. T 30 2 rantsoenen tabaksartikelen V 30 100 gram choc, of suikerwerken X 30 100 gram choc, of suikerwerken Plaatselijk Nieuws Breskens. In de vacature J. Woiltiez, werd benoemd tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, de heer A. P. de Bree. Naar men ons meedeelde werdt j.l. Dinsdag in een gecombineerde vergadering van de C.H. en A.R. besloten om voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing met één gezamelijke lijst uit te komen, uitgaande van de rechtsche kiezers uit Breskens. Z u i d z a n d e. Alhier is een afdeeling van de Partij van den Arbeid opgericht; het be stuur is als volgt samengesteld: A. Verbuijt, voorzitter, J. A. v. Uoute, secretaris, A. T. Lako, penningmeester. Iz. Risseeuw en J. de Wilde, bestuursleden. In een vergadering van de afdeeling Zuidzande van de Partij van den Arbeid is de volgende candidatenlijst samengesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing; 1. A. Verbuijt; 2. H. Goedegebuur; 3. M. Hamers; 4. lz. Ris- seeuw-Brakman: 5. J. Neufeglise; 6. A. J. Lako; 7. J. de Wilde; 8. A. de Veij. Het Hark-comité der gemeente Kame- rik heeft aan deze gemeente twee bedragen van f 1000 geschonken; t.w. voor een ge denkraam in het nieuwe gemeentehuis en voor een ameublement in dat gebouw. Installatie Burgemeester van Cadzand. Zaterdag i Juni was voor de gemeente Cadzand een bijzondere dag. De inwoners hadden hun beste beentje voorgezet om hun nieuwen burgemeester, de heer J. A. Leenhouts, Secretaris dier gemeente, een waardige ont vangst te bieden. De vlaggen hingen uit, de straten waren versierd en eerebogen ge plaatst, zoodat het dorp een fleurig aanzien had. 's Morgens vonden kinderspelen plaats. Om half twee werd de burgemeester met zijn vrouw en kinderen aan „Potjes" officieel ingehaald, waarna hij, voorafgegaan door het muziek en praalwagens, naar het gemeente huis werd gebracht, waar om 2 uur de in stallatie tot burgemeester van Cadzand plaats vond. ii Niettegenstaande het feit, dat het weer niet meewerkte, kon het de vreugde van de Cad- zantenaren niet bederven en werd met het doen van volksspelen, muziek en zang deze feestdag voortgezet tot in de late uurtjes. Uit de Vereeniging. Afdeeling Oostburg. Er zijn nog altijd gebruikers van woningen, die maanden lang een huis bewonen of be woond hebben, - meestal zoogenaamde toe gewezen woningen - zonder huur of vergoeding te hebben betaald aan den eigenaar. Op het oogenblik kan in het midden worden gelaten waar de oorzaak ligt, maar het is fout. De afdeeling Oostburg heeft verschillende klachten op dit gebied opgevangen en meent het haar taak hier bemiddelend te moeten handelen, vooral ter bevordering van een goede verstandhouding onderling. Deze droeve geschiedenis moet uit de wereld en daarom heeft de Burgemeester toezegging gedaan tot volle medewerking om tot klaar heid te komen. Aan de eigenaren van huizen in Oostburg die geen huur hebben ontvangen, ook aan de huurders die, volgens hun meening, niet in de gelegenheid waren huur te betalen of meenen b.v.b. herstelkosten met den eigenaar te moeten of te mogen verrekenen, wordt gelegenheid gegeven, uiterlijk 11 Juli a.s. daarvan opgaaf te doen, hetzij aan den Voorzitter der Afdeeling, hetzij aan de sectie Oorlogsgetroffenen (de heeren van Kampen of Bols). Maar voorloopig nog geen klachten of uit eenzettingen, alleen nog maar een opgaaf der feiten. Te z ij n e r t ij d worden de belanghebbenden door den heer Burgemeester in de gelegenheid gesteld hun belangen naar voren te brengen, Ter voorkoming van misverstand het volgende: 1kosten van noodvoorziening, uit eigen middelen betaald, dienen te worden ver rekend met het sub-Streekbureau, Langstraat; 2. het uit eigen middelen doen behangen of verven of iets dergelijks is geen noodvoor ziening en dient te worden betaald door den genen die daartoe opdracht gaf. 3. Alleen de eigenaren van geheel verwoeste panden wordt een rente vergoed (voorloopig 4°/o) van hun in te schrijven bedrag der oor logsschade op het Grootboek. Collecte Amsterdam /.ij die zich hebben opgegeven voor deel name aan de collecte in Amsterdam en bezwaar hebben om op Zondag terug te reizen, dienen dat in verband met hot bespreken van reis- gelegenheden per omgaande schriftelijk mede te deelen aan het Algemeen Secretariaat, Straatweg 7 te Zuidzande. PREDIKBEURTEN Zondag 9 Juni. Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur Ds. van Vliet. C«roede 9,uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 10,45 Ds. Derksen. Oostburg jo uur Ds. van 't Hooft. Schoondijke 10 uur Ds. Visbeek, Vlissiugen. Waterlandkerkje 10 uur: Ds. van Yperen. Doopsgezinde Gemeente Aardenburg. 11 uur Ds. Nolthenius. Maandag 10 Juni: geen dienst. Gevonden voorwerpen. Een tasch met onderkleedingTwee rijwiel buitenbanden. Inlichtingen Groepscommandant der Rijkspolitie te Aardenburg. Huissleutel; Zilveren broche. Inlichtingen gemeente-secretarie te Groede. 2 portemonnaie's met inhoud. Inlichtingen op het bureau der Rijkspolitie te Oostburg. ADVERTENTIES Onderti-ouwd JANNIS PI ETER DE HULLU Jz. en MARIA JANNA VERPLANKE Wd. Z 71 Retranchement, '6 Mei 1946. Huwelijksvoltrekking 20 Juni a.s. Heden overleed in het St. Antonius Ziekenhuis te Oostburg onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-. Groot- en Overgrootvader, de Heer HENDRIK VAN HANEGHEM. in den ouderdom van bijna So jaar. Groede Wed. S. v. HANEGHEM-Haartsen. Breskens 1. v. HANEGHEM-v. d. Velde. Canada (Ontario) J. v. HANEGHEM. Schotland H. v. HANEGHEM-Fieret. Breskens A. v. HANEGHEM-v. d. Velde. Groede, 1 Juni 1946. De Heer en Mevrouw B. HORST-Catsman betuigen hiermede hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 's Gravenhage, Joan Maetsuikefstr. 101. Tandarts A.G. W. VAN GOOR afwezig van 8 Juni tot 16 Juni A. BONDEWEL - BRESKENS NED. ROODE KRUIS GROEDE Op Donderdag 6 Juni a.s., zal tegen in levering van de bonnen D en E 301 van de extra kaart een gratis uitdeeling van gecondenseerde Melk en Babyvoedsel plaats hebben in het gemeentehuis te Groede. Uitsluitend van half 2 tot half 3. Distributiestamkaart meenemen. op Zondag 9 Juni (Ie Pinksteren) door „VERONICA". Aanvang 6,30 uur. Weer ontvangen een groote sorteering Kronen Lampenkappen Schemerlampen Wandlampen Tafellampen Degelijke Straalkachels Kookplaatjes Complete Zaklantaarns Philips Nachtlampen Dorpsstraat 145 In verband met de a.s. Gemeenteraadsver kiezing worden ALLEN, die bij de vorige verkiezingen hun stem uitbrachten op de A. R. PARTIJ uitgenoodigd tot een Woensdag 5 Juni a.s., 7,30 uur, in de Chr. School te BRESKENS. Uw opkomst is van groot belang. Het voorloopig bestuur. Algemeene Vergadering te SCHOON DIJ KE in verband mei candidaat- stelling voor den Gemeenteraad, op Woensdag 5 Juni a.s., 7,30 uur, in de Bunker. Trouwe opkomst gewenscht. W. L. HEIJBOER Co. N.V. Latijnsche Schoolstr. 13, MIDDELBURG Telefoon 2286 H.H. Schilders Met ingang van 1 Juni 1946 is het artikel Kunstferpentijn (Terpentina) vrij van distributie. U kunt elk gewenscht kwantum bij ons be stellen. Wilt U ledige bussen ter vulling inzenden Uit voorraad leverbaar en zonder vergunning Kinderledikanten Wiegen Kinderboxen (ook met bodem) Kinderstoelen Tafelzeil nog enkele Kapstokken en Ministre bureaux Beleefd aanbevelend, Willemsweg 24 Stoomtram-Mij. Breskens-Maldeghem N.V. Ingaande 3 Juni treedt een gewijzigde dienstregeling in werking. Op bestellingen verkrijgbaar in alle maten, zonder inlevering van oud goud. Beleefd aanbevelend, Brouwerijstr. 32 Oostburg A. BONDEWEL - BRESKENS WIE RUILTrose baby-cape voor 200 gram schapenwol of andere wol voor sokken. Dorpsstraat 60, Breskens. TE KOOP Koolplanten bij J. DATTHIIN, Walensiraai, Groede. TE KOOP GEVRAAGD: in goeden staal zijnd 3 of 4-pits petroleumtoestel met ringen en kous. 1 Petroleumlamp, compleet Brieven onder nr. 730, bureau v. d. blad. Terstond gevraagd een Bakkersknecht of flinke leerling, bij A. GOETHALS, Bakkerij, Schoondijke DAGDIENSTBODE gevraagd, eventueel tram vrij. V. VAN HOUTE, Dames- en Heerenkapper, Dorpsstraat 52, Breskens. Heer op leeftijd vraagt een NET KOSTHUIS met volledig pension ie BRESKENS of omgeving. Brieven onder nr. 73 aan hei bureau van dit blad. Tegen 15 Juni of 1 Juli een FLINK MEISJE gevraagd. Adres: Mevr. G. VAN MELLE- van Diike, Julianasingel 13, Vlaardingen. 6 a 8 bekwame TIMMERLIEDEN gevraagd. Contractloon plus io° 0 premie ac- coordwerk. Vervoer per auto startplaats Sas van Gent en Hoek aanwezig. Reisuren be talen door Fa. Gebr. MAAS, Aannemers bedrijf, Breskens.

De Schakel | 1946 | | pagina 1