L IJ S T 1 ,,s OQNSOELEGENHEID Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch - V laan deren Na de verkiezing. sproeien ra aardappelen met paard. Athletiekvereeniging te Groede. Veulenkeuringen „Rust Roest" Partij van de Vrijheid 32 „Maison Moderne" Treksluitingen in verschillende lengte'sen kleur 498e STAATSLOTERIJ J. J. Risseeuw, M 66, Zuidzande J.J.BRUGGE, Breskens Groole Prijskamp met de Knillebol Flink Zakenpand Gemeente Breskens. No. 72 Maandag 27 Mei 1946 2e Jiaigsag Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1, Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Voor het eerst na lange en harde jaren zijn de Nederlanders weer als vrije menschen ter stembus getogen. Eigenlijk gezegd, de dag is ons een beetje tegengevallen. Deze stemming voor de Tweede Kamer was toch in zekere zin een symbool van herwonnen vrijheid, maar nergens heeft men iets van een dieper gevoel kunnen merken, het ging nuchter, zakelijk toe en de voorafgaande verkiezings strijd mag dan niet zóó fel geweest zijn als in vroegere jaren, een geest van groote een heid kon men uit de verkiezingsstrijd toch niet opmerken en velen hebben de verzuch ting geslaakter is toch niets veranderd! En de uitslag? Een voorspelling was onder de gegeven omstandigheden heel moeilijk, maar voor velen zijn de stemmen' toch wel tegen de verwachting in verdeeld. Velen had den voor de Partij van de Arbeid een groo- ter aantal zetels verwacht. Het is moeilijk te zeggen hoe dit onder de verwach ting blijven te verklaren is, zeker heeft de huidige Re geering, die als een Partij van de Arbeid- Regeering beschouwd wordt, in de laatste weken aan een geweldige critiek blootgestaan. Inderdaad zijn er vele zaken, die voor ons gevoel anders hadden gekund, maar men moet toch weten, dat deze Regeering voor moeilijkheden heeft gestaan, die een vroegere Regeering niet gekent heeft. Vele van dieenor- me moeilijkheden zijn toch opgelost; maar de successen worden vaak vergeten en de fouten worden maar al te vaak in marmer gegrift! Een andere mogelijkheid is, dat velen, die vroeger tot de S.D.A.P. behoorden, zich niet thuis voelen in een „verburgerlijkte" partij als die der Arbeid. Een arbeider vertrouwde ons toe. dat er nu „teveel hoeden en hooge boorden" aan de tafel zaten. En deze opvat ting kan meerderen in het Communistische kamp gebracht hebben. In ieder geval is dat kamp stevig uitgebreid en is de mogelijkheid ontstaan, dat de Communisten in de Kamer een stemming net kunnen doen omslaan. De Katholieke Volkspartij heeft zijn schaapjes, aardig bij elkaar gehouden, zoodat deze groep met het grootste aantal zetels voor de dag is gekomen. Voor de Anti-Revolutionaire en de Christe lijk Historische Partij zijn de stemmen wel volgens verwachting gekomen. Een onzeker element vormde de pas opgerichte Liberale Partij van de vrijheid. Zelden is er ;zulk een reclame-actie gevoerd als voor deze groep; het resultaat is twee zetels meer dan in het vorige Parlement. Critische geesten hebben een becijfering gemaakt over de kosten aan reclame voor elk dier leden; de schattingen loopen nog al uiteen, maar duur zijn die Kamerleden zeker! Toch is deze partij van de Vrijheid een opvallende groep in de Ka mer, want, waar practisch alle andere partijen de geleide economie, zij het dan soms als noodzakelijk kwaad, aanvaarden, daar staat de partij van de Vrijheid lijnrecht tegenover deze staatsbemoeiing. Daardoor kan deze groep op den duur een kern gaan vormen, waar zich leden van andere partijen, die te rug komen van de geleide economie, omheen scharen. Wij leven in een zoo onzekere tijd, dat men alle mogelijkheden onder het oog moet zien. Wat ons voorloopig het meeste interesseert, is, welke groepeering wij in de Kamer te zien zullen krijgen en welke Regee ring daar het gevolg van zal zijn. Voor een zuiver parlementaire Regeering zijn nog vele moeilijkheden, zoodat voorloopig wel rekening gehouden moet worden met een zakenkabinet. De naaste toekomst zal het ons leeren. En dan hoopen wij, dat de naaste toekomst ons ook zal ieeren, waar de oorlogsgedupeerden aan toe zijn en dat de wederopbouw met kracht ter hand genomen wordt; dat zijn de practische zaken, waar het voor ons om gaat. Zooals het nu is, verliest men zijn vertrou wen in de toekomst, men wil bouwen, er is materiaal en er gebeurt niets. Wij verwach ten van de komende Regeering, hoe die dan ook zijn moge, dat er snel gehandeld zal worden en dat wij voor de winter in volle gang aan de slag kunnen. H. Uit de Vereeniging. Als uitgangspunt is te nemen het getal van 7180, zijnde het aantal van hen die aangifte deden van hun geleden oorlogsschade. Al dadelijk missen we een groot aantal gedupeerden die in verzuim bleven, niet tegenstaande de termijn voor de aangifteher- haaldelijk werd verlengd. Het juiste cijfer is in het huidige stadium niet vast te stellen, maar varieert bij diverse schattingen tusschen de 1200 en 2000. Hoe groot dit aantal in werkelijkheid is interesseert ons momenteel nog niet, daarentegen wel het feit dat zoo- velen in verzuim bleven. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? Onverschilligheid, gebrek aan vertrouwen, onwetendheid, misleiding of berusting? Laat ons voorop stellen dat het invullen van de betreffende enquête formulie ren voor 't gros heel wat hoofdbrekens heeft gekost; aan een gewetensvolle opgaaf zijn heel wat uren besteed. Niet elkeen kon daartoe komen. Bij de eerste uitreiking der enquête formulieren bleek al dadelijk dat een zeker percentage geen hoop hadden op eenige uitkeerïng. Opvallend was daarbij dat de zwaarst gedupeerden tot deze groep behoorden. Ook uit onwetendheid bleven er in ver zuim. Dit moge bevreemding wekken, 't feit is er niettemin. Het zijn niet altijd de analpha- beten die tot deze groep behooren. Men denke aan de weinig geletterden of de ouden van dagen enz. die uit een soort - misplaatst - schaamtegevoel geen hulp durfden of wilden inroepen. Voorts de geëvacueerden, al werd deze groep vrij goed voorgelicht, vaak zelfs geholpen. Eind 1944 of begin 1945 zijn door de Commissie Voorziening West Zeeuwsch- Vlaanderen, via de distributie-kantoren, for mulieren verspreid - enkele duizend in aan tal - waardoor gelegenheid werd gegeven opgaaf te doen van vernield of beschadigd huisraad. Deze formulieren waren bedoeld als enquête van hetgeen in W. Zeeuwsch-Vlaan deren ontbrak tengevolge van het oorlogs geweld. Afgezien van het feit dat de opzet volkomen mislukt is en tot heel wat ergenis aanleiding heeft gegeven, was de verspreiding van die formulieren misleidend in zoover dat ze bij honderdtallen zijn te noemen de men schen die bij het later verkrijgbaar stellen van de schade formulieren door de Schade Enquêtte Commissie in de veronderstelling verkeerden te hebben kunnen volstaan met het invullen der eerstbedoelde formulieren van de Commissie Voorziening. Maar wanneer we het aantal der oorlogs gedupeerden - althans van hen die tot schade aangifte bevoegd zijn (hoofden van gezinnen, alleenstaanden enz.) stellen op rond 9000, - en daarnaast het aantal Leden onzer Vereeniging van momenteel rond 1600, onder welke cate gorie zijn dan de ontbrekende 7500 te rang schikken Van de vorenstaande kwalificatie kunnen onwetendheid en misleiding geschrapt worden. Ons contactblad „De Schakel" verschijnt in 3000 exemplaren en hierin is een uitvoe rige uiteenzetting gegeven van de huidige schaderegeling. Onze propaganda-vergaderin- gen in de diverse gemeehten werden bezocht door ongeveer 1700 belangstellenden. Van den dienst Landbouwherstel, van de diverse Mo- lestverzekerïngen, van vakvereenigingen enz. is op dit punt veel voorlichting uitgegaan. Van onwetendheid kan alzoo bezwaarlijk sprake zijn. Tegen gebrek aan vertrouwen en(of) be rusting is weinig te doen. Rest onverschilligheid en deze kwalificatie kan wel dubbel onderlijnd worden, Toch zou het onjuist zijn het ontbrekende cijfer voor de volle 100 procent onder de rubriek on verschilligheid te rangschikken een volkomen realistische beschouwing van de mentaliteit in onverschillig welke van onze gemeenten kan een gedeeltelijke verklaring gevonden worden. Daarnaast blijft, niettegenstaande al le propaganda, een zeker percentage dat van de geheele beweging niets afwfcet en er zich ook geen moeite voor doet. Typcerend is, om éc'n voorbeeld te noemen, dat de Vereeniging tal van pogingen in het werk heeft gesteld om iets te kunnen doen voor de gedupeerden in ons Gewest die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten en dat tot heden geen 10 menschen te tellen zijn die belang stellen in deze onbillijke ge schiedenis. Toch zijn er naar ruwe schatting 600 wier finantieele belangen in 't gedrang komen. Zoo zouden nog andere cijfers naar voren kunnen worden gebracht. Mogelijk komen we daarop t.z.t. nog eens terug. B. - De Vereeniging heeft Minister Churchil het volgende telegram gestuurd tijdens zijn ver blijf in Nederland De bevolking van West Zeeuwsch-Vlaan deren, Nederlandsch meest verwoeste deel, waar Engelscheen Canadeesche soldaten dap per vochten in felle gevechten voor de be vrijding van de Scheldemond, heet LI welkom in Holland en dankt IJ hartelijk voor alles wat U deed voor het winnen van deze heel erge oorlog. Wij zouden zeer gelukkig zijn, als U een oogenblik kon vinden om een be zoek te brengen aan ons geschonden gebied."' Als antwoord op dit telegram ontving het bestuur het volgende briefje „Voor het verlaten van Nederland aan het eind van zijn gedenkwaardig bezoek, vraagt de heer Winston Churchil mij U te bedanken voor Uw hartelijk welkomsttelegram, dat hij met groot genoegen ontving. Hij stelt de vriendelijke gevoelens die L* hem deed kennen op hooge prijs en hij zend LI de beste wen- schen voor de toekomst. Met hoogachting, De consul Generaal (van Engeland)* (vertaald). - Door de Afde ling Oostburg is aan het Districtshoofd Telefoondienst te Breda ver zocht om via de radiodistributie steeds uit te zen den de onderdeelen van populairen aard der programma's als Bonte Dinsdagavondtrein, Pater de Greeff, Oome Keesje e.a. subsidiair is gevraagd om de omwisseling van Hilversum 1 en Hilversum 11 niet om de veertien dagen doch per week te doen plaats hebben, omdat in Oostburg slechts een lijn radiodistributie beschikbaar is. Mededeelingen van het Algem. Secretariaat. Collecte Amsterdam. De datum van de collecte in Amsterdam is thans definitief be paald op Zaterdag 22 Juni a.s.de heenreis vindt plaats op Vrijdag 21 Juni; de terugreis op Zondag 23 Juni. In verband met te treffen voorbereidingen moet de aanmelding als cob lectante voor deze collecte met ingang van heden worden beëindigd. Ieder heeft ruimschoots tijd gehad om zich op te geven en een groot aantal aanmeldin gen is danook binnengekomen. Willen zij die zich hebben aangemeld, doch om de een of andere reden niet meer mee kunnen, dit zoo spoedig mogelijk mededeelen. Met Amsterdam wordt thans geregeld hoeveel personen men daar onderdak kan brengen. Zoodra hier be kend is hoeveel collectanten W. Z.-Vlaanderen kan meebrengen, krijgt ieder die zich heeft aangemeld bericht, of zij al of niet de reis kan meemaken. Zeer waarschijnlijk zal ieder die zich heeft aangemeld mee kunnen, dus men doet goed zich thans reeds van een Cad- zandsch kleed te voorzien. Zoo spoedig moge lijk volgen nadere mededeelingen. Ter attentie van de afdeelings-secretariaten. Aan de afdeelings-secretariaten wordt be leefd verzocht aan het algemeen secretariaat te willen opgeven hoeveel leden de afdeeling telt op 1 Juni 1946. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 26 Mei t.m. 8 Juni. Bonkaarten KA, KB, KC 606 Brood: 286 t.m. 290 Alg. 800 gr., 291 Alg 400 gr., B 58 Res. 1600 gr., C 58 Res. 800 gr. Kaas 292 Alg. 200 gram B óo Res. 100 gr. Bloem 293 Alg. 100 gram Aardappelen B 59 Res. 2 kg. Bonkaarten KF. 606 Boter: 371 BMV 12$ gram Margarine 372 BMV 250 gram Suiker374 suiker 400 gram Bonkaarten LA, LB, LC 606 Vleesch 239, 240, 241 en 242 vleesch 100 gr. Aardappelen 235 aardappelen 2 kg. Melk A 46 2 1. B 46, C 46 melk 3lj2 liter Bonkaarten KI), KE 606 Brood 786, 787 Alg. 800 gr., D 58 Res. 800 gr. Kaas: 788 Alg. 100 gram Bloem: 789 Alg. 100 gr. RijstE 58 Res. 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten KG 606 Boter: 871 BMV 125 gram Margarine 872 BMV 125 gram Suiker 874 suiker 400 gram Bonkaarten LD, LE 606 Vleesch 739, 740 vleesch 100 gram Aardappelen 735 aardappelen 1 kg. Melk I) 46, E 46 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 29 2 rantsoenen tabaksartikelen V 29 100 gram chocolade of suikerwerken X 29 2 rantsoenen tabaksartikelen Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, TH. KEIJMEL, Wed. van J. J. BRIL, in den ouderdom van ruim 69 jaar. Uit aller naam PH. A. BRIJ.. Schoondijke, 25 Mei 1946. Ondergeteekende houdt zich beleefd aanbevolen voor het C. STAELENS, Eede. Brieversweg 14. Sluit hiervoor een Dinsdag 28 Mei a.s. 'sav. 7,30 u., in de Christ. School. Langeweg, BRESKENS I VERGADERING van de Chr. Hist. Unie en A. R. Verder alle rechtsche kiezers hartelijk welkom. Spreker: dhr. MEEUSEN. Bespr. Gemeenteraadsverkiezing. Het voorloopig bestuur' PREDIKBEURTEN Hemel vaartdag Breskens 10 uur Ds. van Vliet. Zondag 2 Juni. Breskens 10 uur Ds. v. n Vliet. Doopbediening. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 9,uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 10,45 Ds. Derksen. Zuidzande 10,30 uur Ds. F. J. ter Beek. Cadzand 2,30 uur Ds. F. J. ter Beek. Retranchement 10 uur Eerw. Heer Barnouw. Doopsgezinde Gemeente Aardenburg. 11 uur Ds. Nolthenius. Plaatselijk Nieuws B r es k e n s. Tot Gemeente-Secretaris alhier is benoemd 'de waarn. Secretaris de heer P. J. Woittiez. Groede. Alhier zal worden overgegaan tot oprichting van een athletiekvereeniging. In verband met de mogelijkheden om in club verband aan wedstrijden deel te nemen, leek het raadzaam om niet een geheel zelfstandige vereeniging in het leven te roepen, doch een afdeeling Groede te vormen, als zelfstandig onderdeelen van de Athletiekvereeniging West Zeeuwsch-Vlaanderen. Het ligt in de bedoe ling zoowel dames als heeren en junioren in de afdeeling op te nemen. Teneinde de nog resteerende zomermaanden zooveel mogelijk te benutten worden belangstellenden verzocht zich spoedig als lid op te geven, waarna dan op Maandag, 3 Juni a.s. des avonds om 8 uur bij Beun de oprichtingsvergadering be legd zal w orden. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in dit blad opgenomen advertentie. Zuidzande. In beginsel werd besloten tot oprichting van een gemengde zangver- eeniging. De deelname van dames is reeds voldoende, doch wil werkelijk een gemengde zangvereeniging tot stand komen, dan zullen nog een aantal heeren moeten toetreden. Wegens plaatsgebrek kan het kinderverhaal alsmede eenige advertenties niet geplaatst worden. Het ingezonden stuk van P. B. wordt in het volgend nummmer geplaatst. ADVERTENTIES Geboren MARINA PRUDENTIA. Dochter van M. GOETHALS R. GOETHALS-Delnad. Zusje van CIA. Schoondijke, 16 Mei 1946. Lange Heerenstraat 19 Voor de vele bewijzen \an innige deel neming, ons betoond bij het overlijden van. onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, ADRIAAN VAN DE BERGE, betuigen wij langs dezen weg onzen har te- lijken dank. Namens de familie Wed. A. VAN DE BERGE-van Langevelde. Axel, Mei 1946. P. Paulusstr. 14 Te Groede zal worden opgericht een afdee ling van de Athletiekvereeniging West Z. Vlaanderen. Een ieder, die iets voelt voor athletiek en aan de beoefening daarvan zelf zou willen deelnemen, wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij J. WAGENVOORT of J. L. WOUDSTRA, gemeentehuis te Groede. Lid kunnen worden zoowel dames als heeren en junioren. Zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met de training van hardloopen op diverse afstanden, hoog- en verspringen, terwijl later ook discus- en speerwerpen, kogelstooten, polstokhoogspringen en handbal ter hand zullen worden genomen. Deze zullen worden gehouden op Dinsdag 25 Juni a.s. te IJzendijke om 9 uur en te Oostburg om 14 uur. Gevraagd worden: Merrie- en Hengstveulens, geboren in 1946, in klassen jonge en oude veulens. Hengsten met 5—8 afstammelingen. Beschikbaar f 300,voor premie n, boven dien medailles voor alle bekroonden. Inschrijfgeld f 2,50 per veulen, vóór de keuring te voldoen. Aangiften worden ingewacht bij onder geteekende, tot uiterlijk 8 Juni Aangifte-formulieren en inlichtingen te be komen bij de Secretaris van „Rust Roest," A. J. LAKO, Zuidzande. Voor de Provinciale Statenverkiezingen M DE BRUIJNE, Cadzand. I. VAN CRUIJNINGEN, Zuidzande. K. MAAS, Breskens. C. M. RISSEEUW, IJzendijke. Opnieuw telefonisch aangesloten onder UT. Fa C. BRAKMAN, Vrachtvervoer Schuitvlotstraat, GROEDE Aan hetzelfde adres nikkelen BUISKACHEL te koop. Telefonisch aangesloten rn onder UT. OO M. DE JONGE, Slagerij, Breskens Boulevard 78 Breskens heeft ontvangen (voor oorlogsche kwaliteit) Beleefd aanbevelend, Wed. V. D. VIJVER-Donze De trekkingen der vangen aan op 3 en 6 Juni 1946. Loten hiervoor verkrijgbaar. De uitslagen worden regelmatig in „De Schakel" gepubliceerd. KOMEN AANLOOPEN twee droogstaande KOEIEN, bij E. DEKKER, Heniicuspolder, Ooslburg. Een Buiskachel en een klein Kantoorkacheltje te koop. Te bevragenBoekhandel BRONSWIJK, Oostburg. AU Risks Verzekering, benevens een verzekering voor ver goeding van grenspapieren. Vlotte schaderegeling. Inlichtingen wórden vrijblijvend verstrekt. Gediplomeerd Beëedigd Makelaar in Assurantiën - Tel. 78 - Vogelenzang 30 Tjk> te DRAAIBRUG S, op 1 Juni a.s., CaféTramzicht «Q Met medewerking van het amu sementsorkest „Liberty". Aanvang 19 uur. Entree f i,— De netto-opbrengst van deze gelegenheid is ten bate van de muziekvereeniging te St. Kruis. DE COMMISSIE. Hallo! Hallo! Op Zondag 2 Juni a.s., ter gelegenheid der OPENING van het cafë bij G. DE PAEPE te SLUIS (HEILLE) f 50,— aan prijzen. Na afloop om 3 uur GEZELLIG BAL met de band „ALTIJD VROOLIJK" van No. 1. Geld-credieten f 800.- 5 pCt. zonder borg. Iedereen prospectus. Br. antw. portoSpaarcred.inst.Mathen.w.i io,R'dam-W VERMIST. 2 jenge DUIVEN Ring No. 1417. 1940. Ring No. 1419. 1946. Terug te bezorgen tegen beloonïng bij A. DEN HAMER, Biervliet 502. te Ylissingen te koop of te huur, waarin ge vestigd Levensmiddelenbedrijf, voor veel uit breiding vatbaar. Brieven onder letter L Bureau v. d. blad. BIJ INSCHRIJVING TE KOOP: HET HUIS MET ERF EN TUIN te Groede -aan de Molenstraat No. A 44, groot 2.74 aren, behoorende tot de nalaten schap van Mej. Wed. R. A. SEYNESAEL Yerkruysse en bewoond door Jac. Wolfert en W. van de Luijster. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 8 Juni a.s ten kantore van den Waarn. Notaris A. T. HERDINK te Groede, alwaar ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. TE KOOPeen z.g.a.n. Kinderstoel en Kinderledikantje Te bevragen Molenstraat A 43, Groede. Wegens huwelijk der tegenwoordige voor DIRECT gevraagd een DIENSTBODE voor dag of dag en nacht, bij C. DE BRUIJCKERE, Oude Stad 16, Oostburg. De Distributiedienst vraagt voor haar ge wonen dienst te BRESKENS een kamer, gedeelte van een barak, of andere lokaliteit te huur met i Juni a.s. Berichten hieromtrent worden gaarne zoo spoedig mogelijk ingewacht op het kantoor in de Dorpsstraat of het Hoofdkantoor te Groede. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van 2en GEMEENTE-WERKMAN op arbeidscontract, worden uitgenoodigd hun sollicitaties schriftelijk in te dienen bij den Burgemeester binnen i week na de verschij ning van dit blad. Jaarwedde f 1615,— even tueel vermeerderd met een kindertoelage van f 150,per jaar per kind beneden den leef tijd van iS jaar. Gevonden voorwerpen. 1 bos sleutels 1 vioolkist. Inlichtingen Rijkspolitie te Oostburg.

De Schakel | 1946 | | pagina 1