ijk stil te leggen. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Een jubileum Uitslag verkiezingen. Kamer v. Koophandel C. A. V. „West Z.-Vlaanderen" D. PEES - Ooslburg „Schildersbedrijf CARELS". WIJ OPENEN C. A.V. „West Z.-Vlaanderen" 2 gemeten Lucerne No. 71 Maandag 20 Mei 1946 2e Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor <5 de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1, Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Op Zondag 12 Mei werd heel bescheiden het feit herdacht, dat het Sint Antonius Zie kenhuis te Oostburg zestig jaar bestond. Wij willen niet nalaten om hier een hartelijke ge- lukwensch bij dit jubileum uit te spreken. Het ziekenhuis in Oostburg heeft aan heel wat bewoners van West Zeeuwsch-Vlaanderen hulp verleend, als er thuis geen mogelijkheid voor verpleging of als deskundige hulp na operatie noodig was. En zonder uitzondering is steeds hulde gebracht aan de toewijding, aan de lieve zorg der zusters, van welke richting de patiënten ook mochten wezen. Het spreekt van zelf, dat onze gedachten vooral terug gaan naar de gebeurtenissen in de oorlogsdagen, toen de zusters blijk gaven van groote moed. In de Meidagen van 1940, toen de oorlogsgeesel dreigend in de richting van ons landje kwam en Oostburg ontruimd moest worden, verlieten de zusters met hun patiënten en de ouden van dagen hun mooie tehuis en brachten allen over naar de groote schuur van de heer De Backer onder Aar denburg, waar allen onder de meest primitie ve omstandigheden moesten leven, de zusters voor zich zelf de allerslechtste plaats kiezend; maar de stemming bleef goed. Als een van de patiënten, wat angstig werd, was een op gewekt, blijmoedig woord van de zusters weer voldoende om de stemming er in de brengen. Het was toen werkelijk een genot, in die spannende dagen, even uit Oostburg naar „de schuur" over te wippen. En welk een vreugde, toen het ziekenhuis weer betrokken kon worden, welke dankbaarheid, dat het zoo goed met het „huis" was afgeloopen. Maar toen het ziekenhuis ontruimd werd, gingen niet alle zusters; ondanks het gevaar bleven er enkele achter om hulp te bieden, als dat noodig was. Nog zien wij zuster Theodosia met blijde trots ons de kelder wij zen, waar drie jonge menschenkindertjes ge boren waren. Dat was de beste kelder, de zusters en de Rector hadden een plekje in de „kruipkelder" gezocht. Weinigen weten, dat het ziekenhuis gedu rende de oorlog klandestien eerst één, latei- twee gewonde Geallieerde vliegers herbergde. Ondanks het gevaar van verraad heeft men deze menschen verpleegd. En-dan komt de bevrijding. De zieken gaan naar de kelders. Wie de toestand in die dagen niet zelf gezien heeft, kan er zich eenvoudig geen voorstelling van maken. Na het bombardement van Breskens was het ziekenhuis volgestroomd en daarna zijn er nog regelmatig gewonden bij gekomen„geen plaats" kende men niet in die dagen. Alle hoekjes van de oude kelders lagen vol, het was soms bijna ondoenlijk om een patiënt naar de operatiekelder te brengen, doordat zelfs de gangen vol met gewonden stonden. En in die chaos moest het verpleegwerk geschieden, dag en nacht hebben de zusters gezwoegd, wij hebben er gezien, die even moesten gaan zitten, omdat zij niet verder konden, maar het werk ging door. En de kelders, waar geen patiënten in konden, doordat zij te laag waren; stroomden vol met burgers uit Oostburg die in eigen huis niet veilig waren. Allen hebben er gast vrijheid genoten en alles heeft de leiding van het ziekenhuis gedaan om het de vluchtelin gen zoo goed mogelijk te geven. Is het Oostburg- sche ziekenhuis in normale tijden reeds een onmisbare instelling, in die bange oorlogsda gen was het voor velen de eenige uitkomst. En velen denken dan ook met groote dank baarheid terug aan datgene, wat dit huis voor hen deed. Xa de bevrijding, toen het huis in desolate toestand verkeerde, is men er niet bij de pakken blijven neer zitten, men is begonnen, hoe groot de moeilijkheden ook waren, en bijna geheel dbor eigen kracht, zonder hulp van buiten af, kon men al spoedig weer de eerste patiënten opnemen. Hoe erg het ziekenhuis ook geleden heeft, thans werkt het weer 'on geveer normaal. Naast onze gelukwensch willen wij gaarne een woord van dank namens zeer velen uit spreken, voor alles wat het Sint Antonius Ziekenhuis voor de streek deed. H. Uit de Vereeniging. Er blijkt meer en meer dat er tal van oorlogsgetroffenen zijn die geen aangifte deden van hun oorlogsschade. Zooals bekend werd de termijn voor de aangifte herhaaldelijk verlengd en is geheel afgesloten op 1 Maart 1946. Wij laten in het midden welke oorzaken tot deze nalatigheid aanleiding hebben ge geven. De feiten zijn er en we kunnen er slechts onze verwondering over uitdrukken. Aangezien het aantal vrij groot is wil de Vereeniging trachten te bereiken wat in deze nog gedaan kan worden. Het is daarom noodig dat het Bestuur een overzicht krijgt van het aantal verzuimen Aan onze Leden wordt daarom gelegenheid gegeven hun verzuim aan het Bestuur op te geven. Aan de hand hiervan - wanneer het aantal bekend zal zijn - kan dan bemidde lend worden gehandeld. De Leden die verzuimden aangifte te doen worden verzocht aan het adres van den heer B. Bols, Nieuwstraat 30 te Oostburg schrif telijk op te geven (brief of briefkaart) naam en voorletters van het hoofd van het gezin tegenwoordig adres (volledig) schade-adres (verwoest of beschadigd pand - gemeente, straat en huisnummer) aanduiding of alleen het huis werd beschadigd of alleen het meu bilair of beiden. Opgaven te zenden uiterlijk 29 Mei 1946. Het aan den Minister te verzenden verzoek schrift wordt onmiddellijk daarna door het Bestuur verzonden. Let op en bestrijdt den Coloradokever. Op verschillende plaatsen worden thans in meer of minder ernstige mate Coloradokevers gevonden. Ook zijn reeds eitjes afgezet. De bestrijding van den Coloradokever moet thans beginnen. Afgezien van alle verder te nemen maat regelen dient iedere teler thans het volgende te doen. 1. Geregeld en nauwkuerig zijn aardappel gewassen en plaatsen waar aardappelopslag voorkomt of kan voorkomen nagaan. 2. Iedere kever te vangen en direct on schadelijk te maken (Art. 3 van het Colora- dokeverbesluit 1941Ook eihoopjes moeten direct vernietigd worden. Wij vestigen tevens de aandacht op de bin nenkort vanwege de Burgemeester officiéél bekent te maken regelingen inzake de bespui ting van het aardappelengewas. De controle op de naleving van een goede bestrijding zal spoedig een aanvang nemen. Vanaf heden luidt het devies Bestrijdt den kever met alle middelen, waarover U kunt beschikken. Officieele publicatie. Wederopbouw Breskens en Groede. Van de zijde van enkele aannemers is een verzoek binnengekomen om in samenwerking met onze opzichters ter plaatse het te ver richten werk op te nemen alvorens een aan vraag voor herstel van een perceel in te dienen. Aangezien gebleken is dat verschillende aannemers moeilijkheden ondervinden bij het opmaken van hun aanvragen en hierdoor ver traging ontstaat, zullen de opzichters iedere Dinsdag en Woensdag op een tijdelijk voor afgaande mondelinge afspraak aan het ver zoek voldoen. De aannemers worden verzocht kennis te nemen van enkele veranderingen in de prij zen van oude materialen op het Sub-Streek- burau Breskens. Bestrijding van scabiës. In verband met het nog steeds voorkomen van scabiës is door de afd. W. Z.-Vl. van het Ned. Roode Kruis een team te werk ge steld, dat de bestrijding zooveel mogelijk aan huis zal verrichten. Een ieder, die last heeft van jeuk wordt ten sterkste aangeraden, zich thans door het team te laten behandelen, daar het de laatste maal is, dat zoo'n team hier werk zaam zal zijn. Let dus op de bekendmakingen in Uw ge meente. Extra voedingsmiddelen. Op bon D 301 en E 301 van de bonkaart Extra 300 (D.K. 225) wordt door het Roode Kruis in W. Z.-Vl. 3 blikjes gecond. melk, 3 blikjes babyfood en 1 bus deztrimaltose gratis verstrekt. De uitgifte wordt in iedere plaats bekend gemaakt. Steunt het werk van het Roode Kruis. Examens Monteur. De ondervakgroep Automobielreparatiebe drijf maakt bekend, dat van 5 tot en met 9 Augustus 1946 gelegenheid zal worden gege ven tot het afleggen van examens als tweede monteur en eerste monteur. Zij vestigt er de aandacht op, dat sinds korten tijd het vak „Gasgenaratoren en Tank- gas" uit de exameneischen is geschrapt. Bovendien is de mogelijkheid geopend om het examen in gedeelten af te leggen. De examenvakken zijn n.l. in drie groepen ge splitst. De eerste groep omvat alle practijk- vakken. De tweede groep omvat de belang rijkste theoretische vakken (zooals motoren kennis, kennis van het chassis enz.), terwijl de derde groep de theoretische hulpvakken omvat. Desgevvenscht kan men zich voor één groep laten inschrijven en na eenigen tijd examen afleggen in de andere groep(en). Slaagt men voor een deel van het examen, dan wordt hiervoor door Examencommissie een bewijsstuk afgegeven. Deze bewijsstukken zijn drie jaar geldig. De aandacht wordt er op gevestigd, dat monteurs, geboren vóór 1 Januari 1910 in de gelegenheid worden gesteld een zoogenaamd practijkexamen voor len monteur af te leggen, waarbij alleen de practijkvakken geëxamineerd worden. Inschrijfformulieren voor de examens kunnen worden aangevraagd bij het Secreta riaat der Ondervakgioep Automobielreparatie bedrijf, Sarphatistraat 26, Amsterdam-C. Gevonden voorwerpen. 1 kinderportemonnaie 1 dameshandschoen 1 mis- en gebedenboek voor kinderen1 por- temonnaie met inhoud1 vulpen 1 heeren- sjawl. Genoemde voorwerpen kunnen worden afgehaald aan het bureau der Rijkspolitie Breedestraat te Oostburg. Burgerlijke Stand. Gemeente GROEDE April. GEBOORTENGeene. HUWELIJKEN; 11, van der Hooft, L. A. 26 jr. met Robijn, J. 26 jr; 25, de Schipper, A. D. 31 jr. met de Vlieger, J. S. 25 jr. OVERLIJDEN 15, van Dierendonck, Charles Ludovicus, 80 jr., echtg. van Bruggeman, Leonie. INGEKOMEN: 1, Nieuwenburg, Izaak J. van Hengstdijk naar O 59; 15, Basting, Neeltje, van Retranchement naar A JI9; 4, van Uxem-Risseeuw, Sara C. en dochter van Ba tavia, naar A 237 23, van de Velde, Cornelis M. en gezin van St. Jansteen, naar O 237 26, van den Driest-Geensen, Francina en dochter van Yerseke, naar A 1129, Provoost, Abraham J. van Vlissingen, naar O 24. VERTROKKEN 9, Keijmel, Jacob J. en ge zin naar Breskens W 589, Vcrduijn, Jan en gezin naar Breskens, Boulevard 52; 15, Donze, Cornelis, naar Schoondijke, Willems-. weg 27; 15, Faas, Jacobus C. en gezin naar Oostburg, Scherpbier 2 18, Jacobs, Pieter, Jacobs, Jacob P., Jacobs, Izaak J., Jacobs, Jo- zina A., Jacobs, Janna J. allen naar Breskens, Molenwater; 18, Leenhouts, Cornelis J. en gezin naar Schoondijke, Prinses Beatrixstraat; 25, Risseeuw, Maria S. naar Goes, Zonnebloem straat 3727, Corré, Jacobus A, en gezin, naar Oostburg, Burgemeester LI. A. Callen- felsstraat 18; 29, den Hollander, Cornelis A. en gezin, naar Breskens. Noodplan E 48. Plaatselijk Nieuws Breskens In de Woensdag j.l, gehou den bestuursvergadering der Zwemvereeniging „Scheldestroom" is besloten het zwembad 1 Juni a.s. voor het publiek te zullen open stellen. Ook zal getracht worden, in overleg met de wederopbouw, te komen tot de bouw van kleedkamers bij het bad. Vermeld kan nog worden dat de Zeeuwsche Kampioenschappen dit jaar alhier zullen wor den gehouden, met als vermoedelijke datum 17 Augustus a.s. O o s t b u r g. Woensdag j.l. had alhier in het café van dhr. Hinneman een bijeenkomst plaats van alle beroepsvervoerders in W. Z. Vlaanderen. De heer Terwoert, uit Middelburg, opende deze bijeenkomst en zette uiteen, dat men moet trachten te komen tot een particu liere bond van beroepsvervoerders, nu de A.B.D. geliquideerd zal worden. Deze moet dan tot doelstelling hebben uitsluiting v-an concurrentie^door handhaving van de door het Rijk vastgestelde tarieven. Dit voorstel vond bij de vervoerders algeheele instemming, zoodat in principe besloten werd een bemid delingsbureau in het leven te roepen (vroeger A.B.D.), dat zich zal belasten met het vast stellen van de vrachttarieven en het incas- seeren hiervan. De I-LIL Hinneman, De Vis ser en Rosevelt werden bij acclamatie be noemd tot commissieleden van algemeen toe zicht. Dat deze stap op eigen initiatief genomen wordt is zeer zeker toe te juichen, aangezien hierdoor de wantoestand in het vervoerswezen van voor den oorlog wordt voorkomen. Naar ons ter oore is gekomen wordt ook in andere districten overwogen om tot de zelfde doelstelling te komen. De Colh-cte voorde „Stichting i94o-'45" bracht te Oostburg op f 1468,12. X i e u w v 1 i e t. De alhier gehouden col lecte ten bate van de „Stichting 1940-45" heeft f 460,opgebracht. Nieuwe Burgemeester van Cadzand en Retranchement. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot burgemeester der gemeenten Cadzand en Re tranchement de heer J" A. Leenhouts, ge meente-secretaris der gemeente Cadzand. De heer Leenhouts is 35 jaar oud, gehuwd en heeft 2 kinderen. Hij is Ned Hcrv. en behoort tot geen politieke partij. Sluis. Gisteren had alhier in de nieuwe Zwitsersche Kerk een samenkomst plaats van de Ring West Zeeuwsch-Vlaanderen van het Ned. Jongelings Verbond, alwaar alle afdee- lingen vertegenwoordigd waren. Dc volgende onderwerpen werden behandeld: „Bijbelsch onderwerp" door den heer P. Ver gouwe te Nieuwvliet; „Idealisme en werke lijkheid" door J. de Jonge te Groede; „Wat vraagt de tegenwoordige tijd van de jeugd" door 1'. Verhage te Sluis. Door Ds. Schrale werd een toespraak gehouden op bovenstaand onderwerp. Medewerking werd verleend door de zang- vereeniging te Sluis. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren J. Cappon en P. Verhage, inplaats van de aftredende heeren P. de Bruijne en J. de Bliek, welke zich niet meer herkiesbaar stel den evenals de heer C. de Feijter. In de plaats van laatstgenoemde werden stemmen uitgebracht op de heeren C. Brakman en P. Vergouwe waar 2 maal over gestemd is met hetzelfde aantal, zoodat deze stemming pas zal plaats hebben op de volgende ring- vergadering. Grafmonument te Breskens. Nog ingekomen van N. S. f 26A. F. f 2,50; P. d. K. f 2,50; W. N. f 10; J. 1'. f 7,50; P. C. f 5 X f 20 V. v. H. f 5 A. II. f 2,50 allen te Breskens. J. v. d. V. te C. f 10; A. J. P. te B. f 15 J. B. te B f 10; en J. I. B. te G. f 10L. L. f I P. V. f 2 C. v. d. S. f 25 J. R. f 2,50 P. v. d. S. f 10 Gebr. M. f 50 J. W. f 10; I. d. G. f 10 allen te Breskens. C. R. te S. f 2,50 en A. d. Z. te H. f 2. Hartelijk dank. E. de Bourgraaf, H. I. van de Sande (Giro 209094), C. Tazelaar (Giro 377081). Giften nabestaanden van verongelukte mijnenruimers. Abr. L. Groede f 5,Van de G.O.I.W.N. District West Zeeuwsch-Vlaanderen mochten wij een voorschot van f 300,ontvangen met de mededeeling dat, indien noodig nog meer dere uitkeeringen zullen volgen. Dankbaar zullen wij U giften in ontvangst nemen, want er is nog meer noodig. Het gironummer is 246201 ten name van dhr. A. W. Salomé te Groede. PREDIKBEURTEN Zondag 26 M ei Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 9,uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 10,45 Ds. Derksen. Doopsgezinde Gemeente Aardenburg. 11 uur Ds. Xolthenius. 1937 1946 Partij van den Arbeid 31 29 zetels (Ch. Dem. Unie, S.D.A.P. Vrijz. Dem. Bond). Katholieke Volkspartij 31 32 Anti-Revolutionair 17 13 Christelijk Historisch 8 8 Partij van de Vrijheid 4 6 (Vrijheidsbond). Communisten 3 10 C.P.N. (De Waarheid) Prot. Unie 0 Staatkundig Geref. 2 2 Veel van wat geroofd werd zal wel verloren zijn. Wij hebben er reeds herhaaldelijk op ge wezen, dat de moeilijkheden der N.S. bij het onderhouden van een frequent reizigersver keer voor een belangrijk deel hun oorzaak vinden in de zeer grove wijze waarop de Duitschers hebben huisgehouden onder het materieel. Dit geldt trouwens evenzeer voor het goederenvervoer. Weliswaar is er in het afgeloopen jaar een deel van het geroofde materieel weer uit Duitschland teruggekomen, maar sinds een maand staat deze terugvoering stop en het ziet er niet naar uit, dat. de N.S. in de toe komst nog veel van hun geroofde materieel kunnen verwachten. Het heeft daarom thans wellicht zin, om een kort overzicht te geven van wat de N.S. aan materieel verloren. Voor de locomotieven is de situatie thans zoo, dat er meer locomotieven zijn. dan voor de staking. Immers, in Sept. 1944 waren er 866 locomotieven en thans in het geheel 1 r81J Maar van deze 11S1 zijn er slechts 662 geschikt om dienst te doen en, wat heel belangrijk is, daarvan zijn er slechts heel weinig geschikt om met hooge snelheden te rijden. Van de bruikbare locomotieven zijn er 305 die tot het oude locomotievenbark der N.S. behooren. Voorts 18 machines, die wer den overgenomen van de Zwitsersche spoor wegen en 23 nieuwe Zweedsche. Doch van deze laatste zijn er 18 goederentreinlocomotie ven en slechts 5 sneltreinlocomotieven. Ver der doen er 27 machines dienst, die door de Duitschers hier bij hun capitulatie werden achtergelaten. Een groote groep vormen de 288 Engelsche legerlocomotieven, die echter vrij langzaam zijn en bovendien het ernstige bezwaar hebben dat, als zij defect raken, re- peratie uiterst moeilijk is doordat er geheel afwijkende, moeilijk verkrijgbare onderdeelen voor noodig zijn. Tenslotte zijn er nog 6 Engelsche diesel-elecrische locomotieven, die alleen voor rangeerwerk worden gebruikt. ADVERTENTIES iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiini^ g Donderdag 23 Mei a.s. hopen onze g g geliefde Ouders, Behuwd-, Groot- en g H Overgrootouders REIN IER LA GASSE 1 LEENTJE VAN DER LINDE, g g hun 45-jarige Echt vereeniging te her- g g denken. g 1 Dat zij nog lang gespaard mogen g g blijven is de wensch van hun dank- g g bare Kinderen, Behuwd-, Klein- en g g Achterkleinkinderen, g Nieuwvliet, Mei 1946. Illlllll!lllllllllllllllllllllll!llllllllllll!lll!l!l!ll!l!IIIIM Nieuwvliet. Zelf geboren Sintepiernaar, zoek ik voor een tien dagen in Juni voor mijzelf en mijn vader als betalende logees een adres, waar ons twee bedden en voeding verstrekt wordt om van dat adres uit oude vrienden te be zoeken. Uitvoeriger inlichtingen bij J. BRAK MAN te Groede. Aanbiedingen met prijsopgaaf aan A. VER MEULEN, Apeldoorn, Jachthoornlaan 4. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de contact-ambtenaar van het Ministerie van Handel en Nijverheid op 24 Mei a.s., des voormiddags van 10-12 uur zitdag zal houden op het gemeentehuis te OOSTBURG. Wegens HUWELIJK is onze zaak a.s. Donderdag 23 Mei om 12 uur GESLOTEN. J. A. VAN DER HOOFT, Bakkerij, Groede Breskens Uit voorraad leverbaar: Bindertouw, ie kwaliteit Gesarol, spuitmiddel Stirpan en Agrexona tegen onkruid in granen Rattus V legen rattenplaag Wegens gebrek aan medewerking en belangstelling door de wederopbouw- instanties en personen bij den bouw van opslagplaatsen, zien wij ons thans ge noodzaakt ons Gelieve geen orders op Zaai- Pootgoed of Kunstmest in te zenden. H.H. Aannemers en Bouwers! Voor het schilderwerk aan de weder opbouw vraagt U prijs aan Voor prima vakwerk staan wij met voldoende vakkundig personeel voor U klaar Spuiplein 9 - BRESKENS Zaterdag 25 Mei a.s. onze NOOD- WINKEL, le Zandstr., BRESKENS Beleefd aanbevelend, A. BONDEWEL Wij bieden U thans aan in beperkte voorraad: Prima Engelsche Haarkammen van Heeks Dweilen Meppelin Schoencrême, Koperpoets, Kachelglans, BoenwasSchuurlinnen (geen papier Stoffen-verf verschillende kleuren' Carps Garens, ijzersterk (".aren, Stopgarens, Xaaizijde (verschillende kleuren)Dobbelman Castella crème; Shampoo; Tandpasta: Scheerzeepen Scheermesjes. Verder de beste artikelen die op het moment en in de toekomst te krijgen zijn, o.a. Edy EmatlleRein alluminium Metana luxe artikelen Lederwaren Toilet artikelen Par fumerieën Sportartikelen; Borstelwerk; Staal- waren Lijsten SpiegelsSchilderijen Huis houdelijke- en Kleinvakartikelen Houtwaren; Galanterieën, enz. Breskens Uit voorraad te leveren Bruine Boonen Zaaiwikken Binnenl. Roode Klaver Buitenl. Roode Klaver Hopperups Grasmengsel Het Algemeen Mij. Ziekenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt voor haar kantoor OOSTBURG per T Juni 1946 een mannel. of vrouwel. KANTOORBEDIENDE Sollicitaties te richten aan het kantoor, Noordwal 9, Oostburg. TE KOOPoEg©veer bij A. DE RIDDER-Cijsouw, Retranche- meni, N 40. TE KOOP: een VAARSKALF, 2 12 mnd. oud. Ook genegen te ruilen voor hooi. CHR. BRAKMAN, A 145, Groede. VERLOREN Een Duo-zadeldek van een motorrijwiel iusschen Cad zand en Oosiburg. Terug te bezqrgen tegen belooning bij P. DE "WITTE, Café Zuidzande.

De Schakel | 1946 | | pagina 1