CONCERT Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Paaschgedachten. Aardappelmanden 1. fl. VAN DER MEULEN-Oonze - HUWELIJK Tracior-zelfbinders, Aardappelplanters, enz., N». 67 Zaterdag 20 April IÜ46 2e Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1,— Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Paschen, het kerkelijk feest der Opstanding, het symbool van de eeuwige vernieuwing, zet een stempel op ons leven in deze dagen, ook op dat dergenen, die het Paaschfeest niet ker kelijk herdenken. De geheele natuur dwingt ons tot vernieuwingsgedachten, maakt ons zoo overduidelijk, dat, wat ook verandert en wat ook voorbijgaat, er toch iets is, dat uitgaat boven het tijdelijke, dat eeuwig is. Wij, die leven in de verwoesting, wij, die de dood zoo dicht bij ons gezien hebben en daardoor wel wanhoopten, of er voor ons nog geluk weg gelegd zou zijn7 of ons landje nog weer ooit tot oude luister zou komen, wij zien overal op en tusschen het puin de natuur weer op bloeien, bloesem tooit weer de kale plekken in onze vernielde dorpen en geeft een schril contrast tusschen de afbraak, die nu achter ons ligt cn de tijd van opbouw die voor ons ligt. Hoe worden wij niet getroffen, als wij zien naar de ruïne van de Hervormde Kerk te Oostburg, waar ondanks de vernieling de planten, die er omheen staan, zich toch nog tooien met frisch groen en teere bloesem. De kerk, waar zooveel eeuwen het Evan gelie werd verkondigd, waar de overledenen van generaties hun laatste rustplaats hadden, ging verloren, maar het leven gaat er door, de natuur is er niet verwoest en breekt door, onbedwingbaar. F.n zoo zal en moet ook onze wil tot vernieuwing doorbreken, steeds maar weer, iedere dag, alleen op het Paaschfeest worden wij ons deze doorbraak van het nieuwe weer eens goed bewust en komen wij tot dui delijke gedachten. Wij moeten nieuwe meri- schen worden. Voor velen zijn ditleege woorden en voor velen gaat de diepte dezer ver nieuwingsgedachte ook verloren, maar veel meer menschen ondergaan de goede gevoelens, die Paschen brengt, toch wel. Als er ooit een tijd was, waarin het Paaschfeest iets tot de menschheid te zeggen had, dan is het toch zeker deze tijd, na afloop van de afschuwe lijkste oorlog, die de geschiedenis gekend heeft, nu gebleken is, dat de wereld der menschen zal ondergaan, als er niet een heel andere instelling komt, als er niet in de menschen het verlangen komt, oni van deze schoone wereld ook een schoone maatschap pij te maken. Nog tiert haat en kwade trouw, nog is er corruptie en zwarte handel, nog ver- keeren velen in treurige omstandigheden, maar' op deze eerste Paschen na de bevrijding van Nederland zullen veler gedachten gaan naar een betere samenleving, naar de opstanding van het goede in de menschen. En het sym bool van deze opstanding is de opstanding van Christus, die eeuwig zal leven in de we reld der menschen als het stralende licht, dat de richting aanwijst. Van welke gods dienstige richting men ook zijn moge, ja, al is men uitgesproken atheïstisch, de dagen van Paschen zullen voor ieder zijn het symbool van de opstanding van het goede. En daar om ga er nu één roep over de aarde: Wij willen nieuwe menschen zijn H. Holland ahead. Onder bovenstaande titel heeft de Regee- ringsvoorlichtingsdienst een klein boekje in het Engelsch uitgegeven om in het buitenland te laten zien, wat er in de maanden na de algeheele bevrijding reeds tot stand gebracht is en wat voor hulp uit het buitenland ge komen is. Het boekje is prachtig uitgevoerd; op een heel lichte foto-achtergrond zijn sta- tistisohe gegevens aangebracht, aantal over ledenen, de onder water gezette gebieden, de veestapel, verwoeste huizen, de vlo.ot, herstel van de zeevaart, productie van steenkool, opkomst van de industrie, toename van het briefverkeer en telegrafie, herstel van de spoorwegen, de bruggenbouw, motorverkeer, vliegwezen, de hoeveelheid goederen verstrekt door het Roode Kruis, voedselpositié en geld circulatie. Spoedig zal het boekje ook in het Fransch en Nederlandsch verschijnen. Het is de bedoeling, dat het boekje ó.a. op de rei zende tentoonstellingen over ons land ver spreid zal worden. Wij vinden geen aanwij zingen in het boekje of het ook in de handel zal komen. Als dat zoo is, kunnen wij het in de belangstelling van onze lezers aanbevelen. Het is geen boekje om eens door te bladeren, men moet de gegevens rustig bestudeeren. Radiovoordracht over W. Z.-Vl. Op Dinsdag 23 April a.s. van 12.30 tot 12.40 uur zal de heer Hoolhorst in de rubriek „Ons platteland" een radiotoespraak houden over „Land en Volk ten Zuiden van de Scheldemond". De jaarbeurs te Utrecht. Nog binnen een jaar na de bevrijding heeft men kans gezien de Jaarbeurs te Utrecht weer te organiseeren. Wie wel eens een ten toonstelling heeft moeten inrichten, weet wat een werk daar aan verbonden is. Maar om een organisatie, die door de bezetting totaal verloren gegaan was, op te bouwen, om weer de contacten in het buitenland te leggen, in een tijd, dat het verkeer nog zoo moelij k is, dat moet een ongelooflijke krachtinspanning gekost hebben. De Jaarbeurs is er gekomen en de belangstelling, zoowel van binnen- als van buitenland was overstelpend; zoo druk is het er geweest, dat men zoo nu en dan de toegang moest stop zetten. Uit de geweldige belangstelling van het binnenland blijkt, dat men in ons land weer aan de gang wil, uit de belangstelling van het buitenland blijkt vertrouwen in de toekomst van ons land. Die buitenlandsche belangstelling is tweeledig, in de eerste plaats is daar het verlangen om aan ons land'te leveren, waarvoor wij devie zen noodig hebben. Nu zijn die nog heel schaars, maar als wij de belangstelling van over de grenzen zien, moeten wij aannemen, dat men veronderstelt dat die deviezen wel zullen ko men. In de tweede plaats geldt de buitenland sche belangstelling onze exportproducten; nog kan ons land niet veel produceeren, maar als men deze belangstelling ziet, inag men veilig aannemen, dat er koopers zullen zijn, als wij iets te bieden hebben. Er is tot vevelens toe gesold met de frase: „er zit schot in", zelfs in gevallen waar hee- lemaal geen schot in zat, maar in het geval van onze Xederlandsche Jaarbeurs, de eerste jaarbeurs in West E.uropa, mogen wij zeggen, dat er schot in zit! Wij hopen, dat het wer ken van het Jaarbeursbestuur een voorbeeld mag zijn voor hen, die nog niétN tot groote "activiteit gekomen zijn. Voorloopig is arbeid het eenige Nederlandsche Kapitaal.' De Soldatenbank te Groede. Zij komen weer, die hier in veertig lagen, De'mannen van het veertigst regiment; Zij zijn de oude Groe nog niet vergeten En schenken haar een bank als monument. Voor ons het zinnebeeld van rust en vrede, Van hen een blijk van hun erkent'lijkheid, Zal zij daar staan nog vele, vele jaren, Als een herin'ring aan den hangen oorlogstijd. Daar staan ze weer, die hier in veertig" lagen, De jongens van het veertigst regiment, De gansche burgerij staat op het marktplein, En de muziek speelt 't volkslied op de tent. Eén ruk! Het doek valt naar beneden En voor onz' oogen staat de mooie bank. Het blijk van samenleven van het volk en ['t leger Het blijvend teeken van soldatendank.. V. V. V. (iroede. Plaatsetijk Nieuws Z u i d z a n d e. De tijdelijke gemeenteraad kwam in vergadering bijeen. Wethouder Ver- buijt was afwezig. Adhaesie werd betuigd aan een adres van den Raad der gemeente Stand- daarbuiten inzake vergoeding oorlogsgeweld- schade, gericht tot de Tweede Kamer der Staten Generaal. Op een verzoek van de Nederlandsche Jagers vereen ïging om in de Politieverordening een bepaling te willen op nemen teneinde paal en perk te stellen aan het losloopen van honden, die veelal op wild jagen, wordt met 4 tegen 2 stemmen afwij zend beschikt. Voor stemden de heeren Al- mekinders en Van Male, die beiden groot voorstander waren van het invoeren van beperkende bepalingen. De overige leden wa ren na uitleg door den voorzitter van de strekking der voorgestelde bepalingen - van meening dat hierin een te sterke vrijheids- berooving lag opgesloten. Een 3-tal ingeko men verzoeken om vergoeding overeenkomstig artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 (tege moetkoming in de kosten van vervoer voor kinderen die 'een bijzondere school bezoeken buiten de gemeente) was ingekomen. Een ver zoek werd aangehouden tot een volgende ver gadering; één werd afgewezen aangezien de finantieele situatie van den aanvrager naar de meening van den raad van dien aard was dat aanvrager de kosten van- vervoer, welke 30 cent per dag per kind bedragen, wel voor eigen rekening kon nemen; het derde werd gedeeltelijk ingewilligd, in zooverre dat een lager bedrag werd verleend dan was gevraagd. Aan Mej. van Male werd eervol ontslag ver leend als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. In haar plaats werd uit een alphabetische aanbeveling van B. en W., bestaande uit 1. J. Duininck en 2. A. I. Ris- seeuw, benoemd dhr. Risseeuw, met 5 stem men. J. Duininck verkreeg 1 stem. Aan J. T. Buma werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gemeente-geneesheor, zulks met ingang van 1 April 1946. Als op volger werd uit een door B. en W. opge maakte voordracht, houdende 1. J. W. Beek en 2. Mevr. K. A. Beek-Bakker, benoemd met 5 stemmen de heer J. W. Beck, arts dezer gemeente. Mevr. Beek verkreeg 1 stem. Aaii de Ver. ter verbetering van het Gei tenras in Zeeland werd met ingang.van 1946 een jaarlijksche subsidie verleend van f 25,-. Het presentiegeld voor de leden van het stembureau werd bepaald op f 5,- per lid en per dag. De voorzitter gaf vervolgens een uiteenzetting inzake den stand van zaken bij het Bouwplan 194^. Er zullen 5 arbeiders woningen worden gebouwd. De plannen zijn door de betreffende instanties goedgekeurd en worden momenteel besteksklaar gemaakt. Spr. hoopte dat spoedig een voldoende aan tal arbeidskrachten in de gemeente aanwezig zou zijn om de wederopbouw sneller te kun nen laten gaan. Bij de rondvraag vestigde dhr. Almekinders de aandacht op het woonwagen kamp. Z.i. staan de wagens ongunstig voor het paardenverkeer. Hij vestigde de aandacht op een in de omgeving liggend stuk grond van het Vrije van Sluis. Dhr. Goedegebuur klaagde over het veel te lang blijven liggen van de cadavers. De voorzitter zal aan de GEKRO verzoeken hieraan tegemoet te ko men. Dhr. Risseeuw-Brakman vroeg de mede werking van de voorzitter om de groenten- handelaar P. Dobbelaar een huis in het cen trum van de gemeente toe te wijzen. Daarna sluiting. fi 1A a r d e n b u r g. Tot burgemeester alhier is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd de heer J. M. A. C. van Dongen, thans waarn. burgemeester. Hij is op 20 Maart 1906 te Haarlem geboren, is Roomsch-Katholiek, ge huwd en heeft vier kinderen. Installatie Burgemeester van Breskens. Hedenmiddag zal de installatie van den heer Eekhout als Burgemeester plaats hebben dooi de waarn. Burgemeester K. Maas. Om half drie zal de Burgemeester met auto's aan zijn woning worden afgehaald, waar hij aan de grens der gemeente wordt verwelkomd door wethouder v. Haneghem. Hierop gaat het met muziek en ruiters voorop naar het gemeente huis, waar de schoolkinderen en de padvinders staan opgesteld. De laatsten vormen een eerewachtbij het uitstappen uit de auto's en het binnentreden van het gemeentehuis zingen de schoolkinderen. Hierna volgt trac- tatie van de schoolkinderen aan de O. L. School I. De installatie, welke om 3 uur plaats heeft, zal voor de buitenstaanders te beluisteren zijn door middel van een geluidsinstallatie. Na afloop der installatie zal er gelegenheid be staan den burgemeester te fcliciteerën. Om half 7 is het weer verzamelen van het muziekgezelschap aan het gemeentehuis, waar na de burgemeester aan zijn woning wordt afgehaald. Verzocht wordt aan de vereeni- gingen enz. om aan de optocht aan te slui ten. Hierna wordt naar hut Spuiplein ge wandeld, waar door de muziek- en zangver- eeniging eenige nummertjes ten gehoore zullen worden gebracht. Na afloop muzikale rondgang door het dorp. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 14 t.m. 27 April 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 604 Cacao: 1S6 Alg. 100 gram Jam 187 Alg. 250 gram jam, stroop enz. Lucifers 188 Alg. 3 doosjes Zachte zeep: 189 Alg. pl.m. 250 gram Bonkaarten LA, LB, LC 604 Melk: Ax2ó Melk 2 1. B 26, C 26 Melk 3 »/2 1. Aardappelen 104 Aardappelen 2 kg. Bonkaarten KD, KE 604: Cacao: 682 Alg. 100 gram Jam 083 Alg. 250 gram jam, stroop enz. Lucifers 684 Alg. 3 doosjes Zach'.e zeep 685 Alg pl.m. 250 gram Bonkaarten LD, LE 604 Melk D 26, E 26 Melk 6 liter Aardappelen 604 Aardappelen 1 kg. Tabakskaarten enz. T 24 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) Y 24 100 gram chocolade of suikerwerken X 24 100 gram chocolade of suikerwerken PREDIKBEURTEN Zondag 21 April Doopsgezinde Gemeente Aardenburg. 11 uur Ds. Nolthenius. Nieuwvliet 14 uur Ds. Derksen. Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur geen dienst. 2e Paaschd. 10 uur Toogdag J. Herv. Groede 9,30 Ds. Derksen. 2e Paaschdag id. Officieele publicatie. Via de Stichting voor de Landbouw in Zee land afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen, kunnen aanvragen ingediend worden voor rubberlaarzen, gerepareerde werkschoenen en jackets. Hiervoor komen in aanmerking: a. Slechts georganiseerde losse of vaste ar beiders komen in aanmerking voor schoenen. b. Kleine boeren, voor zoover de bedrijfs- grootte ligt beneden de 5 ha. c. Georganiseerde kleine boeren (beneden de 5 ha.) en vaste arbeiders komen in aan merking voor een jacket. Zij die door bemiddeling van het Rijksar beidsbureau of de distributiedienst reeds een dergelijk paar werkschoenen hebben gekre gen komen niet in aanmerking. Alle aanvragen moeten voor 5 Mei schrifte lijk per brief ingediend worden aan het „Kringsecretariaat van de Stichting voor de Landbouw afdeeling W. Z.-Vlaanderen, A. A. L. d'HON'DT, p.a. Markt Groede": Burgerlijke Stand. Gemeente GROEDE over de maand Maart 1946. GEBOORTEN8, lMeter Cornelis, zn. van Ch. Clarissen en L. S. Krokké; 24, Sara, d. van PI. van Putten cn S. J. S. Bruijnooge. OVERLIJDEN 28, Cijsouw, Pieter Jacobus, 1 j., zn. van H. M. Cijsouw en E. M. S. M. Keijmel. HUWELIJKEN: Geene. INGEKOMEN: 4, Swartelé, Willem H. van IJzendijke naar O 21; 5, Luteijn, Wilhel- mina, Wed. P. Cornelis en gezin van Zuid- zande naar W. 46; 6, de Kraker, Catharina, van Breskens naar \V 107: 12, Huls, Theodo- rus H. J. en gezin van Zandvoort naar Voor straat A 179; 16, Kense. Jacobus v^n Wage- ningen naar A 223: 16, Petermeijer, Heinrich A. en gezin van Terneuzen naar O 108; 19, Hendriks, Catharma M. van Woerden naar A 124; 22, Provoost. Adriaan P. en gezin van Koudekerke naar W 109: 22, Beeke, Rache- linus M. van Schoondijke naar O 202; 27, Bentschap Knook, Johannes A en gezin van Nieuwvliet naar W 47c; 30, de Reu, Izaak van Schoondijke naar O 220. VERTROKKEN 11, Baas, Adriaan en gezin naar Breskens, Noodplan C 1; u, Oosterling, Adriaan en gezin naar Breskens, Noodplan C 3; ii.Stroo, Cornelis J. en gezin naar Vlissingen, Koude- kerkscheweg West 5 14, Leenhouts, Abraham W. en gezin naar Breskens, Noodplan C 2; 14, van de Bossche, £harles J. en gezin naar Breskens, Noodplan C 10; xS, Kense, Jacobus naar Heiloo, van Catsstraat J 231; 25, van Liere, Jacob B en gezin naar Breskens, van Zuijenstraat 9; 26, van Male, Anna naar Breskens, Boulevard 126; 26, van Male, Su- zanna naar Breskens, Boulevard 126. ADVERTENTIES Verloofd JAN VAN HANEGHEM en NELLY GAZAN Groede, Straatweg O 61 Breskens, ie Zandstraat 21 J94-6- Dat er een gelukkig huwelijk mag uit voort komen. is de wensch van zijne vrienden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Op 27 April a.s. hopen onze geliefde M Ouders, Behuwd- en Grootouders, C. VAN ZEELE en L. VAN ZEELE-CORIJN g hun 35-jarige Echt vereen iging te her- g denken. H Dat zij nog lang gespanr,: mogen blijven is de wensch van hun dankbare U Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Breskens, April 1946. 1896 1946 g Op 29 April a.s. hopen g TEOF1EL MATHIJS en AMELIA CALEBOUT hun 50-jang huwelijksfeest te herden- M ken. g Dat zij nog lang gespaard mogen g blijven is de wensch van hun pétc-kind j C. O VERMEI RE j| Schans B 19, Waterlandkerkje, g IlitllllP Op 25 April te 15 uur zal de over brenging naar Breskens plaats vinden van het stoffelijk overschot van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, MARIA JOZINA MULLIÉ, Weduwe van den Heer I. LUTEIJN, door oorlogsgeweld overleden te Oost burg op 11 October 1944. Zaandam A. LUTEIJN. C. P. K. LUTEIJN Hollenberg en kinderen. Sint Kruis J. J. LUTEIJN'. E. LUTEIJN-de Bruijne en kinderen. Voor de vele blijken van deelneming, welke wij ontvangen hebben na het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, den Heer J. CHR. HUISMAN, betuigen wij onzen haf tel ijken dank. Familie HUISMAN. Oostburg, April 1946. Voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij ons huwelijk ondervonden, betui gen wij, ook namens wederzijdsche Ouders, onzen hartelijken dank. G. M. C. NIERMANS. M. NfERMANS-Gossije Breskens, April 1946. Boulevard 126 H.H. Landbouwers Binderdoeken Hiervan hebben wij de eerste zending ontvangen en worden de reeds opge nomen bestellingen eerst afgeleverd. Bindertouw Aankoopvergunningen worden door de P. V. C. reeds uitgegeven. Levert Uw machtiging spoedig bij ons in en WIJ zorgen dat l dit jaar het touw vóór de maaitijd thuis hebt. Firma ALG. BEGHEIJN Zn. Sluiskil IJzendijke Verloofd lnplaals van kaarten. LEO STARRENBURG LIES VERKESTE Scheveningen, 13 April 1946. Yuurbaakstraat 105 Duinstraat 19 oor de vele bewijzen van deelneming, be toond tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Man en Vader, HUBREGT DE KRAMER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: W ed. H. DE KRAMER-Basting. Sluis, April 1946. Voor de zeer vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze eenigste lieveling PIETJE. betuigen wij onzen dank. H. M. CIJSOUW. E. M. S. M. CIJSOUW-Keijmel. Groede, April 1946. De Burgemeester van Oostburg en Mevrouw HOEKZEMA zeggen langs dezer, weg hartelijk dank voor de vele gelukwenschen, ontvangen bij hun terugkeer in de gemeente. H.H. Landbouwers Verwacht binnenkort een groote partij Bestellingen worden nu reeds opge nomen. Aanbevelend, Willemsweg 27 Eenzame 1 Blijf toch niet langer door leven met Uw stil verlangen naar een levenskamaraad l Door mijn bemidde ling kunt U toch In contact komen me: iemand, die evenals U zelf oprecht verlangt naar een ernstige, oprechte kennismaking. Ik heb immers massa's ingeschrevenen uit alle plaatsen en dorpen in geheel Nederland, ook uit Uw provincie en eveneens uit de plaats Uwer inwoning en de omgeving daarvan. Mijn bemiddeling is voor jong en oud. voor werkenden, gegoeden, midden- en boerenstand. Ik heb een speciale, pret tige bemiddeling voor jongelui en kan nceren. die in een moederloos ge- z.n fmet huwelijk als doelj een serieuze huishoudster zoeken of Damet die als zoodanig geplaatst wenschen te wor den, ook van dienst zijn. Kom eens rustig met mij praten, Dat is de beste methode om ook voor U succesvol aan het werk te gaan. Mocht U beslist niet in de gelegenheid zijn persoonlijk te komen, vraag dan schriftelijk inlich tingen bij de Hoofd-admimstratie in HAARLEM. Vereenigde Nederlandsch Huwclijks- Bemiddelingskantoren EXCELSIOR Kampersingel 48 rood, Haarlem. Dagelijks geopend van 25 uur look Zaterdagsl 's Zondags gesloten Kantooi voor ZEELAND: Vlissingen, Coosje Buskenstraat 40. Geopend van 2-5 uur, ook Zondags. 's Maandags gesloten. Voor Grond-, Straat- en Rioolwerken naar de speciale afdeeling van West Z.-Vlaamsche Aannemers- en Transportonderneming Kantoor: W 40 - ZUIDZANDE op 27 April a.s. te OOSTBURG in de gymnastiekzaal van de R. H. B. S. en Illop 29 April a.s. te BRESKENS in de Panagro-zaal. Aanvang telkens om 8 uur. Fanfare-muziek door de gecombineerde muziekvereenigingen van „Trouwfeèste van Jaontje in 1e deel Oostburg en Breskens. 2e deel de Cadzandria-groep met de de Meèster". Donateurs en leden van zusterverenigingen vrijen toegang. Voor niet-leden f 2,50 H.H. Landbouwers! Wanneer U een koopvergunning ontvangt voor willen wij L: deze machines tegen inlevering van de koopvergunning op de vlugst mogelijke wijze afleveren. Wij verwachten spoedig 'n zending Star Aardappel-sproeimachines. Vraagt hiervoor tijdig vergunning aan. Firma ALG. BEGHEIJN Zn. - Sluiskil - IJzendijke

De Schakel | 1946 | | pagina 1