Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Bouwplan 1946. J. DE MAN, Oostburg Fa Gebr. CATSMAN KUNT U TYPEN C. C. Luteijn, M59, Zuidzande BEURTDIENST „CADZANDRIA" W. JACOBS-v. Dixhoorn Prijskamp met de Jaskaart Uw adres ™%isten zorg" Kapsalon „Masonja" A. WAGENAAR - BRESKENS No. 64 Maandag 1 April 1946 2c jaaigang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor <5 de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1, Franco per post 1 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Kieuwstr. 13, Oostburg Het bouwplan 1946 is verdeeld in een gebouwenplan en een openbare werkenplan. Voor den particulier is het gebouwenplan het belangrijkst, al zal iedereen direct begrijpen, dat een herbouwde zaak of herbouwd huis pas zijn volledige waarde krijgt, als door uit voering van het openbare werkenplan het ver keer en alle diensten weder geheel intact zijn. Het bedrag, dat beschikbaar wordt voor het gebouwenplan, wordt als volgt verdeeld 25 pCt. voor woningbouw 55 pCt. voor industriebouw, boerderijenbouw en overige bedrijfsgebouwen 20 pCt. voor overige bouwwerken. Deze 25 pCt. voor woningbouw bedraagt in ronde som 26 millioen gulden, gerekend op de waarde van 1939- Hoe groot de kosten voor deze 25 pCt. in werkelijkheid zullen wor den, hangt in hoofdzaak af van de beweging van het prijsniveau; op dit oogenblik becijfert het plan het prijsniveau 2,55 maal zoo hoog als in 1939. Doorrekenende op de waarde van 1939 kunnen voor de genoemde 26 millioen ongeveer 10.000 woningen gebouwd worden. Men begint met een grootei aantal n.l. 12.500, waarvan men er in dit jaar dan 10.000 klaar wil hebben. Zeeland krijgt van dit aantal 600 woningen. De hoeveelheid materiaal, die noodig is om het plan uit te voeren, is natuurlijk geweldig. Voor West Zeeuwsch-Vlaanderen noemen wij hier eenige getallen: 14.853 ton cement: 1.760 ton kalk; 14.576.000 steenen 1.632.000 pannen; 9.671 m3 gezaagd naaldhout; 3.903 ton staal en gietijzer; 89000 m2 glas 169 ton verf; 4000 stuks sanitair; 41000 rol behangselpapier. Deze hoeveelheden materiaal zouden nog een remmende invloed kunnen uitoefenen, daar het niet absoluut zeker is, dat er voldoende deviezen zijn, dus het is niet zeker, dat wij al het noodige in het buitenland kunnen koopen. Voorloopig schijnt de materialen- positie echter zeer geruststellend, naar wij vernamen is er in West Zeeuwsch-Vlaanderen op het oogenblik voldoende materiaal aan wezig om te kunnen beginnen. Men rekent er op, dat de wederopbouw in ongeveer tien jaar voltooid zal zijn. Ook voor volgende jaren is dus een plan noodig. Men wil trachten door scholing en omscholing een grooter aantal vaklieden te krijgen; maar dan dient men ook de vraag onder oogen te zien, wat er na de herbouw-bedrijvigheid z.il gebeureif. Zou he: zoo zijn, dat dan de huizen bouw voor meerdere jaren stop gezet zou worden, dan zou er een flinke werkeloosheid ontstaan en ïriet het oog daarop, zou er wei nig animo zijn om zich te doen opleiden voor bouwvakarbeider. Voor de Regeering ligt hier een mooi, maar moeilijk terrein open. H. Bataljon Zeeland op Java. Eindelijk hebben we onze bestemming be reikt en zijn op Java geland, d.w.z. we zijn de haven van Tandjong Priok binnengeloopen met het Eugelsche stoomschip de Aronda, dat er ongeveer 14 dagen over gedaan heeft om ons van Penang naar hier te brengen. Eniin we zijn er en dat is het voornaamste. 24 Februari zijn we te Georgetown (Malakka) ingescheept met onbekende bestemming. De een sprak van Japan, de ander van Duitsch- land, slechts enkelen hadden het juiste ge raden, n.l. Ned. Oost-Indiè. Nadat alles was ingeladen startte het schip naar voor ons nog onbekende oorden. Al spoedig passeerden we Singapore, wat zeg ik, we zagen Singapore en gingen er voor anker. Een allemachtig gekanker. We dachten dat we evenals met de Alcantara, die ons destijds naar dc Oost had gebracht, terug zouden gaan. Maar na twee dagen liggen werd het anker weer om hooggehaald en vervolgden we onze reis. De stemming zat er weer echt in. We hadden echter weer te vroeg gejuicht, want in Jo- hore een marine-basis vlak bij Singapore was onze tweede rustplaats. Dit feit werd nog een beetje verzacht, omdat dc tijd dat we hier stilgelegen hebben, enkele compagnies van boord af mochten om in de stad Singapore te gaan passagieren. Dit viel geweldig in de smaak. De dag dat onze compagnie aan de beurt was, werd echter weer het anker ge licht en voeren we terug naar Singapore. Daar werd gebunkerd en een massa voedsel aan boord geheschen. Nu wisten we echt niet meer waar we aan toe waren, zouden we dan toch een lange zeereis gaan maken Oni naar Java te varen hadden we toch niet zoo'n massa voedsel noodig. Er werd alom gegist, maar er was niemand die het wist. De kapi tein van het schip misschien wel, maar als die het wist vertelde hij het toch nie;, dus daar hadden we ook niets aan. Hoe lang we er nog gelegen hebben weet ik niet precies meer, in ieder geval veel te lang naar ons zin. Hoe opgelucht waren we toen weer het anker uit het zilte water oprees en we onze plezierreis (ja zoo beschouwden we het nu) voortzetten. Compassen werden te voorschijn gehaald, ja verdraaid we gingen de goede kant uit. Tot het greote moment kwam. Via de scheepsradio werd een proclamatie voorgele zen van Dr. van Mook, waarin eindelijk ge zegd werd dat we op pad waren naar onze bestemming, waaruit we concludeerden dat we naar Java gingen. En werkelijk wegingen naar Java. Al gauw passeerde ons een Hol- landsch schip (de naam ben ik vergeten' en het geroep van „Hup Holland" klonk even hard en gemeend als tijdens een voetbalwed strijd Holland-Belgie. Na een lijd aren za gen we dc kranen en haveninstallaties van de nog steeds machtige haven Tandjong Priok. Onder de rook van dit stukje Neder land werd het anker uitgeworpen. Nu nog ontschepen. De volgende morgen liepen we de haven binnen en werden de eerste stappen op Ned.-lndischen bodem gezet. Vandaar naar een doorgangskamp, waar we twee dag.n ge zeten hebben samen met 1-11 R.I. die zich ook aan boord goede kameraden toonden van ons bataljon. Daar hoorden we verder nieuws. De toestand is niet bepaald rooskleurig te noemen. Het is rustig maar dat is ook alles. Hier maakten we kennis met onze in Amerika getramde broeders, de Mariniers, een corps dat er wezen mag. Wij zouden naar Batavia gaan en in een gekkenhuis komen te liggen. Niet gek hé? Waar liggen we echter, wel in een gekkenhuis, maar een heel eindje buiten Batavia, waar we de stellingen van de Britsch- Indische troepen hebben overgenomen. Tot dusver hebben we nog geen extremist gezien. Dat komt misschien nog wel. Enfin dat weer in een volgend verslag. Allen maken het best. We zitten hier tot over ons ooren in de modder. Gekken zijn er niet meer, of ze die lui «nu allemaal losgelaten hebben ik weet het niet. Maar dat is een feitBataljon Zee land heeft kans gezien om Java vanuit Europa in minder dan een half jaar te bereiken, het geen met de huidige scheepvaarttechniek en snelheid der zeeschepen, een prestatie mag worden genoemd. Maar nou zwam ik Leve Zeeland. Leve Bataljon Zeeland A. L. MASCLÉ. Supportcompagnie 2-14-R.I. Blijk van erkentelijkheid. Eenigen tijd geleden werd het gemeente bestuur verrast door het bericht, dat dc mili tairen, die in de jaren 1939 en 1940 in (".roede gelegerd waren, als dank en tot herinnering aan de gemeente een bank willen aanbieden ter verfraaiing van onze markt. Natuurlijk wordt dit geschenk gaarne aanvaard. De Ver. voor Vreemdelingenverkeer, afdee- ling Groede, 'werd bereid gevonden haar mede-; werking te verleenen om de ontvangst der gevers te organiseeren. Ik doe een beroep op alle inwoners van Groede om het bestuur der V. V. V. zoo goed mogelijk bij te staan in de taak, die het bereidwillig op zich heeft genomen. De Burgemeester van Groede, Mr. G. F. LUNSINGH TONCKENS. Zoo men in de kranten heeft gelezen, zijn de militairen, die in 1940 geruimen tijd in de gemeente Groede lagen, hun oude standplaats nog niet vergeten. Zij hebben hier zooveel ge zelligheid en medeleven bij de burgerij ge vonden, dat zij besloten hebben onze gemeente, als blijk van hun erkentelijkheid, een prach tige bank aan te bieden. Het gemeentebestuur is daar natuurlijk zeer mee ingenomen en zal op een nader te bepalen dag het monument aanvaarden. Eenige honderden oud-militairen zullen daarbij aanwezig zijn, die wij natuurlijk gastvrij hopen te ontvangen. Nu hec.t onze burgemeester de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer gevraagd om het gemeente bestuur daarbij behulpzaam te zijn, welke ver- eerende opdracht wij gaarne hebben aanvaard. We hoopen onze gasten eenige dagen ge zellig bezig te houden en rekenen daarbij op volle medewerking van de burgerij. Velen, die vroeger soldaten in huis hadden, zijn weder bereid deze als gast op te nemen, maar er mag 's avonds niemand dakloos op de markt blijven staan. Mocht iemand met Pinksteren een slaap gelegenheid voor eenige dagen disponibel hebben, hij melde het onze vereeniging. Ter bestrijding der onkosten, hoopen wij een beroep op de gansche burgerij te doen, wij weten van vroeger, dat dit nooit tevergeefs geweest is. Geeft dus spoedig op of U met Pinksteren één of meer gasten voor een paar dagen kunt herbergen en teekent op de lijsten, die U door lieftallige jonge dames worden aange boden. Het Bestuur van V. V. V. Groede. ANTH. DE HULSTF.R-de Vlieger, Secretaris. Aannemers der gemeenten Breskens en Groede. Het komt herhaaldelijk voor dat bouw- aanvragen geretourneerd moeten worden om dat deze bp een of andere wijze niet vpldoen aan de gestelde eischen, dit brengt vertraging met zich mede en mag niet voorkomen. Ik verwijs dus op de volgende punten: 1. Duidelijk aanvragen op A G M 178 met begrooting in duplo, berekend aan de l and der vastgestelde prijzen en percentages, geen rekenfouten s.v.p. 2. Op aanvraag vermelden definitief of noodvoorziening (geheel of gedeeltelijk). 3. Uitbreiding of verbetering (geen oorlogs schade' moeten op een afzonderlijke AGM 178 met begrooting in duplo samen met aanvraag betreffende oorlogsschade ingediend worden bij het bureau in Breskens. 4. Bij definitief herstel moet alles tesamen aangevraagd worden, schilderwerk, electra, centrale verwarming, enz. 5. Een korte omschrijving der werkzaam heden bespoedigd de controle en dus de komst der vergunningen. Op alle bouwwerken moet de bouwvergun ning aanwezig zijn, welke op eerste verzoek aangetoond dient te worden. Bouwen zonder vergunning, hoe klein het ook is, mag niet voorkomen, bij overtreding wordt de aanne mer tijdelijk of geheel van Wederopbouw werk uitgesloten. Wees zuinig met hout en ijzer. Het Hoofd van het Sub Streek bureau Breskens-( roede, J. C. P. LOONEN. Vereeniging. Van eenige jijden bereikt ons het verzoek om in diverse gemeenten te komen spreken over vergoeding oorlogsschade en de streek- belangen. Het ligt in de bedoeling in de ko mende weken die gemeenten te bezoeken, waar nog geen avond belegd werd. NIEUWE BONNEN Bonkaarten KA, KB, KC 604 Tijdvak van 31 Maart t.m. 13 April 1946. Brood: 152 t.m. 157 Alg. 800 gram Brood: B 34, B35, C 54 Res. 800 gram Bloem 151 Alg. 200 gram Suiker 150 Alg. 400 gram Boter: 149 Alg. 125 gram Vet148 Alg. 100 gram Kaas 147 Alg. 100 gr. 20 pl. of magere kaas Kaas: 146 Alg. 50 gram 40 pl. of vette kaas Aardappelen B 36 Res. 2 kg. Bonkaarten LA, LB, LC 604 Vieesch 099, roo, 101 Vleesch 100 gram Aardappelen 095 Aardappelen 2 kg. Melk A 22 Melk 2 liter Melk B 22, C 22 Melk 3I/2 liter Bonkaarten KD, KE 604: Brood 652, 653 Alg. 800 gram Brood: D 34, D 35 Res. 400 gram Bloem 65 1 Alg. 200 gram Suiker: 650 Alg. 500 gram Boter: 649 Alg. 125 gram Margarine: 648 Alg. 125 gram Kaas 647 Alg. 100 gr. 20 pl. of magere kaas Kaas 646 Alg. 50 gr;mi 40 pl. of vette kaas Rijst: E 34 Res. 500 gram rijst of kindermeel Appelmoes: E 35 Re 1 liter voorinlevering 1 Bonkaarten LD, LE 604 Vleesch 599, 600, 601 Vleesch 100 gram Aardappelen 595 Aardappelen 1 kg. Melk D 22, E 22 Melk 6 liter Tabakskaarten enz. T 21 2 rantsoenen shag- of rooktabak (geen cigaretten of sigaren). V 21 100 gr. chocolade of suikerwerken X .21 2 rantsoenen shagtabnk geen cigaretten of sigaren). Distributiekring OOST BURG, Plaatselijk Nieuws In verband met de uitreiking van nieuwe stamkaarten in den Distributiekring Oostburg zal het nummer, aangewezen voor schoenen, alleen toepasselijk zijn op de nieuw uit te geven stamkaarten. GRAFMONUMENT TE BRESKENS. Nog in dank ontvangen van: M. J. K. te M. f 10.-. A. K. te A. f 25.-, W. J. L. te A. f 2.50, A. J. v.d. H. f 5 -. G. P. f 10.-, 1. D, f 5.-, J. d.' M. f 5.-. I. J.' f 21.-, A. W. f 3.-, J. A. M. f 25.-, J. V. f 5.-, A. v.d. V. f 5.-. J. d. F. f 25.-, A. Pr. f 10.-, Ds. v. V. f 25.-. L. A. C. f 10.-, W. F. f 10.-, J. A. N. d. V. f 25.-, A. L. f 5.-, F. A L. V. f 22.50, J. A. v. d. S. f 5,—, P. D. f 2,50, J. P. f 5,-, J. v. d. H. f 2,50, allen te Breskens; P. v. H. f 5,P. H. f 10,te Groede en Hulpactie Scheldemond Rotterdam f 50.-, totaal ruim f 1830,-. Maar we zijn er nog niet. Geeft aan E. de Bourgraaf, H. 1. v.d. Sande "(giro 209094) en C. Tazelaar (giro 377081) te Breskens. Nagelaten betrekkingen Vrijwillige mijnenruimers. Onder hartelijke dankzegging mochten wij reeds de volgende giften voor bovengenoemd doel ontvangen. Ook van verschillende zijden vernemen wij nog dat meerdere bijdragen onderweg zijn. Er is reeds goed werk mee verricht en de in groote nood verkeerende gezinnen zijn zeer getroffen door dit blijk van medeleven. Intusschen zijn ook de officieele instanties wakker geworden en hebben de zaak in onderzoek. Fr is echter voorloopig nog meer noodig en ik verzoek nogmaals een kleine bijdrage te willen zenden aan den heer A. W. Salomé, Voorstraat te Groede, Giro 246201. Bij voorbaat veel dank! I. V. te G. f 5,—: A. L. te G. f 5,—; Mej. J. H. f 1,—; G. P. te G. f 25,—; H. v. d. V. te O. f 10,—: J. M. V. te A. f 10,—. B. PREDIKBEURTEN Zondag 7 April Breskens 10 uur Ds. Visbeek. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 9,30 Ds. Derksen. Nieuw vliet 14 uur Ds. Derksen. Doopsgezinde Gemeente Aardenburg. 11 uur Ds. Nolthenius Rctranchement. Vrijdag 22 Maart spraken op een bijeenkomst in hel café van den heer Kotvis de heeren Bols en Hoolhorst oven de vergoeding oorlogsschade en de streekbelangen. Een dertig-tal leden gaven zich op De Burgemeester sprak een s.ot- woord en noodigde de nieuwe leden uit tot een vergadering om een bestuur te verkiezen. Zuidzande. Het Hoofd van het Streek- bureau Zeeuwsch-Vlaanderen, Ir. v. Amerom, gaf in de zaal van den h.er de Witte voor een talrijk publiek een interessante uiteen zetting over de wederopbouw-mogelijkhcden. Op aangename wijze wist spr. zijn gehoor te boeien. Veel is nog onzeker wat de toekomst van de wederopbouw betreft, doch voor die onderdeelen waarvoor reeds regelingen zijn gemaakt werkte de uiteenzetting van den heer van Amerom zeer verhelderend. Van de ge legenheid tot het stellen van vragen werd een matig gebruik gemaakt. ADVERTENTIES Voor dc vele bewijzen van belangstelling, ondervonden op mijn 75e verjaardag, betuig ik mede namens mijn Echtgenoot. Kinderen. Behuwd-, Klein- cn Achterkleinkinderen, mijn hartelijken dank. ELISABETH VAN DE WALLE Zonncvijllc. Schoondijke, Tragel \V 95, April 1946. Aan de Ouder wier kinderen in Friesland vertoevenwordt bekend gemaakt dat zij deze of> 4 April kunnen terug verwachten, liet Districts Comité tot uitzending va. Neder lands cite kinderen. VERHUISD: van H 20 naar St. Annaweg 99 te SLUIS J. LAKO, dierenarts. Aan hetzelfde adres een meisje of werkster gevraagd voor hulp in de huishouding. Uit voorraad leverbaar Gras-, Klaver- en Bietzaden Paardenpeenzaad (witte hoogkruin) Aanbevelend, ZAADHANDEL - BREEDESTRAAT 1 Opbouw Pluimveestapel ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen Zij, die een bon voor aankoop van 52 kuikens ontvangen, «krijgen ook een voederbon voor 25 kg. opfokvoer. Deze bonnen worden verstrekt door de P.B.H. Levert deze bonnen in bij Uw handelaar en vraagt het bekende P. SLUIS' OPFOKVOER. Hande.aars zendt ons spoedig Uw bonnen toe. AARDENBURG Agent van P. SLUIS' Veevoeders te Weesperkarspel. Bij vele sollicitaties wordt deze vraag gesteld Volg daarom de cursus MACHINESCHRIJVEN Voor Zeeuwsch-Vlaanderen een speciale Zaterdagmiddagcursus, aan vang 6 April a.s. Instituut „DE ECONOOM" Rotterdamsche kaai 11 Telef. 2978 Middelburg Hebt U goederen om te VERVEN en te STOOMEN Wij nemen het aan voor de wasscherij „DE ZON" te Goes. In tijd van 2 weken afgewerkt. Beleèfd aanbevelend, Geregelde wekelijksche VEE- EN BEURTDIENST Breskens - Dordrecht - Rotterdam Telefoon 78 Goederen worden aangenomen lol Zater dagmiddag 12 uur. Te Rotterdam Vrijdag 12 uur. Beurivaariadressen voor verzen ding van goederen aan hei kanloor op hel Spuiplein verkrijgbaar. Op Zondag 7 April a.s. hoopt de Hervormde Gemeente te OOSTBURG de Noodkerk in gebruik te nemen. Ds. VAN VLIET uit Breskens zal deze dienst leiden. Aanvang 10 uur. ZUIDZANDE De leden van de Nederl. Herv. Kerk n Zuidzande, die nog in gebreke bleven hur Hoofdelijken Omslag over 1945 void.. n. worden beleefd verzocht deze omslag spoedig te betalen ten huize van de Kerkelijke Ont vanger, M 71, of op postrekening nr. 496032 der Kerkvoogdij der Nederl. Herv. Gemeente. CONFECTIEMAGAZIJN Breskens heeft heden Meisjesmantels en -jurkjes Jongensjassen en -pakjes op Zaterdag 6 April a.s., bij W FOCKE te Zuidzande Aanvang 7 uur. DAMES IS haarbehandeling Dorpsstraat 30 - Schoondijke Permanenten Verven Bleeken VERLOREN ie Oostbuig, Porlemonnaie mei geld en vleeschbonnen. Beleefd verzocht deze ierug ie bezorgen bii A. VERSPRILLE, Slager, Zuidz. siraai, Oosiburg. Algemeene Vergadering van leden van de Onderl. Brandwaarb.Maatschappij van 1818 te Groede op Maandag 8 April 1946, des n.m. 2 uur, in „De Drie Koningen"' te Groede. Agenda: 1. Opening, 2. Notulen, 3. Jaar verslag over 1945/46, 4. Rekening over 1945/46, 5. Bestuursverkiezing vacature dhr. F. J. Leenhouts, 6. Bespreking tarieven, 7. Rondvraag, 8. Sluiting. Na afloop Buitengewone Vergadering ingevolge besluit 'algemeene vergadering van 1 October 1945. Namens het Bestuur: de Ontv. Secretaris, A. A. DE LE LIJS. C.A.V. „West Z.-Vlaanderen" Breskens Uit voorraad te leveren Kenia Gerst 0e nab Binder Haver 1e nab Parel Erwten Gevraagd: een NET MEISJE voor geheele, desnoods voor halve dagen. Mevr. FONDSE, Wesishaai 13, Oosiburg. Gevraagd voor Hoiel SANDERS-de Paauw ie SLUIS een FLINKE DIENSTBODE, Gemeente NIEUWVLIET. Ter Secretarie kan een AMBTENAAR geplaatst worden, in staat zelfstandig te werken, indiensttreding z.m. 1 Mei a.s. Stukken vóór 10 April aan den Burgemeester. POOTAARDAPPELEN en UIENPLANTEN verkrijgbaar bij Voorhand en- VIZIER no. 4. VERSCHENEN Westkapelle in vuur en water 3e deel van de serie „Zeeland in bewogen dagen". Prijs f 2,60. Franco per posi f 2,75. In beperki aantal voorradig bij Fa SMOOR DE HULSTER, Breskens

De Schakel | 1946 | | pagina 1