Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Alweer: Noodwoningen. Nationalisme en internationalisme. M. de Kraker, Breskens Aangifte van nieuwe leerlingen Aangifte van nieuwe leerlingen A. BONDEWEL - Zandstraat - Breskens No. 61 Maandag 11 Maart 1£U6 2e Jaargang Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1, Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg In de Provinciale Courant troffen wij een stukje aan van een gedupeerde, die zich beklaagt over het feit, dat hij na zeventien maanden bevrijding nog niet in een noodwoning kan trekken en nog steeds „gastvrijheid" moet genieten. Zij, die reeds een noodwoning betrok ken hebben, die dus weer onder eigen dak wonen, kunnen begrijpen, wat er omgaat in dengene, die nog altijd zich voelt als een zwerver, die nog altijd hunkert naar een eigen thuis. Weer het gevoel te hebben op zich zelf te wonen, geeft het leven weer waarde, de durf komt weer terug, men heeft weer toekomst, hoe moeilijk de om standigheden ook mogen zijn. Ken mensch wil met zijn gezin alleen zijn, daar vindt hij de kracht voor zijn werk, daar kan hij zijn kinderen op voeden naar zijn beste weten. Pij het gezin hoort een eigen huis, het gezin is de basis van onze samenleving en daarom zouden wij kunnen zeggen, dat het huis de basis van onze gemeen schap is. Maar er zit geen schot in! Een de zer dagen waren wij bij een kennis, die in zijn onvoltooide noodwoning stond. „Schiet het al op?" was onze vraag en het eenigszins sarcastisch ant woord was: „O, ja, in de afgeloopen week is de w.c.-pot geplaatst!" Dat was de arbeidsprestatie van een heele week. Het is toch wel inclroevig! Menschep hunkeren naar een woning, arbeiders loopen er rond, materiaal is er maar het werk schiet niet op. Wij vragen ons met angst af, waar dat naar toe moet. Wij kunnen ons voorstellen, dat er op een bepaald moment niet veel lust tot arbeid bestaat, er zijn vroeger toestanden geweest, die de moed en arbeidslust bij den arbeider volstrekt doodden; wij zouden die toestanden niet graag terug zien. Maar nu wor den er behoorlijke loonen betaald, de werkdag is niet lang en er wordt zoo op het resultaat van de arbeid ge wacht, door velen, door arbeiders, die nu nog in een bunker wonen en door intellectueelen, die tevreden moeten zijn met een hokje bij een ander. Is er nu geen verantwoordelijkheidsgevoel meer? Waarom is ef nu niet het streven bij allen, die met de noodwoningbouw te maken hebben om die arme zwervers onder dak te helpen? Toen er in het vorige jaar een beroep op onze men- schen werd gedaan om te werken voor de „Zuid helpt Noord"-actie, toen heb ben onze menschen toch ook niet ge talmd, toen hebben zij, ook degenen, die in de moeilijkste omstandigheden zaten, spontaan geholpen toen is er niet getreuzeld. Als iedereen mee werkt als alle betrokkenen willen, dan zijn de noodwoningen in veertien dagen klaar. En dan hoeft niemand bang te zijn dat er geen werk meer is. Uit naam van allen, die nog van een eigen huis verstoken zijn, doen wij een klemmend beroep op alle noodwoningbouwers Help! Help door aan te pakken, help door niet meer te treuzelen, heb erbar men met hen die wachten op datgene, waar zij recht op hebben. Wij weten, dat vele arbeiders leven in afwachting van het socialisme, dat zij in aantocht zien. Welnu, als het socialisme komt laat het dan komen bij arbeiders, die nu toonen, dat zij inderdaad sociaal voelen. Maar er is meer rondom de nood woningen. Zoo zoetjes aan weet wel iedereen, dat zoo'n eenvoudig Bruijn zeelwoninkje op ruim negen duizend gulden komt. Voor de oorlog waren wij in houten zomerhuisjes, die onge veer dezelfde grootte hadden, en die zoo om en de bij vijf honderd gulden kostten. Hoe is een dergelijke prijsver hooging mogelijk? Het gaat niet aan om te zeggen, dat dat uitsluitend door de hooge loonen komt, er moeten an dere oorzaken voor die ongelooflijke prijs zijn. Wij hopen zeer, dat er spoe dig eens een duidelijke uiteenzetting zal komen van het ontstaan van die prijs en als het blijkt, dat er ergens een beetje al te veel aan de strijkstok is blijven hangen, dat de Overheid dan niet zal schromen eens langs die strijk stok te strijken. Wij zullen niét pro- beeren uit te rekenen, hoeveel mil- lioenen er door deze noodwoningen naar West Zeeuwsch-Vlaanderen ge stroomd zijn, maar wel durven wij zeg gen, dat de profijten voor ons landje bij lange na niet evenredig zijn aan die geweldige uitgaven, en als ons latei- voorgehouden wordt, dat er toch zoo veel aan ons landje ten koste gelegd is, zullen wij niet moeten schromen om te zeggen, dat wij het graag tegen een civielere prijs zouden ontvangen hebben. Er zijn heel wat menschen, die graag, dolgraag willen bouwen om weer zoo spoedig mogelijk aan de slag te gaan, maar als zij prijzen hooren als voor deze noodwoningen, dan bekoelt hun lust wel een beetje. Twee dingen zijn brood noodig: in de eerste plaats meer arbeidsprestaties. Over een groote uit gave zal menigeen wel willen heenstap pen, maar hij wil niet betalen voor werk, dat niet gebeurt. Ten tweede moet er bij de aannemers het duide lijke streven komen om de prijzen laag te houden. Daarvoor is absoluut nood zakelijk, dat onze aannemers zich ver eenigen en gezamenlijk gaan inkoopen en gezamenlijk weigeren te hooge prij zen te betalen. Nu is het vaak zoo, dat als één weigert, de ander toestemt om een buitengewoon hooge prijs te betalen. Maar als collectief gewerkt wordt, zullen de groothandelaren in bouwmaterialen ook wel hun best gaan doen om billijker te leveren. Per slot van rekening is West Zeeuwsch-Vlaan deren in de komende jaren toch een aardig klantje. Er moet komen een streven naar versobering. Zoo als het nu gaat, kan het niet. H. naar onbeperkte uitbreiding van koloniaal gebied, het vormde bufferstaten, waar con flicten met andere mogendheden dreigden en stelde conferenties voor, waar het zeker was van eigen triomf. Dc heeren van het Weener Congres hadden naar dc zwakke roep uit Genève, naar de raad om te komen tot een Europeesche gemeenschap, niet geluisterd. De Fransche en Kngelsche imperialisten en de Duitsche hyper-nationalisten 11 )eutschland, Deutschland fiber alles waren nog veel minder bereid om op waarachtige samen werking der naties aan te sturen. Hel opti misme van de menschheid over de vredes congressen in Den Haag (1899 en 1907), over de opstelling van het internationale recht en over de verrijzing van het Vredes paleis waren volkomen ongemotiveerd. Slechts in schijn won de internationale gedachte, in werkelijkheid wapenden de groote mogend heden zich tot de tanden en in 1914 ving het groote bloedbad aan. Toen in 1918 het kanon uitgebulderd was bleek de internationale ge dachte weliswaar sterk gegroeid, maar Ver sailles bewees dal het nationaliteitenbeginsel nog even sterk was als in de tweede helft van de negentiende eeuw. En zoo zien wij aan den eenen kant het ontstaan van een Duitsch Oostenrijk, van een eenheidsstaat van Tsjechen en Slowaken, van Hongaren en Zuid-Slaven, alle verschijnselen, voortgekomen uit de nationaliteitsgedachte en aan den an deren kant de stichting van een Volkenbond, gegrondvest op de internationale gedachte. Men wedt als het ware op twee paarden. (Slot volgt). GRAFMONUMENT TE BRESKENS. Nog in dank ontvangen van:"' fam. v. P. f 30.-: J. v. R. f 5.-; Gebr. R. f 50.-; J. C. v.d. H. f 3,50; W. I.. f 10.-; A. d. W. f 5.-; 1'. A. B. f 2,50; A. K. f 10.-; P. V. f 10.-; H. V. f 10.-; P. V. f 2,50; H. S. f 10.-: allen te Breskens, Gebr. v.d. L. te Gr. f 5.-; I. V. te Gr. f 2,50; J. v. G. te Gr. f 5.-: C. S. te Utr. f jo.- en E. en H. G. te IJz. f 10.-; N.N. te Z. f 15,-. Steunt ons doel. E. de Bourgraaf, H. I. van de Sande (giro 209094; en C. Tazelaar (giro 377081) te Breskens. Naar Den Haag. Alle dames, die zich bij het Bestuur opga ven om als collectante mee te gaan naar Den Haag, worden vriendelijk uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Zaterdag 16 Maart om 2 uur in de lunchroom Govaert te Oostburg, om een en ander te bespreken. S. B. M. Toen NIEUWE BONNEN 1814 de vertegenwoordigers der Europeesche mogendheden in Weenen bijeen kwamen voor de boedelbeschrijving van Na poleons geliquideerde keizerrijk, publiceerde de socialist Saint Simon te Genève een mani fest, getiteld: Over de reorganisatie van de Europeesche maatschappij. Het was de eerste keer, dat Europa als een gemeenschap ge zien werd. De vergaderde mogendheden van het Wee ner Congres namen van het manifest geen notitie. Vrij beginselloos togen zij aan het werk, dat wil zeggen, zonder een ander prin cipe dan dat van de legitimiteit teekenden zij een nieuwe kaart van Europa. Met het ont luikend nationaliteitenbeginsel hielden zij vol strekt geen rekening. Het besef van nationale eigen aard was in 1814 nog te zwak, om zich werkelijk te doen gelden. In de loop van de negentiende eeuw zou dat anders worden. Reeds een jaar of zes na het Weener Con gres bonden de Grieken de strijd aan met hun Turksche overheerschers. Heel Europa leefde met de zonen van het oude Hellas mee, de bestender jongeren meldden zich als vrijwilliger aan. De naam Byron zal voor altijd aan deze Grieksche vrijheidsoorlog ver bonden blijven. In de tweede helft der eeuw was de nationaliteitsidee, vrucht van het ro mantisme, verder gerijpt. Daardoor werd het mogelijk, dat Garibaldi, de held der schare, in samenwerking met Cavour, minister van het koninkrijk .Sardinië, van het versnipperde Italië een eenheidsrijk maakte. En nauwelijks tien 'jaar later ging Bismarck's evangelie van bloed en ijzer in vervulling: Hannover, Bran denburg en Pruisen, Hessen, Saksen en Beieren, alle Duitsche staatjes gingen op in de nationale eenheid. Nog bleef, tot na de eerste wereldoorlog, de Oostênrijk-Hongaar- sche monarchie bestaan, dat in zijn voegen krakende gebouw, waar in elke kamer een andere nationaliteit woonde. Maar ook hier gistte het, onder Tsjechen, Hongaren, Serven en Kroaten. Zij allen koesterden het eigene, het nationale, in de kunst, in het recht, in het volksleven. De besten onder hen zagen verlangend uit naar nationale zelfstandigheid. Maar ook in de Europeesche staten, die se dert lang een nationale eenheid vormden, ontwaakte een soort nationaliteitsgevoel. Er kon in Engeland en Frankrijk geen sprake zijn van bescherming van het eigene, aange zien dit eigene volstrekt niet bedreigd werd. Het nationalisme van deze westersche mo gendheden droeg een heel ander, een brutaal karakter. Het was gericht op overheersching en machtsvertoon. Het was het nationalisme, dat volkomen getypeerd werd door de leuze van een Engelsch staatsman: Right or wrong, my country, of vrij vertaald: door dik en dun, mijn vaderland. Dit nationalisme groeide weldra uit tot imperialisme. Het streefde Tijdvak van 3 Maart t.m. 16 Maart 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 603 073 Alg. 250 gram jam, stroop enz. 074 Alg. 50 gram thee 075 Alg. pl.m. 112 gram huishoudzeep (uitsluitend importzeep). 076 Alg. 250 gram zachte zeep B 18 Res. 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 :- Au Melk i*/2 liter melk Bu, Cii Melk 3 liter melk 026 Aardapp. 2 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 603 567 Alg. 250 gram jam, stroop enz. 56S Alg. pl.m. 112 gram huishoudzeep (uitsluitend importzeep) 569 Alg. 250 giciin zachte zeep Bonkaarten LD, LE 602 Dii, Eu Melk 5 liter melk 526 Aardappelen 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen shag- of rooktabak (geen cigaretten of sigaren). 100 gram chocolade of suikerwerken 100 gram chocolade of suikerwerken Sinaasappelen voor allen. In aansluiting aan de aanwijzing van de bonnen B 73, C 73, D 73 en E 73 der bon kaart K 602 voor sinaasappelen, voor personen, geb. in 1926 of later, deelt het C.D.K. mede, dat- thans ook personen geboren in 1923 of vroeger, in aanmerking komen voor 500 gr. sinaasappelen. Zij moeten hiertoe bon A 16 der bonkaart KA 603 uiterlijk Zaterdag 16 Maart a.s. bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren tegen ontvangstbewijs. De aflevering 2al eerst in het Zuiden plaats vinden. De aflevering op de bonnen B, C, D, E 73 is reeds begonnen. Sedert eenige tijd heeft de Stoomtram maatschappij Breskens-Maldeghem haar dienst op Brugge weer hersteld. De moeilijkheden, waarmee de S. B. M. te kampen heeft, zijn niet klein, maar toch is er in een goed jaar reeds veel bereikt. Op 12 Februari van het vorige jaar reed de eerste tram weer en nu kan men weer naar Brugge. Ook zagen wij nu eindelijk ook een gewone bus, een ver ademing als men slechts „bellewagentjes" tot zijn beschikking had.:Aj Naar wij vernemen, kan men thans op een paspoort zonder visum naar België reizen. De Belgen kunnen in Nederland komen op vertoon van hun identiteitskaart. Men vraagt zich af, waarom wij dan een paspoort van een gulden of acht noodig hebben. De ver- eeniging heeft een request naar den Minister van Buitenlandsche Zaken gezonden met het verzoek het daarheen te leiden, dat Neder landers op vertoon van hun persoonsbewijs of bewijs van Nederlanderschap in België kunnen reizen. Dan zal de nieuwe dienst op Brugge nog beter tot zijn recht komen. Vergeten W. Z.-Vlaanderen. T 16 V 16 X 16 Plaatselijk Nieuws. Breskens. Vrijdag 8 Maart werd er in de pas klaar gekomen consistorie van onze Noodkerk een gecombineerde vergadering ge houden door de Meisjes- en Jongelingsvereeni- ging. Deze avond overtrof ieders verwachting. Spel, voordracht, muziek en zang wisselden elkaar vlot af. Werkelijk, deze avond kan als geslaagd beschouwd worden en we hopen dat er zoo nog velen zullen volgen. Van harte wekken wij ook de Breskensche jeugd op om deze a\onden te bezoeken. Al len zijn welkom. Meisjes: Vrijdagsavonds half acht, in de consistorie. Jongens: Vrijdags avonds half acht, in de Amsterdamsche Bank. Op Woensdag 10 April a.s. zal D.V. alhier weer een kooravond worden gehouden door de Chr. Zangkoren in VV. Z.-Vlaanderen. G r o e d e. Woensdag had alhier in de zaal van dh. Beun, de tweede avond plaats van de muziekvereeniging „Eendracht maakt Macht," uitsluitend gegeven voor donateurs. Evenals de eerste avond was ook nu weel de zaal geheel bezet en viel het gebodene zeer in de smaak van het publiek. PREDIKBEURTEN Zondag 17 Maart Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 10 uur: Ds. Derksen. Nieuwvliet 2 uur: Ds. Derksen. Oostburg 2 uur: Ds. Pliester Zuidzande 2.30 uur: Ds. van Yperen. Waterlandkerkje 10 uur. Ds. van Yperen. Doopsgezinde Gemeente Aardenburg. 11 uur: Ds. Nolthenius. Gevonden voorwerpen. Richard Mansfield, een bankier uit New York, een der directeuren van de American Relief for Holland, is per vliegtuig uit Ame rika gekomen om de verwoestingen in Neder land in oogenschouw te nemen. In een inter view vertelde deze heer, waar hij al zoo geweest was, Arnhem, Nijmegen. Yenlo, Roer mond, in het Oosten en Noorden van het land, in Den Helder, de Wieringermeer en op Walcheren. Punt! Voor het zwaarst getroffen gebied geen aandacht. Wij nemen het den heer Mansfield niet kwalijk, hij weet niet precies, waar de geteisterde gebieden liggen, maar de organisatie, die genoemden heer rondleidde, nemen wij het wel kwalijk. Het begint nu toch werkelijk tijd te worden, dat de leidinggevende personen in ons laud we ten, dat West Zeeuwsch-Vlaanderen tot de zwaarst getroffen gebieden van Europa be hoort. Het is werkelijk niet om de hulp, die er na het bezoek van den heer Mansfield, misschien uit Amerika komt, maar wij willen niet een vergeten hoekje zijn, zeker niet na alles wat er hier gebeurd is. Er zal door de Vereeniging een schrijven aan den heer Mansfield gestuurd worden. ADVERTENTIES VERGADERING der CHR. HIST. KIESVEREENIGING op Zaterdag 16 Maart, om 7 uur, bij dhr. P. BEUN, hotel „De Drie Koningen" te Groede. Het Bestuur. i dameswant. Inlichtingen gemeente-secretarie te Schoondijke. Aêtijd uuit Voor gedupeerden en op punten hebben wij beste emaille pannen, schotels, koffiepotten, enz. Verder vindt U bij ons schuurpapier, scheermesjes, wasch- borden, droogrekjes, koolschoppen, kolenzeven, bezemstokken, wasch- spelden, enz., enz. Wij verwachten nieuwe artikelen KOMT U EENS KIJKEN DE ZEEUWSCHE BAZAR. VOOR DIRECT GEVRAAGD: een DIENSTBODE bij J. A. VAN DIJCKE, landb., Zuidzande. Heden overleed geheel onverwachts, door een noodlottig ongeval, onze geliefde Man en Vader, de Heer JAN CHRISTIAAN HUISMAN, in den ouderdom van ruim 50 jaar. Uit aller naam N. J. HUISMAN—Wage. Oostburg, 9 Maart 1946. Nieuwstraat 38a Hierbij geven wij kennis van het plotseling overlijden van onzen geachten Voorzitter den Heer J. C. HUISMAN, in leven Automobielhandelaar te Oostburg. Wij verliezen in hem een actief werker welke steeds voor de belangen van onze organisatie op de bres stond. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in hooge eere blijven. Namens den Bond van Automobiel- handelaren en Garagehouders B.O.Y.A.G. R. R. VISSER, Secretaris. Chr. Nat. School voor L. O. en U. L. O. - Oostburg voor de afdeeling L. O. gaarne zoo spoedig mogelijk dagelijks aan de school of ten huize van het H. d. S. De leerlingen moeten vóór of op 1 April 6 jaar oud zijn. Aanvang der lessen Maandag 1 April a.s. Voor leerlingen der hoogere leerjaren cursussen moderne talen. Directe aansluiting aan het U. L. O., opleiding H. B. S., enz. Het Hoofd der School, J. B. FONDSE, Weststraat 13 GEMEENTE GROEDE OPENBARE LAGERE SCHOOL voor den cursus, welke 1 April 1946 aanvangt, dient te geschieden uiterlijk 20 Maart 1946 bij het Hoofd der School, Markt A 354 te Groede. NB. De kinderen moeten vóór 1 April 1946 den 6-jarigen leeftijd bereikt hebben. Uitslag der 3e klasse 497e Staatsloterij. Eigen geld: 1042 - 4127 - 4141 - 4145 - 4160 4169 - 4199 - 6738 - 14880 - 14883 - 1S7SS 18796 - 18798 - 18802 - 21001. Trekking 4e klasse op 18 en 20 Maart a s. hiervoor Loten verkrijgbaar bij RISSEEUW, M 66, Zuidzande. De Commissie tot Beheer der voorm. St. Jans-Huis en Dischgoederen toebest. a d Ned. Herv. Diaconie te Aardenburg roept zoowel mannelijke als vrouwelijke sollicitan ten op voor de vacant komende betrekking van ONTVANGER-GRIFFIER dezer instelling Sollicitaties worden ingewacht vóór 16 Maart a.s., bij den wnd. Voorzitter, de Heer M. W. VAN DE PLASSCHE. of bij den Ontvanger- Griffier, A. BUTLER, alwaar nadere inlich tingen te verkrijgen zijn. GEVRAAGD voor direct een in- of uitwonende KNECHT. J. A. LE CLERCQ, Relrcmchemenl. Tegen 1 April gevraagd een aankomende Kantoorbediende, mnl. of vr. Sollicitaties ie richten aan Directie Gasfabriek te Oosiburg. TE KOOP éénpaards BOERENWAGEN Boogaardsiraai 4, Aardenburg. Mevrouw NOLTHENIUS, Wesislraal 3, Aardenburg, vraagt tegen 1 April of later een NET MEISJE. GEVRAAGD op fabriek een eerste hypotheek groot f 15000,— a f 20.000,— Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Brieven onder no. 61 bureau v. d. blad. biedt U thans aan de beste stoffenverf merk „Krakelingen", verschillende kleuren. De bekende merken tandpasta. Zuiver haren wit kwasten voor metselaars en schilders, katoenen zeilvegers, borden-kwastjes, de betere tandenborstels, lederen riemen, hondenbandjes, hondenlijnen, polsriemen, sleutel-etui's, enz., stofblikken, schoencrême, pannensponsen, kastranden, sloten, haardketeltjes, broodtrommels, „Maja" gezichtspoeder, schuifspeldjes, de nieuwste haarclips, broek-, bretel- en jasknoopen. naalden, stopnaalden, kaartjes garen, petroleumstel-pitten, betere scheermesjes (niet duurder). Onze vooroorlogsche partij bezems en borstelwerk is tijdelijk uitverkocht. Binnen ongeveer 2 weken krijgen wij onze 2e zending Engelsche kammen.

De Schakel | 1946 | | pagina 1