Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Samenwerking. Uit de Vereeniging. F. de Kraker, lijkdienaar BEURTDIENST „CADZANDRIA" VAN BAAL, Schoondijke 77 A. DE WITTE-Doco, BRESKENS Homoeopatische geneesmiddelen No. BO Maandag 4 Maart 1946 2e Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1,— Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg De oorlog heeft de mensch niet beter gemaakt Wij bedoelen nu niet dat wij zoo arm als kerkratten geworden zijn. vooral in de geteisterde gebieden, waar velen uit de voor-bevrijdingstijd niets meer over hebben. Maar moreel zijn vele menschen achteruitgeboerdmet de eerlijkheid nemen velen het heel wat minder nauw dan voorheen, men beschuldigt elkaar spoedig van allerlei fraais, kwade trouw wordt heel vaak verondersteld, men gaat financieele verplichtingen aan met de wetenschap, dat men die verplichtingen niet na kan komen en nog meer van deze minder fraaie practijken hoort men dagelijks noemen. Voor eerlijke toegewijde wer kers, die er gelukkig nog gevonden worden, is deze levenshouding van velen een moeilijkheid mèèr bij hun vaak zware taak en meerdere malen hoor den wij al de verzuchting: „Daar werk je je nu blauw, om de zaak op gang te houden en nu vertrouwen ze je nog niet ook. Ik stop er maar mee!" Kn ze werken, gelukkig maar, toch door. Laat men toch oppassen met te voor barige kritiek, met verwijten, dé sa menleving zit thans zoo, vermoedelijk noodeloos, in elkaar geward, er zijn zooveel instanties, waar men mede te maken heeft, dat het voor de niet in gewijden onmogelijk is, de moeilijkhe den te overzien. Zeker is, dat er door velen hard gewerkt wordt om tot ver eenvoudiging te komen, zöodat iedereen een inzicht kan krijgen in de gang van zaken. Deze inleiding was noodig om tot het eigenlijke onderwerp te komen: samenwerking, die er dus zoo weinig is. Daarom geeft iedere samenwerking, die tot stand komt, reden tot vreugde. En nu is er in ons gebied een voor beeld van goede samenwerking en wel te Schoondijke. Een aantal winkeliers werkten allen in zeer bekrompen om standigheden, weinig ruimte, geen eta leermogelijkheid, moeilijk inkoppen en dergelijke bezwaren. Deze menschen hebben elkaar gevonden en zijn gaan samenwerken. Er is een maatstaf aan gelegd voor de winstverdeeling, ieder komt zijn werk doen in de noodwinkel, die nu, dank zij de hulp van den Burge meester, in een behoorlijke ruimte is ondergebracht, het koopend publiek kan vlotrer geholpen worden, in één woord, ieder is bij deze maatregel ge baat. Natuurlijk zullen er wel eens moeilijkheden komen, waar komen die niet, als menschen samenwerken, maar wij zijn overtuigd, dat, waar het be gin van deze samenwerking zoo trouw hartig was, er voor die moeilijkheden steeds een oplossing gevonden zal wor den. Bovendien is deze maatregel te zien als tijdelijk; zoodra er weer nor maler verhoudingen ontstaan, zullen de winkeliers weer elk hun weegs gaan in een eigen winkel. Per slot van reke- ning geldt voor de neringdoenden toch ook: Oost, West, thuis best. Deze vorm van tijdelijke samenwer king geven wij graag ten voorbeeld aan andere zakenlieden, maar op dit oogenblik toch wel met klem aan onze ambachtslieden en aannemers. Als de kleine aannemers ieder voor zich zelf gaan werken, worden ze vast in een hoekje geduwd door groote firma's van de overkant, waarvan wij de hulp niet kunnen missen bij de opbouw en wie wij ook best een behoorlijke verdienste gunnen, maar wij zouden het zeer be treuren, als onze eigen aannemers het loodje moesten leggen. .Er is op dit oogenblik een prachtkans, maar samenwerking! H. Van de vele onderwerpen die bij de Ver eeniging in studie zijn is er een die tot heden te weinig aandacht heeft getrokken en die terwille der consequenties ernstig in overwe ging moet worden genomen en zeker wel - en dan op zeer korten termijn - een onder werp van bespreking dient uit te maken. De kwestie is namelijk deze: het zal in ons land wel meermalen voorkomen dat een pachter (of zijn voorganger) met eigen geld, opstallen heeft gesticht op zijn pachtgrond. Voor schuren komt dat meer voor dan voor huizenvoor hangars b.v. is 't een algemeene regel geworden. Maar daarnaast staat dat niet alleen in ?t land van Cadzand, maar ook in 't land van Hulst en van Goes door de pachters, uit eigen middelen, opstallen zijn gesticht op gronden waarvan de grondeigenaar Belg of Franschman is. Ofschoon dit bij fiscale aangelegenheden wel tot - gebrekkig oplosbare - moeilijkheden aanleiding geeft, komt deze kwestie in een ander licht te staan, wanneer er oorlogsschade is ontstaan aan die opstallen. Wie moet daar van aangifte doen? De buitenlandsche grond eigenaar of de pachter? Kn met wie - en daar gaat het nu juist 't meeste om - zal uit eindelijk de verrekening der- oorlogsschade vergoeding geschieden? Volgens art. 626 Burgerlijk Wetboek is de grondeigenaar „eigenaar van hetgeen op en in den grond is". Wel mag volgens art. 1603 B.W. de huurder bij ontruiming van het ge huurde goed „afbreken en naar zich nemen al hetgeen hij daaraan,., op zijne kosten, heeft doen maken, mits zulks gedaan worde zonder beschadiging van het goed". Maar aan ont ruiming zijn we nog niet toe. 't Gaat hierom de uiteindelijke uitkeering der schadevergoe ding. Voor zoover ons bekend hebben derge lijke gevallen geen punt van overweging uit gemaakt voor Landbouwherstel en dit is ook alleszins begrijpelijk. Daar ging het om het economische - de opbouw. Het meest logische zou zijn dat de pachter - zoo hij zelf de opstallen heeft gesticht - (en zich doorgaans ook als eigenaar daarvan gevoeld) aangifte van de oorlogsschade doet. Is èn de grondeigenaar èn de pachter van Nederlandsche nationaliteit dan zal onderlinge regeling der oorlo'gsschade-aangifte geen be zwaren ontmoeten. Wij hebben ook geen enkele reden om te twijfelen aan een goede verstandhouding tusschen eigenaar en pach ter, wanneer eerstgenoemde van Belgische of Fransche nationaliteit is, maar voor de oorlogsschade-aangifte ligt de zaak tóch anders. Wanneer een pachter in een dergelijk aan wezig geval aangifte doet zou met recht kun nen worden beweerd, dat dit niet tot zijn bevoegdheid behoort; wettelijk is hij immers geen eigenaar van de opstallen. Doet de grond eigenaar (buitenlander; aangifte der oorlogs schade der gebouwen clan mag in het huidige stadium wel degelijk de vraag gesteld wor den of deze eigenaars-aangifte niet in het na deel van den pachter kan uitloopen De thans geldende schadevergoeding-rege lingen zijn alleen van toepassing op Neder landers. Weliswaar schijnt er - althans vol gens diverse berichten - een overeenkomst van wederkeerigheid met België op komst te zijn, doch de resultaten dienen we nog af te wachten. Het uiteindelijk verloop dezer ge- heele materie ligt nog in het duister. De mogelijkheid dat men nog tot verrassingen komt lijkt ons niet zoo vreemd. Voor de huisraadschade-regeling is er voor de leden van Belgische nationaliteit reeds een actie door de Vereeniging op touw gezet. Helaas tellen wij onder onze leden te weinig landbouwers om gevallen als het onderhavige in onderling overleg onder 't oog te zien. En met landbouwherstel konden wij nog niet in contact komen. Mogen gevallen als in dit onderwerp be doeld niet veelvuldig voorkomen, ze zijn in elk geval te belangrijk om, Zonder meer, te laten rusten. B, De afdeeling-secretarissen worden nogmaals verzocht - voor zoover dit niet reeds is ge schied - ten spoedigste opgaaf te willen doen van het aantal leden van Belgische nationali teit. Spoedshalve kunnen de opgaven recht streeks worden gezonden aan den heer B. Bols, Nieuwstraat 30, Oostburg. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 3 Maart t.m. 16 Maart 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 603 060 t.m. 066 Alg. 800 gram brood 067 Alg. 200 gram bloem 06S Alg. 400 gram suiker 069 Alg. 125 gram boter 070 Alg. 250 gram margarine 071 Alg. 100 gram vet 072 Alg. 100 gram kaas B 16 800 gram brood B 17 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 029, 030, 031 vleesch 100 gram vleesch 025 aardappelen 2 kg. aardappelen Aio melk rt/2 liter melk Bio, C 10 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 603 560, 561 Alg. 800 gram brood 562 Alg. 200 gram bloem 563 Alg. 500 gram suiker 564 Alg. 250 gram boter 565 Alg. 125 gram margarine 566 Alg. ioo gram kaas D16, D17 Res. 400 gram brood E16 Res. 500 gram rijst of kindermeel D18 Res. 1 ei Bonkaarten LD, LE 602 529, 530, 531 vleesch 100 gram vleesch 525 aardappelen 1 kg. aardappelen Dio, Eio melk 5 liter melk Tabakskaarten enz. T 15 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten V 15 100 gr. chocolade of suikerwerken X 15 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten Van de lezers. De heer Dees, mede sprekende namens enkele inwoners van Oostburg, vraagt, of „de Schakel" zijn lezers eens precies wil inlichten waar men voor diverse aangelegenheden te recht moet komen. Er wordt aan gewerkt' Maar, zooals de heer Dees wel weet, is er een zeer moeilijke puzzle voor op te lossen. De Redactie verzoekt den heer Dees mede te deelen, waar kostbaar graan ligt te be derven. Zoodra dit bekend is, zal de zaak zonder verwijl aanhangig gemaakt worden. Jammer dat de heer Dees niet direct man en paard genoemd heeft! "Waar de heer Dees opmerkt, dat de Vereeniging ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaan deren verkeerd inlicht, wil de Redactie graag één enkel feit vernemen het zal zeker gepu bliceerd worden. De Redactie dankt den heer Dees voor zijn opmerkingen ten algemeene nutte. Mevrouw E. te B. ziet in het stukje, dat opwekte lid te worden van de Zeeuwsche Volksuniversiteit een verwijt. Elke gedachte aan verwijt was bij het schrijven van de op wekking ten eenenmale afwezig, wij kunnen er ook nu nog geen toon van verwijt in ont dekken. Dat het verkeer nog steeds heel moeilijk is en dat het zeer groote bezwaren meebrengt om 's avonds naar een andere plaats te gaan, weten wij maar al te goed. Men kan alleen hopen, dat er spoedig ver betering zal komen. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemeente Breskens. Februari. GEBOREN 3, Janneke Neeltje Johanna, d. van H. Vermeulen en J. M. Provoost16, Maria Helena Levina, d. van E. van de Velde en L. Wisse24, Abraham Cornelis, z. van E. Verstraaten en E. J. Brugge. OVERLEDEN 1, Sara van Mclle, oud 66 jaren. GEHUWD: 14, Pieters, Emile Petrus, 23 jr., en Schrier, Jozina Katharina, 22 jr. beiden te Breskens; 14, Hoeneveld, Andries Antonius, 26 jr., te Rotterdam en Manhave, Suzanna Adriana, 26 jr., te Breskens; 21, Keijmel, Pieter Jannis, 21 jr., te 's-Gravenhage en Keijmel, Christina Anna, 21 jr. te Breskens 22, van Driel, Anthonie Cornelis, 33 jr., te Terneuzen en Boeckhout, Maria Anthonetta, 21 jr. te Breskens. 4 INGEKOMEN 1, M. M. de Pauw van Ter- neuzen 5, J. Albregtse en gezin van Terneu zen 4, H. ten Hove van Achel (België)6, J. M. Ghijsels en echtgen. van Groede 11, D. van Grol van Terneuzen 12, C. L. Tol en echtgen. van IJzendijke13, G. M. Offerman van Rotterdam; 14, M. ÉfErasmus-v. d. Woes- tijne van Terneuzen 19, H. Danckaert van IJzendijke; M. Ouaars en gezin van Groede: D. Reinhout van Groede 20, A. P. Schrier van Nieuwvliet; C. van den Broecke van Wagenin- gen 22, A. Vermeulen-Baas van Waterland kerkje N. A. Weeda en echtgen. van Water landkerkje A. de Caluwé' van Axel 26, A. W. Pleijte van Terneuzen 27, F. de Kraker en echtgen. van Terneuzen 28, A. J. Albregtse en gezin van Terneuzen. VERTROKKEN 4, D. Mookhoek en echtgen. naar Terneuzen 5, I. Buize en echtgen. naar VlaardingenJ. A. Vermeulen en echtgen. naar 's-Gravenhage 6, A. H. Hovestadt naar Yerseke7, A. E. J. Jansen en gezin naar Vlaardingen; M. J. Smeijers naar Goes; M, Smeijers naar Rotterdam 8, C. J. de Looze naar IJzendijke M. J. Klerks en gezin naar Medemblik 9, A. S. van Zeele naar Water landkerkje 15, S. A. Hoeneveld-Manhave naar Rotterdam C. J. de Koster, I. J. de Koster en J. W. de Koster naar Terneuzen; 18 E. Monjé-de Zeeuw en K. C. de Zeeuw naar Hontenisse 19, S. Vanpoecke en gezin naar Eecloo 23, Ch. A, Keijmel naar 's Gravenhage; 26, I. Porreij en echtgen. naar Groede Marie Jongman naar Haamstede28, S. A. M. de Looze naar IJzendijke. GRAFMONUMENT TE BRESKENS. Nog in dank ontvangen van: J. R. f 5,-; I. B. f 10,-; P. d. J. f 2,50 allen te Gr.; A. C. te A. f 10,-; J. R. te O. f 2,50; W. C. f 10,-; N. N. f 10,-; H. d. B. f 2,50; I. d. H. f 10,-'; P. K. f 5,-; A. F. f 5,-; N. N. f 2,50; A. d. C. f 2,50; A. v. H. f 2,50; J. K. f 10,-; fa. S. en d. H. f 10, F. V. f 2,50; J. V. f 2,50; Wed. v. d. S. f 10,-; H. v. d. S. f 10,-; J.'K. f 2,50; J. K. f 2,50; D. C. f 10,- allen te Br.; C. T. te Zw. f 2,50; I. L. te A. f 10,-; D. L. te A. f 10,-; H. B. den H. f 2,50; A. v. d. B. te D- f 5,-. Daarbij ontvingen we nog van de in woners van Waterlandkerkje f 400,- waarvoor een woord van dank voor die mooie gift hier zeker op zijn plaats is. Totaal bijna f 1200,-. Nog lang niet genoeg om iets waardigs te plaatsen. Gelden worden nog steeds gaarne in ontvangst genomen door E. de Bourgraaf, H. I. v. d. Sande (giro 209094) en C. Taze laar (giro 377081) te Breskens. PREDIKBEURTEN Zondag 10 Maart Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur Ds. van Vliet. Oostburg 2 uur: Ds. van Vliet. Waterlandkerkje 10 uur: Ds. van Yperen. Zuidzande 10 uur: Ds. Franke. Breskens. Woensdag 27 Februari was n het Jeugdgebouw een vergadering belegd om te komen tot de oprichting van een af- deeling van de Vereeniging Belangen West Zeeuwsch-Vlaanderen. De belangstelling was groot, de zaal was geheel bezet. De heer Maas, burgemeester van Breskens, opende de avond en gaf daarna het woord aan den heer Hoolhorst, die evenals in andere plaatsen het doel van de vereeniging uiteenzette en er vooral op wees, dat in deze moeilijke tijd er feitelijk geen uitgesproken dorpsbelangen be staan, doch dat een belang van Breskens een West Zeeuwsch-Vlaamsch belang is en dat de bewoners van het land van Cadzand daarom als één man moeten optrekken voor hun gemeenschappelijke belangen. Na een korte pauze vertelde de heer Bols het een en ander over de huisraadvergoeding, die geheel onvoldoende geacht moet worden. Vooral het verband tusschen huurwaarde en de grootte van de vergoeding zal veel onbillijkheden met zich brengen. Na afloop werden eenigc vragen gesteld. Er gaven zich 272 personen als lid van de Vereeniging op. Daarmee is Breskens voorloopig de grootste afdeeling. Groede. Donderdagavond gaf de muziek- vereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier haar jaarlijksche uitvoering voor donateurs in de zaal van dhr. P. Beun. De zaal was tot in alle hoeken bezet toen de voorzitter, dhr. de Roo, deze avond opende. De muzieknum mers die hierop volgden, werden onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer Schijve, zeer goed uitgevoerd. Ook de jaszband en tooneel- vereeniging, die hierna optraden, lieten zich van hun beste zijde hooien en zien, tot groot genoegen 'van het publiek, dat dan ook niet karig was met haar applaus. Na afloop dankte de voorzitter alle medewerkenden en wekte op zooveel mogelijk de muziekvereeniging te steunen door zich op te geven als donateur. Het is een zeer geslaagde avond geworden, die Woensdag nogeens herhaald zal worden dit in verband met de beperkte zaalruimte. Wij twijfelen er niet aan of „Eendracht maakt Macht" zal binnen afzienbaren tijd onder leiding van dhr. Schijve, tot een der beste corpsen in ons district behooren. Cadzand. Door den burgemeester is een commissie ingesteld, welke van advies zal dienen bij de verkaveling van bouwgrond, in verband met den wederopbouw van de ge meente. Ze bestaat uit de heeren A. Cappon. P. de Die en J. Rietema. ADVERTENTIES Op Donderdag 7 Maart a.s hoopt g onze geliefde Vader, Behuwd- en g Grootvader, g JOZ. VERKRUIJSSE, zijn 80e geboortedag te vieren. J Dat hij nog lang gespaard mag blij- M ven is de wensch van ons allen. g Familie VERKRUIJSSE, Groede. M IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU De Heere gaf ons groote blijd- schap met de geboorte van ons Dochtertje en Zusje MARIA. A. J. LEENHOUTS. S. LEENHOUTS-Tazelaar. ABRAM. MARIEN. JAN. Oostburg, 2 Maart 1946. Ledelplein 10 Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer ADRIAAN DE BRUIJNE, Wedn. van MARIA MAGDALENA VAN HOUTE, in den ouderdom van 79 jaar. %int Kruis E. S. LUTEIJN- de Bruijne. J. J. LUTEIJN en kinderen. Cadzand A. A. DE BRUIJNE. E. S. DE BRUIJNE-Risseeuw #en kinderen. Cadzand, 3 Maart 1946. is weder teruggekeerd. Te ontbieden Dorpsstraat 78 - Breskens bij C. TOL. Geregelde wekelijkache VEE- EN BEURTDIENST Breskens - Dordrecht - Rotterdam Telefoon 78 Goederen worden aangenomen tol Zater dagmiddag 12 uur. Te Rotterdam Vrijdag 12 uur. Beurivaartadressen voor verzen ding van goederen aan hei kantoor op het Spuiplein verkr gbaar. Ieder die iets te vorderen heeft van verschuldigd is aan of gelden of waarden onder zijn berusting heeft, behoorende tot de nalatenschap van den Heer D. H. VAN ZUIJEN, Oud-Burgemeester van BRESKENS en overleden te Brussel op 17 November 1944, wordt verzocht daarvan vóór 15 Maart a.s. opgave te doen ten kanrore van den wnd. Notaris A. J. HERDINK te Groede. AANBEVELING. Door de Zwolsche Paarden- en Veever zekering Maatschappij N.V. te Zwolle, DirecteurDr. G. H. J. TERVOERT, werd de schade van onze gestorven hengst „Clai- ron van Groede" 113317 naar ons genoegen en volle tevredenheid geregeld. Wij kunnen „De Zwolsche" ook om hare vaste en lage premiën bij iederen Paarden- en Veehouder ten zeerste aanbevelen. H. CIJSOUW. Vertegenwoordiger J. CASTELE1JNMoggré, Groede. Onderl. Brandwaarborg Maatschappij van 1818 gevestigd te Groede. Voor geregelde maiktbezoekers te OOSTBURG gelegenheid lot betaling der jaarpremie over 1945-1946 en terug betaling van teveel betaalde jaerpremi# wegens oorlogsschade over 1944-45 op Woensdag 6 en Woensdag 13 Maart a.s., telkens van halt twee ioi vier uur, in de zaal van den Heer DE VUIJST. Te IJZENDIJKE op Zaterdag 9 Maart van elf uur tot halt één, in de zaal van den Heer A LIEVENS. Groede, 2 Maart 1946. De Ontvcmger-Secreiari»: A. A. DE LE LIJS. Wij kunnen U weer leveren voeglooze Trouwringen met en zonder inlevering van goud. Zilveren Trouwringen zonder inlevering van zilver. Goud- en Zilverreparaties worden weer aangenomen. Dorpsstraat 30 Wederom telefonisch aangesloten onder UT. Administratiekantoor J. A EVERAARD v/h Boekh. Bureau CASTENMILLER Ravelijnstraat 17, IJzendijke. Ontvangen eenige mooie Dames Tweed-mantels (zuiver wol) Jongenspakjes Jongensbroekjes en -blouses Jongensonderbroekjes Meisjeshemdjes Meisjeskousen (lange) Dorpsstraat 128. Wij leveren weer VAN BAAL's Drogisterij' Dorpsstraat 30 SCHOONDIJKE TE HUUR GEVRAAGD Woning of gedeelte van Woning te BRESKENS I.A. DE VISSER, IJzendiike GEVRAAGD tegen April of Mei een DAGMEISJE bij J. MASCLEE-Luieijn. Reiranchement Z 30 Door gezin van 3 volwassen personen, waarvan 2 overdag buitenshuis Woon- en Slaapgelegenheid te huur gevraagd, in Breskens of omgeving. R. HOFFMAN, Boulevard 57, Breskens. GEVRAAGD SMIDSKNECHT, op de hoogie mei Elecir. Autogenisch lasschen. Desgewensohi mei kosi en in woning. I. J. VERKRUIJSSE, Smid, Nieuw- siraai 12, Oostburg. Tegen belooning inlichtingen geviaagd over nieuwe VISCHBAK, gelegen hebbende in de haven ie Bres kens, doo A. DE SSER, IJzendijke.

De Schakel | 1946 | | pagina 1