DE SCHAKEL Algemeen Nieuws' en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Sluis. Nieuw Nederland. Kool- en Uienplanien 497eSTAATSLOTERIJ Credieten fl. 800,- 5pCt. No. 59 Maandag 25 Februari 1Ö46 2e Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor <S de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,— Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Het land van Cadzand mag dan in overig Nederland weinig bekendheid genieten, Sluis leeft in de herinnering van vele Nederlanders en velen buiten onze grenzen als een fijn, oud stadje met een prachtig stadhuis, een schitteren de raadzaal, mooie geveltjes, warm getinte oude muurtjes, waar de boomen uit de tuinen frisch boven uitsteken, verrassende doorkijkjes, en niet het minst, een knus haventje met prach tige boomen, die zulke fijne tinten lieten spie gelen in het donkere water, dat velen wel uren aan de kaai zaten om te genieten van deze rustige schoonheid, om te bekomen van het jachtige gewoel der groote steden. En dan de wallen, die de herinnering aan de vroegere grootheid wakker houden en het prachtig, boomomzoomde kanaal naar Brugge. Het is ons altijd een raadsel gebleven, dat dit mooie oude stad e niet geworden is tot een kolonie van kunstschildersop elk hoekje kan de kunstschilder zijn ezel plaatsen om iets moois, te geven. En de dichter wordt hier geinspireerd door de stemmige stilte rondom de vele oude gebouwen. Maar nu is Sluis weg! Het is verf/oest en van zijn schoonheid is niet veel meer over. Nog zijn daar de wallen, nog is daar het kanaal, ook nog het haventje. Maar verder En wat gaat er nu gebeuren Wij weten, dat er een groote belangstelling voor de her bouw van Sluis bestaat. Komt er iets terug van deze intieme schoonheid Of komt het stadhuis, dat hersteld zal worden, te staan tusschen huizen die er niet bij passen, als een hen tusschen jonge hondjes Er rust op de leiding gevende personen van deze tijd, op bouwmeester en opdrachtgever, een zware verantwoording. Eén ding sta op de voorgrond: Sluis moet weer worden het mooie oude stadje! Én dat kan niet met-moderne huizen. Als men het binnendeel der stad herstelt met nieuwe steenen, ontstaat iets leelijks, een herbouw in een stijl, die niet meer van onze tijd is. Maar als men de markt en omgeving herbouwd naar oude afbeeldingen, dus zuiver copieerde en dan de gevel optrok met de thans zoo zuinig bewaarde steenen. Dan ontstaan geen oude huizen van nieuwe steen, maar oude huizen van oude steen, waar in eenige jaren de kleuren, die de eeuwen op de steenen getooverd hadden, weer zullen samen gesmol ten zijn tot een schoon geheel. Zoo móet het middendeel van Sluis weer gemaakt kunnen worden tot het oude museum. Dan zullen weer de vreemdelingen komen om te genieten van het oude schoon eenige jaren zullen de bezoekers hun verbazing uit spreken over de uitstekende restauratie, maar reeds spoedig zal Sluis weer zijn als voor de oorlogeen mooi, oud stadje, dat bekendheid geniet tot ver buiten onze grenzen, èn waar vele bewoners weer kunnen profiteeren van het vreemdelingenverkeer, dat tot aan de oor log toch veel belang had voor Sluis. Maar voor alleslaat men ons het oude, vertrouwde Sluis terug geven H. De loop der historie is reeds op velerlei wijzen beschouwd. Beschavingen groeien, bloeien nijgen ten val en gaan onder. Zoo ging het met de oude Oostersche culturen, zoo ging het met de Grieksche en de Romeinsche. De verzwakking van het oordeel en de daling van de critische behoefte, het misbruik van de wetenschap en het verval van moreele normen zijn teekenen, die er op zouden kun nen wijzen, dat thans ook de Europeesche beschaving snel haar ondergang tegemoet gaat. Deze sombere gedachte ontwikkelde Oswald Spengler reeds in 1922, toen hij zijn ver maarde boek „Der Untergang des Abendlandes" publiceerde. In dit werk toonde hij ook aan, dat de beschavingen steeds meer naar het westen opschoven. Het feit, dat onze cultuur inderdaad veel van een ondergaande heeft en dat in het westen Amerika, vóór twee eeuwen nog een economisch afhankelijk koloniaal ge bied, thans als een jonge sterke reus glim lachend op onze ontredderde wereld neerziet, verleende aan de theorie van Spengler een suggestief karakter. Ruim tien jaar later publiceerde een Engelschman, Arnold J. Toynbee, het eerste deel van een omvangrijk werk, dat de be scheiden titel droeg: Study of history. In tegenstelling tot de algemeen aanvaarde op vatting, dat het ontstaan en de vooruitgang van beschavingen te danken zou zijn aan bijzonder gunstige omstandigheden, verdedigt Toynbee het standpunt, dat het juist de on gunstige zijn geweest, die een cultuur tot bloei brachten. Deze ongunstige omstandigheden noemt hij een „uitdaging" en de historische prestatie, die er op volgt, het „antwoord". In de groei periode van een beschaving vindt de mensch- heid een telkens goed antwoord op een tel kens nieuwe uitdaging. Het ontbindingsproces daarentegen wordt gekenmerkt door het uit blijven van een antwoord, waardoor de vraag steeds dezelfde blijft. Dit toegepast op de historie van ons eigen gewest zou men kunnen zeggen: dijkdoor braken en overstroomingen waren de uitda ging; de koppig volgehouden strijd om het behoud van ingepolderde landen was het ant woord. Hadden onze voorouders den strijd tegen de zee gestaakt, dan zou dat volgens Toynbee een bewijs zijn geweest voor de in trede der ontbindingsphase van hun cultuur. Betrekkelijk nog kort geleden publiceerde een derde historicus, Dr. J. Romein, hoog leeraar aan de Universiteit van Amsterdam, een boekje, getiteld: Nieuw Nederland. Dr. Romein heeft in de donkere jaren van onder drukking de theorie van zijn Engelschen collega bestudeerd. Hij kwam tot de ontdek king, dat zij volkomen op onze Westersche beschav:ng van toepassing is. Ja, wij zijn dan in de p riode van het ontbindingsproces be land. e uitdaging, die onze cultuur maar steeds niet kan beantwoorden, is de sociale kwer .e. N .-mand beter dan een man als Dr. Ro- m< n weet, dat wetten in de historie slechts e 1 beperkte geldigheid bezitten, dat geen ikele absoluut opgaat. Hij zegt dan ook „Goed, laat het zoo zijn, dat onze beschaving zich in een toestand van ontbinding bevindt, dat daar tot dusver steeds de ondergang op is gevolgd, bewijst nog volstrekt niet, dat dit ook deze keer weer het geval moet zijn. Het kan zoo zijn, het kan ook anders wezen. Hoe het uitvalt immers hangt daarvan af, of wij in staat blijken alsnog op de tot dusverre onbeantwoorde uitdaging het antwoord te vinden - en toe te passen". Dit woord nu, met al de reserve die er in ligt, houdt een groote bemoediging in. Dr. Romein zag, dat Toynbee's theorie tot in het laatste stadium op onze Westersche bescha ving van toepassing is. Desondanks gelooft hij nog in de mogelijkheid van een herstel. Het zou belangwekkend en interessant zijn om te lezen, wat Dr. Romein vindt dat wij moeten doen. Maar daar gaat het hier niet om. Het eenige, waar het wel om gaat, is, dat mannen van wetenschap met een zee van sombere gegevens voor zich nog altijd de rustige kraGht vinden om hoop te geven op een lichtende kim. d.B. Naar aanleiding van Dr. Jan Romein's verschenen werk: Nieuw Nederland. Uit geverij Vrij Nederland, Amsterdam 1945. Passagierslijsten. Uit de Vereeniging. De Stichting Zeeland 1940 is door het De partement van Financiën gemachtigd tot het verleenen van credieten voor het weder op gang brengen van door het oorlogs geweld getroffen bedrijven. De credieten worden in de daarvoor in aanmerking komende gevallen verleend met Rijksgeld tegen een rente van 4 per jaar (van de opgenomen bedragen). De gedupeer den ontvangen van hun schade-bedrag, zoo als dat door het Rijk wordt vastgesteld, een zelfde rente. Belanghebbende leden kunnen een aan vraagformulier bekomen door tusschenkomst van den Secretaris hunner afdeeling. Vooruit! Nadat reeds te Sint Kruis en Aardenburg afdeelingen van de Vereeniging waren opge richt met resp. 66 en 122 leden volgde Dinsdag 19 Febr. Eede met een begin aantal van 105 leden. In een stampvolle nissenhut opende de heer Sturtewagen een bijeenkomst, waar de heeren Hoolhorst en Bols het woord voer den. De eerste behandelde de moeilijkheden van West Zeeuwsch-Vlaanderen en wekte op tot eendracht en taai volhouden in de strijd om terug te krijgen, wat verloren ging. De heer Bols behandelde de voorgestelde schade vergoeding van huisraad. In Eede blijkt het vraagstuk der menschen, die naar geboorte en opvatting Nederlanders zijn, waarvan de familie vaak al geslachten lang in Nederland woont, maar die toch nog de Belgische na tionaliteit bezitten, heel belangrijk. Er werd toegezegd, dat de Vereeniging over deze aan gelegenheid zal requestreeren, zoo gauw de gegevens over deze gevallen binnen zijn. Ook omtrent de schadevergoeding aan personen, die twee bedrijven uitoefenen, bestaat nog groote onbekendheid. Aan het einde van de avond werd een voorloopig bestuur gekozen, dat snel aan de arbeid zal gaan. Middelbare Technische School te Goes? Naar wij uit de krant vernemen bestaan er plannen om in Goes een Middelbare Tech nische School op te richten. Van harte juichen wij het streven om tot zulk een school te komen toe. Het is voor onze jonge mannen nog steeds moeilijk een plaats op middelbare scholen te krijgen en bovendien is het hooge kostgeld in de grootere plaatsen voor vele smalbeurzige ouders een bezwaar. Daar komt bij, dat in onze zwaar getroffen provincie in de komende jaren veel water en wegbouwkundigen en bouwkundigen noo- dig zullen zijn. Het xou aanbeveling verdie nen, dat er van verschillende zijden adhaesie- betuigingen naar het gemeentebestuur van Goes gezonden werden. Elke ontwikkelings gelegenheid meer in onze provincie is een nieuwe weg voor de Zeeuwen om vooruit te komen. Export-moeilijkheden? De Netherlands Information Service for Market Research, Anton de Haenstraat 118 Den Haag, deelt mede, dat zij, die bij andere instanties onvoldoende medewerking meenen te ondervinden ofwel door trage behandeling in de goede voortgang van hun export-plan nen worden belemmerd, zich onverwijld tot haar kunnen wenden. Hierin begrepen geval len inzake: vergunningen, deviezen, transport, reisgelegenheid, nieuwe relaties, inschrijvingen, enz. Op het secretariaat van de afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van het Ned. Roode Kruis (Oude Haven 10, Oostburg) liggen pas sagierslijsten ter inzage van de Boissevan, Johan van Oldenbarneveldt, Noordam en Johan de Witt. Informatie naar personen jn het Verre Óósten. Blijkens mededeeling van het Nederlandsch Indische Roode Kruis heeft de uitreiking der uit Nederland toegezonden berichtformulieren door de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indië, in het bijzonder de vele overplaatsingen, ernstige vertraging ondervonden. Het gevolg is nu, dat een groot deel der geadresseerden reeds lang rechtstreeks contact met de familie hier ten lande heeft verkregen, terwijl anderen nog niet bereikbaar waren, zoodat vele berichten dreigen te verouderen. V Het is daarom gewenscht te trachten door middel van nieuwe formulieren het verlangde contact tot stand te brengen en tevens een zoo volledig mogelijk beeld te krijgen van de personen, waarvan tot dusverre niets bekend is. In verband hiermede wordt ieder, die tot dusverre nog niets heeft vernomen omtrent famalieleden in het Verre Oosten, hierin ook begrepen de voormalige krijgsgevangenen in Japansche kampen, verzocht zich voor het verkrijgen van een nieuw formulier te wenden tot het Secretariaat van de Afdeeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandsche Roode Kruis, Oude Haven 10, Oostburg. Bataljon Zeeland heeft „iets grootsch" verricht. We hebben het nieuwe jaar goed ingezet Reeds eind 1945 werden er plannen opge worpen voor de bouw van een can tine. Veel papier werd aan teekeningen verknoeid maar het is niet tevergeefs geweest. Hij stond op papier en nu staat hij er in werkelijkheid. Er is hard gewerkt. Menige zweetdroppel heeft het gekost. Maar hij staat er. Het is een prachtig groot gebouw, aan weerskanten open. Als dakbedekking fungeeren rieten dakpan nen, door inlanders gelegd. Het interieur be staat uit tafels en stoeltjes, een bar met bar krukjes en een podium voor uitvoeringen. Er is van alles te koop. Te veel om op te noemen. De verlichting (electrisch) is aange legd door het seinerspel óon. Het is een prach tig stukje werk, alles op zoo'n korte tijd en met gebrekkig materiaal. Wegens afwezigheid, voor dienstzaken, van onze Bat. Comm., werd het openingswoord gesproken door onze aalmoezenier. Hij sprak de wcnsch uit dat de cantine (volgens z'n eigen woorden „uit de blubber" opgetrokken) de compagnieën en manschappen onderling tot een hechte band mocht samen smeden. Xa z'n toespraak was het woord aan de „H.Q.-band" die een programma van popu laire liedjes ten gehoore bracht. Verder werden door enkele compagnieën tooneelstukjes ten beste gegeven. Ook onze conferencier ontlokte door z'n optreden menige lachsalvo's. Onze Bat. Comm., inmiddels weer gearriveerd, doopte onze cantine met de naam „Bronbeek 1946". Dit was volgens de jury de beste naam die op de prijsvraag binnengekomen was. Er was n.l. een wedstrijd. Hij die de beste naam .verzon zou 50 sigaretten als belooning ontvangen. Hier volgt een kleine verklaring van de naam, Bronbeek was en is een tehuis voor Oud-Indische militairen nabij Arnhem. Er werd dan ook een kort stukje opgevoerd onder deze naam. Het stuk speelde in 1980. Uit de opmerking der nog krasse officieren bleek dat de pensioen regeling zóó was dat een soldaat als hij terugkwam uit de Oost, wel met schoenveters en knoopsgaten mocht gaan venten om er wat bij te verdienen. Maar geen zorgen voor de tijd. We hebben nu een cantine. We houden altijd onze wapenspreuk voor oogen LUCTOR ET EMERGO. Dus ook uit de modder van Charlie Beack onze huidige legerplaats. We zijn Zeeuwen, dat zegt genoeg. Bataljon Zeeland verhuisd. Op het oogenblik, dat ik zit te schrijven hangt er een flinke regenbui boven ons nieuwe kamp, het Coombe Hill Camp. Het water klettert op het dak van onze tent. We liggen n.l. allen in tenten. Maar laat ik bij het begin beginnen. 14 Jan. om 6.40 's morgens stonden we ge pakt en gezakt, dampend van het zweet on der onze zware uitrusting, gereed in de juist aangekomen trucks te stappen, die ons naar Port Dickson zouden brengen. We hadden zoo juist onze noodrantsoenen, bestaande uit Amerik. frontpaketten ontvangen. Allen waren goed gemutst. Er was chocola in, fruit, enz. en niet te vergeten 12 Lucky Strike Siga retten. Alom rook men dan ook de pittige geur \an deze Amerik. sigaretten. Zingend van „Ouwe Taaie" (nog altijd populair bij ons) reden we naar Port Dick son, daar op de trein. Het regent nog steeds. Ik heb zoo juist een verkenningstocht gedaan en een extra zeil voor de ingang gespannen, omdat ik zachtjesaan weg regen. Ik voel n.l. nattigheid. We vertrokken dan uit Port Dickson. Het was prachtig weer. Links en rechts zagen we de bijna eindelooze rubberplantages. Inland- sche hutjes en prachtige planterswoningen gleden aan ons oog voorbij. Achter op de trein wapperde onze driekleur. Langs de spoor weg stonden inlanders met kleurige sarongs aan ons na te wuiven. Ja, de Hollanders zijn goed gezien op Malakka, beter dan op Java. Eindelijk werd de eentonige rubberaanplant afgebroken door dicht struikgewas. Palmboo- men met oranjevruchten er aan, wat met de donkergroene achtergrond een prachtig ge zicht was, wuifden met hun waaiervormige bladeren ons toe, als wilden ze ons een „tabeh, Toean" toeroepen. Wat is het toch mooi in de tropen. In m'n gedachten zong ik het lied: „Daar onder wuivende palmen," enz. We waren allen meer of minder onder de indruk van dit machtig natuurschoon. Groene dalen, beboschte heuvels, witte steden. We passeeren Seremban, Sapan, Kajang, Badja, Ju Jol, Kuala Lumpur, Kuala Ipoh, Kuala Kangsar, Palang Kensjas, Piping, Pondon- Tanjok, Bagan Serai. Toen ben ik in slaap gevallen. 's Morgens pl.m. 10 uur arriveerden we in Prai, waar een boot onder Nederlandsche vlag gereed lag ons naar Penang te brengen. In minder dan een kwartier was 800 man plus bagage overgeheveld in de schuit en voeren we het eiland tegemoet. Links van ons lag een vliegbootbasis. De prachtige witte Sunderland-vliegbooten ronkten boven onze hoofden en streken als een groote kokmeeuw neer op het blauwgroene water. Voor ons lag de prachtige stad Georgetown. We gingen aan land. Alles werd geteld Niemand vermist. Opstellen met drieën. Geef acht. Rechts richten en vervolgens klonk voor elke compagnie het bevellinks uit de flank, marsch. 14 R. I. marcheert door Georgetown. Door plaatsen en steden die vroeger op school zelden of nooit genoemd werden, klin ken nu onze voetstappen. Drommen menschen stonden ons langs de kant van den weg na te staren. Na het commando „rust" klonken alras enkele volksliederen, alsmede ons vrij- willigerslied door de straten. Na een uur marcheeren, een nachtmerrie in zoo'n warm klimaat, bereikten we ons kamp, gelegen tegen de Coombe Hill. Zooals ik al zei, liggen we in tenten en als het niet te hard regent, gaat het best. Het is net of we kampeeren. Hoe het ook zij, in Charlie Beuch waren we het gewoon en hier op Coombe Hill zul len we het ook wennen. Daar zijn we Zeeuwen voor Leve Zeeland. Leve Bateljon Zeeland. A. I. MASCLÉ, HQ-2-14 R. I. Verkoop schoenen. PREDIKBEURTEN Zondag 3 Maart Breskens 10 uur Ds. van Vliet. Doopbediening. 6,30 uur Ds. van Vliet. Oostburg 2 uur: Ds. Schrale. Zuidzande 10 uur: Ds. van Yperen. Waterlandkerkje 10 uur: Ds. van Yperen. Door de Commissie Voorziening zijn voor W est Zeeuwsch-Vlaanderen een partij lederen en een partij canvas schoenen beschikbaar gesteld, waarvan de verkoop zal plaats heb ben op Donderdag 28 Februari voor de ge meenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Groede, Oostburg, Schoondijke en Sluis. Op Vrijdag 1 Maart voor de gemeenten Cadzand, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Retranche- ment, IJzendijke, Waterlandkerkje en Zuid zande. Hiervoor komen in aanmerking alle perso nen van bovenstaande categorién welke nog geen Amerikaansch schoeisel ontvingen. De stamkaarten dienen te worden mede gebracht en ter controle en afteekening te worden aangeboden aan den ter plaatse aan wezige ambtenaar van den distributiedienst. De plaats van verkoop zal plaatselijk wor den bekend gemaakt. Nieuwe Petroleumbonnen. Voor het tijdvak van 25 Febr. t.m. 30 Maart °P de bonnen 047 en 542 der bonkaarten K 603, 2^ liter petroleum beschikbaar gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk, dat de petroleum niet overal te zelfder tijd verkrijgbaar zal zijn. oorinlevering der bonnen is evenwel niet toegestaan. De komende verkiezingen. Het ligt in de bedoeling de Kamerverkie zingen te houden op 17 Mei a.s. Aanvankelijk was het plan om een week later de Staten verkiezingen te houden. Om technische rede nen is echter besloten deze verkiezingen te bepalen op 31 Mei a.s. Drukwerk naar Indië. In verband met de beperkte vervoersge- legenheid zijn voorloopig nog geen gedrukte stukken of nieuwsbladen, ook niet recht streeks door den uitgever, in het verkeer met de Nederlandsche militairen in het Verre Oosten (w.o. Indië), ter verzending toegelaten. De verzending van lectuur heeft wel de aan dacht. Zoodra de transportmogelijkheden het maar eenigszins toelaten, zal met verzending op beperkte schaal worden begonnen. ADVERTENTIES Voor de vele blijken van belangstelling ontvangen op mijn 85sten geboortedag, be tuig ik mijn hartelijken dank. J. PROVOOST. Groede, Februari 1946. GRAFMONUMENT BRESKENS Nog in dank ontvangen v. W. f 2,50J. W. f 10,-M. B. f 2,50 J. v. G. f 5,-J. d f 5,-; P. d. B. f 25,- J. v. d. B. f 2,50; M. d. W. f 15,- allen te Breskens. J. D. te Gr. f 5,-J. R. te Gr. f 10,-P. V. te Biervliet f 25,-. E. de Bourgraaf, H. van de Sande (giro nr. 209094), C. Tazelaar (giro nr. 377081). Plaatselijk Nieuws Breskens. Het nieuwe bestuur van het Groene Kruis alhier is als volgt samengesteld: W. C. Carels, voorzitter; M. Meeuwsen, secre taris en Mej. T. van Luijk, penningm.esse. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer A. Haartsen en gekozen tot diaken de heer J. de Koning, inplaats van den heer J. Luteijn wegens ver trek naar elders. Heden zal huis aan huis verspreid wor den een circulaire, waarin de oorlogsgedu peerden van Breskens worden opgeroepen voor een algemeene vergadering op Woensdag a.s. S c h o o n d ij k e. Woensdagmiddag had alhier de officieele opening plaats van den nieuwen centralen winkel. Van vele omlig gende plaatsen werd gebruik gemaakt om deze winkel te bezichtigen. Retranchement. Door tusschenkomst van de winkeliers werden, evenals in alle ge meenten van West Z.-Vlaanderen, ook alhier door het Ned. Roode Kruis gratis zeep en melk verstrekt. De totale inhoud van de collecte bussen, die bij de winkeliers geplaatst waren bedroeg f 57,67. Dijkbreuk aan het Zwin. De Belgische kustdienst heeft op vier ver schillende plaatsen, tussschen Knocke en de Nederlandsche grens, scheuren in den dijk geconstateerd. Onmiddelijk werden maatregelen getroffen om het gevaar te keeren. Het leger werd op geroepen en de dichtingswerkzkamheden wer den terstond ondernomen. Donderdagmorgen was het gevaar geweken en konden de bressen aangevuld worden. De versterkingswerkzaamheden worden ijve rig voortgezet. Terstond gevraagdeen Eerste of Tweede knecht en Arbeider voor vasi werk, bij J. DEES-van Driel, Koninginnepolder, Biervliet. GEVRAAGD een Arbeider, bij J. FLIKWEERT-de Feijter, Langeweg Wil, Breskens. Voor terstond gevraagd nette" dienstbode voor dag en nacht. Wasch buitenshuis. Kapsalon „FIGARO", Breedestraat 45 B, Oostburg. Verkrijgbaar J. DE MAN, Zaadh.,Breedestr.1,Oostburg UITSLAG der 2e klasse f 100,- 4358. Eigen geld: 4126, 4134,4149,4151, 4171, 4172, 4174, 4176, 4360, 18780, 18781, 18786, 18799, 21006, 21325. Trekking 3e klasse op 4 en 6 Maart a.s. Loten verkrijgbaar. Hoofdprijs f 25000, RISSEEUW, M 66, ZUIDZANDE KJijtc f Van nrs. 28 en 29 hebben wij nog exempl. voorhanden öx>JL ViqieA. Firma SMOOR DE HULSTER, Breskens. Uitkeering in contant geld, voor elk doel. Absoluut zonder borgen o.d. Ieder een vraagt vrijbl. de duidelijk omschr. voorwaarden. Br. porto-antw. De Spaar- credietinstelling, Mathen. weg 110a, R'dam-W.

De Schakel | 1946 | | pagina 1