DE SCHAKEL Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Volkshoogescholen in Nederland. De opbouw. Uit de Vereeniging. diverse BOUWMATERIALEN, Gemeente Breskens. W. FORTUIN, Gemeente Groede. Machine Industrie Leenhouts Meloite-ploegen M. I. LEENHOUTS, Oostburg Jong' eman Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers No. 55 Maandag 28 Januari 1946 2e Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor <5 de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,— Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redaeteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg De Scheldemond vrij - De oorlog voorbij, West Zeeuwsch-Vlaanderen een woestenij Wij vragen VOLLEDIG herstel. In het begin van December 1945 verklaarde minister Vos, dat de weder opbouw van ons land in zeven jaren voltooid zal zijn. In dien tijd kunnen alle vernielde huizen herbouwd, alle leeggestolen fabrieken modern geïnstal leerd. alle verbruikte vervoermiddelen vernieuwd worden. Neerlands positie in de wereld is echter niet alleen afhankelijk van de materieele waarden, die het bezit in tegendeel, het stoffelijk herstel moet hand aan hand gaan met het herstel van de geestelijke krachten. Velen zijn in de jaren van Duitsche bezetting af gezakt tot een louter egoïstisch en ma terialistisch leven. Velen, vooral in onze groote steden, zijn thans verslaafd aan vermaak van een bedenkelijk allooi. De wederopbouw op zedelijk-geeste- lijk gebied zal stellig veel langer duren dan zeven jaar. En toch zal juist deze opbouw beslissend zijn voor de toekomst van ons land, ja, voor die van heel de wereld. Zonder geestkracht geen bloeiend economisch leven, zonder altruïstische gevoelens geen kans op een blijvende vrede. De kern van geestelijken wederop bouw ligt natuurlijk op het terrein van de opvoeding. Het volksbewustzijn kan alleen rusten op tot persoonlijkheden, tot karakters gevormde enkelingen. Deze moeten dan echter terdege in zicht krijgen in, en verantwoordelijk heidsgevoel voor het geheel. Met deze enorme taak, jonge volwassenen op te voeden tot voorwerkers en tot bouwers aan een nieuwe volksgemeenschap, houdt zich het volkshoogeschoolwezen in Ne derland bezig. De leiding van de volkshoogescholen - we tellen er nog maar drie in ons land - stelt zich op het standpunt, dat we bij alle verscheidenheid in levens beschouwing als Nederlanders „een en ander" gemeen hebben. Dit „een en ander" moet van groote beteekenis zijn. Immers, wanneer wij enkel maar be woners van hetzelfde land waren, hiel den we op een volk te zijn. Üp de „Zandhoeve" te Bergen (N.H.), op „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.), en „Diependaal" te Markelo (Ov.), ko men thans geregeld jongeren samen om datgene, wat zij gemeenschappelijk be zitten aan geestelijke waarden, te ver sterken. Er komen fabrieks- en land arbeiders, studenten en kantoorbedien den. Onder hen zijn protestanten, roomsch- katholieken en onkerkelijken. Wat voor den oorlog in Nederland nog onmoge lijk scheen, blijkt thans in de volks hoogescholen te kunnen jonge men- schen, zoo zeer verscheiden, dat zij niets gemeen hebben dan hun verlan gen naar een schoonere wereld en den wil, om in het streven daarnaar met anderen samen te werken, hebben el kaar gevonden. De regeering steunt het werk der volkshoogescholen royaal dat klinkt bemoedigend. Over de wijze, waarop het^fwerk ter hand genomen is en over de plannen, die bestaan om ook in Zeeland een volkshoogeschool in het leven te roepen, hoop ik in een volgend nummer van dit blad terug te komen. d. B. kanaal door het Land van Cadzand invloed zal hebben op de bouwplannen. Een uitgewerkt wegenplan is er nog nie*. Het toewijzen van bouwgronden in de te herbouwen kommen moet nog plaats hebben. Er is sprake van het aanstellen van een „verkavelaar", die een weg zal moeten zoeken door al de, vaak te genstrijdige, belangen en belangetjes van de gedupe.rden. Er is nog heel wat werk te verzetten, voor men met de bouw kan be ginnen en wij vragen ons met eenige bezorgd heid af, waardoor het z_o traag gaat. Het is voor de gedupeerden zoo vervelend, dit doel loos wa.hten. Maar, misschien komt er spoe dig wat vaart in en kan het groote werk be ginnen, in de aanvang in een kalm tempo, maar sneller, naarmate het materiaal binnen komt. Nu doet zich de vraag voor Wie gaat die bouw verzorgen Zullen dat onze eigen aannemers zijn, of zullen die aannemers aan de kant worden gezet door groote bouwonder nemers van de „overkant" Van bevriende zijde wijst men ons op dit gevaar en daar om leggen wij deze kwestie aan onze eigen aannemers voor. In het begin, als het gaat om hier een huisje en daar een winkelpand, zal het wel losloopen, maar wanneer het eens zoover komt, dat huizenblokken gezet moeten worden, zullen onze aannemers dan menschen genoeg hebben? Arbeiders zullen vermoedelijk wel gevonden wordenmeerdere arbeiders van de noodwoningen bouw hebben het hier - best naar hun zin en zullen wel in dienst I van Cadzandsche aannemers willen werken. Maar hoe kan een aannemer in Sluis, Breskens of Oostburg een flink aantal arbei ders onderbrengen. Onze vriend gaf de oplossingvoor de noodwoningenbouw zijn arbeiders barakken ingericht. Als men deze in de verschillende gemeenten plaatst, is het onderdak verzekerd. Voor de kost, en goede kost, moeten de aannemers dan zorgen. Als verder de vreem de arbeiders in de Cadzandsche gemeenschap worden opgenomen, zullen zij het hier best uithouden. Voor het krijgen van materialen zullen de aannemers contact moeten zoeken met collega's in het Noorden. De Vereeniging hoopt binnen kort met de belanghebbenden besprekingen te voeren, om te maken, dat een mooie kans voor onze eigen aannemers niet verloren zal gaan door gebrek aan organisatie. H. Het voorjaar van 1946 zou ons het begin van de wederopbouw moeten brengen, het noodherstel zou dan klaar moeten zijn, de noodwoningen betrokken, zoodat alle krachten vrij zouden komen voor de definitieve bouw. Als wij zoo om ons heen zien, is het moei lijk om aan te nemen, dat het groote werk reeds zal beginnen. Wij hebben steeds ge meend, dat eerst het streekplan in groote trekken klaar moest zijn, alvorens de ver schillende dorpen aan de beurt komen. Al meerdere malen is betoogd, dat bijv. een Van de Directie van de Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde werd antwoord ontvangen op de brief, die het be stuur verzonden eeft over het vaak lange wachten bij de boot. Uit veiligheids overwegingen kunnen de passagiers niet toegelaten worden, voordat de auto's gelost zijn. Maar men hoopt binnenkort een wachtgelegenheid in te richten. Het pu bliek zal daar zeker dankbaar voor zijn. 0 Het bestuur was vertegenwoordigd op een bijeenkomst van de Stichting Oorlogsge troffenen in Zeeland, die Vrijdag 18 Januari in Middelburg gehouden werd. Door de ge brekkige verbinding kon onze vertegenwoor diging niet tot het einde blijven, doch er is contact ontstaan met de Stichting Oorlogsge troffenen Zeeland en dt Landelijke Federatie van Oorlogsgetroffenen. Het streven bestaat om tot één actie te komen. Bataljon Zeeland viert Kerst en Nieuwjaar. Het is een warme dag de 24ste December 1945. Mórgen is het dus Kerstfeest. Voorbereidingen worden alle allerwege ge troffen. Onder de vaardige handen van onze kapitein en enkele manschappen veranderen de dodden klei in de vc-schil ende figuren, die onze kerststal gaan bewonen. Er ligt een vredige glimlach over het gezicht van één der drie wijzen. De os ligt met een stralend gezicht te kijken naar het kind in de kribbe. In de nacht van 24 op 25 December wordt er voor de Kat olieken een mis gehouden. Bij deze plechtigheid waren ook verschil lende Chineezen uit de buurt aanwezig. Bij het doffe licht der petroleum lantaarns sprak de pater over het aloude gebeuren dat telkens weer nieuw is. De volgende dag was er 's mor gens een dienst voor de protestanten. Weerkaatst tusschen de palmboomen en met bezweete gezichten zingen wij de zoo be kende liederen. De rest van de dag wordt er nog geoefend voor de op komst zijnde Show-avond. Door elke compagnie wordt een opvoering gegeven van 20 minuten. Kunst, humor en zang ver- eenigd in een kort programma. Voor de pres taties van de beste compagnie is een prijs beschikbaar gesteld, terwijl uit elke compagnie de beste speler een onderscheiding zou krijgen. Om 8 uur werd de avond geopend door onze bataljons-commandant, die sprak over de vele moeilijkheden op financieel en ander gebied die nog op onze stemming drukken, maar verklaarde dat officieren en manschap pen het onderling eens waren over de maat regelen die getroffen zouden worden, indien op 1 Februari de salarisreggling niet beter zou zijn. Na afloop van z'n speech klonken het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus door de tropische stilte. Daarna begon de eigenlijke Show. Het eerste optreden was toebedeeld aan onze compagnie de H.Q. Onze band bestaande uit een guitarist, twee accordeonisten en een drummer, wiens toestel bestond uit trommels van leege biscuitblikken enz. gaf een aardig nummertje ten beste. Verder bestond het sp'el uit zang en voor dracht. Het geheel viel goed in de smaak. Een donderend applaus beloonde de spelers. Daarna trad op onze 5e compagnie met een voordracht getiteld „De berechting van de stomme". De rechter stelde vragen en aangezien de beklaagde niet kon praten, antwoordde hij met de eerste regels van een liedje op z'n accordeon te spelen. Toen de rechter dan ook vroeg welke brute woorden hij tot z'n vrouw gesprokén had antwoordde hij door te spelen van: ,.Hei, hei meisjelief je bent van mij". Het geheel was erg amusant. Daarop volgde de 4e compagnie, die met enkele keistlicderen Le ernstige snaar van de van de avond raakte. Na dit optreden volgce de pauze. De Chef kok had voor rhumgroc gezorgd, leder kreeg een volle kroes plus een banaan, een stuk cocosnoot en een stuk ananas. Er werd druk gesproken over de reeds afgeloopen opvoerin gen. De één vond die het beste en die weer een andere compagnie. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN. „Eindelijk heeft ook Oostburg weer zijn ge meenteraad en ik veronderstel dat vele Oost burgers zich met mij daarover verblijden zullen. Hiermede is een door de Duitschers vertrapt en ontstolen, traditioneel en goed Nederlandsch r.cht hersteld. Het begin is er weer en daar verblijden zich velen o:r. Maarwas het ook een goed begin Helaas, naar ik meen, niet in alle opzichten. In het verslag van de Prov. Zeeuwsche Crt. van 14 Jan. j 1. over de eerste zitting van onze nieuwe gemeenteraad las ik dat de raads leden zittend de eed aflegden. Ik moet eerlijk zeggen dat ik dat eene re geltje in het verslag eer paar maal heb over gelezen omdat ik het ee.-st niet geloven kön. Maar het staat er toeen de krant liegt tegenwoordig niet meer. Het is niet mijn bedoeling om onze „vroed- scha tc gaan bemeesteren. Ik ben nog jong en ik vertrouw „nog" volkomen op de vroede eignschappen van onze raad. Ik zou alleen maar even de vraag will;n opwerpen of hier voldoende eerbied is be toond voor onze eigen, Mederlands;he rechts instellingen L. VAN VIERZEN, Oostburg. MILITAIR GEZAG. Het afwikkelingsbureau Militair Gezag voor Zuid-Holland en Zeeland is met ingang van 15 Januari j.l. verplaatst van Sluiskil naar Ter- neuzen, Scheldekade 51 en telefonisch aange sloten onder No. 2407. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 20 Jan. t.m. 2 Febr. 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 602 725 250 gr. jam, stroop, boterhampasta enz. 726 100 gram koffie 727 pl.m. 112 gram huishoudzeej) 728 250 gram zachte zeep B 69 1 kg. aardappelen B 70, C 70 1 ei Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 02 11/2 liter melk B 02, C 02 3 liter melk 002 1 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 602 825 250 gram jam, stroop, enz. 826 1 ei 827 pl.m. 112 gram huishoudzeep 828 250 gram zachte zeep Bonkaarten LD, LE 602 D 02, E 02 5 liter melk 502 1 kg. aardappelen Tabakskaartcn enz. T 10 2 rantsoenen rook*- of shagtabak, (geen sigaretten of sigaren). V to 100 gram choc, of suikerwerken X 10 100 gram choc, of suikerwerken De eieren op de bonnen B 70, C 70 en 826 zijn verkrijgbaar bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoenbonnen voor zieken te verkoopen. Plaatselijk Nieuws G roe de. Uit het verslag van de ge houden vergader ng der Varkensverzekering alhier, ontleenen w.j het volgende. Het aantal donateurs bedraagt 4, betreffen de de gewone leden wordt gemeld afgeschre ven wegens bedanken en overlijden 4 inge schreven nieuwe leden 17; ledental per 31 December 1945, 265; er werden 319 varkens gekeurd, van de 21 als ziek aangegeven varkens sti'erven er 10; aan doode varkens moest uit gekeerd worden f 1040,80. De heeren J. Brakman en Fenijn werden bij acclamatie herkozen terwijl in de plaats van den heer P. van Leeuwe, die niet voor herkiezing in aanmerking wenschte te komen, gekoz.n werd de heer Jac. Lucieer. Aanwezig waren 79 leden In de gehouden vergadering van de muziekvereeniging „E.M.M.," opende de voor zitter met een verslag over het gepresteerde der vereeniging in 1945. De rekening over J945 gaf aan inkomsten te zien f 630,29 en uitgaven f 403,87 met een batig saldo van f 226,42. Er is een vooruitgang van 60 dona teurs over 1945. De be^rooting \oor 1946 luidt: inkomsten f 739,42, uitgaven f 950.-, nadeelig saldo f 210,58. Beslcten wordt met het geven van 2 extra concerten het tekort' te dekken. De aftr. bestuursleden P. Beun, C. Brakman en W. Leenhouts werden bij acclamatie herkozen. Het winterconceri, uit sluitend toegankelijk voor donateurs, wordt vastgesteld op 27 Febr. a.s. In verband met de benoeming van dhr. C. Schijve als direc teur, sprak de voorzitter enkele woorden van dank tot dhr. A. de Hulster voor zijn lang durige leiding als wnd. directeur. Breskens. Voor het eerst na de bevrij ding kwam de zwemver. „Scheldestroom" al hier in algemeene vergadering bijeen op het gemeentehuis. Door vertrek uit de gemeente van de voorzitter, dhr. Kouwe, werd de ver gadering geleid door dhr. K. Maas, die in het kort memoreerde, dat door de oorlog het r.vaarste verlies aan de vereeniging is toege bracht door het overlijden van het bestuurs lid Schrier. In de twee bestuursvacatures werden benoemd de H.H. C. J. Manneke en P. Daansen. Hierna zette de voorzitter uit een, dat het bestuur besloten heeft hoe veel moeite dit ook zal geven dat er het komende seizoen gezwommen wordt. Het finan cieel verslag gaf een batig saldo van f354,76 te zien. Bij de rondvraag kwam de bouw van een nieuw zwembad ter sprake, waarvan echter nog weinig definitiefs is te zeggen. In de hierna gehouden bestuursvergadering zijn de functies als volgt verdeeld: K. Maas, voorzitter; C. J. Manneke, vice-voorzitter; M. van Meenen, secretaris; R. van Quekelberghe, penningmeester, Iz. de Hulster en P. Daansen commissarissen. Gevestigd Oostburgsche Bouwmaterialenhandel C. V., Rijksweg (Tramwissel) - OOSTBURG. Wij kunnen U reeds uit voorraad aanbieden o.a. cement, poederkalk, metselbaksteen, dakpannen, holle bouwsteenen, enz. Wordt desgewenscht franco werk gele verd. Tevens gevraagd een bekwaam BOEKHOUDER Zich aan te melden b i D. FASSAERT, Abdaalscheweg 1HULST, vóór 31 Jan. a s. PREDIKBEURTEN Zondag 3 Februari Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur geen dienst. Groede 10 uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 2 uur Ds. Derksen Oostburg 2 uur: Ds Pliester. Retranchement 11 uur: Ds van Yperen. Waterlandkerkje 14,30 Ds van Yperen Zuidzande 9 uur: Ds van Yperen. ADVERTENTIES De Gemeente-Secretarie zal voortaan op werkdagen alleen geopend zijn in den voor middag van 9-12 uur, terwijl de gemeente ontvanger zitting zal houden des Maandags en des Vrijdags van 9-12 uur. De ondergeteekende, J. RISSEEWWagen maker en Timmerbedrijf, deelt hierdoor aan het geachte publiek van Nieuwvliet en om geving mede, dat van Januari 1946 af, zijn zaak wordt voortgezet onder de naam Fa. J. Risseeuw en J. de Keuninck, Wagenmaker en Timmerbedrijf. Dorpsstraat No. 8 te Nieuwvliet Het zal onze firma aangenaam zijn in de toekomst, op dezelfde wijze als voorheen Uw belangen te behartigen. ARTS, uitsluitend voor mondheelkunde, is afwezig van 26 t.e.m. 31 Jan. OVERNAME Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Zeeuwsch-Vlaanderen bekend, dat zij het Timmer- en aannemersbedrijf van PIETERS, Marktstraat 17, Aardenburg heeft overgenomen en zal voortzetten onder de naam N.V. West Zeeuwsch-Vlaamsche Aannemers- en Transportondern. v h DE WILDE, Oostburg en PIETERS, Aardenburg Kantoor W 40 - ZUIDZANDE VERMIST een zwarte schaaphond. luisterend naar den naam „Molly". Tegen belooning terug te bezorgen bij E MINNAERT, landbouwer. Hoofdplaat. Mevrouw van TUYLL VAN SEROOS- KERKEN-VAN LYNDEN Slot Zuyien te Zuilen bij Utrecht vraagt voer zoo spoe- dig mogelijk een ot twee nette Meisjes voor dag en nacht Vooiloopige inlich tingen bij Mevr. VAN VLIET, Breskens. Voor gedupeerde zakenlieden bestaat de mogelijkheid tot het aanvragen van Oorlogsmolestcredieten bij de Stichting Zeeland 1940, Dam 6 te Middelburg, welke op korten termijn verleend worden. Aanvraagformulieren zijn ter secretarie verkrijgbaar De Burgemeester van Breskens, K. MAAS, (Wnd). Feest- en Propaganda-avond van de Bond v. Staatspensionneering AFDEELIiNG NIEUWVLIET op Zaterdag 2 Februari a.s. bij den heer J. v. d. AMEELE te Nieuwvliet, met medewerking van het TOOXEELGEZEL- SCHAP uit Groede. Na afloop bal. Begin stipt 7 uur. Leden vrijen toegang. Niet-leden f 1,- entrée. HET BESTUUR. Spreekuur van den Burgemeester ie Groede lederen Donderdagmorgen van 10-12 u De Gemeente-Secretarie te Groede is des namiddags voor het publiek gesloten. De Burgemeester van Groede, LUNSINGH TONCKENS. H.H. Landbouwers! Voor tractorgebruikers berichten wij dat zoowel voor rups- als voor lichtere wieltractoren gemaakt worden, evenzoo voor paarden- tractie. Beleefd aanbevelend, MELOTTE-AOENTSCHAP GEVRAAGDeen LANDBOUWERSKNECHT tegen 1 Maar! a.s., bij Iz. DE SMIT- Biakman, Henricuspolder H 10, Oostburg. GOEDE HUISHOUDSTER gevraagd bij J. BOERDAM, Lcmgeweg, Breskens. zoekt langs dezen weg serieuze kennismaking met flink R.-K. Landbouwers- of Zakenmeisje, leeftijd tot 30 jaar. Brieven met foto (retour) onder no. 55 Bureau van dit blad. TE KOOP: twee Meikgeiten bij P. VAN WAES, C 12, Hoofdplaat. TE KOOPeen beste MELKGEIT 3e dracht, bij N. WEEDA, "Waterland- kerkje C 24. UIT DE HAND TE KOOP OF TE HUUR een flink arbeiderswoonhuis met grooten tuin, staand© Henricus polder, Oostburg. Te bevragen bij E. DE REU, Oostburg. TE KOOP 2 zwarte wollen doeken. TE RUILEN een br. n. mantel, kleine maat, voor meisjesmantel leeft. 6 jaar. W. v. d. BROEKE-Geertse, A 345, Groede. Noordstraat 21, AXEL Aanmelding van vrijwilligers voor Nederl.- Indië en de Gezagstroepen is weder mogelijk. Leeftijd 18 36 jaar. Zij, die behooren tot de lichtingen 1945, 1946, 1947, kunnen ongeacht hun voorkeur toch in aanmerking worden gebracht voor uitzending naar Indië, indien zij bij de keu ring daarvoor geschikt zijn beoordeeld. Aanmelding kan geschieden dagolijko van 9—12 uur en van 1,30—5 uur. Zaterdags van 9—12 uur op voormeld adres. Het Hoofd Aanmeldingsbureau, Axel.

De Schakel | 1946 | | pagina 1