Algemeen Nieuws' en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen „West Zeeuwsch Vlaanderen moet en zal weer worden een welvarend Nederlandsch hoekje". Stichting Herstel Zeeland 1945. Uit de Vereeniging. Een lezing van Jef Last. Gemeente Groede en Nieuwvliet 497e Staatsloterij J. J. Risseeuw, M 66, Zuidzande Gezin en Schooi W. FORTUIN Stierenvereeniging Groede e.o. D. PRINS, Oosiburg. 4 jonge Hondjes OPENING J. VAN DE KREEKE, Waterschap Het Vrije van Sluis. Alle polderarbeiders No. 54 Maandag 21 Januari 1946 2e Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1,— Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Redacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Donderdag 10 dezer had de Com missaris der Koningin in Zeeland ver schillende organisaties en personen bij eengeroepen om te komen tot een or gaan, dat alle acties voor de wederop bouw van onze provincie en voor de verzorging-der oorlogsgetroffenen tot samenwerking zal brengen. Bovendien wordt allerwegen behoefte gevoeld aan een instelling, die de taak van het Commissariaat Noodvoorziening over neemt. Een en ander werd door den Commissaris der Koningin persoonlijk ingeleid. Wij juichen het tot stand komen van deze organisatie, de Stichting Her stel Zeeland 1945 ten zeerste toe. Er is in Zeeland zoo ontzaglijk veel te herstellen, er zijn zooveel kansen, om verkeerde toestanden te verbeteren, dat het zonde en jammer zou zijn, als iedere organisatie op eigen terrein zou blijven voortwerken zonder op zijn buren, die hetzelfde doel nastreven te letten, waar door het gevaar bestaat, dat vëel ar beid dubbel gedaan wordt. Als er ar beid "geleverd wordt Want maar al te vaak wordt er niet in behoorlijk tempo gewerkt, met het gevolg, dat het publiek moet wachten. Neem de noodwoningbouw. Er is laat mee be gonnen in ons gewest, maar op een bepaald moment, na het bezoek van de Ministers Ringers en Drees, reden de auto's hoog opgeladen met nood woning onderdeden, af en aan en de woningen schoten uit de grond als paddestoelen. Maar de laatste weken komen er klachten, dat er geen schot in zit. Tot wien moet men zich nu wenden om te klagen over deze traag heid Wij kunnen ons voorstellen, dat iemand, die zit te wippen 0111 eindelijk in een noodwoning te komen, daarover een klacht wil indienen. Hier komt een taak voor de Stichting Laten wij ons bepalen tot Zeeuwsch-Vlaanderen. In dit gebied komt een advies com missie, die op bepaalde tijden vergadert. De voorzitter moet de wekelijksche vergaderingen, die onder voorzitterschap van den Commissaris der Kóningin staan, bijwonen. Naast de adviescom missie, wordt een directeur aangesteld, die overal achter aan moet. Heeft nu iemand een klacht als bovenbedoeld, dan kan hij zich wenden tot de advies commissie, waarvan de leden te zijner tijd genoemd zullen worden. Acht de commissie de klacht belangrijk genoeg, dan krijgt de directeur opdracht de zaak te onderzoeken en zoo mogelijk in orde te maken. Lukt het niet, dan kan de directeur zich in verbindingstellen met de hoogere instanties, desnoods, in belangrijke gevallen, direct met de Raad van Herstel en Wederopbouw, bestaande uit den Minister-President-en een zestal Ministers. Maar niet alleen klachten kunnen op deze wijze te kennen van de regeering gebracht worden, ook wenschen die in de streek leven. Er is direct contact en dat is van het allergrootste belang. Bovendien zal de voorlichting van het publiek veel beter worden. Voorzitter en directeur komen we kelijks in Middelburg, vernemen daar, alles, wat er omgaat en kunnen dit in hun gebied doorgeven. Wij hebben goede moed, dat de Schakel steeds met de laatste berichten zal komen. En, wij hebben er reeds meerdere malen over geschreven, goede voorlich ting is dringend noodzakelijk. De Stichting zal zeer nauw samen werken met onze Vereeniging, zoodat men mag zeggen, dat elke Cadzantenaar de gelegenheid heeft met de Stichting samen te werken. De geldmiddelen hoopt men te krijgen uit subsidies van het Rijk, de Provincie, de Gemeente en van particulieren, die belang hebben bij de wederopbouw van onze provin cie. Het ligt in de bedoeling, dat de Stichting nog deze maand met zijn werkzaamheden zal beginnen. Voor- loopig heeft men de Stichtieg een levensduur van vijf jaar toegedacht. In vijf jaren kan heel wat tot stand komen, vooral als weer de oude, goed Nederlandsche geest terugkeert in ons volk, de geest van hard aanpakken, de geest van zich geven aan zijn taak. Voorloopig is arbeid ons eenige ka pitaal Wij brengen den Commissaris der Koningin hulde voor zijn initiatief en wenschen de Stichting veel succes toe. H. Het bestuur meent, dat de Vereeniging een korte kernachtige naam noodig heeft. Alle leden worden uitgenoodigd te zoeken naar zulk een naam. Voorstellen worden gaarne ingewacht bij den secretaris, den heer H. P. Everwijn, Zuidzande. Als de Provinciale boot aankomt, verlaten eerst de passagiers het schip, waarna het af rijden der auto's begint, hetgeen vaak vrij veel tijd vraagt. De passagiers voor de volgende reis staan dan te wachten, hetgeen niet leuk is bij koude en regen. Het bestuur heeft ge vraagd of f et mogelijk is, dat de wachtende passagiers aan boord gaan, voordat het auto- gemanoevreer begint. Een lezér uit Den Haag wijst het bestuur op de hooge vergoeding, die een uit Indië komende oorlogsgetroffene krijgt en de be trekkelijk lage vergoeding voor de in Neder land zelf getroffenen. Het bestuur zal op deze zaak wijzen. Er is een nieuwe regeling getroffen voor de vergoeding van verloren gegaan huisraad, een regeling die veel last en onbillijkhe d schijnt te veroorzaken. Het bestuur heeft de kwestie in onderzoek en zal er op reageeren in de geest, die wij steeds voorstaan, terug gave van het verloren gegane. Van het Comité voor de bevrijdingsfeesten Koninginnckwartïer te Amsterdam ontving d: Vereeniging een gift van zeven honderd gulden. Dank voor dit mooie gebaar. Wil de Vereeniging krachtig kunnen op treden, dan is veel geld noodig, d.w.z. dan moeten er veel leden zijn. Laat ieder, wien de belangen van ons gewest ter harte gaan zich daarom spoedig opgeven. De minimum contributie is laag gehouden, twee gulden per jaar, opdat het financieelc voor niemand een bezwaar zal zijn. Voor het lidmaatschap kan men zich opgeven bij de plaatselijke af- deeling en als die er nog niet is bij den al gemeen.n secretaris, den lieer H. P. Everwijn, Zuidzande. Het bestuur staat „Op de bres", laten de leden de strijd mogelijk maken. Vrijdag 1 r Januari sprak de heer Jef Last, letterkundig en oud-Spanjestrijder voor de Z.V.U. afd. Oostburg. Jef Last, veelzijdig begaafd, ervaren en be lezen, bood zijn gehoor een avond, zooals men ze niet zoo vaak in het Land van Cadzand te genieten krijgt. De schrijver sprak over eigen werk en las er uit voor. Juist nu het Spanje van Franco, laatste bolwerk van het fascisme, op het punt staat ineen te storten, heeft het reden zich nog eens te bezinnen op de be- teekenis van het offer der Spanjestrijders. Veel te laat leerden wij beseffen, dat de Spaansche burgeroorlog het voorspel van de „grootste worsteling aller tijden was". Last en zijn makkers streden aan de zijde van Spaansche landarbeiders, studenten en fabr eksarbeiders voor onze vrijheid, op een tijdstip dat velen nog niet zagen, welke gevaren ons bedreigden. Het feit, dat een man zijn idealisme niet al een met de mond belijdt, maar er ook zijn leven voor wil geven, bewijst steeds de waarachtigheid van den mensch. Dit was dan ook de indruk, die de schetsen uit „Brieven uit Spanje", „In de loopgraven voor Madrid" en „Madrid strijdt verder" op de toehoorders maakten hier stond een mensch, in wien droom en daad samengingen. Na een korte pauze volgden fragmenten uit Last's nieuwe roman „Het eerste schip op de Newa", terwijl hij met een aantal ver zen, geschreven in de jaren van verdrukking, besloot. Bijzonder mooi waren de strophen, gewijd aan Hein Vrind, die met manlijke liefde vriend èn vijand beminde Zij richtten in 't blinde de lopen En schoten de liefde neer, Maar zij konden zijn hart niet doden, Gevallen is enkel hun eer. Een vers als „Kinderspel" getuigt van een diep religieus be^ef Ik speel met God een kinderspel Van 'k zie je niet - en 'k zie je wel De pot is hemel of de hel Maar 'kben Zijn kind en 'k speel Zijn spel. We zijn dankbaar voor hetgeen Jef Last ons geboden heeft. Het gehoor was iets grooter dan gewoonlijk. Maar vijftig menschen is nog altijd te weinig voor avonden als deze. Zaterd rgmorgen hield de heer Last, die ook China-kenner is, een lezing voor de leerlingen der R.H.B.S. over China. Ook onze jongens en meisjes voelden, dat hier een man van formaat aan het woord was. Met groote be langstelling volgden zij z'n duidelijke, aantrek kelijke lezing. d. B. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 20 Jan. t.m. 2 Febr. 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 602 700 t.m. 706 800 gram brood 707, 708 200 gram bloem 709 400 gram suiker 710 1 tablet Eng. chocolade (pl.m. 55 gram) 711 125 gram boter 712 250 gram margarine 713 125 gram margarine 714 100 gram kaas B 61, B 62 400 gram brood B 63 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 005, 006, 007 100 gram vleesch ooi 2 hg. aardappelen A 01 11/2 l'fer melk B 01,'C 01 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 602 800, 801 800 gram brood 802, 803 200- gram bloem 804, E 61 250 gram rijst of kindermeel 805 500 gram suiker 806 1 tablet Eng. chocolade (pl.m 55 gr) 807 250 gram boter 808 125 gram maigarine 809 100 gram kaas D 61, D 62 400 gram brood Bonkaarten LD, LE 602 505, 506, 507 100 gram vleesch 501 1 kg. aardappelen D 01, E 01 5 liter melk Tabakskaarten enz. T 09 2 rants, tabaksai tikelen (geen import sigaretten) V 09 100 gr. chocolade of suikerwerken X 09 2 rants, tabaksar ikeLn (geen import-sigaretten Voor de week van 27 Jan. tot 2 Februari zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, koffie, jam, tabak en ver snaperingen. De Leider van den Distributiedienst maakt bekend, dat speciale verdunningen van ge allieerde goederen, behalve van groote maten costuums, shirts en borstrokken, nog kunnen worden aangeboden bij de uitdeelposten op onderstaande dagen Maandag 21 Januari te Eede. Dinsdag en Woensdag 22 en 23 Jan. te Sluis. Donderdag en Vrijdag 24 en 25 Januari te IJzendijke. Zaterdag 26 Januari te Groede. Maandag en Dinsdag 28 en 29 Januari te Aardenburg. Woensdag en Donderdag 30 en 31 Januari te Oostburg. Na 31 Januari 1946 zijn alle vergunningen met stempel C.N.V. G.G. ongeldig. Na-uitreiking. De na-uitreiking van de bonkaarten 2e Pe riode 1946 zal plaats hebben te IJzendijke op 23 Januari en te Oostburg op 24 Januari. Burgerlijke Stand. Gemeente BRESKENS. December. Geboorten: 24, Boudewijn Alexander, zoon van L. A. Cijsouw en A. A. C. van Melle. 27, Abraham Izaak, zoon van A. H. van Haneghem en C. v. d. Velde. Huwelijken: 13, Abraham Machiel van Gijs 39 jaar te Biervliet en Anthonctta Wilhelmina Jacobs 39 jaar te Breskens. 28, Cornelis de Best 20 jaar te 's-Graven- hage en Janna Anna' Lauret 19 jaar te Bres kens. PREDIKBEURTEN Zondag 27 Januari Breskens 10 uur Ds. van Vliet. 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 10 uur Ds. N. Steenbeek, Amersfoort Nieuwvliet 2 uur Ds. Derksen Oostburg 2 uur: Ds van Vliet. Retranchement 11 uur: Ds van 't Hooft. Waterlandkerkje 10,30 Ds van Yperen Zuidzande 10 uur: Ds Francke Plaatselijk Nieuws Waterlandkerkje. In deze gemeente heeft het merkwaardig feit voorgedaan dat er nabij Stroopuit een wild varken is geschoten. De postbode van den Broeke zag een vreemd dier in het land loopen. Hij waarschuwde de nabijwonende hulp-commis P. Ras, die het dier neerschoot, nadat hij zich overtuigd had dat het een everzwijn was. Het wild varken woog ongeveer 60 kg. Vermoedelijk is het dier van de Ardennen naar Waterlandkerkje gedwaald. Sinds men- schenheugenis heeft dit feit zich in de buurt nog niet voorgedaan. Het varken is een dag tentoongesteld. Groede. Met den tram die Donderdag om 16.40 uur uit Breskens vertrok in de richting Groede, is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 57-jarige petroleumventer Elfrink uit Groede om het leven kwam. Genoemde E. was omstreeks 17 uur in de omgeving van Boerenkol zijn klanten bezig te bedienen. Zijn paard, welke ter zijde van de trambaan stond, is vermoedelijk van de aankomende tram ge schrokken. Hoogstwaarschijnlijk heeft E. het paard willen grijpen met het noodlottig ge- i volg, dat hij onder de locomotief is terecht gekomen en vermorzeld. Tengevolge hiervan is de locomotief in de naast de trambaan ge- j legen sloot terecht gekomen, waardoor het 1 tramverkeer werd gestoord. Het paard werd eveneens gedood, Gevonden voorwerpen. Een Portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Groede Een Jongensjas Een Portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondijke. ADVERTENTIES wurnwg Op Woensdag 23 Januari hoopt onze S geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en 5 Overgrootmoeder, ELIZABETH VAN DE BROEKE, 1 Geboren VAN DEN NEST, haar 9Da geboortedag te herdenken. M Dat zij nog lang gespaard mag blijven g is de wensch van hare dankbare g Kinderen, Behuwd-, Klein- g en Achterkleinkinderen. g Schoondijke, Tragel West 10. g llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Houders van Nederlandsche paspoorten wordt medegedeeld, dat, deze voor zoover afgegeven in het tijdvak 10 Mei 1940 tot 5 Mei 1945 ter secretarie moeten worden ingeleverd. De Burgemeester van Groede en Nieuwvliet. De trekkingen der vangen aan op 4 Februari a.s. De uit slagen van alle trekkingen worden in dit blad gepubliceerd. Nog loten voor deze loterij verkrijgbaar. VERGADERING van de Geitenfokvereeniging te Zuidzande op Zaterdag 26 Januari om 3 u., bij W. FOCKE. Opkomst gewenscht. Het Bestuur. De aan achterzijde van dit blad aan gekondigde lezing over bovenstaand onderwerp, wordt ook gehouden op Vrijdag 25 Januari om 7,30 u., in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk. ie IJzendijke. Belangrijk voor alle ouders en opvoeders. Vrije toegang. Nabespreking. MONDARTS BIERVLIET is weer te consulteeren. Aan leden en niet-leden wordt bij dezen bekend gemaakt, dat de vereenigingsstier SJORS voor dekseizoen 1946 gestation- neerd blijft bij dhr. D. KALLEWAARD. Het Bestuur. D. HAAK en P. ROODENHUIS Dierenartsen te GROEDE zijn weer telefonisch aange sloten onder nummer 8. Wie wil mij een REVOLVERTANG verkoopen of in bruikleen afstaan ONTVANGEN Wapens van Oostburg, geëtst met glas in lood rand. UW ADRES voor kleine geschenken, zoo als: Sierklompjes, tegels, e.d CALLIGRAPHISCH WERK en alle soorten HANDWERK op bestelling. Voor SPINNEN kunnen nog steeds geen nieuwe klanten aangenomen worden. Er kunnen nog enkele LEERMEISJES ge plaatst worden. Atelier voor Kunstnijverheid, to koop bij Iz. ZONNEVIJLLE, Brouwerij straat 47, Oostburg. Heden Maandag 21 Januari HAMELIJNCK's Noodbakkerij Dorpsstr., Breskens. Beleefd aanbevelend. Naaimachinehandel en Naaimachine-reparaties Nieuwslraat 38, MIDDELBURG. Bestellingen -en reparaties te be zorgen bij J. P. HOOFTMAN, Boulevard 18, Breskens. Het Dagelijksch Bestuur van het water schap Het Vrije van Sluis maakt bekend, dat het op Zaterdag 26 Januari a.s. des nam. te half twee, tegen contante be taling, zal verkoopen hel Vijfjarig gewaai van de tronk- boomen rond Retranchement. Samenkomst te half twee op den Killendijk te Retranchement. Oostburg, 19 Januari 1946. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd: R. M. J. LANNOIJE. plv. Voorzitter. Mr. E. J. N. M. BOGaERTS. Griffier. worden opgeroepen ier VERGADERING op Zaterdag 26 Januari om 2 uur, bij PH. DE VUIJST, Markt te Oostburg. Doel afdeeling stichten van den Bond van Overheidspersoneel. De Firma J. v. Bekkum n.v. 1e Ned. fabr. v. alluminium Kunstledematen deelt mede dat zii op Donderdag 24 Jan. as. aanwezig zal zijn gedurende de ochtend. Zij die voor kunstledematen in aan merking komen, dienen dan aanwezig te zijn in het St. Antoniusgesticht te Oostburg. Maandag en Dinsdag wegens verhuizing GESLOTEN. Vanaf Woensdag 23 Jan. a.s weer ons oud adres: Langestraat 6 te OOSTBURG. Beleefd aanbevelend. Fa. P. C. CATSMAN. ATTENTIE LEZERS! De C. J. M. V. te GROEDE ontving: keurige serie nieuwe boeken. Ter lezing te verkrijgen elke Zaterdag avond van 5 V2 6 V2 uur aan de Cons, der Ned. Herv. Kerk. GEVRAAGD: een hulp in de huishouding, alleen voor de morgenuren, bij: I. VAN MELLE. „Windhoek," Breskens. GEVRAAGD: een in- of uitwonende landbouwersknecht bij: C J. MANNEKE, Groede O 12. VERLOREN: een bruin lederen muilkorf. Tegen belooning terug ie bezorgen bij: Iz. VERMEULEN, Straatweg O 47, Groede GEVRAAGD: volslagen Dameskapster en Kappersbediende intern. Loon nader overeen ie komen. Aanbiedingen aan: P. BRUGGEMAN Kapsalon „Figaro," Oostburg. VERLOREN een bril (tusschen Groede - Nieuwvliet). Tegen belooning terug te bezorgen bij L. v. d. BOSSCHE, Str.weg O 55, Groede. Met Maart GEVRAAGD: arbeider of knechtje vanaf 16 jaar. A. B. VERHAGE, N 113, Reiranchemeni, VERMIST: een jonge Herdershond, (bruin haar). Terug te bezorgen tegen belooning. JOH. DE HULSTER-Norti«r, Molenstraat, Schoondijke.

De Schakel | 1946 | | pagina 1