BAL AVOND Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Een jaar „Schakel". I94°* Z.-Vlaanderen in den aether? Coloradokeverbestnj ding. Gemeente GRQEDE heropvoering van „De Huisleeraar" Zwemvereen. „Scheldestroom" DU FOSSÉ's Meubileering Het conflict in de Gereformeerde Kerken Wij hebben volop M.deKr aker,Breskens Administrateur No. 53 Maandag 14 Januari 1945 2e Jaargang Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1,— Franco per post f 1,15 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Red. van de Vereen, ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoofd-Kedacteur A. Hoolhorst, Nieuwstr. 13, Oostburg Met dit nummer gaat „De Schakel" zijn tweede jaargang in en het is goed eens terug te zien, op hetgeen in het afgeloopen jaar gebeurd is, en zich af te vragen, of het bescheiden weekblaadje nut heeft gehad. Dit laatste is altijd moeilijk uit te maken de artikelen worden gelezen, de lezers denken het hunne ervan, worden er door voorge licht, maar in hoeverre het lezen nut had, is niet te bepalen. De redactie gelooft, dat de Schakel goed werk ge daan heeft, nu eens door zijn lezers in te lichten over allerlei moeilijk be grijpbare dingen, dan weer door fouten aan te wijzen, soms door wenschen kenbaar te maken, wenschen, die leefden in het land van Cadzand. •De geest van de Schakel was de geest van de „Werkgroep voor mate- rieele en geestelijke wederopbouw van West Z.-Vlaanderen"; in deze Werk groep werd de behoefte gevoeld aan voorlichting en leiding geven en de redactie heeft getracht dit te doen in dezelfde geest van samenwerking als er leefde in de werkgroep. Het begin was moeilijk, vooral in materieel opzicht. De uitgeefster de firma Smoor de Hulster heeft met onmoge lijk geringe middelen moeten werken, papier was moeilijk te krijgen, het ver keer was treurig, maar dank zij energiek aanpakken is de krant er gekomen en heeft hij een behoorlijk aantal abonné's gekregen. Het was niet altijd makkelijk de krant op tijd klaar te krijgen, soms was het moeilijk om een behoorlijk hoofdartikel te vinden, andere dagen konden we wel drie hoofdartikelen schrijven, al naargelang de gebeurte nissen die zich om ons heen voordeden. Een groot voordeel van de Schakel was de mogelijkheid van adverteeren de langzaam zich herstellende zaken wereld kon de aandacht weer op zich vestigen. Is de Schakel geworden, wat de re dactie ervan voorstelde Neen, zonder eenig voorbehoud neen Gebrek aan tijd bij de redactie speelde leelijke parten, de plaatselijke berichtgeving liet veel te wenschen over, de bericht geving van buiten West Z.-Vlaanderen ontbrak bijna geheel. Nu rgaat de Schakel het tweede jaar in. De Werkgroep is verdwenen, inde plaats daarvan is gekomen de Ver- eeniging ter behartiging van de belan gen voor West Z-Vlaanderen, die in de Schakel haar strijdblad hoopt te vinden, Want zeker zal er nog heel wat strijd geleverd moeten worden, eer ons dierbare landje van Cadzand weer zijn oude bloei heeft herkregen En de Schakel zal die strijd voeren met open vizier, tegen iedereen en al les, wat de wederopbouw van ons ge west in de weg zal treden. Daarvoor zal de Schakel steun noodig hebben van vele lezers en van de Vereeniging Op deze plaats roepen wij nogmaals alle Cadzantenaars op om lid te worden van de Vereeniging, om in gesloten gelederen op te trekken Wij hebben niets aan alk rlei plaatse lijke acties, wij moeten hebben één groote stuwende kracht, waar het hele landje achter staat. De redactie zal eenige wijziging on dergaan, met als gevolg een actueeler inhoud van de Schakel. Getracht zal worden een actiever organisatie van de plaatselijke berichtgeving, zoodat men goed op de hoogte gehouden wordt van wat er in ons gebied plaats heeft. Mogelijk komt een beknopte alge meene berichtgeving. Maar voor alles wil de Schakel blijven het strijdblad voor de belangen van West Zeeuwsch Vlaanderen. H. Nauwelijks was de bevrijding van heel Nederland een feit geworden, of de radio werd in dienst gesteld van de propaganda voor den wederopbouw. Ten minste drie keer in de week vertelde een vlot causeur voor de mi crofoon van de werkzaamheden, die ter hand genomen werden, van de plannen, die in voorbereiding waren, van de stand van zaken in fabrieken en op werven, bij het transportwezen en in de mijnen. Befaamd werd de slagzin „Er zit schot in Nog altijd krijgen we te hooren, dat er schot in zit. Ongetwijfeld bevat deze leuze eiken dag meer waarheid. Maar langs de Bergsche Maas en in Noord Limburg, in de Betuwe en in West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben deze woor den dikwijls een spottende klank ge kregen. „Er zit schot in", zegt men in Tiel, als ondanks de stelligste beloften van de een of andere opbouwinstantie ergensnog steeds geen schot in zit. „Er zit schot in", mompelt de reiziger van Vlissingen naar Breskens, wanneer het ruime en fraaie schip Koningin Emma vervangen is door het kleine schuitje Koningsplaat. Bitter klinkt het „Er zit schot in", als na een inderdaad fantastisch snellen opbouw tientallen noodwoningen leeg blijven staan, omdat er geen materiaal is om electrisch licht of sanitaire in stallaties aan te leggen. „Er zit schot in", klinkt het wrang uit den mond van den gedupeerde, wiens oorlogs schade vergoed wordt tot de volle ioo pCt. naar de waarde van i Mei Waarlijk grootsche plannen worden dikwijls met lauwheid bij het publiek ontvangen. Wie bij een ijzige koude in een goederenwagen heeft gereisd tusschen Eage Zwaluwe en Roosendaal, is niet opeens enthousiast als hij hoort van de geweldige voornemens, die de N.S. koesteren. Wie leeft in de vlakten van Breskens, Oostburg of Sluis loopt niet direct warm voor een bericht nog wel onder voorbehoud dat ge waagt van een Zeeuwsch-Vlaamschen omroep. „Woonden we eerst maar eens wat geriefelijker", zegt hij. Het zou echter dwaas zijn de waarde van een regionalen zender te miskennen. Dertig minuten in den aether beteckenen voor Zeeuwsch-Vlaanderen tenslotte heel wat meer dan een bezoek van dertig jour nalisten, zooals we dat in October mee maakten. Een gewestelijke omroep kan aan overig Nederland naar waarheid getuigen, of er hier al dan niet schot in zit. Afgezien van het aandeel, dat een eigen Zeeuwsch-Vlaamschen zender in den feitelijken opbouw zou krijgen, kan een zoo machtig instrument als de radio benut worden 0111 de banden tusschen Nederland boven en beneden de Schelde wezenlijk nauwer aan te halen, om van onze gezindheid te ge tuigen en van ons streven om een veelal vergeten uithoek van ons land te maken tot een voorpost van Noord Nederlandsche beschaving. Daarom cijfere men, vervuld van de directe nooden, het belang van een Zeeuwsch-Vlaamschen zender niet weg. d. B. (Er schijnen plannen te bestaan om, evenals in andere deelen van het land, in Z.-Vlaanderen een eigen regionale radio-omroep op te richten. Aldus de Prov. Zeeuwsche Crnt. van 24 Dec. I945-) Mooie prestaties bij de N.S Kerst- en Nieuwjaarsvervoer werd geheel verwerkt. De Kerstdagen, die ook in normale tijden al veel drukte bij de Nederlandsche Spoor wegen brachten, hebben dit keer personeel en materieel op een zware proef gesteld. Vooral Zaterdag 22 Dcc. en Donderdag 27 Dec. was het zeer druk, in het bijzonder op de lijnen van en naar het Noorden en Zuiden. Zaterdag werden daarom twintig voortreinen ingelegd, Donderdag kon met elf voortreinen worden volstaan. De vier booten Enkhuizen- Stavoren vervoerden 22 Dec. in totaal 7S03 reizigers. Te Amsterdam C.S. werden dien dag 32.922 plaatskaartjes afgegeven en 44.239 ingezameld. Donderdag 27 Dcc. gaf Amster dam C.S 28.405 kaartjes af en zamelde er 49.031 in. Zondag 23 Dec. was het vervoer over het algemeen niet drukker dan op andere Zonda gen, Maandag was het daarentegen veel druk ker, dan men had verwacht, vooral ook weer van en naar het Zuiden en Noorden. Voor treinen hielpen ook dit vervoer verwerken. Gedurende de Kerstdagen was het daaren tegen minder druk dan men had verwacht. Na 27 Dec. nam het vervoer geleidelijk af. Op 2 en 3 Jan. was het nog vrij druk, zoo dat b.v. op 2 Jan. nog elf voortreinen werden ingelegd. Het is begrijpelijk dat, gezien het gebrekkige materieel waarmede dit vervoer moest geschieden, de treinen vaak vertraging hadden (niettemin slechts 14% aanzienlijke), terwijl de reizigers zich vaak erg moesten behelpen. Ook gebeurde het wel, dat niet alle reizigers met een bepaalden trein konden worden vervoerd. Voor zoover reizigers niet konden worden geholpen met extra treinen, bereikten zij ichter toch later op den dag hun bestemming. Gezien de uiterst moe lijke omstand:ghcden, waaronder moest worden gewerkt, gelooven wij toch te mogen vaststellen, dat de Neder landsche Spoorwegen met het verwerken van d.t zeer drukke vervoer (de ontvangsten in de week van 21-18 Dec. bedragen ruim 40% meer, dan in de normale week van 2-9 Dec.) een bewonderenswaardige prestatie hebben geleverd. Vooral als men bedenkt, dat dit geschiedde binnen acht maanden nadat de bezejter ons spoorwegnet als een vrijwel vol slagen ruïne had achtergelaten. De Leider van den Distributiedienst te j Oostburg, maakt bekend dat nog eenige werkkleeding van geallieerde goederen aan- wezig is. Aanvragen daarvoor kunnen tot 15 1 Januari 1946 ingeleverd worden. ADVERTENTIES Bataljon Zeeland in de Dessa. 17 November 1945. Het is avond. We hebben net gegeten en nadat we onze klamboe gespannen hebben besluiten we om een bezoek te brengen aan het inlandsche dorpje h;ei 10 minuten vandaan. Onderweg zien we sporadisch kleine krotjes staan, niet grooter dan een normaal varkens hok, waar toch een gezin van 4 man een behoorlijk huis in ziet. Links cn rechts van ons verheffen zich de hooge slanke klapperboomen hier en daar volgeladen met kokosnooten, terwijl enkele bananenstruiken de lange statige rij onder breken. We voelen ons hier al aardig thuis in dit land onder deze bruine menschen. Als we een eindje geloopcn hebben hooren we reeds luide stemmen die aangeven dat de dessa niet ver meer af is. Kleine jongens spelen met klappertjes wat net zoo'n geluid geeft als een stengunschot. Als eerste gebouw merken we op een Chinees koffiehuis. Hier besluiten we een kijkje te gaan nemen. Het ziet er spookachtig uit. De geele huidskleur tusschen 10 tallen walmende katoenpitjes ia een schoteltje met olie. We bestellen koffie Voor 2 sigaretten slaag e. Bananen? 15 stuks voor 5 sigaretten. Alles moet in natura betaald worden en voor een sigaret zouden ze de zee leegdrinken. Een welgestelde Chinees rijdt ons voorbij op z'n sépcdah (fietsj en knikt ons vriendelijk toe. Een moedertje met haar kind op de rug keert huiswaarts. Ondertusschen teistert een onweersbui vergezeld van regen de dessa. Ondanks dat stapper, .we op en gaan een hoed koopen. Voor 4 sigaretten krijgen we hem na veel pingelen te pakken. Als een groep echte cowboys, die zingen van de ranch, verlaten we de tent. Naast het Chineese koffie huis ontdekten we een W.C., wat bij nader inzien een kapperszaak bleek te zijn. Twee stappen verder staat de kerk. Een op palen gebouwd hutje, waar vrome Moha- medanen hun godsdienst oefeningen houden. Het is een typisch gezicht. Na een uur te hebben rondgeloopen keeren we in de stromen de regen huiswaarts. We hebben weliswaar een nat pak opgeloopen, maar daarentegen hebben we iets gezien van het interne leven van deze ondoorgrondelijke Oosterlingen. Hun gezicht is een gesloten boek maar daarachter zit een warm hart dat zeker zoo goed is als van menige blanke. Leve Bataljon Zeeland. A. I. MASCLÉ. Commissie Grafmonument te Breskens. Wij ontvingen reeds van de O.L.S. te Br. f 100,35 C. te Br. f 10,T. te Br. f 50,--: V. te Br. f 2,50; d. H. te Br. f 10.d. C. te S. f 10,v. d. B. te Br. f 10,B. te Br. 6,06 A. te Z. f 2,50. E. de Bourgraaf- II. v. d. Sande (Giro 209094., C. Tazelaar (Giro 377081,) te Breskens. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 6 Januari t.m. 19 Januari 1946. Bonkaarten KA, KB, KC 601 554 555 A 55 B 55, B 56 649 650 651 250 gram jam, stroop, e.d. 1 kg. aardappelen ri/2 l'ter melk C 55 3 liter melk 1 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 601 250 gram jam, stroop, e.d. 5 liter melk 1 kg. aardappelen Tabakskaarten, enz T 08 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 08 joo gram chocolade of suikerwerken X 08 100 gram chocolade of suikerwerken Op bon 555 wordt 1 kg. aardappelen voor personen van 4 jaar en ouder beschikbaar gesteld. Gerekend wordt, dat dit door de weersomstandigheden zeer lage rantsoen uit de eerder verstrekte wekelijksche voorschotten met 2 kg. kan worden aangevuld. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 551 of 646 voor vleesch en 555 voor aardap pelen worden ingeleverd. Tengevolge van het feit, dat de Co- loradokeverbestrijding in 1946 in be langrijke mate van die van voorgaande jaren zal verschillen, komt het ons gewenscht voor, dat thans reeds de algemeene richtlijnen onder Uw aan dacht worden gebracht. Voor het grootste gedeelte van ons land wordt het niet meer noodig ge acht, dat bij het vinden van kevers, eitjes, larven of poppen, van deze vondst melding wordt gemaakt ten gemeente huize. Eveneens zal voor dit gedeelte van het land geen wettelijk voorge schreven, algemeene spuitplicht inge voerd worden. In plaats van deze voor schriften zal de nieuwe wet bepalingen bevatten, waarin aan gebruikers van perceelen de plicht opgelegd wordt om bij eventueel voorkomen van Colorado kevers of larven deze te vernietigen. Dit kan gebeuren door deze te dooden door doodknijpen, af te zoeken en ver branden of door het gewas te bespui ten met een oplossing van calcium- arsenaat. In beginsel is het dus niet van belang, welke bestrijdingswijze ge bruikt wordt, als de kevers, larven, enz., maar grondig opgeruimd worden. Om practische redenen zal dit vernie- nietigen in vele gevallen door een één of meermalen uitgevoerde bespuiting met een arsenaat oplossing plaats vinden. In deze zg. „bestrijdingsplicht" ligt opgesloten, dat ten allen tijde bij het voorkomen van den kever, deze direct bestreden moet worden en het dus niet mag voorkomen, dat bij controle van een perceel, Coloradokevers en larven worden gevonden. Is dit wel het geval, dan kan zulks als een stralbaar feit beschouwd worden. Behalve, dat aan verbouwers in zoo'n geval een straf opgelegd kan worden, kan de Burge meester, op verzoek van den Planten- ziektenkundigen Dienst, voorschrijven, dat de bestrijding alsnog uitgevoerd wordt of op kosten van den verbouwer laat uitvoeren. Om de op te leggen bestrijding naar behooren te kunnen uitvoeren zal het noodig zijn dat de verbouwers hun aardappelperceelen geregeld nazoeken op het aanwezig zijn van Coloradokevers of larven om te voorkomen, dat deze door den controleerenden ambtenaar worden gevonden. Behalve deze maatregel, zullen voor bepaalde, betrekkelijk kleine gedeelten van ons land een algemeene spuitplicht en meldingsplicht worden voorgeschre ven, wat dus hierop neerkomt, dat in deze gebieden uit voorzorg eén of meer keeren alle aardappelperceelen bespoten dienen te worden en dat bij het vinden van kevers of larven aan den Burge meester of andere, bepaalde personen aangifte dient te worden gedaan. De kosten van de bestrijding, zoo wel die van de aankoop van arsenaat als de te maken spuitkosten, zullen niet meer door het Rijk worden gedragen. Op een goede naleving van de ge noemde bepalingen zal van Overheids wege evenals voorgaande jaren een streng toezicht word_-n gehouden. Voor de nadere regeling en uitvoering der bestrijding zullen in verschillende ge bieden in te stellen commissies zorg dragen, waarin naast den Rijksland- bouwconsulent en Ambtenaar van den Plantenziektcnkundigen Dienst ook an dere personen zitting zullen hebben. Vermoedelijk zal op 14 Januari a.s. het Destructiebedrijf te Hansweert de op haaldienst van cadavers en afvallen hervatten. Kleine cadavers moeten in den ver- zandput „Vuilnisbelt" Woordwegje ge bracht worden. Deze cadavers moeten voorzien zijn van een label met duidelijk adres. De groote cadavers worden ter plaatse afgehaald. De Burgemeester. Op verzoek Woensdag 16 Januari, 7,30 uur, voor Panagro. Kaartverkoop voor de inwoners van Breskens op Dinsdag 15 Jan. om 5 uur, in het Gemeentehuis. Aigemeene Vergadering op Donderdag 17 Januari a.s. in de Raadszaal le BRESKENS. Ieder, die interesse heeti voor de zwem- sporl, is -welkom. Aanvcng 7 uur. Hel Bestuur. Hoogstraat 93 - SLUIS heelt slesds voorradig mooie Huiskamers in diverse modellen, waar onder Goihi«k Slaapkamers Üpklapbsdden, enz., enz. Het adres voor solide Meubels DONDERDAG 17 JANUARI a.s. spreekt Ds. H. VELTMAN van Den Bosch, tot voor kort lid der v len. Synode, in de Bunkerkerk te SCHOONDIjKE over: Aanvang 6.30 uur. voor U i Scheermesjes, Scheerkwasten, Bezems, 1 Bezemstokken, Enveloppen, Vuil nisblikken, j Vaatkwasten, mooie Spiegels, Prenten- hoeken, Po 'pen, Verfdoozen, Broodmessen, Tafelmessen, Schilmesjes. ZEEUWSCHE BAZAR PREDIKBEURTEN Zondag 20 Januari Breskens 10 uur Ds. van Vliet. H. Avondmaal 6,30 uur Ds. van Vliet. Groede 10 uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 2 uur Ds. Derksen Gevonden voorwerpen. 1 Sieutel1 paar Sportschoenen. Inlichtingen ter-gemeente-secretarie te Schoondijke. 4th Coy Netherl. Engineers Woensdag 16 Jan. 1946 in café „De Vriendschap" te GROEDE Aanvang 7,30 uur. Dames uit Breskens worden gehaald om 7,15 uur, Spuiplein bij café Centraal. Gevonden BONNEHKAART I B 602. Tegen betaling advertentiekosten f 1,54 terug te bekomen bij J. VAN DE SANDE, Dorpsstraat 17, ftreskens. Centrale Dienst „W. Zeeuwsch-Vlaanderen" voor het Bouw- en Woningtoezicht en het toezicht p Gemeentewerken vraagt voor zoo spoedig mogelijke indiensttieding een voor de administratie van noodwoningen. Sollicitanten moeten in het bezit zijn van diploma boekhouden. Salaris f 1600, t 2500,-. Sollicitaties te zenden aan den Directeur van den Centralen Dienst, Zuidzandsche- sfraat 8c, OOSTBURG.

De Schakel | 1946 | | pagina 1