©i 3|y Algemeen Nieuws- c ;n Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Noodwoningen. Nogmaals Oorlogsdocumentatie. HulpactieScheldemond Van belang voor West Z.-Vlaanderen. Oudejaarsrede van Minister Schermerhorn Erger kan het niet. Wist gij dat de u-eAlax^en Gemeente SCHOONDIJKE. JOZ. GOOSSEN, SCHOONDIJKE een meisje voor bediening een meisje voor de keuken. een Melkschaap No. 52 Maandag 7 Januari 1946 2e Jaargang It Drukker-Uitgever: 1 Prijs per kwartaal f 1.— Fa. Smoor de Hulster B BB gp2Sj| iWjk jji£E3 |g Franco per post 1 1,15 Boulevard 120 - Breskens B^^p m BL TB B B B B B B Advertenties 7 ct. p. m.rn. Weekblad onder Red. v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Op 2e Kerstdag hebben wij een be zoek gebracht aan een Bruijnzeel nood woning te Sluis, die men ingericht had, zooals men dat met al deze noodwo ningen denkt te doen. Als men een oordeel over deze woning uitspreekt, moet men wel goed voor oogen houden, dat men met een noodwoning te doen heeft, dus met een woning, die gezet is voor tijdelijk gebruik en voor zoo spoedig mogelnke in gebruik name. In dit laatste opzicht hebben de nood woningen niet aan de verwachting vol daan. Nu, veertien maanden na de be- vr. ding, is er feitelijk nog geen enkele noodwoning in gebruik genomen. Al dien tijd hebben velen in zeer moeilijke omstandigheden gewoond en nog steeds zien zeer velen hunkerend naar een noodwoning uit. Pessimisten beweren, dat het nog wel een week of zes zal duren, eer de noodwoningen betrokken kunnen worden. Ondertusschen zijn er door de storm eenige daken afgevlogen, waaruit gebleken is, dat de constructie niet sterk genoeg is voor ons ruwe klimaat. Er zullen nu wel versterkingen aangebracht worden, zoodat men geen angst behoeft te hebben, dat, als men zich straks in de woonkeuken staat te wasschen, men de wolken als dak zal moeten aanvaarden. De bewoners van de noodwoningen zullen over een behoorlijke dosis zelf- beheersching moeten kunnen beschik ken, want zij woonen heel dicht bij elkaar, zien door het dichte opeen staan der woningen veel van elkaar, hebben dus veel contact en daardoor is de kans op ruzies heel groot. Gelukkig zijn onze menschen rustig van aard en daar door kunnen wij vertrouwen hebben, dat de geest wel goed zal blijven. Een andere moeilijkheid is, dat er bij de noodwoningen geen schuurtjes zijn en dat er geen gelegenheid is voor de arbeiders een varkentje te houden, hetgeen in de eerstkomende jaren van vet tekort juist zoo noodig zal zijn. Dit nadeel kunnen de gemeentebe sturen opheffen, door een stuk land in „volkstuintjes" te verdeelen op welke tuintjes men dan een schuurtje, varkens hok, geitenstal of hoenderhok kan bou wen. Dat is dan wel niet zoo gezellig als wanneer men deze bouwwerken vlak bij de deur heeft, maar dat is nu eenmaal onmogelijk, hoofdzaak is, dat de menschen weer gewoon kunnen leven. De Bruijnzeel woningen zijn keurig ingericht. Zij bevatten een woonkeuken van ongeveer vijf bij drie en een halve meter. Hierin is een aanrechtbank met gootsteen, en een aantal kastjes met schuifdeurtjes. Een kachel hoort bij de woning, evenals een buffetje. Boven de kachel een stoomkap, die de kook- dampen weg voert. Ons inziens zou er een inrichting moeten zijn om dit afvoerkanaal te sluiten. Op de thans gevolgde manier zal veel warmte ver- ioren gaan. De vloer is van goed 'isolerend houtgraniet. De keukenkamer is in fiissche, lichte t:nten geschilderd. De bewoners kunnen bijpassende tafel en stoelen, serviesgoed en keuken- gerief van de firma koopen tegen vast gestelde prijzen. Of deze prijzen billijk zijn, is moeilijk te zeggen, zonder dat men de artikelen ziet. De armstoelen en de tafel zijn naar onze meening nogal prijzig, de stoelen zijn billijk. De uitvoering is soliede en keurig. Er zijn drie slaapkamertjes. In 't eene staat een tweepersoons opklapbed met spiraal en gewone matras, in de beide andere kamertjes staan twee kribben boven elkaar. Voor gezinnen met één of twee kinderen zouden de kribben in één kamertje weggebroken kunnen worden, waardoor men een werkkamer tje zou krijgen. In de hal staat een flinke kolenkist en een bankje, waar men een gasstel op zou kunnen zetten, en de W.C., met waterspoeling. Onze indruk is, dat men heel wel wonen kan in een woning zooals wij bezichtigden. Natuurlijk heeft de woon keuken zijn bezwaren, maar een groot deel van onze arbeiders bevolking is gewend in een kamer te leven, waar men kookt en slaapt. Alles bij elkaar genomen, zullen de toekomstige bewoners van de nood woningen en bij hun tegenwoordig ver blijf op vooruitgegaan. En men moet zich steeds voor oogen houden, dat het om noodwoningen gaat, die hoe sneller hoe liever weer verlaten zullen worden voor nieuwe, blijvende wonin gen. Voorloopig zij onze leusmaak de noodwoningen snel klaar. Snelle hulp is dubbele hulp en het wordt hoog tijd, dat onze gezinnen weer elk in een eigen huis komen. Want pas in een eigen huis kan het gezinsleven tot zijn recht komen en een goed gezins leven is het fundament voor een goede samenleving. H. Verschillende van onze historici heb ben er op gewezen, dat onze voor ouders weinig mémoires nalieten, hetgeen het geschiedkundig onderzoek soms bemoeilijkte. Het staat evenwel vast, dat het Nederlandsche volk in de af- geloopen jaren zeer veel heeft geno teerd en gememoreerd. Men behoeft slechts te letten op den stroom van oorlogsgeschriften, welke gestaag van de pers vloeit. Alleen over Walcheren verscheen genoeg, om er een maand lang avond aan avond mee bezig te zijn. De lezer oordeele zelf. De secretaris van Middelburg, de heer Koene, schreef: „Middelburg on middellijk vóór en na de bevrijding". De journalist Henk van Waard publi ceerde „Walcheren onder de zeegolven," deel I en II. De heeren Vink, Karhof en Baas verzorgden in coöperatie een geschrift: „Middelburg in bewogen dagen". In aansluiting daarop verscheen een deel over Vlissingen. De Gerefor meerde gemeente van Vlissingen gaf een boekje uit: „De Kerk in stormtij". Last not least kwam Mr. Van der Veur met een uitstekend gedocumen teerd werk over Zeelands hoofdstad ten tijde van de bezetting. Zal men in West Zeeuwsch-Vlaanderen mettertijd over enkele goede herdenkingsgeschrif- ten willen beschikken, dan is het vóór alles gewenscht, dat het Rijksbureau voor oorlogsdocumentatie alhier zich in de volle belangstelling van het pu bliek mag verheugen. Onlangs zijn in de kolommen van dit blad doel en werkwijze van „Oor logsdocumentatie" kort uiteengezet. De naam „Rijksbureau" heeft mogelijk niet ten onrechte! in W. Zeeuwsch- Vlaanderen geen bijster goede klank. Het betreft hier echter een instelling, die de Staat weinig kost en die daaren tegen veel nut afwerpt. Hoe dikwijls wordt met zekere bitterheid geconsta teerd, dat men „aan den overkant" van onze nooden slecht op de hoogte is. Het Rijksbureau voor oorlogsdocu mentatie nu biedt een prachtige kans, om onze landgenooten een juist beeld te geven van wat hier allemaal in de jaren van bezetting en verdrukking, maar vooral in die trieste October- maand van 1944, gebeurd is. Waarom van die kans geen gebruik gemaakt? Men zende zijn notities, zijn dagboek bladen, zijn kaarten en fotomateriaal aan den vertegenwoordiger van het Rijksbureau voor oorlogsdocumentatie, Oude Haven 10, Oostburg. Daarmee kan men de belangen van W. Zeeuwsch- Vlaanderen op tweeërlei wijze dienen: ie. bevordert men de uitgave van degelijke herdenkingsgeschriften; 2e. wordt de mogelijkheid geschapen om overig Nederland in kennis te stellen van het lijden en strijden van ons zoo beproefde gewest. Dit laatste vooral is van niet te onderschatten beteekenis. L. d. B. In Rotterdam is een grootsche actie gevoerd om gelden te verzamelen voor steun aan de Scheldemond", Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen bedoeld zal wel zijn West Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij deze actie was Walcheren nauw betrokken, met ons gewest is, voor zoover wij weten, geen contact gezocht. De actie te Rotterdam gaat uit van de daar gevestigde vereer.iging „Zeelandia". Zeer waarschijnlijk zijn van die ver- eeniging vele WestZeeuwsch-Vlamingen lid. In de Prov. Zeeuwsche Courant van 2 Januari, in een verslag over genoemde hulpactie, komt de vraag voor: „Waar bleven de Zeeuwsch-Vlamingen Wij stellen deze vraag thans ook. Waar bleven de Zeeuwsch-Vlamingen, liever de West Zeeuwsch-Vlamingen in Rot terdam De hulp van „Zeelandia" wordt aangeboden, wij kunnen toch moeilijk gaan vragen vergeet ons niet Heb ben de West Zeeuwsch-Vlamingen in Rotterdam hun „landje van Cadzand" toen vergeten Wij willen het niet ge- looven. Maar contact moet er komen. Daarom stellen wij dit voor laat iedere Cadzantenaar die familie in Rotterdam heeft, even een kaartje naar die familie sturen en vragen om via „Zeelandia" contact op te nemen met onze Veree- niging ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Dan komt de zaak zeker in orde. De verkeersbrug over het Hollandsch Diep, de Moerdijkbrug dus, is weer opengesteld voor het iv.erkeer. De ver binding met „Holland" is dus weer heel wat verbeterd. De dienst tusschen Vlissingen en Breskens wordt onderhouden met de Koningsplaat, waar slechts enkele auto's op kunnen. Het schijnt dat de Koningin Jtmma tusschen Walsoorden en Krui- ningen vaart. Groote vrachtauto's dns over die plaatsen. Verschillende artikelen zijn van de bon. Het zijn niet de voornaamste pro ducten, maar het begin is er. Als deze artikelen nu maar in voldoende hoe veelheid naar ons gewest komen. De minister-president hield op Oude jaarsavond een ernstige toespraak tot het Nederlandsche volk, waarin hij wees op de groote moeilijkheden, die er zullen komen, maar ook op datgene, wat ons reden tot dankbaarheid gaf. Zijn rede was een ernstige oproep tot hartelijke samenwerking. Opmerkelijk was de pas sage, waarin de Minister zijn vrees uitte, dat men Duitschland weer te vroeg zehbestuur zou geven, waardoor wcér de kans geboden wordt aan on-uemo- cratische elementen om de rust in Europa te verstoren. Moge deze pas sage door de groote mogendheden ter harte genomen worden. Zuivering van de politie. Eindelijk is het rijkspolitiebesluit 1945 bij Koninklijk Besluit afgekomen. In genoemd besluit is in groote lijnen vastgesteld, dat er komt één rijkspolitie korps, benevens gemeente politie in aan te wijzen gemeenten. Zooals men vrij zeker reeds weet is de Koninklijke Marechaussee een zuiver militair korps geworden en neemt o.m. de volledige taak van de voormalige Militare Politie over. Voor het optreden van burgerpolitiediensten heeft genoemd korps afgedaan. Slechts een heel klein percentage van het personeel der Kon. Marechaussee mag naar het nieuwe overgaan. Verder zal het worden aan gevuld met jonge mannen, die als vrij williger op voet van dienstplichtige worden aangenomen. Dientengevolge zal het meeste Ma- rechausseepersneel naar het op te rich ten korps Rijkspolitie overgaan. Wanneer wij hier en daar verschil lende symptonen waarnemen, meenen wij op één ding vooral de aandacht te moeten vestigen. Vanzelfsprekend is de Burgemeester van zijn gemeente als hoofd van politie met de leiding belast, zoodat uit zijn hand alle benoemingen enz., voorkomen, zij het dan veelal op voorstel van zijn ondergeschikten politie chef. In de praktijk zal de Burgemees ter ook hebben te beslissen of een politieman waarmede hij mogelijk jaren heeft samengewerkt die bij of onmiddelijk na de bevrijding is ge staakt en welke staking is of zal wor den opgeheven ter plaatse zal worden gehandhaafd. Wij voor ons achten een handhaving van dergelijke personen op hun oude standplaatsen onmogelijk, omdat zij door de staking hun prestige hebben verloren. Of die staking ten onrechte of ten rechte heeft plaats gehad, maakt voor ons geen verschil, omdat de bijzondere dienst van een politieman nu eenmaal eischt, dat er geenerlei ongerijmds te gen hem kan of mag worden ingebracht, wat ook maar eenige schijn van waar heid inhoudt. Daarom is het eisch, dat alle ge staakte politiemannen, waarvan de sta king wordt opgeheven, daarna naar een andere omgeving worden overgeplaatst. Dat behoeft niet als een strafmaatre gel worden aangemerkt, maar het is in het belang van betrokkene en den dienst. Wij hopen dan ook, dat de Ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken een ruim gebruik zullen maken van hun bevoegdheid, neergelegd in artikel 19, sub. 5 van het Rijkspolitiebesluit 1945, teneinde te voorkomen, dat on- gewenschte toestanden intreden. Waar de bevoegdheid van genoemde Minis ters zich beperkt tot 1 1 Mei 1946, mo ge nu reeds op deze teere zaak gewe zen worden. („De Vrije Stem"). Een jongeman te Delft was bij een razzia gegrepen en naar Duitschland gevoerd. Daar werd hij tewerk gesteld, maar het eind van het lied was, dat hem een uniform werd aangetrokken, hoewel hij overigens niet in actieven dienst kwam. Bij de capitulatie werd hij door de Amerikanen gevangen ge nomen. Deze onderzochten zijn geval en na velerlei bemoeïngen werd hij ten slotte in Limburg over onze grens ge bracht. Daar werd hij voorloopig geïn terneerd, om, na een onderzoek als vrij man naar huis gestuurd te worden. We geven echter te raden, hoe In zijn Duitsche weermachtsuniform. Ge durende zijn reis naar huis was hij bloot gesteld aan allerhande bespotting, zoo als verklaarbaar is. In Delft aangekomen klopte hij aan bij N.V.H., waar zelfs in een dringend geval als dit „niet thuis" werd gegeven. Er waren voorloopig geen kleeren. Moet deze jongeman soms in een Duitsche uniform blijven rond- loopen En wie is voor dit alles ver antwoordelijk begin 1858 den Raad der gemeente Breskens een verzoek bereikte van Pieter Jacobus van Santen om naast zijn be trekking van onderwijzer te Breskens tevens te mogen vervullen de posten van Directeur der Posterijen en voor zanger der Hervormde Kerk, beiden te Breskens begin t858 de raad der gemeente Breskens bestond uit Marinus Mattheus Meijer, voorzitter, Marinus Timmer man en Jannis Batiste Becu, wethou ders en Abraham Luteijn, Anthonie Het stijgend aantal abonné's stelt ons in staat de abonne mentsprijs met f 1,per jaar. Zulks met Ingang van 1 Januari 1946 DE Uil GEVER. Willem Leenhouts, Jacobus Verlinde en Cornelis Proos, leden r in de Raadszitting van 20 April 1858 als tegenschatters voor de Personeele Belasting voor het dienstjaar 1858/'59 werden benoemd Jops Monjé, Mr. met selaar en Jannis Besemer, Mr. timmer man? PREDIKBEURTEN Zondag 13 januari Breskem 10 uur Ds. van Vliet. 6,3u uur Ds. van Vliet. Groede 10 uur Ds. Derksen. Bev. Kerkeraadsleden Nieuwvliet 2 uur Ds. Derksen ADVERTENTIES De Burgemeester van Schoondijke en Mevrouw VAN ROSE VELTvan Lare zeggen hartelijk dank voor de ontvangen Nieuwjaarswenschen en bie den wederkeerig de hunne aan. Heden ontvingen wij het droevig I bericht, dat onze Zoon, Broeder en Behuwdbroeder, JACOBUS OOSTERLING, Matr. Ie kl. K. M. op 17 Febr. 1942 gesneuveld is op H.M. torpedojager Van Ness, in den leeftijd van 21 jaar. Overtuigd dat hij heengegaan is naar het Huis met de vele woningen, is onze eenige troost. A. J. OOSTERLING. J. M. OOSTERLING-de Vuijst. I P. OOSTERLING A. M. OOSTERLING-Wesdorp. I Groede, 5 Januari 1946. Lente O 126 De gemeente-ontvanger herinnert aan de betaling der Hondenbelasting. (Vervaldatum 31 December 1945). 2. Rekeningen ten laste der ge meente over 1945 worden gaarne inge wacht. De ondergeteekende TRAGEL WEST 41 maakt hiermede bekend dat hij de Stoelen matter ij heeft overgenomen van wijlen PIETER GOOSSEN en hoopt door een prompte en nette bediening een ieders gunst te mogen verwerven. Ook Uw adres voor het scherpen van zager. Hotel „DU COMMERCE" le Oostburg vraagt en Aanmelden bij MABESOONE, Oude Haven 18, Oostburg. Te koop: dik van lam bij B. VAN O P D O R P, Molentje A 24, IJzendijke. VERLOREN Zaterdagavond in Groede 1 portemon- naie met inhoud. Terug te bezorgen tegen belooning bij CHR. BRAKMAN- Verhage, A 145, Groede.

De Schakel | 1946 | | pagina 1