Gemeente HOOFDPLAAT. Chr. Scheurkalender voor iedere dag een Huis Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Weekblad onder Red. v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg ÏLieuw-jaaAAw-erióchen ZATERDAG 29 Dec. a.s. Kerstmis 1945. Schadevergoeding. Behouden Schoonheid. Samenwerking op fruitteeltgebied Plaatselijk Nieuws Breskens. De gehouden tentoon stelling van de duivenvereeniging „Nog Sneller" alhier, op 15 en 16 Dec. '45, werd een waar succes zoowel wat be treft inzendingen, giften, als ook wat betreft het aantal bezoekers. DE PAPIEREN MOLEN. Betaling Aardappelen. Provinciaal Bureau Zeeland, V. B. N. A. Geallieerde Textielgoederen. Comm. Noodvoorziening in G.G. Hoofd Sectie Textiel A. A. VAN LEEUWEN. Welke flinke ongens Nu. 50 Maandag 24 December 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE SCHAKEL Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post 1 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Gelieve Nieuwjaarswenschen voor het volgend nummer op te geven vóór Het is de Redactie een behoefte zijn lezers een gelukkig Kerstfeest toe te wenschen. Te midden van al onze zorgen en beslommeringen, in een wereld van bruut geweld en egoïsme, is het goed even in een sfeer van stil geluk te komen, even te rusten afgezonderd van het buitendeursche lawaai, elk on der zijn eigen lamp aan eigen tafel. We weten, dat nog velen niet onder eigen lampen aan eigen tafel kunnen zitten, dat velen nog hunkeren naar een bescheiden eigen woning, maar ook zij, die nog gastvrijheid bij anderen genieten, of die nog wonen in een bunker of op een schuurzolder, of die nog als evacué in den vreemde ver toeven, op dit kerstfeest met zijn geest van zachtmoedigheid zal ieder even genieten van het „Vrede op aarde". O, we weten het, we moeten de oogen nog stijf dicht knijpen, om niet te zien, dat de vrede nog niet op aarde is, maar laten wij voor die enkele feestdagen, elk in eigen kring en in eigen ziel even rusten in de sfeer van „Vrede op aarde". Na de bekendmaking van de millioenen- nota was er verslagenheid in de geteisterde gebieden. De Raad van Ministers had bekend gemaakt, dat van volledige schadeloosstelling geen sprake kan zijn en dat de Regeering zou vasthouden aan de vergoeding van 100 pCt. op basis 9 Mei 1940. Wij hebben ai heel vaak betoogd en op allerlei plaatsen, dat zulk een schadevergoeding onbillijk is. Het is toch niet door de schuld van de gedu peerden, dat zij zoo in de knoei geraakt zijn. Wij allen weten, dat er offers gebracht moesten worden voor onze bevrijding en de meesten van ons dragen het lot gelaten. Wij weten, dat de verwoesting van West Zeeuwsch- Vlaanderen en van Walcheren de oorlog kon bekorten, waardoor misschien weer millioenen levens gespaard werden. Was Antwerpen niet vrij gekomen en had de oorlog nog een half jaar langer geduurd, hoe zou het er dan in Holland, in de hongerprovincies uitgezien hebben. Het offer van het land van Cadzand en Walcheren was zeer groot, maar het is niet om niets gebracht. Maar nu komt de schadevergoeding en nu vraagt Nederland weer een offer, het offer der jarenlange nood lijdendheid. En daartoe zijn wij NIET be reid. Wij voelen het als zeer billijk, dat onze geteisterde gebieden zoodanig geholpen wor den, dat wij weer ongeveer op één lijn staan met de niet getroffen gebieden. Wij vragen niet eens om wat extra's als vergoeding voor de ellende, die wij doorgemaakt hebben, wij vragen alleen het allernoodzakelijkst. Vele stoffelijke eigendommen, die verloren gingen en ons zoo lief waren, kunnen niet vergoed worden, maar wij vragen aan Nederland, aan alle Geallieerden: „Geef ons zooveel, dat wij weer gewoon kunnen leven, geef ons onze boerderijen, ons vee, onze huizen, onze in boedels, onze sportartikelen, onze boeken terug en praat niet over de waarde". Zoolang de oorlog woedde praatte men ook niet over geld, wat noodig was, kwam er. Maar de domper op onze verwachtingen kwam in de millioenen-nota, 100 pCt. 9 Mei 1940! Echter, alles is veranderlijk. Ergens op een persconferentie heeft de Minister-President gezegd, dat de Tweede Kamer over de kwestie der schadevergoeding zal beslissen. Dat is ons inziens juist, de vertegenwoordi ging van het Nederlandsche volk moet zich over deze zeer belangrijke aangelegenheid uitspreken. Het duurt dan wat langer, maar geduld hebben we in de geteisterde gebieden wel. In ieder geval, de deur staat nog op een kier. In een volgend artikel komen we op deze zaak terug. H. Middelburg, stad van droomen, Vlissingen, die van de daad. Het is een karakteristiek, die reeds lang geldt. Ondernemingsgeest, zin voor zakelijkheid en technische pretaties zoeke men in het Zeeuwsche land vooral in de Scheldestad. Belangstelling voor wetenschap, neiging tot bespiegeling en theoretiseering, gevoel voor schoonheid treft men in de eerste plaats in Middelburg aan. Het is niet alleen administratief, maar ook cultureel de hoofstad van ons gewest. In het gebouw van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen te Middelburg zijn 82 doeken van oude meesters tentoongesteld. Op doorreis van hun vluchtoord in Zuid- Limburg naar het land van boven de Moerdijk deden de meesters 's-Hertogenbosch, doen zij nu Middelburg aan. Busken Huet heeft eens gezegd, dat de 17e eeuw ons twee kostbare geschenken heeft na gelaten Rembrandt's Nachtwacht en Java. „Behouden schoonheid"toont aan, dat ook Huet's woord niet absoluut geldend is. Daar is het juweel van Gerard ter Borch „Moederlijke zorgen". Een jongetje, de speelbal losjes in de handen, het hoofd licht achterover gebogen, staat voor moeder, die zijn haren kamt. Let eens op het oog van dit knaapje. Het probeert het onmogelijke: naar achter te zien, nieuws gierig naar het resultaat van moeders werk zaamheid. Wat een rust gaat er van dit binnenhuistafereel uit. Hoe fijn van kleur, hoe zuiver van vormen! Vier portretten van Frans Hals, zes stukken van Jan Steen. Op deze expositie is Steen de meerdere van zijn Haarlemschen (eigenlijk Antwerpschen) kunst broeder. Zijn meesterschap komt vooral uit in „Bakker Oostwaard"; niet minder trou wens in het boeiende stuk „Na de drink partij". Steen, de psycholoog van de angst wekkende verdierlijking. Van Pieter de Hoogh is er een „Binnen huis," prachtig van compositie, met een door kijk naar de in het zonlicht badende Delftsche gracht. Het stuk zou zonder het kind- menschje in de deuropening links stellig nog aan voornaamheid gewonnen hebben. Petrus Paulus Rubens boeit ons met het warm-menschelijke portret van zijn „Helena Fourment," terwijl men op het fijne grijs van zijn „Kruisdraging," een stuk vol barokke figuren, niet uitgekeken raakt. Op de bovenzaal hangen twee Rembrandts; „De Oosterling" met een heel lichte fez, zóó wondermooi contrasteerend met het donkere fond, als alleen onze toovenaar met licht en donker het kon. Verder „Titus in monniks dracht," eveneens een machtig kunstwerk van kleur en lichteffecten. Behalve deze juweelen biedt „Behouden Schoonheid" nog vele pronkstukken van de mindere godenBrouwer en Adriaen van Ostade, Philips Koninck, Albert Cuyp, Ruys- dael, Hobbema. Dikwijls betreuren we, dat zooveel stukken van Hollandsche meesters in het buitenland ver zeild zijn geraakt en dat we deze onmogelijk terug kunnen koopen. „Behouden Schoonheid" bewijst anderzijds, dat wij kunstwerken van de bovenste plank van buitenlanders bezitten. Hoe genieten de bezoekers van deze Zeeuw sche tentoonstelling van Fra Angelico's „Ma donna met kind". Wie zag ooit zulk mooi blauw, zulk goud. Wie peilde in een schilderij zoo diepe vroomheid! Ook Murillo toont ons een „Madonna met Kind," van haast Hollands realisme. In het groote portret, dat Goya schilderde (Don Ramon Statue) bewonderen wij vooral de kleurenharmoniehet blauwig waas van de ondergrond is consequent over het heele doek volgehouden. Van Tintoretto is er het fraaie portret van den Senator Vincenzo Zeno. Een van de mooiste doeken van de vreemdelingen is Moroni's „Portret van een jonge vrouw". Zeldzaam knap gedetailleerd, maar zoo, dat elk detail een integreerend deel van het geheel is. Nobel, voornaam, rijk! Aan belangstelling voor deze tentoonstelling zal het zeker niet ontbreken. In Zeeland werden dergelijke kunstschatten nooit eerder aanschouwd. De jeugd van de middelbare scholen mag tegen verminderde prijs van deze schoonheid komen genieten en het ware een misdaad, deze gelegenheid niet -met beide handen aan te grijpen. Zeker zal de R.H.B.S. te Oostburg van de partij zijn. Of onze West Zeeuwsch-Vlaamsche scho lieren, die in de afgeloopen jaren zooveel onderwijs hebben moeten derven, ook meteen prijs zullen gaan strijken van de opstelwed strijd, die aan het bezoek voor hen verbonden is, valt moeilijk te beoordeelen. Maar meedoen zullen zij ongetwijfeld. „Men rekent de uitslag niet, maar telle het doel alleen Het doelblijk te geven van goede oogen en van gevoel voor schoonheid. L. W. d. B. De drie Standsorganisaties in onze provincie, n.l. de Afdeeling Tuinbouw van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z.L.M.), de Christe lijke Boeren-en Tuindersbond (C.B.T.B.), en de Roomsch-Katholieke Land- en Tuinbouw Bond (L.T.B.), besloten om krachtig mede te werken aan de vorming van een groote or ganisatie voor de behartiging van de cultuur technische en economische belangen voor de fruitteelt. Voortbouwende op de tijdens de bezettings jaren gelegde grondslag in de Federatieve Zeeuwsche Tuinbouw Organisatie (F.Z.T.O.), besloten de bovengenoemde Standsorganisaties zich niet meer elk afzonderlijk bezig te houden met de behartiging van de cultuurtechnische en economische belangen van de fruitteelt, maar dit op te dragen aan Afd. Zeeland van de Nederlandsche Pomologische Vereeniging. De Standsorganisaties zullen hun leden die belang hebben bij de fruitteelt verzoeken, om zich bij de fruittelersorganisatie aan te sluiten. In het Provinciale Bestuur van de fruit telersorganisatie zullen de Standsorganisaties elk met een lid vertegenwoordigd zijn. Er zullen meerdere plaatselijke afdeelingen van de fruittelersorganisaties worden gevormd. In de fruittelersorganisatie is ook plaats voor de fruitteeltarbeiders, daar cultuurtech nische voorlichting één der belanrijkste doe 1- stellingen is. INGEZONDEN. WelEd. Heer, Mag ik door de bladen van Uw courant een beroep doen op de inwoners van Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder mijn commando alhier werkt Nr. 3 Platoon of 1st. Neth. Bombdisposal Salvage Unit. Onlangs heeft een noodlottig ongeval plaats gehad met het gevolg dat soldaat Jan Schoonewille, oud 23 jaar, beide oogen en beide handen heeft verloren. U zult zich kunnen voorstellen welke de verdragende gevolgen hiervan zijn voor het verdere leven van deze ongelukkige jongeman. Ik zou er de nadruk op willen leggen dat ofschoon bloedige gevechten niet meer plaats vinden, een stille strijd, zijnde het zuiveren van dit gewest van mijnen, booby-traps enz., toch moet doorgaan om het weer mogelijk te maken dat de menschen weer veilig aan het werk kunnen. Alle Nederlandsche soldaten op dit gebied werkzaam zijn vrijwilligers en zijn niet ge dwongen geworden voor deze zeer gevaarlijke taak. Het is mijn voornemen om voldoende geld bij elkaar te brengen om het mogelijk te maken dat voor deze jongeman een kleine zaak kan worden opgezet waardoor hij van. de financieele zorgen door dit ongeval ont staan wordt verlost. Zouden Uw lezers zoo vriendelijk willen zijn elk bedrag, hoe klein ook, te willen zenden aan mijn adres Major S. Bresloff, Groot Casino, Sluiskil of te willen storten op de Bankrekening van den heer H. van Waes, Amsterdamsche Bank; Bijkantoor Hulst. Postrekening No. 20.178. Elk ingekomen bedrag zal persoonlijk of door middel van Uw blad verantwoord worden. Moge ik nog een beroep doen op de Gees telijkheid van alle Gezindten om gedurende de Kerstdagen een collecte te houden in hun kerk voor dit verdienstelijk doel. Met hoogachting, Major S. BRESLOFF, British Liaison Officer. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 23 Dec. tot en met 5 januari. Bonkaarten KA, KB, KC 601 500 t.m 506 800 gr. brood B41, B42 400 gr. brood 507, 508 200 gr. bloem 509 500 gr. suiker 510 160 gr. koffie 511 100 gr. cacao 512 125 gr. boter 513 250 gr. margarine 514 100 gr. vet 515 100 gr. kaas 516,517,518,519 100 gr. vleesch 520 2 kg. aardappelen 521 B 44 1 kg. aardappelen A 43 U/2 liter melk B43, C 43 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 601 600, 601 800 gr. brood D41, D 42 400 gr. brood 602, 603 200 gr. bloem 604, E 41 250 gr. rijst of kindermeel 605 600 gr. .suiker 606 100 gr. cacao 607 250 gr. boter 608 125 gr. margarine 609 100 gr. kaas 610 5 liter melk 611,612,613,614 100 gr. vleesch 615 1 kg. aardappelen Tabakskaarten T 05 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) V 05 100 gr, chocolade of suikerwerken X 05 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig t.m. Zaterdag 29 Dec. a.s. De bonnen voor vleesch zullen in den vervolge gedurende 2 weken geldig zijn. De bonnen 516, 517, 518, 519, 611, 612, 613 en 614 zijn derhalve geldig t.m. 5 Januari. Op de suikerbonnen 509 en 605 wordt ditmaal 100 gr suiker meer verstrekt. Deze suiker wordt beschikbaar gesteld als een extra rantsoen ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar, Voor de week van 30 Dec. t.m. 5 Januari a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, bloem, zout, jam, peulvruchten, tabak, versnaperingen, zeep en lucifers. De leider van den distributiekring Oost burg maakt bekend, dat op Maandag 24 en 31 Dec. de kantoren zijn gesloten. Aanvraagformulieren voor klompen kun nen worden afgehaald op de kantoren van den distributiedienst tot 12 Januari 1946. Na-uitreiking bonkaarten le periode zal gehouden worden op Vrijdag 28 Dec. te Oostburg en te IJzendijke. In het tijdvak 2 Januari-20 Januari 1946 zal de uitreiking plaats hebben van de bon kaarten voor de 2e periode 1946. Plaatselijk zal den datum van uitreiking worden bekend gemaakt. Zelfverzorgers dienen de opgeplakte bon nen welke geldig zijn geweest tijdens de 13e periode niet mede te brengen, doch tot de volgende periode te bewaren. De prijzen werden gewonnen als volgt. A. Klasse Jonge doffers: P. Buize, kampioen 1, 2 en 10. Abr. van Gijs, Groede, 3 en 9. J. van Gijs, 4 en 6. G. Dusardeijn, Groede, 5,41, en z. e. v. W. Klaaijsen, 7 en 8. J. Dathijn, 12. C. Wisse, e.v. B. Klasse Jonge duivinnen J. van Gijs, 1, 2 en 3. Gebr. Jacobs, 4 en 6. L. de Meester, 5, 10 en z.e.v. G. Dusardeijn, Groede, 7, 8 en e.v. P. Buize, 9 en 11. C. Klasse Oude doffers A. Ritico, 1. L. de Meester, 2 en 3. G. van Grol, 4. G. Dusardeijn Groede, 5. A. Versprille, 6. J. van Gijs, z.e.v. W. Klaaijsen, e.v. D. Klasse Oude duivinnen J. van Gijs, kampioen 1. P. Buize, 2. Iz. Klaaijsen, 3 en 4. G. van Grol, 5. Jac. Risseeuw,.Groede, 6. A. Ritico, z.e.v. Gebr. Jacobs, e.v. De namen waar geen plaatsnaam achter staat is Breskens. En nu vooruit Een firma heeft voor haar bedrijf een kleinen ijzeren ketel noodig. Deze is in voorraad en kan terstond gele verd worden, doch er is een ijzerver gunning noodig. Deze wordt persoonlijk op het kantoor Den Haag aangevraagd. Na weken wachten nog eens informee- ren. Belt U nog maar eens op. Bij telefoneeren wordt men van de eene naar de andere afdeeling verwezen. Resultaat? Uw aanvraag is zoek, dient U maar een nieuwe in. Protest is waardeloos. Zonder papieren kan geen vergunning verstrekt worden. Dat deze op het bureau zijn zoekgeraakt, brengt geen verandering in de procedure. De firma kan zonder ketel niet wer ken en dus stagneert haar bedrijf week in week uit. Dezelfde firma heeft grondstoffen noodig voor haar fabricage. Deze grond stoffen worden haar op haar kantoor aangeboden. Een koop wordt gesloten. Het goed is in veem te Rotterdam. Na eenige weken volgt een bericht van een Rijksbureau, dat dit goed sinds eenigen tijd niet zonder vergunning kan worden ingekocht. De koop gaat dus niet door. Eerst vergunning aan vragen. Vergunning komt nu uit drie verschillende plaatsen uit het land, waaronder Maastricht. Begrijp goed, het ligt in Rotterdam en komt nu langs den vlugsten weg, n.l. uit Maas tricht, Gouda en Amsterdam. Naats de stagnatie der vergunning nu nog die van de verzending. De firma kan draaien, mits de grondstoffen er zijn. Gevolg arbeidsstagnatie. Bedrijfsschade. Een andere grondstof had één maand noodig voordat de vergunning afkwam. Deze vergunning moet ingeleverd wor den bij een leverancier. Deze stuurt haar door naar haar kantoor Den Haag en het goed moet nu komen uit Pernis. Dit duurt reeds 14 dagen. De firma kan draaien, maar wacht op grondstoffen. Stagnatie. Doorloopend schade. Dezelfde firma heeft voor haar be drijfsauto benzine noodig. Op 18 Oc tober bezat zij nog haar toewijzing niet. Hoewel eerst per maand automatisch werd toegewezen, zoo bleek nu een maandelijksche aanvraag uitgevonden te zijn. Bij informatie zijn de toewij zingen onderweg, doch iedere postbe stelling stelt teleur. Zij ziet haar werkzaamheden gestag neerd door het gebrek aan benzine. Hoognoodige werkzaamheden moeten blijven rusten. Haar eenige vlotte ver voerwijze ligt stil. Hebben we direct na de bevrijding niet eens een groot aanplakbiljet ge zien met den suggestieven titel: „En nu vooruit". Het wordt hoog tijd, dat er voor het bedrijfsleven een andere weg ge vonden wordt dan de lijdensweg der Rijksbureaux. (Trouw). Gevonden voorwerpen. Te Retranchement zijn komen aanloopen twee paarden. De rechthebbende kan zich voor teruggave vervoegen bij den Burgemees ter dier gemeente. ADVERTENTIES A. P. VAN MALE, le Luitenant der Genie en A. J. W. T1ELROOY, Leerares Lich.Ocf.M.O. geven U hierbij kennis van hun voorgenomen huwelijk. De voltrekking zal plaats hebben ten stad- huize te Utrecht op Zaterdag 12 Januari 1946, om 11,30 uur. Groede „Bonib Disposal" Kamp Utrecht, Nieuwe Gracht 193 29 Dec' 1945 Tengevolge van de monetaire maatregelen werden alle betalingsopdrachten, d!e wij vóór den datum, waarop de geldzuivering is in gegaan aan onze bankiers hadden doorge geven, geblokkeerd. Alhoewel door ons getracht werd ook deze gelden vrij te maken, is zulks ons niet gelukt en blijven de door ons verschuldigde bedragen voor geleverde aardappelen vóór of omstreeks 8 Sept. j.l. geblokkeerd. Teneinde betrokkenen in de gelegenheid te stellen overschrijving op geblokkeerde rekening te verkrijgen bij de bankinstelling, waar door hen een rekening wordt onder houden, moeten zij de afleveringsbriefjes inleveren bij de bankinstelling, die door ons met de betaling is belast. De afleveringsbriefjes, met de bemerking „Betaling Later" zijn hiervan uitgezonderd en volgt hiervoor nog een nadere regeling. Binnenkort hopen wij weer in staat te zijn een nadere mededeeling te doen, ten aanzien van verdere betalingen. Goes, 15 December 1945. In afwijking van onze advertentie aan de achterzijde van dit blad, wordt aan de bevolking medegedeeld, dat de ver gunningen niet op 15 Januari hun gel digheid verliezen, doch op 30 Januari 1946. Tot dien datum kunnen dus de goederen tegen de vergunning worden gekocht. Burgemeester en Wethouders van Hoofdplaat maken bekend, dat op 21 December 1945 per 31 December 1945 zijn uitgeloot de nrs. 35 en 41 der obli- gatieleening school Slijkplaat 1905/1906. Betaalbaarstelling ten kantore van den gemeente-ontvanger op Dinsdag en Vrijdag Uitgave BIJBEL-KIOSK-VEREENIGING Verkrijgbaar: voor Oostburg bij Fa. GEBR. CATSMAN; voor Sluis bij S. MEEUSEN; voor Aardenburg bij H. LEENHOUTS. Zondagscholen en Colportanten kun nen zich wenden tol Ds. TIEMENS te Aardenburg (Tel. No. 4). willen opgeleid worden als SCHILDER? CATSMAN's Schildersbedrijf, Brouwerij straat 41, Oostburg. Te koop bij inschrijving: op- en met het recht van erfpacht van den grond, thans bewoond door E. DE REU te Oostburg. Te aanvaarden in gebruik bij betaling koop som. Meerdere inlichtingen te verkrijgen ten kantore van Notaris J. M1JS te Oostburg. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten kantore van voorn. Notaris vóór Zaterdag 29 Dec. a.s., voorm. 11 uur.

De Schakel | 1945 | | pagina 1