Ned. Pomologische Vereeniging J. J. Risseeuw, M66, Zuidzande heropend is. Prijskamp op het Biljart Prijskamp met de Jaskaart Te koop: Jonge Foxhonden Scheerzeep 3 jongeDuitsche Herdershonden Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch -Vlaanderen Weekblad onder Red. v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg De historie, bron van vertroosting en bemoediging. Uit de Vereeniging: Steeds maar weer H.A.R.K. Plaatselijk Nieuws BETALING AARDAPPELEN. GEMEENTE BRESKENS LEZING eindjes Bindertouw De Veiling te Oostburg P. BUIZE p/o J. MOGGRÉ Duivenvereeniging „Nog Sneller" te Brekens. Dui vententoonstelling Populieren Plantsoen. VERMIST 1 monteur 1 halfwas of leerling-monteur. Firma VAN PUTTEN VROON, Breskens SCHRIJFMACHINE No. 48 Maandag 10 December 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens DE Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post t 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. De 5e November 1530 werd de kust streek tusschen Duinkerken en Kaap Skagen getroffen door een ramp van ontzaglijke omvang. Reygersberch schrijft in zijn Cronijcke van Zeelandt, die eenentwintig jaar later verscheen „Binnen den selven jare den v. dach van Slachtmaent op Sinte Felix dach wast eenen so grooten storm uiten noortwesten entwassnoenens te XI uren so hooge ghevloeit dat dwater over sommighe straten en dijcken liep hoe wel dattet noch twee uren vloeide daer na eert vol zee hoog water) was. En opten selven Saterdach als som mighe scrijven overvloeiden in Hollant, Brabant, Zeelandt en in Vlaenderen vier hondert ende vier parochiën, noch tans leedt Zeelandt die meeste schade." Hoewel het land van Cadzand des tijds niet tot Zeeland, maar bij Vlaan deren behoorde, mocht het tot de zwaarst geteisterde gebieden worden gerekend. Het oude land van Cadzand over stroomde, de dijken van het stadje Biervliet braken op verschillend plaatsen door, Zaamslag inundeerde, in Hulster- Ambacht werd groote schade aangericht. Nauwelijks waren de dijken hersteld, of een zware November-storm sloeg nieuwe gaten in de zeeweringen (1532). Met de Allerheiligenvloed in 1570 begon een periode van afbraak op de Zuidelijke Schelde-oever, die spoedig ongekende afmetingen aannam. Na 1583 vormden Breskens, Groede, Schoondijke, Oostburg (behalve de Veer- hoek) en de omstreken van Sluis, Heille, Aardenburg en St. Kruis een gebied van schorren en slikken, waarboven slechts bouwvallen van torens en ker ken zich verhieven. Ijzendijke lag al enkele eeuwen onder de golven. Toen Prins Maurits in 1604 deze streken op Spanje veroverde, woonden er in Aardenburg nog eenige gezinnen, maar Oostburg was zoo verlaten, dat dat de wolven er iedere nacht uit een put op de markt kwamen drinken En tóch werd het land van Cadzand weer een bewoonde, wat zeg ik een welvarende streek. Met deze feiten der historie voor oogen kan niemamd wan- hoopen aan de uiteindelijke wederop bouw van ons gewest. Bedenken - we daarbij, dat de technische ontwikkeling ons ontzaglijk veel grootere mogelijk heden biedt dan waarvan onze voor ouders ooit hebben durven droomen, dan verdwijnt alle twijfel aangaande de zekerheid van wederopbouw als sneeuw voor de zon. L. d. B. Onderstaande request werd verzonden aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën te s'Gravenhage Het Hoofdbestuur der Vereeniging ter be hartiging der belangen van West Zeeuwsch- Vlaanderen, zetelende te Oostburg, adres Oude Haven no 8, neemt bij deze beleefd de vrijheid zich tot U te wenden met het dringende verzoek wel de mogelijkheid te willen overwegen om Uw besluit aangaande de verplichte zekerheidstel ling in zachteren -tform toe te passen op de belastingplichtigen die door het oorlogsgeweld werden getroffen. Het heeft de aandacht getrokken en dit heeft zoo menig ware Nederlander in de ge teisterde gebieden pijnlijk aangedaan, dat be houdens een wellicht soepele toepassing bij het verleenen van uitstel door de belasting inspecteurs er hoegenaamd geen onderscheid wordt gemaakt bij het invorderen van een verplichte zekerheidstelling, tusschen de man, die tengevolge van het oorlogsgeweld zelfs soms zwaar werd getroffen en de belasting plichtigen die gespaard zijn gebleven. Wij vragen ons in angst af hoe de midden stander, de ambachtsman enz., zich voelen nu zij hun vrijwel eenige middelen geblokkeerd zien voor de zekerheidstelling. Er zijn tal van leden die hun huis met inboedel, hun geheel bedrijf met inbegrip van eenigen voorraad hebben verloren. Hoe moeten deze menschen er zich weer boven op helpen Hun eenig crediet wat hun nog rest is de eventueele te gemoetkoming wegens geleden oorlogsschade, doch waar Uwe Excellentie dit soort vordering op den Staat zelf niet voldoende solvabel acht ter dekking van de gedwongen zekerheidstel ling, hoe zal de leverancier daarop dan crediet leveren Voor velen in de geteisterde gebieden is deze zekerheidstelling zoo zwaar dat, mensche lijker wijze gesproken, zij hun schade nimmer zullen te boven komen. Als het waar is dat we allen arm zijn dan geldt dit toch wel in dubbele mate in de geteisterde gebieden. Wij willen niet naar voren brengen hoe zwaar West Z.-Vlaanderen geleden heeft; dit is U voldoende bekend, maar wel meenen wij. U de vraag te mogen voorleggen waarom deze menschen zoo ver ten achter moeten komen aan hun collega's die van het oorlogs geweld gespaard bleven Naar onze bescheiden meening beschikken de belastingautoriteiten thans over voldoende gegevens om uit te maken wie der getroffenen zich onvaderlandsch heeft gedragen voor dezen geldt ons verzoek niet. Wij vertrouwen dat Uwe Excellentie mid delen zal weten te vinden om de getroffenen tegemoet te komen. Hoogachtend, Het Dagelijks bestuur van voornoemde Vereeniging. Oostburg, i December 1945. Bovendien werd een request verzonden met het verzoek de in ons gewest in bëslag ge nomen radiotoestellen in West Z.-Vlaanderen te verkoopen. Maandagmiddag 1 uur; nieuwsberichten van Herrijzend Nederland. Verdeeling van uit Engeland ingevoerde tweedehands fietsen, alleen en uitsluitend be stemd voor de getroffen gebieden Prachtig, zoo moet hetwij hebben zooveel fietsen ver loren, nu krijgen we weer eens kans. Hola Volgde een opsomming van de ge troffen gebieden, luisteren, hè, Zeeland komt weer 't laatst MaarZeeland komt heelemaal niet, West Zeeuwsch-Vlaanderen wordt niet genoemd Hoe vaak nog De „Vereeniging ter behartiging van de belangen van West Z.-Vlaanderen" heeft maar weer een telegram aan den Minister-President gestuurd met het verzoek de fout te doen herstellen. Vorige week ontving de H.A.R.K. 2 wagens speelgoed uit het Rayon Schagen, ter ver deeling onder de kinderen van het getroffen Westelijk deel. Bij het speelgoed was o.a. onderstaande brief Winkel, Nov. 1945. Beste onbekende vriendjes en vriendinnetjes, We waren allemaal erg enthousiast, toen het hoofd van onze schopl, de heer Span voorstelde om speelgoed in te zamelen voor kinderen, die alles kwijt zijn. Wij, die door den oorlog weinig geleden hebben kunnen best iets missen van ons speelgoed. Na schooltijd zijn we direct aan 't zoeken gegaan en de volgende morgen kwa men de pakken op school. Onze klas leek wel een speelgoedwinkel. Je zult misschien wel nieuwsgierig zijn waar deze zending vandaan komt. Want bij de aardrijkskundeles zal je Winkel wel niet leeren. Maar Schagen staat wel op de je kaart. Daar ligt het dicht bij. Als je een minuut of tien buiten ons dorp fietst kom je in de Wieringermeer. Wij hebben hier in de klas ook enkele Wieringermeer kinderen. Die zul len voorloopig hier nog wel blijven, want al komt de polder binnen enkele weken droog, teruggaan kunnen ze niet, want bijna alle boerderijen en huizen zijn verdwenen. Tot de gemeente Winkel behoort ook het dorp Lutjewinkel. Daar staat één van de grootste zuivelfabrieken van ons land. Daar zijn we natuurlijk allemaal erg trotsch op. Ons dorp was voor de oorlog erg mooi. Nu is het wel wat kaal geworden, want de meeste boomen zijn in de kachel verdwenen. Niet verdwenen zijn de fruitboomen, waar van er hier heel wat zijn appels, peren en pruimen. Je komt ze het volgend jaar maar eens proeven. We zouden het echter erg prettig vinden als we eerst nog eens een briefje van jullie kregen hoe je het speelgoed vond. Je schrijft maar aan het hoofd van onze school, den heer B. Span. Met hartelijke groeten, de kinderen van de 5 e, 6e en 7e klas van de O. L. S. te Winkel. Breskens. Dinsdagavond gaf alhier een cabaret-gezelschap onder leiding van den heer H. Verhoeven, in de Panagro-zaal een uit voering voor de arbeiders en voor de burgerij. De zaal was tot in alle hoeken bezet en we kunnen niet anders zeggen dan dat de avond zeer geslaagd is. Het optreden van de Palmyra Hawaïans, alsmede de vroolijke lied jes van de conferencier Verhoeve en de goochel- I toeren van Barandonie vielen zeer in de smaak. I Naar we van bevoegde zijde vernemen ligt het in de bedoeling dat dit gezelschap één der Kerstdagen nogmaals een cabaret-voor stelling komt geven en dan uitsluitend voor de burgerij. Woensdagmiddag arriveerde alhier met 1 een extra boot Sint Nicolaas met zijn knecht, luidde toegejuicht door een groote menigte. De wnd. Burgemeester de heer Maas ver welkomde de Sint. Vanaf de boot reed de Sint per paard naar het ontspannings lokaal van de Panagro, alwaar zeer velen zoowel als grooten en kleinen de komst van de Sint afwachten. Aldaar onderhield hij zich met vele kinderen, en werd door hem aan ieder kind een cadeaut e uitgereikt, alsmede een versnapering. Het feest werd afgewisseld door muziek en een goochelaar. Het was een zeer geslaagd Sint Nicolaasfeest. Breskens. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is onderstaand request verzonden Aan Zijne Excellentie den Minister-President, 's- Gravenhage. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Breskens, in vergadering bijeen op Maan dag 3 December 1945, en kennis genomen hebbende van het besluit van den Minister raad van 9 November 1945, F 255, is diep teleurgesteld door dit besluit om ioo°/o uitte keeren van de waarde op 9 Mei 1940, van de geheel of gedeeltelijk door oorlogsgeweld beschadigde perceelen. Het noodzakelijk gevolg van dit besluit is immers, dat de bevolking van Breskens en West Zeeuwsch-Vlaandercn geruïneerd wordt, daar deze uitkeering een waardevermindering beteekent tot tenminste 400/o Dat maakt een verlies uit van 6o°/0 De Kerkeraad betreurt niet alleen deze maatregel, maar voelt zich gedrongen in naam der Christelijke gerechtigheid hiertegen te protesteeren. Het kan toch niet in de be doeling der regeering liggen om de oorlogs schade, tengevolge waaraan West Zeeuwsch- Vlaanderen bloedt uit vele wonden, te doen drukken op dat deel der bevolking, dat on gelukkigerwijs gewoond heeft in de gevaarlijke zones. De Kerkeraad meent, dat de gerechtigheid, zonder welke geen volk bestaan kan, eischt, dat ons heele Nederlandsche volk dit tezamen draagt en dat de schadeuitkeering zoodanig zij dat daaruit op de basis'van heden, 1945, zal kunnen worden gebouwd of gerestaureerd. De Kerkeraad' doet een dringend beroep op de rechtvaardigheid der regeering en vraagt met klem het schadevergoedingsvraagstuk al dus op te lossen. Een afschrift van dezen brief heeft de Kerkeraad toegezonden aan de Synode der N/ed. Herv. Kerk te Den Haag, met het ver zoek dit protest te ondersteunen. Breskens, 4 December 1945. 't Welk doende, enz., De Kerkeraad voornoemd Sluis. Een wel buitengewoon St. Nicolaas feest werd 4 December in het geteisterde Sluis gevierd. Maarsen Maarsseveen, die voor enkele weken op zoo'n onbekrompen wijze in Sluis uiideeling hielden van meubelen en huishoudelijke ar tikelen, zond ditmaal St. Nicolaas met een waarlijk ongeloofelijk grooten berg speelgoed. Nadat St. Nicolaas een bezoek had gebracht aan de scholen, waar hij met alle aangelegen heden van de kinderen en zelfs van sommige onderwijzeressen, uitstekend op de hoogte bleek, begaf hij zich met zijn gevolg naar 't lokaal achter de Openbare School, waar zijn troon gereedstond. Ook daar ontving de vriendelijke, eerbiedwaardige Bisschop de kinderen en hun ouders, en werd elk kind door Zwarte Piet en zijn helpers bedacht met een boek, een spel en een zeer fraai stuk speelgoed. Hoe het in dezen tijd mogelijk is, dit alles bijeen te krijgen, lijkt haast een wonder. De kinderen en hun ouders waren opgetogen. Weer hebben Maarsen en Maarsseveen op buitengewone manier blijk gegeven van hun mildheid en hulpvaardigheid en 't stemt tot dankbaarheid, dat de Burgemeester van Sluis de dames en heeren van Maarsen-Maarsseveen mededeelde, dat het in de bedoeling ligt, de beide hoofdstraten in de nieuwe noodwoningen- wijk uit erkentelijkheid den naam te. geven van Maarsenschestraat en Maarsseveensche- straat. Oostburg. Door een gezelschap Indone siërs werd Donderdag 29 November een avond gegeven ten bate van het Indische Roode Kruis. Met het oog op het doel. geld bijeen te brengen, was de toegansprijs hoog, maar ondanks dat, was de zaal in de Ambachtsschool geheel gevuld. Hetgeen de medewerkenden boden stond op hoog peil Het Indische orkest, de gamelang, bestaande uit een houtspel, koperen ketels, twee groote gongs, een liggende trommel en eenige an dere Indische instrumenten opende met zijn merkwaardige muziek, die ons Westerlingen niet zooveel zegt als de eigen muziek, maar die toch een groote bekoring heeft door het fijne rhytme. Deze gamelang-muziek moet dan ook in de eerste plaats gezien worden als begeleiding voor de dans. Hiervan wer den verschillende proeven geleverd, afkom stig van Java, Sumatra en de Minahassa, komische en ernstige dansen. Ook de dansen hebben voor de Westerlingen veel onbe grijpelijks, maar ook de niet-ingewijden zullen genoten hebben van de prachtige lichaams bewegingen, de fraaie costuums, de felheid van de krijgsdansen en de prachtige mimiek, die vooral uitkwam hij de liefdedans. Sprook jesachtig was de lichtdans. De kn.ntjong- muziek ligt ons Westerlingen beter, oor spronkelijk naar Indië gebracht door de Portugeezen, maar door de Indoniërs tot een eigen kunstuiting uitgebouwd. Het was een goede, gezellige avond, die ons te meer goed deed, nu wij zoo bezorgd zijn over het lot van Indonesië, waarmee wij Neder landers ons zoo innig verbonden v< elen. Zuidzande. De Roode Kruis-collecte bracht in deze gemeente op f 024,50. Mej. J. C. L. van Male, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, is in gelijke be trekking benoemd te Vlissingen. Gevonden voorwerpen. 1 brillendoos met bril 1 portemonnaie met inhoud i alpinomuts I sigarenkoker. Inlichtingen Kon. Marechaussee te Oostburg. PREDIKBEURTEN Zondag 16 December Breskens 9,30 uur Ds. v. Vliet 6,30 uur Ds. v. Vliet Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 14 uur Ds. Derksen. Oostburg 11 uur Ds. Oort. 2 uur Retranchement 9,30 uur Ds. Oort St. Anna ter Muiden 10 uur Ds. van Wijngen ADVERTENTIES Heden werden wij verblijd met de TONNY geboorte van ons Zoontje ANTHONIE HUBREGT. J. A. VAN DE LU1JSTER. C. v. d. LUIJSTER-LEGRAND ZUIDZANDE, 5 December. Met groote blijdschap geven wij kennis van de voorpoedige geboorte van ons Zoontje WILLEM FRANCISCUS, W. H. DE VLIEGER. R. J. DE VLIEGER-GEERNAERT. Tijdelijk adres: St. Anthonius-ziekenhuis te Oostburg. ABRAHAM F. ROSENDAAL en MARIA E. S. KOSTER hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben op Donderdag 20 December a.s. Nieuwvliet 147 Cadzand W 51 6 December 1945. In verband met opkejfing Commissariaat Noodvoorziening in de Geteisterde Ge- biedeii, wordt een ieder die nog iets te vorderen of te regelen heeft, verzocht zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot het Districtsbureau te Oostburg. Na 12 December worden geen zaken meer behandeld. COMMISSARIAAT NOODVOOR ZIENING G. G., District Zeeuwse h- Vlaanderen, de Res. Kapitein, J. N. HESSLING. Ondanks alle pogingen om de betalingen van aardappelen vroeger te doen plaats hebben, zijn we eerst thans in de gelegen heid daarmede een aanvang te maken. De aan ons ter beschikking gestelde geldmidde len stellen ons in staat in vrij geld alle betalingcn'van geleverde aardappelen te doen plaats hebben, bij de U bekende bankinstel lingen, tegen overlegging der afleverings briefjes, die gedateerd zijn vanaf 24 Sept. 1945 t/m 24 Nov. 1945. Verdere betalingen zullen plaats hebben, zoodra wij daartoe in staat worden gesteld. Goes, 6 December 1945. Provinciaal Bureau Zeeland V. B. N. A. De Burgemeester van Breskens maakt bekend, dat men voor de bestrijding van SCHURFT en lastige JEUK zich tot den plaatselijken geneesheer moet wenden. Één dezer dagen zal te Ijzendijke weer de ontsmettingswagen gestationneerd worden. De Burgemeester vnd., K. MAAS, wnd. Afd. Zeeland Op DONDERDAG 13 DEC. a s. om 13,30 uur in café „La belle Vue", Noordsiraat, TERNEUZEN, van Dhr. P. KLAASSEN, ass. Tuinb. Voorl. Dienst over De snoei onzer vruchtboomen. Vrijen toegang voor alle fruiiielers uit Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Postrekening 173175 Debitant der Nederl. Staatsloterij De verkoop der loten voor de 497sle Staatsloterij zal aanvangen op 13 DEC. 1945. Trekking der le klasse heeft plaats op 14 en 16 Januari 1946. Prijzen worden in vrij geld uitbetaald Priizen der loten zijn 1/1 lol f 80,-; 1/2 lot f 40,-; 1/4 lol f 20,-; 1/10 lot f 8, 1/20 lot f 4,-. Bestellingen hierop worden gaarne ingewacht. Levert Uw in bij C. VERMEULEN ie Groede. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van GROEDE en omstreken bekend, dat hij zich beleefd aanbevolen houdt voor het in ontvangst nemen van groenten- en fruitbonnen. J, BAAS-BAARENDSE, Voorstraat 197 GROEDE is vanaf heden alleen Dinsdagsmorgens en Vrijdags open voor aanvoer van Fruit en Tuin bouwproducten. Deze week laden wij UIEN ie BRES KENS. Opgave van aanvoer ban de veiling ie Oosiburg of ie Zuidzande M 10 Ondergeteekende bericht dat de ZAAK vanaf heden weder Spuiplein 7 - BRESKENS op 15 en 16 December a.s. in het Café „Centraal". op Zaterdag 15 December a.s. 'bij A. KOTVIS te Retranchement. Aanvang 6,30 uur. op Zaterdag 15 December a.s. bij W. FOCKE, Zuidzande. Aanvang 6 uur. (Rattenvangers) bij P. S. DEKKER te Zuidzande. afhalen op ingeleverde bonnen. „ZEEUWSCHE BAZAR" M.DE KRAKER,Boulevard,Breskens Aangeboden een paar honderd Raver- deau Populier. Boomkweekerij „Ceres" C. M VAN DEN BROECKE, Aardenburg. "D/r>\'P'j/"TI,T\T ie koop voor M. O. DWDJVDiN beirekking hebbende op de vakken Wiskunde, Talen, Aard rijkskunde, enz. Ook ie koop eenige werken van Emile Zola. A. J. DE HULLU, Dorpsstraat 105 le Retranchement. Te koop 7 weken oud V. D. h M. H. wind. Joh. DE FEIJTER, Cadzand W 15. zwari-boni STIERKALF. Inlichtingen ge vraagd door ABR. CORTHALS, Draai brug 52, Aardenburg. Coöp. Aankoopvereeniging West Z.-Vl. Haven - Breskens vraagt iemand om 2x per week het kantoor schoon te maken. Gevraagd Te koop gevraagdeen Ook ie ruilen tegen 4 P.K. electromotor. Coöp. Aankoopvereeniging West Zeeuwsch-Vlaanderen le Breskens

De Schakel | 1945 | | pagina 1