Q ^1 Jjjl DG KAMER VAN KOOPHANDEL Gemeente Cadzand. een kantoorbediende Aankomende kracht (m.ofvr.) Waschvrouw Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Weekblad onder Red. v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg De opening der Staten-Generaal. Hulp, aan 9ndië. HULP AAN INDIË. Op de Bres. Wederopbouw Boerderijen. P.V.C. Mededeeling. Vrijdag 30 November a.s., een Zitdag streng verboden DAGMEISJE. AANGESTELD ALS AGENT N.V. Wed. P. de Jongh, Goes, R. A. v. d. NAVOY, Sf. Kruis, E 43. No. 46 Maandag 26 November 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Op Dinsdag 20 November opende onze Koningin het zittingsjaar der Staten- Generaal. Na zes lange en droeve jaren was er weer Prinsjesdag, soberder dan vroeger, maar met meer innerlijke warmte meer beleefd, nu Nederland dit plech tige gebeuren zoo lang moest missen. Deze opening is weer een stap nader tot het normale leven. De gouden koets was nog niet op het appèl, eenvoudige auto's brachten Hare Majesteit de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bernard naar de prachtige ridderzaal, waar de Koningin haar troonrede uitsprak. Haar rede was zeer ernstig, vol zorg, maar toch ook vol belofte. De schulden last zal zeer zwaar worden, maar de Regeering zal streven naar een billijke verdeeling en naar doelmatige besteding, dus een zuinig beheer. De geteisterde gebieden worden zoo snel mogelijk ge holpen. Natuurlijk herdacht Hare Majes teit hen, die vielen in de strijd voor de vrijheid en de illegale werkers, die de geest van het verzet levendig hielden. Ook wees de Koningin op het ver- nieuwings streven, dat zich moeizaam baanbreekt, en dat het leven weer norm geeft. Voor de doorgewinterde „vrij handelaren" is de mededeeling, dat gestreefd zal worden naar beheersching van loonen en prijzen, een domper. Plaatsruimte verbiedt ons de troon rede geheel op te nemen. Thans is voor ons het parool „afwachten". Afwachten, of de Regeering de ont vouwde plannen met behulp van de volksvertegenwoordiging zal kunnen nit- voeren. Moge het zoo zijn, dat elke „politiek" voorloopig achterwege blijft en dat de kamers zich alleen zullen bezighouden met de wederopbouw van ons Vaderland. Als die reuzentaak ach ter de rug is, kan men zich de weel de weer veroorloven politieke stukspe- len te houden. Prinsjesdag is in eere hersteld. Moge dezen dag het begin zijn van heilzaam werk voor Nederland. En moge het Hare Majesteit gegeven zijn nog vele malen de troonrede uit te spreken. H. Volgens een advertentie in dit blad zal op Dotiderdag 29 Nov. a.s. in de Ambachtsschool te Oostburg ee.n Indische avond worden gegeven door een In disch gezelschap. Het moet een overvolle zaal worden met een geweldige opbrengst, want het gaat om Kaartverkoop bij het H.A.R.K. Comité. N.B. U kunt Uw Entrèe-kaarten ook van Uw geblokkeerde rekening laten overschrijven. Zaterdag 17 November kwamen ver tegenwoordigers van de reeds opge richte afdeelingen van de Vereeniging ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen met het dagelijks bestuur van de Werkgroep West Zeeuwsch-Vlaanderen om de op te richten vereeniging in gang te zetten. De opkomst was niet bijster groot. Het is net, of onze menschen wat ingeslapen zijn, slechts oog hebben voor de eigen belangen en onvoldoende aandacht schenken aan de belangen van de streek. Toch ziju de streekbelangen voor iederen Cadzantenaar van het aller grootste belang. In de Schakel is reeds eerder betoogd, dat er gevaar bestaat, dat het Land van Cadzand wordt dood gedrukt tusschen België, de Schelde en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, dat het voor onze boeren onmogelijk wordt te leveren tegen prijzen, waar men in on geschonden gebieden mee toe kan, dat onze middenstand onmogelijk kan con- curreeren tegen de gespaard gebleven middenstand, dat het overheidspersoneel hier liever niet blijft en wij op de duur blijven zitten met menschen, die we juist graag zagen vertrekken. Wij weten zeker, dat niemand van onze Cadzand- sche menschen zoo iets zou willen en daarom meenen wij er op te mogen reken, dat het heele land van Cadzand met ons in de Vereeniging op de bres zal staan voor de belangen van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de gehouden bijeenkomst werd dit standpunt nogmaals uiteengezet. Uit de vergadering kwamen stemmen naar voren, die vonden, dat de ver eeniging al veel eerder gesticht had moeten worden. In verband met de geringe opkomst werd op voorstel van een der afge vaardigden besloten, dat het dagelijks bestuur van de Werkgroep voorloopig met de leiding belast zal blijven; als in alle gemeenten afdeelingen zijn op gericht, zal door alle afgevaardigden een permanent bestuur gekozen worden, waarnaast een bestuurslid van elke af- deeling zal komen. Tenslotte werd besloten om op Za terdag 24 November weder bijeen te komen om een voorloopig reglement, de contributie en de werkwijze vast te stellen. Als men gaat zoeken naar een naam voor de vereeniging, dan zou dat kunnen zijn „Op de bres". binnenbanden. In plaats hiervan mogen thans slechts in totaal worden uitgereikt: 160 toerbuitenbanden en 80 toerbinnen- banden, 33 transportbuitenbanden en 14 transportbinnenbanden. (Slot.) In totaal zijn ongeveer 220 herstel werken aan beschadigde boerderijen onderhanden en gedeeltelijk gereed. Sinds 10 November zijn deze herstel werken overgenomen door het Streek- bureau Zeeuwsch-Vlaanderen (burger- bouw). De personeel sterkte van B.W.B. be droeg van Maart tot Mei 1945 1 man en is sindsdien uitgebreid tot 6 man opzichthoudend en 1 man administra tief personeel. De oppervlakte van het „werkterrein" bedraagt ongeveer 19.000 H.A. bevattende 14 gemeenten. Voor het bewerken van dit terrein ontbrak het aan de dringend noodige vervoer middelen. Op een rijwiel met een paar slechte banden trapten de opzichters van de vroege morgen tot de late avond de polders in. Een goede auto en eenige motorrijwielen 'zouden de werkzaamheden van deze kleine, doch dappere werkgroep ten zeerste verlicht hebben. Daar de aannemers en de bouwvakarbeiders door het M.G. ge vorderd waren voor puinruiming, nood- herstel e.d. kon begin Juli eerst op ruimere schaal een aanvang gemaakt worden met het bouwen van noodstal len en noodwoningen. Hierbij zij op gemerkt, dat uitsluitend met aannemers uit Zeeuwsch-Vlaanderen gewerkt werd. Deze hebben onder zeer moeilijke omstandigheden, o.a. veroorzaakt door de trage aanvoer of het uitblijven van de bouwmaterialen, moeten werken. Zij hebben veelal van oude lappen een toonbaar kleedingstuk moeten ma ken, hetgeen op zichzelf een prestatie is. Dank zij de ruggesteun van C.N.V. en de actieve medewerking van Ir. van Ameron, hoofd van het Streekbureau, komen de noodige bouwmaterialen thans in groote hoeveelheden het land van Cadzand binnen. Werkelijk: „Er zit schot in"! RIJWIELBANDEN» Van de Secretaresse Mej. A. M. Royter, werkzaam op het Commissariaat Noodvoor ziening voor de Getroffen Gebieden in de afdeeling rijwielbanden, is bericht ontvangen dat de toewijzingen voor rijwielbanden, welke door het C. D, K. te Den Haag waren toe gewezen voor de maanden October en No vember, zijn ingetrokken. Dat dit van verstrekkende beteekenis is voor ons zoo bandenarme gebied, zal U duide lijk zijn, wanneer ik U mededeel dat de toe wijzing voor October bedroeg: 260 toerbuitenbanden en 142 toerbinnen- banden en voor November 200 toerbuitenbanden en 100 toerbinnenban- den, 56 transportbuitenbanden 24 transport Landbouwers, welke nog werktuigen wenschen te betrekken uit de depops van de Dienst Landbouwherstel te Bres kens en Oostburg (Walchersche werk tuigen) moeten aanvrage door vóór 1 December a.s. bij de Districtsbureau houder te Groede. Per 1 Dec. worden deze depots ge liquideerd. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 25 Nov. t.m. 8 Dec. 1945 Bonkaarten KA, KB, KC 513: 300 t.m. 306 800 gram brood 307, 308 200 gram bloem 309 400 gram suiker 310 100 gram suiker 311 125 gram boter 312 250 gram margarine 313 100 gram vet 314 200 gram kaas 315 15° gram vleesch 316, 317 2 kg. aardappelen B 24 1 kg. aardappelen B 21, B 22 400 gram brood A 23, B 23 1V2 liter melk C 23 3V2 liter melk Bonkaarten KD, KE 513: 400, 401 800 gram brood 402, 403 200 gram bloem 404 250 gram rijst, rijstebloem of kindermeel of 250 gr. kinderbiscuits. 405 500 gram suiker 406 100 gram suiker 407 250 gram boter 408 123 gram margarine 409 200 gram kaas 410 6 liter melk 411 150 gram vleesch 412 1 kg. aardappelen E 21 250 gram kinderbiscuits D 21, D 22 400 gram brood Inlegvellen: Ai4, B14 100 gram kaas Toeslagkaarten M 513: M 01 125 gram margarine M 02 800 gram brood M 03 400 gram brood M 04 100 gram vleesch M 05 1V2 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. T 01 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen sigaretten) V 01 100 gram choc, of suikerwerken of 2 tabletten Eng. chocolade a 56' gram. X 01 2 rantsoenen tabaksartiken (geen importsigaretten). Distributiedienst OOSTBURG. De na-uitreiking der bonkaarten 13e Periode zal worden gehouden op de navolgende dagen en plaatsen. Aardenburg met Eede en St. Kruis 28 Nov. van 9-12 uur Biervliet 28 9-12 uur Breskens 29 Nov. van 10-12 en 2-4 uur Cadzand 29'Nov. van 9-12 uur Groede 28 Hoofdplaat Nieuwvliet 9-12 uur 28 2-4 uur 28 2-4 uur Oostburg 29 9-12 uur Retranchement 28 9-12 uur Schoondijke 29 9-12 uur Sluis 28 2-4 uur Waterlandkerkje 29 10-12 uur IJzendijke 30 Nov. van 9-12 en 2-4 uur Zuidzande 29 Nov. van 2-4 uur PREDIKBEURTEN Zondag 2 December Breskens 9,30 uur Ds. v. Vliet 6,30 uur Ds. v. Vliet Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 14 uur Ds. Derksen. Oostburg 11 uur Ds. Oort. Doop. Retranchement 9,30 uur Ds. Oort St. Anna ter Muiden 10 uur Ds. van Wijngen Geref. kerkdienst in de Luth. Kerk te Groede n.m. 3 uur, Ds. Oostenbrink van Oostburg. IJ z e n d ij k e. De Parochiële Katho lieke Gemeenschap „IJzendijke" ver zond op 20 November j.l. een protest telegram aan den Minister-President tegen het regeeringsbesluit betreffende materieele Oorlogsschade van 9 Novem ber 1945. Wordt dit regeeringsbesluit onge wijzigd door de Staten-Generaal aan vaard, valt geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen ten prooi aan armoede. Geeischt werd: 100% uitkeering her bouw- en/of aanschaffingskosten van de door oorlogsgeweld verloren gegane goederen met aftrek van de meerwaarde van het herbouwde perceel en/of aan geschafte goederen. Door middel van een foldertje, welke in geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen huis aan huis werd bezorgd, wekte bovengenoemde gemeenschap de be langstelling van alle Zeeuwsch-Vlamin- gen, organisaties en groepen van per sonen op en verzocht eveneens een te legram van dergelijke strekking aan den Minister-President te verzenden. Oostburg. Maandag gaf mevrouw E. L. Adriaanse-Bergansius een mooie voordrachtavond in de Ambachtsschool. Voor de pauze vertelde zij twee ver halen op zeer onderhoudende manier. Vooral „Het laatste blad" werd ge voelig voorgedragen. Daarna kwam Bou- tens Beatrijs. Na de pauze kwam ver- zetsproza en poëzie, gedeeltelijk uit de vorige oorlo. Het was jammer, dat het aantal leege plaatsen zoo heel groot was. Doordat pas op het laatste moment bericht over deze avond in Oostburg was ontvangen, kon er weinig bekendheid aan gegeven worden. Het bezoek uit andere gemeen ten is heel moeilijk. Naar wij hooren, loopen op Znid-Beveland wel autobussen voor dergelijke avonden. Wanneer komen er in het land van Cadzand eigenlijk eens van die luxe artikelen Of zijn die in het „wilde Westen" niet noodig Door het kiescollege zijn candidaat gesteld voor de tijdelijke gemeenteraad de heeren J. R. Bot, Mr. E. J. N. M. Bogaerts, P. Daansen Cr., J. H. van Kampen, J. J. Leenhouts, J. Mijs en A. P. Modde. Cadzand. Naar wij vernemen is op Vrijdag 16 November plotseling overleden de heer C. van den Heuvel, of zoo hij voor het land van Cadzand heette: Kees van den Heuvel. Tot ver buiten onze streek is van den Heuvel bekend geworden door zijn stoutmoedige reddingen, waarvoor hij verschillende onderscheidingen heeft ontvangen. De heer van den Heuvel bereikte de leef tijd 66 jaar. In totaal werden onder zijn leiding 57 menschen gered. De heer van den Heuvel was lid van de Orde van Oranje-Nassau, had een Belgische en Engelsche onderschei ding en verkreeg door zijn menschlievend werk de Groot zilveren medaille met de zilveren gespen der Zuid-Holland- sche Mij. tot redding der schipbreuke lingen. Nieuwvliet. Ter voorziening in de periodieke aftreding, op 1 Nov. j.l., van de heeren J. J. Provoost te Nieuw vliet en M. J. Dierings te Groode, als leden van de Dijkraad der waterkeering van den Calaiuiteuzen Adornispolder, is door het waterschap „Het vrije van Sluis" herbenoemd de heer Dierings en benoemd de heer A. J. de Bruijne te Cadzand. Op Dinsdag 20 November werd een ledenvergadering gehouden van de Vereeniging ter behartiging der belan gen van West Zeeuwsch-Vlaanderen, afdeeling Nieuwvliet. O.m. werd een commissie benoemd voor distributiebe- langen. Degenen, die nadere inlichtingen wenschen omtrent distributiemoeilijk heden (gezonde klachten e.d.) gelieven zich te wenden tot een der leden van de daarvoor aangestelde commissie, t.w. Jac. Dubois, Iz. Bouwens-de Kok en Jac. Roegiers. Illllllllllll Woensdag 28 Nov. a.s. hopen onze geliefde Ouders. Behuwd- en Groot oudere, L. WAGE en J. M. C. WAGE-NORTIER hun 45-jarige Echtvereeniging te her denken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Oostburg, Grooten Dam 18. Heden overleed tot onze diepe droef heid, zacht en kalm, na een geduldig gedragen ziek zijn, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, CATHARINA MARTINA DE HULLU-DE GROOTE, in den ouderdom van 68 jaar. Axel J. DE HULLU. Paramaribo C. M. v. d. VOET-de Hullu. H. v. d. VOET. Axel I. J. DE HULLU. C. P. DE HULLU-de Putter. J. P. DE HULLU. H. J. DE HULLU-v. d. Burg. W. M. DE HULLU en Kleinkinderen. Axel, 22 November 1945. te TEURNEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden in Zeeuwsch-Vlaanderen dat de Directeur voor den Middenstand van het Ministerie van Handel en Nijverheid op des namiddags vanaf 2 uur zal houden in Hotel „Rotterdam" te Ter- neuzen. De aandacht wordt er op gevestigd dat de Directeur uitsluitend te raadplegen is omtrent middenstandsaangelegenheden. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat ALLE VERKEER langs den weg, loopsnde door den HERDIJKTE ZWARTE POLDER naar het terrein, waar de landmijnen en andere munitie tot ontplof fing wordt gebracht, tot nadere aankondiging is, evenals de toegang tof het aan voor noemd wegvak grenzende strand. Het weggedeelte en het strand, dat niet mag betreden worden, zal nader aangeduid wor den door borden. Slechts die personen, welke in het bezit zijn van een door den burgemeester dezer ge meente afgegeven vergunning hebben toegang tot voornoemd terrein. Tegen overtreders van dit voorschrift, zoo wel burgers als onbevoegde militairen, zal streng opgetreden worden. GEVRAAGD: SUURMOND, Boulevard 17, IJzendijke. Een kantoor te Oostburg vraagt voor opleiding leeftijd 18-21 jaar. Minimum vereischte Mulo-diploma. Praktijkdiploma Boekhou den strekt tot aanbeveling. Brieven met uitv. inl. te richten aan het bureau van dit blad onder nr. 460. Gevraagd voor spoedige indiensiireding Schriftelijke sollicitaties aan INCASSO-BANK N.V. - Oostburg. gevraagd bij Mevrouw BROODMAN, Breskens. voor de gemeenten SINT KRUIS, AARDENBURG en EEDE (Eiland) Beleefd aanbevelend, N.V. WED. P. DE JONGH, Goes.

De Schakel | 1945 | | pagina 1