N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij Rivierzand (metselzand). Scheerzeep Firma M. DE KRAKER H.H. Rookers! cigareitenpapier SigarenmagazijnC.V/.Brakman ALUS CHALMERS TRACTOREN M. I. LEENHOUTS - Oostburg Scheerzeep C. W. Brakman, kapper, Groede Ledige carionnen doozen en Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Westelijk Zeeuwsch - V laan deren Weekblad onder Red. v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Rexi£aMe£Amq,. Lijntrekken verplicht. Gemeente BRESKENS. Gemeente Schoondijke. Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws W. WOITTIEZ ZON H.H. Landbouwers! 2e MEISJE. EEN SPINNEWIEL flink dienstmeisje No. 44 Maandag 12 November 1945 Ie Jaargaria Drutcker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post t 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Van enkele zijden bereikt ons de vraag, ons standpunt kenbaar te maken om trent de houding, die men moet aan nemen tegenover de in vrijheid gestelde „politieke" gevangenen. Het is een moeilijke kwestie, die eigenlijk voor iedereen anders ligt, af hankelijk van karakter en opvatting. Bovendien is er tusschen degenen, die weer in de maatschappij terug ko men groot verschil. Maar voorop sta: wij Nederlanders willen leven in een ordelijke rechtstaat, waarin iedereen kan rekenen op een behandeling, die niet van willekeur afhankelijk is. De redeneering, dat waar de moffen zich niet aan de wetten der menschelijk- heid hielden, wij thans ook kunnen doen met de moffenvrinden wat ons goeddunkt, gaat niet op. Daardoor zou den wij ons verlagen tot het standpunt, dat we gedurende de bezetting zoo hartgrondig verfoeiden. De overheid is thans bezig allen, die zich in de bezettingstijd misdroegen, te berechten. We hebben al vaker gezegd, dat deze berechting naar onze meening veel te langzaam gaat, èn om de rust in ons land, èn omdat de „politieke" gedetineerden recht hebben te weten, waar zij aan toe zijn. Komen deze menschen na het uitdienen van hun straftijd terug, dan hebben zij recht op een „behoorlijke" behandeling, dan hebben wij hen weer te aanvaarden. Datzelfde geldt voor hen, die zonder veroordeeling losgelaten worden. Ook deze lieden moeten sportief in de maatschappij opgenomen worden, zon der geniepige „pesterijtjes". Dat is de uiterlijke kant. Maar er is ook nog een andere kant aan deze zaak. In de oor logsdagen, de tijd vol gevaren, hebben we elkaar leeren kennen, beter dan voordien, toen alles rustig ging. We hebben gezien, dat er lieden waren, die voor geld of voordeel bereid waren hun medemenschen over te leveren in de klauwen van het Duitsche politie monster, lieden die zonder gewetens bezwaar versterkingen bouwden voor den vijand, waardoor eigen menschen de dood vonden, lieden, die eerst over liepen van Oranje liefde en de meer dan levensgroote portretten van de Koninklijke familie op het podium van hun vergaderingen hingen, maar die dadelijk na de inval toonden, welke huichelaars zij waren, door te schelden op alles wat met het Koninklijk huis samenhing, lieden, die zich op de walgelijkste manier afgaven met de moffen. Dat alles hebben we gezien 1 En wie kan achting hebben voor zulke menschen Zij komen terug in de maatschappij, maar zij komen voor- loopig niet terug in onze harten, niet in onze achting. Maar wij moeten hen de gelegenheid geven onze achting weer te verwerven, zij moeten gelegen heid krijgen te toonen, dat zij eerlijk tot andere inzichten zijn gekomen. En als wij dan de overtuiging heb ben, dat zij werkelijk andere menschen zijn geworden, dan zullen wij ze weer opnemen, echt in ons midden. Maar dan moet ook elke gedachte aan ge legenheidsverandering weg zijn. Voor één groep zouden wij een directe opname willen bepleiten, n.l. voor de jeugd. Er zijn streken in ons land, waar men de N.S.B. kinderen het leven zuur maakt, hen van de scholen weert, ze tot een soort paria's maakt. Dat is fout en laf. Kinderen mogen niet boeten voor de fouten van hun ouders. Hebben ze leelijke dingen gedaan tijdens de be zetting, straf ze daarvoor, geef ze een flink pak slaag desnoods, maar dan moet het klaar zijn, daarna moeten ze hun kans weer krijgen. Er zijn jongens van achttien, negentien jaar gedetineerd, die van kindsbeen af thuis vergiftigd zijn met nationaal socialistische waan denkbeelden. Wat deze knapen deden was in hun onmondigheid en daarvoor mogen ze niet voor hun leven gekraakt worden. Nemen we een en ander nog eens samen, dan wenschen wij een snelle, strenge berechting, daarna de mogelijkheid van reclasseering en een waardige, koele, correcte houding te genover de loskomenden, met de be reidheid van vergeving bij gebleken echt berouw. Op deze wijze komen we weer tot een in rust levend, eensgezind Nederlandsch volk. H. INGEZONDEN. Het klinkt bespottelijk, maar 't is een feit. Op het oogenblik maak ik het zelf mee, en wel in de zagerij te Sluis. We zijn daar anders niet gewoon te luieren. U zult me vragen, waarom doet U 't nu dan wel Een korte uitleg. Veertien dagen terug werd er van het houtbureau bericht ontvangenstop pen met zagen Waarom, stond er niet bij. Wel, dat er die zelfde week nog een bezoek gebracht zou worden en dan natuurlijk verdere orders uitdeelen. Maar niemand heeft zich nog laten zien. Pardon, toch wel, namelijk tien tallen boeren, die met smart wachten om gezaagd hout voor hun stallen in orde te kunnen maken, want de winter staat voor de deur en willen voor hun vee wel een goed onderkomen hebben. Wij willen werken, al was 't dag en nacht maar als er op deze manier te gengewerkt wordt van hoogerhand, noem ik dat onjuist en durf wel te beweren dat er vanwege het houtbureau weinig begrip getoond wordt voor de nood toestand hier. Of zou West Zeeuwsch- Viaanderen weer vergeten worden. R. de Smet. NIEUWE BONNEN Tijdvak van u Nov. t.m. 24 Nov. 1945. Bonkaarten KA, KB, KC 512: 135 t.m. 141 800 gram brood 142, 143 200 gram bloem 144 1 rantsoen gebak 145 70 gram beschuit 146 400 gram suiker 147 125 gram boter 148 250 gram margarine 149 125 gram margarine 150 200 gram kaas 151 100 gram choc, of suikerwer ken of 2 tabl. Eng. chocolade 152 150 gram vleesch 153, 154 2 kg. aardappelen B 11, B 12 400 gram brood B 13 1 kg. aardappelen A 14, B 14 11/2 liter melk C 14 3V2 liter melk Bonkaarten KD, KE 512: 235, 236 800 gram brood 237, 238 200 gram bloem 239 250 gr. rijst, rijstebloem of kin dermeel of 225 gr. kinderbiscuits 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gram choc, of suikerwer ken of 2 tabl. Eng. chocolade 247 6 liter melk 248 150 gram vleesch 249 1 kg. aardappelen D 11, D 12 400 gram brood E 11 250 gr. rijst, rijstebloem of kin dermeel of 225 gr. kinderbiscuits Inlegvellen- A 13, B 13 200 gram kaas Tabakskaarten O 413: 05 2 rantsoenen tabaksartikelen (naar keuze) (geen import sigaretten) 06 10 sigaren of 20 sigarillos of 40 gram tabak Toeslagkaarten M 512: M 47, M 48 „brood" 400 gram brood M 47, M 48 „boter" 125 gram margarine M 47 „vleesch" 100 gram vleesch M 47 „aardappelen" i/'2 kg. aardappelen De bonnen voor vleesch, melk en aardap pelen zijn geldig tot en met 17 November a.s. Wederom ontvangen personen van 4 jaar cn ouder 1 kg. aardappelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van 1 kg. per per soon is bestemd voor wintervoorraad. Het ver dient aanbeveling deze extra hoeveelheid niet voor onmiddelijke consumptie te gebruiken. Op de bonnen 150, 245, A 13 en B 13 zal in hoofdzaak Argentijnsche kaas worden af geleverd. Hollandsche kaas zal voor zoover verkrijgbaar voor de helft in volvette of 40 plus kaas en voor de helft in magere 20 plus kaas worden afgeleverd. Het voor het Zuiden geldende extra rantsoen van 200 gram, op de bonnen A 13 B 13 van de inlegvellen met opdruk Limburg, Noord-Brabant, Zeeland of Gelderland of voorzien van de kringnummers 353, 368 en 370, is bestemd ter compensatie van de in het Noorden verstrekte grootere hoeveelheid melk voor een tijdvak van vier weken. De Burgemeester van Breskens brengt ter openbare kennis, dat het zonder schriftelijke vergunning verboden is in deze gemeente, a. zich te vestigen b. te verhuizen. Aanvraagformulieren zijn ter secretarie verkrijgbaar. Tegen overtreding van deze, door den Minister van Binnenlandsche Zaken uit gevaardigde bepalingen zal vanaf heden streng worden opgetreden. 1 November 1945. De Burgemeester van Breskens, K. MAAS. De Burgemeester van Breskens maakt bekend, dat hij op voorstel van de Plaatselijke Werkgemeenschap de na volgende personen heeft aangewezen om hem over allerhande zaken van advies, dus ook wat de verdeeling der nood woningen betreft, van advies te dienen 1. Dr. J. N. C. Broodman; 2. L. A. Cijsouw; 3. C. C. J. de Pree; 4. J. C. v. d San'eOosterling; 5. J. M. v. d. Sande Eouwens; 6. J. A. N. de Vlieger; 7. S. M. de Vuijst. De Burgemeester voornoemd, K. MAAS. Schema voor de uitreiking van distributie bonkaarten, gecombineerd met de controle bevolkingsregister, op onderstaande data van 9 tot 12,30 uur en van 13,30 tot 17 uur. voormiddags namiddags Vrijdag 16 Nov. letters A, I! letters C, D Zaterdag 17 E, F, G H Maandag 19 4, J K Dinsdag 20 L M, N Woensdag2i O, F, O R Uoriderdag22 S T, U Vrijdag 23 V W Zaterdag 24 Y, Z. De naam van het gezinshoofd is voor bovenvermelde indeeling beslissend; voor de andere gezinsleden worden tegelijkertijd de kaarten uitgereikt. Burgemeester en Wethouders van Schoon dijke maken bekend, dat degenen, die in aan merking wenschen te komen voor een nood woning en zulks nog niet schriftelijk hebben aangevraagd, alsnog een schriftelijke of mondelinge aanvrage ter gemeente-secretarie kunnen indienen tot uiterlijk Woensdag 14 November 1945. De Wethouder, De Burgemeester, Iz. A. D'HONT. F. A. VAN ROSEVELT. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 November Breskens 9,30 uur Ds. v. Vliet 6,30 uur Ds. v. Vliet Woensdag 14 Nov., 7,30 uur, Ds. F. Don van Oostkapelle. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 14 uur Ds. Derksen. Oostburg 11 uur geen dienst. 2,30 uur Ds. v. d. Ham en Ds. Oort. Retranchenient 9,30 uur Ds. Oort Breskens. Donderdagnacht zijn in de omgeving van de Nieuwe Sluis twee Fransche schepen gestrand, bemand met 12 koppen. Het waren een sleepboot en een z.g lichter. Omstreeks 22 uur wa ren zij op een mijn geloopen. Alle personen waren van Fransche na tionaliteit en zijn behouden aan land gekomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het was de sleepboot Creuze en de lichter Orion, komende van Boulogne (Frankrijk) en op weg naar Zwijndrecht. De sleepboot is gezonken, terwijl de lichter hoog op het strand zit. Cadzand. Tot onderwijzeres aan de O. L. School alhier is benoemd mej. A. H. Step, ambtenares op het kantoor van den Techn. Dienst der Domeinen te Middelburg. De heer M. A. de Roo, alhier is be noemd tot opzichter-teekenaar bij de N.V. Waterleiding-Mij. Z,-Vlaanderen, Terneuzen. ADVERTENTIES Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje DAViD. D. OEUZE. J. GEUZE-van Helleman. RINUSjE en MAX. Groede, 7 November 1945. Met groote dankbaarheid geeft Mevr. A. H. EVERTS-SCHAAP, mede namens haar Man, die tijdelijk als Veldprediker in Ned. Oost-lndië vertoeft, kennis van de geboorte van hun Dochter, ANTOINETTE. Zuidzande, 5 November 1945. Ned. Herv. Pastorie Heden overleed zacht en kalm, na een ongesteldheid van enkele weken, mijn geliefde Echtgenoote, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mejuffrouw CATHALINA VERSPRILLE, geb. VAN DE VIJVER, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam A. j. VERSPRILLE. Schoondijke, 10 November 1945. Wij hebben een aantal 2-plaats electrische comjoren ontvangen,die uitsluitend vei kocht mogen worden aan hen, die tengevolge van oorlogsomstandigheden hun kookapparaat hebben verloren, Zij die hieraan voldoen en een comfoor wenschen te bestellen, worden verzocht uiterlijk 17 November a.S een schriftelijke aanvrage aan ons kantoor te Middelburg in te dienen on der opgave van naam, adres en aantal gezinsleden. Aangezien het aantal beschikbare com- foren zeer beperkt is, zal niet direct aan alle aanvragen voldaan kunnen wor den. Er is echter in uitzicht gesteld, dat nog meerdere afleveringen zullen volgen. N.V. P.Z.E.M. Op het oogenblik WEER VOORRADIG: trv, Breskens Het geld groeit toch niet op Uw rug Levert daarom Uw bon 11 van de iabakskaart bij ons in, U ontvangt dan een prima stuk dat zijn geld dubbel en dwars waard is Boulevard BRESKENS Bon 05 geldig voor 40 cigareiten Bon 06 geldig voor tebak of sigaren Bij aankoop van tabak wordt ook geleverd. Wij zijn in alle rookartikelen ruim gesorteerd. Noordsiraal Groede zijn aangekocht. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door Landbouwwerkiuigen. Aanbevelend. Levert Uw bon 11 Tabak in voor vóór 17 November bij IriqtjpQ i® koop, bij A. WAGENAAR, JklOljCo Spuiplein 5, Breskens. Mevrouw MIJS, Oostburg, vraagt zoo spoedig mogelijk een net te koop gevraagd bij A. KOTVIS, W 25, Zuidzande. Gevraagd: voor halve dagen, werkster aanwezig. Mevr. VAN DIJK, Dorpsstraat 52 (boven) Schoondijke. - Voor direct gevraagdeen nette HUISHOUDSTER j te Breskens. Brieven onder nr. 333, bu reau van dit blad.

De Schakel | 1945 | | pagina 1