DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 41 Maandag 22 October 1945 Ie Jaargang Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z-VI., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Mededeeiing. Wij verzoeken dringend de adver tenties op te geven aan onze admini stratie of aan de plaatselijke agenten, maar niet aan de redactie Ons administratieadres is Boulevard 120, Breskens. De administratie van ,,De Schakel". Schade vergoeding. Het puin van de verwoeste dorpen is nu grootendeels opgeruimd, de plan nen voor de herbouw naderen steeds meer hun voltooïng en daarmee komt menig een voor de vraag te staanhoe ga ik mijn eigendom, miin huis, mijn zaak weer opbouwen Wij vermoeden, dat iedereen zich wel zoo ongeveer een idee gevormd heeft over hetgeen hij wil. De winkelier, die jarenlange ervaring heeft over winkelverkoop, zal van deze, overigens heelemaal niet welkome ge legenheid, gebruik maken om zijn win kel zoo in te richten als hij dat geleerd heeft door de ervaring. De ambachts man zal allerlei bezwaren aan zijn werk plaats wel niet" herstellen, wie een kantoor had, kan dat nu terug krijgen, ingericht naar de eischen des tijds, alsdeze winkelier of ambachts man of bureauhouder over voldoende middelen beschikt om zijn plannen uit te voeren. Gelukkig hij, die zooveel geld bezit, dat hij onafhankelijk van wie ook, zijn gang kan gaan. Maar velen verkeeren niet in zulk gpn be voorrechte positie, en zijn afhankelijk van de schadevergoeding, die de re geering zal uitkeeren. En hier komen wij op een kwestie, die ons eenige zorg baart. Officieel is zoover wij weten nog niets over de schaderegelng bekend, maar het ziet er toch naar uit, dat de regeering plannen heeft om de schade vergoeding te koppelen aan de waarde op 9 Mei 1940, en van die waarde ongeveer 80 pCt. uit te keeren. Dit zou eenigzins aanvaardbaar zijn, als de prijzen sedert genoemde datum on geveer gelijk gebleven waren, maar het heden vertelt ons heel iets anders men kan gerust aannemen, dat de bouwkosten drie a viermaal zoo hoog geworden zijn. Vermoedelijk zal dit prijsniveau wel dalen, maar wij meenen toch te moeten aannemen, dat het ver boven dat van 1940 zal blijven. Zaken lieden, die door die verhoogde kosten in moeilijkheden komen te verkeeren, zullen wel gesteund worden met voor schotten tegen lage rente, misschien wel renteloos, maar wat voorschot heet, moet terug betaald worden en dit terugbetalen drukt op het zakenleven in onze streek, zoodat het heel moeilijk zal worden om te concurreeren. En dit zullen onze zakenlieden moeten doen, en wel naar twee kanten. In de eerste plaats is het lang niet denkbeeldig dat „ongeschonden" zaken lieden zich in West Z.Vlaanderen gaan vestigen. Zij kunnen wel een stootje hebben en staan dus sterker dan de gedupeerden. Aan de andere kant zal te zijnertijd de Belgische grens weer opengaan, zoodat het vrije verkeer tusschen ons gewest en Vlaanderen weer hersteld wordt. Ook in België zal het prijsniveau omhoog gaan, maar Brugge, Gent en Brussel zijn niet ge teisterd en zullen dus heel wat mak kelijker weer normaal worden dan ons gebied. Tegenover deze dreiging kan de Cadzandsche zakenman zich slechts dan verdedigen als hij normaal kan beginnen en daarvoor is het noodzakelijk, dat de schadevergoeding komt in de vorm van teruggave van het verloren gegane. Wij hebben reeds meerdere malen gezegd, dat zulk een schaderegeling zware offers aan de schatkist zal vragen, maar die offers rusten dan op de heele Nederlandsche bevolking, terwijl anders het heele pak op de „gedupeerde" schouders komt. De eisch, dat het ver loren gegane wordt terug gegeven, kunnen wij niet anders dan redelijk zien. Voor ons blijft dan nog heel veel, dat niet hersteld kan worden en dat wij willen zien, als een offer voor Nederlandsch en Europa's bevrijding. Maar financieel kan aan de gedu peerden recht gedaan worden. De bij zondere moeilijkheden voor de landbouw hoopen we bij gelegenheid ter sprake te brengen. H. Het ligt voor het grootste deel in puin. In, tusschen en op de puinhoopen wonen en leven menschen. In krotten, in stallen. Dakbedekking is daar luxe, ruiten beteekenen rijkdom. Zeeuwsch-Vlaanderen aen vergeten oord. Maar toen in het Westen het hongerspook rondwaarde, toen hebben de menschen daar wel degelijk aan ons gedacht. Laten wij dat niet vergeten Nu kunnen wij het toonen Zeeuwsch-Vlaanderen is een deel van ons, het is Nederlandsch grondgebied en het heeft recht op ons aller steun. Een bevrijd Europa voor een verdronken Walcheren. Deze zin kan men overal in Middelburg lezen. Er heerschen daar, in wat eens de tuin van Nederland genoemd werd, toestanden, welke elke beschrijving tarten. Dat kolkende schui mende water, dat klotsend over de venster banken gulptdie deuren, welke steeds maar weer open en dicht zwiepen,; die lampen, welke aan flarden in de verdronken kamers zwaaien, het is een gezicht zóó intens treurig, zóó sinister, dat het hart ervan ineen krimpt. Er wonen daar menschen, kinderen, babies, grijsaards, op zolders en vlieringen, terwiji het water met den vloed steeds wassende is. Langs ladders klimt men omhoog naar zijn huiskamer, die gelijkertijd keuken en slaap kamer is. Door de straten vaart men in zelf- getimmerde bootjes om boodschappen te doen. Drinkwater is een probleem, de sanitaire toestanden zijn meer dan verschrikkelijk. En tochwij zagen er opgeruimde men schen, die van aanpakken weten. De Zeeuwen zullen slagen, daarvan hebben zij in den loop der tijden bewijzen over geleverd, maar de winter staat voor de deur. Wat dit be- teekent, weten slechts zij, die deze inundaties met eigen oog.en hebben aanschouwd. Zeeland is nu sinds een jaar bevrijd. De menschen worden begraven onder een papier lawine van vergunning hiervoor, vergunning daarvoor, maar zij hebben nu toch wel zoo langzamerhand het recht op daadwerkelijke hulp. Hier moet bureaucratie worden uitge roeid, zooals men de rattenplaag bestrijdt. Hier moet steun worden verleend, spontaan, met het hart. Hier mag niet gewacht worden. Te lang heeft men de menschen op sleep touw gehouden. Het is eenvoudig een nationale plicht eindelijk eens een aanvang te maken eiken Zeeuw een menschwaardig bestaan te verschaffen. De H.A.R.K. heeft zich tot taak gesteld de nood te lenigen in de getroffen gebieden. Zeeland, door het water en granaatvuur ge teisterd, heeft reeds veel van deze hulp onder vonden, maar iedere landgenoot moet er van doordrongen worden, dat er nog veel meer gegeven moet worden maar dan, zonder pa pierenrompslomp. Laat de verzuchting van een der burgemees ters uit Zeeuwsch - Vlaanderen „De Hemel spare ons voor deze bureaucratie", niet tot doovemansooren gezegd zijn. Luctor et emergo. (Ik worstel en ontzwem.) Kent U Eede in Zeeuwsch - Vlaanderen Bevrijde Nederl. krijgsgevangenen in Japan en personen nog niet uit Duitschland terug. Op het secretariaat van de afdeeling West Zeeuwsch - Vlaanderen van het Ned. Roode

De Schakel | 1945 | | pagina 1