Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen Op eigen kracht. Plaatselijk Nieuws No. 40 Maandag 15 October 1945 Jaargang Drukker-Uitgever: iR fUg [§8b I Priis Per kwartaal f 1,25 Fa. Smoor de Hulster JljsjJi JL JL gfe 3ft- JLjl Franco per post f 1,10 Boulevard 120 - Breskens ÏT. x TIT Advertenties 7 ct. p. m.m Weekblad onder Redactie v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg De oorlog is voorbij Maar zii, die gerekend hadden op een tijdperk van rust en verademing, zijn wel bedrogen uitgekomen. Zeker, de directe dreiging van de'dood is voorbii, de vliegma chines, die nu over ons heengaan bren gen geen verderf meer, de kanonnen zwijgen, maar de dreiging van een onzekere toekomst kan ons vaak bijna nog erger benauwen, dan eenmaal de directe oorlogs gevaren. Duizenden en duizenden koesterden de hoop, dat de golf van ellende, die de oorlog over de wereld bracht een tijdperk zou ach terlaten van eensgezindheid, van harte lijk samenwerken. Maar de dagelijksche berichten vertellen ons helaas heel wat anders. De Geallieerde mogendheden, die zoolang de oorlog duurde, in vol maakte eensgezindheid samenwerkten om het Duitsche militairisme, misschien beter, het Pruisische barbarendom, te vernietigen, moeten nu uiteen gaan, omdat zij het niet eens kunnen worden over de wijze, waarop de vrede met verschillende landen tot stand gebracht zal worden. Overal in de geallieerde wereld breken stakingen uit, omdat de werknemers en werkgevers het niet eens kunnen worden. Het gevolg is, dat een totaal verarmde wereld, die schreeuwt om goederen, om huizen, moet wachten. Overal is, na de oorlogs strijd, ge komen een strijd om de macht, een strijd zonder kanonnen en mitrailleurs, maar nu een strijd met de vlijmscherpe economische wapens. En in die hopeloos verdeelde wereld ligt ons kleine land met zijn negen millioen bewoners Wel voelen wij ons innig verbonden met Nederlandsch Indië, waar nog zestig millioen Neder landers woonen, maar ondanks die groote bevolking kan Nederland niet die oorlogsmacht ontwikkelen, die groote mogendheden respect afdwingt. En daarom moet Nederland een andere wijze van strijd voeren, en wel die der geest, zooals onze Regeering dat reeds jaren in Indië deed. Wij moeten de Indische bevolking laten zien, dat het voor hen het beste is, dat zij een een heid met Nederland vormen. Wij zijn overtuigd, dat de meerderheid in Indië dit ook zeer wel beseft, zeker na de ellendige tijd van Japansche overheer- sching. Te zijner tijd komen wij hierop nog wel terug. Maar rekenen op steun van andere mogendheden bij onze In dische aangelegenheden willen wij niet, op eigen kracht willen wij de zaken regelen, en als in vroeger jaren, als voorbeeld voor andere landen. Ook in eigen land moeten wij alleen vertrouwen op eigen kracht. Hoe ver leidelijk de annexatie bijv ook mag zijn, op eigen kracht kan Nederland geen qebied van Duitschland tot zich nemen, daarbij moeten wij de hulp, de toestemming, de gunst van de groote heeren" hebben. En als wij die hulp nu krijgen, wat zal er gebeuren, als die hulp eens ophoudt Wat zal er gebeuren, als er eens een Sovjet- Duitschland tot onze grenzen komt Wij moeten varen op eigen kracht en bij die vaart kunnen wij op de duur geen annexatie meevoeren op eigen kracht Op eigen kracht moeten wij weer alles opbouwen en nieuwe moge lijkheden scheppen, op eigen kracht moeten wij verder gaan met land te winnen om nieuwe woonplaats te krij gen, op eigen kracht moeten wij de industrieën vestigen, zonder steun van anderen, op eigen kracht, de kracht van de-Nederlandsche geest. H. Oostburg. Vrijdag 5 October belegde de Oostburgsche werkgroep een dorpsverga dering met het doel te komen tot een ver- eeniging ter behartiging van de Oostburgsche belangen als onderdeel van een vereeniging, die de belangen van West Z.-Vlaanderen zal behartigen. Ds. Oort leidde de vergadering als voorzitter van de Oostburgsche werkgroep. Hij zette uiteen, hoe de werkgroepen tot stand gekomen waren in een chaotische tijd, toen velen niet wisten, wat zij. moesten doen. In die dagen kort na de bevrijding was van het oprichten van een vereeniging geen sprake. Toen zijn enkele mannen van goeden wille bijeen gekomen en hebben nagegaan, wie er konden helpen bij de opbouw, vooral in geestelijke zin en zoo kwamen de werk groepen tot stand. Hebben deze succes gehad Het is zoo moeilijk hier een oordeel over uit te spreken, zeker is, dat er werk geleverd is en dat meerdere malen lauwen van geest tot meer actie aangespoord konden worden. Maar nu de omstandigheden weer wat rus tiger geworden zijn, is het wèl mogelijk, dat er een breedere basis gevormd wordt voor het opbouwwerk, nu kan er wel een ver eeniging gevormd worden. Deze nieuwe ver eeniging is geheel vrij in de wijze, waarop hij tot stand wil komen en hoe hij zich wil inrichten, slechts één erfenis moet van de werkgroep overgenomen wordenn.l de vol strekte belangeloosheid Bovendien moet er niet een gewone ver eeniging ontstaan, maar een echte werkgroep vereeniging, waarin groepen van menschen met bepaalde belangstelling en kennis van zaken hun medeburgers met raad en daad terzijde staan en waaruit telkens initiatieven naar voren komen, die de materieele en geestelijke opbouw gunstig beinvloeden. Reeds dadelijk zal de aandacht vooral ge vestigd moeten zijn op twee terreinen, n.l. dat der verzorging van de oorlogsgetroffenen en de cultureele zaken. Na de voorzitter voerdè burgemeester Mijs het woord, die met klem de oprichting van een vereeniging aanbeval, omdat er, ook al komt de gemeenteraad weer spoedig bijeen, toch nog zooveel is, dat de geheele burgerij aangaat. De luitenant Dondorp van het Commissa riaat Noodvoorziening vertelde een en ander overliet werk van genoemd Commissariaat en de resultaten, bemoedigende woorden, die met groote belangstelling werden aangehoord. Na deze uiteenzettingen werden lijsten rond gegeven, waarop men zich als lid van de op te richten vereeniging kon aanmelden. Hoe groot het verlangen naar een vereeniging was, bleek wel uit het feit, dat staande de verga dering zich 130 leden opgaven. Daarna kwam de moeilijkheid van de be stuursverkiezing. Een flink aantal candidaten werd opgegeven, na een eenmalige stemming werd hieruit een zestal bestuursleden gekozen n.l. zuster Wallis en de heeren Bols, van Kampen, Mabesoone, Modde, Sanderse en Schijve. Het oprichten van een Oranjevereeniging zal door de vereeniging worden verzorgd. Als nu spoedig ook in andere plaatsen soortgelijke vereenigingen worden opgericht, kan overgegaan worden tot het vormen van een gewestelijk bestuur, dat dan de taak van de gewestelijke werkgroep overneemt. In de op 8 October j.l. gehouden ver gadering van het voorloopig bestuur van de afdeeling Oostburg van de vereeniging ter behartiging van de belangen van West Z. Vlaanderen werd besloten om ten spoedigste op te richten 2 onderafdeelingen n.l. Cultureele belangen en oorlogsgedupeerden. Contact wordt gezocht met menschen die op dit gebied deskundig zijn en bereid zijn voor de belangen der leden op te komen. In een binnenkort te houden ledenvergade ring worden de behaalde resultaten kenbaar gemaakt. De leden kunnen ook zelf vertrou- wensmenschen naar voren brengen. G r o e d e. Alhier vergaderden op 9 October de detaillisten en leden van het ambacht, op verzoek van de werkgroep Groede, tot het kiezen hunner vertegenwoordigers-leden in die werkgroep. Bij ontstentenis van den voorzitter, gaf de heer Govaert, namens de werkgroep, een

De Schakel | 1945 | | pagina 1