DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen Nu Ird bevrijd is! Plaatselijk Nieuws No. 39 Maandag 8 October 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v.d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Na wat wij gedurende de oorlogs dagen van September en October van het vorig jaar hebben meegemaakt, heb ben wij vaak gezegd, dat we ons heel'e leven lang niets meer erg zuhen vinden. De ellende, de waanzin van verwoes ting, de ontberingen, ze waren zoo groot, dat ze niet overtroffen kunnen worden en als we onze omstandigheden van nu vergel jken met die van juist een jaar geleden, dan mogen we werkelijk niet mopperen, al is er veel, dat we zoo graag anders wilden en dat ook zeker anders en beter zon kunnen. Maar nu is er iets, dat wij toch wel erg vinden. Indië is vrij, de ver foeide Jappen z;jn verslagen en wij Nederlanders, d e de laatste kwarteeuw zulk een goede tactiek in onze Oost volgden, zijn verlangend om terug te keeren en weer de Pax Neerlandica, de Nederlandsche vrede te brengen aan onze bruine Rijksgenooten. Wij hadden ons voorgesteld, dat onze Nederlandsche soldaten het eerst aan land zouden gaan om de zorg voor de geteisterde bevolking op zich te nemen, samen met de Nica (Nederl. Indische Civiele Ad ministratie). Helaas zijn onze troepen nog niet in voldoende aantal aanwezig. Had onze Regeering na de bevrijding van het Zuiden van ons land niet vlug ger een corps voor Oost Indië kunnen vormen Er was onder de jonge man nen enthousiasme genoeg. Menige flinke kerel heeft zich beklaagd, dat hij als maar geen oproep kreeg. Gedane zaken nemen geen keer, de moe'Iijkheden zullen wel groot geweestzijn Overeenige maanden, dat is ons inziens, eenige maanden te laat, zullen de troepen voor Indië klaar zijn. M.tar nu het bericht, dat wij erg vonden. De Engelschen zijn aan land gegaan, maar bij die troepen waren geen Nederlanders, omdat de Indone siërs zich daartegen verzet zouden heb ben. Maar de Engelsche commandant wist raad De Nederlandsche regeering moest maar gaan ronde-tafel-confereeren met den president van de Indonesische republiek, eene manheer Soekarno, aan gesteld door de Jappen Stelt U voor, Nederland werd bevrijd of de regee ring nu maar eens wil gaan confereeren et Mussert en zijn trawanten 1 Het is bepaald ergerl k, dat men zoo iets durft voor te steden aan dc regeeririg van een land, dat zich in de strijd voor Indië opofferde, net land, dat door zijn wanhopig verzet een inval in Australië voorkwam. Gelukkig heeft onze regee ring positief geweigerd om aan zoo'n schandaal deel te nemen. Wij spreken de hoop uit, dat zeer binnenkort vol doende Nederlandsche troepen klaar zullen zijn om naar Indië te gaan en dan Soekarno en zijn kliek in de pot te stoppen, zoo diep, dat zijn heele bende vooigoed genezen is van fascis tische aandoeningen.® Wii Nederlanders wenschen in Neder- landsch Indië samen te werken met de inhetmsche bevolking, om hen voor- u't te brengen, waardoor zelfbestuur voor hen mogelijk is. De heele wereld weet, welke plannen Nederland heeft, onze Koningin heeft ze duideli.k voor de radio besproken. De heele wereld weet, dat Nederland het eerste land was, dat het begrip kolonie" veran derde in „deel van het ri'k". Nederland heeft het beste voor met Indië en behoeft daarbij geen vóór lichting wan welk land ook. Wij hopen, dat onze regeering in dezen een krach tig beleid zal voeren, in het belang van Indië zelf. H. gebracht en ben ik verplicht mijn deel in die tekorten te betalen. Dat heeft mij al ge- ruimen tijd geergerd, doch mijn vraag „waarom" wordt ook thans niet beantwoord. Nu die bonnenpositie dat het een speling van 2'/20/o is, is mij ook niet duidelijk; dat kan nooit meer zijn dan 25 kg. per 1000 kg. Voor elke 1000 kg. geef ik 13 bonnen en 13 x 75 kg. is 975 kg. Ik was dus blijkbaar al aardig warm geloopen met die 25 kg. spe ling, doch begin van dit jaar kreeg ik de koude douche, dat 40 ton „bevroren" blijft, Het eventueel tekort op wagon kan ik niet met bonnen bij de distributiedienst verhalen; ze is in den regel niet belangrijk en als het ontstaan is door inwegen per zak, dan komt het toch ten goede aan de leden. lntusschen ben ik met al dat schrijven tot op heden nog niet erg opgeschoten, want ik kreeg weer een nota over 5760 kg. kolen en had te betal'en over 545 kg. tekort, dus 9l/2°lo weggewaaid waarschijnlijk. Groede, 29 Sept. 1945. W. FENIJN. INGEZONDEN. Het kolentekort. In verband met het ingezonden stuk betreffende het kolentekort hetwelk ik plaatste in Juli j.l., heeft de heer Salome geantwoord, waarvoor ik hem vriendelijk dank zeg. Toch ben ik nog niet voldaan. De heer Salomé schrijft, dat die tekorten er zijn, maar dat wisten we reeds. Het groote „Hoe ontstaat het groote tekort" is nog niet opgelost. Mijn meening is: Een schip vaart met ioo°/0 weg en moet ook met ioo°/0 aankomen. Nu blijkt, als het leeg is, dat er maar ongeveer 9°°/o gelost is. Daar zit de kneep. Ik heb dikwijls kolen zien lossen uit groote schepen te Vlissingen en zag ook, dat er stof wegwaait en de kranen morsen, dus ioo°/o kan er niet uitgemeten warden. Dat er echter uit een schip van b.v. 1000 ton ongeveer 90 ton wegwaait, hetzij te Terneuzen of Breskens of op Walcheren, zie, dat wekt nu juist mijn verbazing. Verder schrijft de heer Salomé in punt 3 de tekorten mogen doorberekend worden. De Coöperatie Groede is erkent handelaar dus mogen mij de tekorten in rekening worden Breskens. Zooals bekend, heeft de Re geering eenigen tijd geleden aan de bouwon derneming Panagro uit Warmond opgedragen den bouw van'een 150-tal noodwoningen te Breskens. Deze N.V. is thans, voorloopig met c.a. 100 arbeiders, naar onze gemeente geko men om dezen bouw ter hand té nemen. Met voortvarendheid is zij bezig geweest om voor haar arbeiders barakken voor huisves ting te bouwen, daar in het grootendeels ver woeste Breskens voor de arbeiders op andere wijze geen onderdak te verkrijgen was. Deze bouw is nu voleindigd. Zij vond haar sluitstuk j.l. Woensdagavond in de ingebruikneming van een ontspannings lokaal. Deze ingebruikneming had een officieel en feestelijk karakter. De directeur der N.V. Panagro sprak het openingswoord uit. Hij wees daarbij op het grootsche en dankbare werk, dat de arbeiders opgedragen is. Grootsch, omdat het hier be treft de opbouw van de zwaarst getroffen streek van ons land dankbaar, omdat vele Zeeuwsch-Vlamingen aan huisvesting geholpen zullen worden. Spreker ontveinsde zich niet, dat de N.V. en de arbeiders voor vele moei lijkheden komen te staan voor de arbeiders vooral, overgeplaatst in een vreemde en grootendeels verwoeste omgeving, zal ontspan ning, na de dagtaak, noodig zijn. Het ver heugde den directeur dan ook zeer, dat onder de auspiciën van het Roode Kruis bereids een comité is opgericht, dat aan de geestelijke verzorging en de ontspanning wil medewerken. Spreker zegde hiervoor dank. Aan het slot van zijn rede zongen allen staande het Neder landsche Volkslied en werd een 3-werf hoera op de Koningin uitgebracht. De heer Mijs, uit Oostburg, kringcommis saris van het Roode Kruis, voerde daarna het woord. Hij schetste het doel van deze ont spanningsavonden, wees de arbeiders op het dankbare werk, dat zij thans zullen doen en

De Schakel | 1945 | | pagina 1