DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen De winter komt Het eerste Muziekfeest. Liedje No. 38 Maandag 1 October 1945 lc Jaargang. Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg De herfst heeft zijn intrede gedaan, de gure viagen zijn plotseling gekomen en we weten, dat de winter snel nadert. Voor velen zal die winter nog moei lijk zijn. Wel is er heel wat gebeurd en zijn vele onhoudbare toestanden ver dwenen, maar hoeveel huizen lekken er nog, zoodat men nu en dan bedden en tafels moet verzetten, nog lang niet alle kieren zijn gestopt, zoodat krach tige winden ook binnen de „beschut tende" muren te voelen zijn tn we houden ons hart vast, dat het klappe rende ilodderglas naar binnen geblazen wordt. Neen, rooskleurig zal het nog niet zijn En hoe brengen we onze lange winteravondendoor? De tijd, dat er tot in de nacht gebold kon woiden is voorbij en de duisternis, koude en regen drijven ons al vroeg naar binnen, bij de kachel en daar hebben we een heele avond voor ons, om, als wij niet oppassen, te kankeren over alles en nog wat. Maar daar zijn de lange win teravonden toch te goed voor Waarom nemen we weer niet a's voorheen een go'ed boek? Maar och, hoeveel boeken zijn niet verloren gegaan en hoe moei lijk zal het zijn om regelmatig goede lectuur te krijgen We zullen weer om hulp moeten vragen. Elke plaats zal zoo spoedig mogelijk moeten trachten een bibliotheek ter beschikking te krij gen, van het nut, van adopterende ge meenten. En alle vereenigingen zullen weer aan de slag moeten. Onze muziekver- eenigingen zullen meer dan ooit uit voeringen moeten geven en onze, mis schien wat in het vergeetboek geraakte, rederijkerskamers moeten weer op de planken verschijnen, samen met de' muziekkorpsen. En dan wat volkszang. Dat kunnen werkelijk ouderwetsche gezellige avonden worden. Maar wij hebben meer noodig. Wij moeten contact houden met de buiten wereld. Reeds trad in ons landje een uitstekend strijkkwartet op dit was een hoopvol begin. Ook moeten er goede sprekers komen, die ons over allerlei inlichten. Veel verwachten wij van de Zeeuwsche Volksuniversiteit, waarmee reeds contact gezocht is Maar de heeren bestuursleden lijden vermoedelijk even als zoovelen aan overbelasting, zoodat het gezochte contact nog niet tot stand gebracht is. Maar verder moeten er initiatieven uit de bevolking zelf komen. De komende vereeriiging ter behar tiging van de bel.mgen van West Z- Viaanderen kan ook op dit gebied nuttig werken. Maar voor alle<=laten wïi beginnen, de winter staal voor de deur, een mot i'ijke winter, laat'het geen verloren winter worden H. Het eerste muziekfeest na den barren tijd, die achter ons ligt, zal door velen met mij op hoogen prijs gesteld zijn. We mogen Wa terlandkerkje dankbaar zijn, dat men er het initiatief heeft durven nemen tot het organi- seeren van dit festival. De omstandigheden brachten mee, dat en kele korpsen, die ons in vroeger tijd op zulke voortreffelijke muziek vergastten, nog niet aanwezig konden zijn. Helaas misten we ook de gezichten van vele bekenden, die sedert 1940 aan het muziekleven ontvallen zijn en wier krachten zoo waardevol geweest zouden zijn bij den wederopbouw van wat eenmaal bloeide. Omfloersen wij voor hen de trom De vaandels met de vele medailles riepen herinneringen op aan vroegere muziekfestijnen. Allereerst aan de oude festivals, toen er nog roem te behalen was met vliegensvlugge tongslagen in de polka voor piston. Toen schalden nog de trombones in de krakende bassolo's en was de groote trom op zijn best, wanneer de trommeldrager moe te had zijn koers te houden in de marsch. Ook kenmerk ten zich deze oude festivals door een rijkelijk gebruik van gerstenat. Dit om „amezuur" te krijgen. In later tijd bleek het, dat „amezuur" alleen te verkrijgen is door veel en geduldig oefenen. Dit inzicht is de danken aan de concoursen. Hoe gezellig ze ook waren, de oude festivals raakten uit den tijd. Het concours luidde een nieuw tijdperk in de muzikant ging aan de studie, omdat hij persoonlijk verantwoordelijk werd voor de eer van het geheele korps. Wilde men behoorlijk verschijnen voor de strenge heeren der jury, dan moest alles— zelfs het werk van de derde bugle af zijn. Ook deze moest gevoel krijgen voor moei lijke dingen als ryhtme en nuanceering. Het is merkwaardig in hoe korten tijd de concoursen het muziekpeil opgevoerd hebben Uit schreeuwerige fanfares werden ensem bles gekweekt, die men met stijgend genot beluisterde. De stilte, die op een concourster rein heerschte, was hiervan het beste bewijs. Dit eerste festival na den gruwzamen oor logstijd houdt voor het muziekleven een be lofte in Het bewijst, dat de oude geest niet ondergegaan is in het geschonden land van Cadzand. Inderdaad is er gegronde hoop, dat de muziek in de toekomst weer haar ouden adel zal herwinnen en ons aller geest zal ver heffen boven het puin van wat wij hebben liefgehad. L. (Voor deze tijd 1) Neemt gij het leven Zooals het is Een beetje onrechtvaardig Een beetje boosaardig Maar ook wel eens aardig En soms lang niet mis Leeft gij het leven, Zooals het gaat Niet al te opzichtig Niet al te gewichtig Een beetje voorzichtig Dan is 't niet zoo kwaad 1 Houdt gij het leven Bedaard in het oog Toont gij U krachtig Uw doel steeds gedachtig Nooit onwaarachtig En dan kop omhoog Adema van Scheltema. Is de Bediijfsordening van Woltersom op Nederlandschen of op Duitschen geest geschoeid (Slot.) Bij de instelling der bedrijfsorganisaties volgens de commissie Woltersom is gezegd dat deze tot stand kwamen volgens de aan vulling, welke in 1938 de Grondwet heeft ondergaan en waarbij in de art. 152 t.e.m. 154 de mogelijkheid werd geopend om te komen tot opènbare lichamen voor beroep en bedrijf. Bij de schriftelijke, zoowel als bij de mon delinge behandeling der voorstellen in de Staten-Generaal, welke geleid hebben tot op name dezer artikelen in de Grondwet, is er van de zijde der volksvertegenwoordiging op gewezen, dat de instelling dezer openbare lichamen niet geschiedt, zonder dat er in het werkelijk leven voldoende grondslagen en aan- knoopingspunten daartoe zijn, waarop van regeeringswege opgemerkt is, dat de gepro jecteerde artikelen niet tot eenige bepaalde publiekrechtelijke organisatie van de beroepen en de bedrijven binden, terwijl door de Minis ter van Binnenlandsche Zaken o.m. het vol gende is gezegd: „Wanneer in het maatschap pelijk leven organismen zijn gegroeid, dan is de tijd gekomen voor de Overheid om die te erkennen en te zorgen dat die organismen organen krijgen waardoor ze publiekrechtelijk kunnen werken". Uit een en ander is duidelijk dat zoowel bij Overheid als volksvertegenwoordiging de be doeling heeft voorgezeten om af te wachten, wat er in dezen uit het bedrijfsleven zou voortkomen en pas tot instelling van publiek rechtelijke organen over te gaan, indien daar omtrent in het bedrijfsleven voldoende over eenstemming zou bestaan en hiervoor de noodige aanknoopingspunten aanwezig zouden zijn. Is het eene zoowel als het andere het geval

De Schakel | 1945 | | pagina 1