Alle Landeigenaren houden zich aan de voorschriften, welke, voor het grootste gedeelte naar Duitschen geest zijn ingesteld. De oorzaak hiervan ligt niet zoo zeer bij de ambtenaren en leiders der bedrijfsorganisaties als wel bij onze Regeering. De maatregelen, welke zij op dit terrein tot nog toe genomen heeft, met name het ont nemen van het zgn. leiderschap der voorzit ters der bedrijfsgroepen - men vergete qiet dat dit voor de Duitschers acceptabele func tionarissen waren - het richten van een ver zoekschrift tot de diverse groepen der be drijfsorganisaties inzake of deze organisaties zooveel mogelijk willen bevorderen, dat de zittende bestuursfunctionarissen vrijwillig hun plaats afstaan aan degenen, die betere rechten hebben dan zij en de toegezegde nadere zui vering en democratiseering der bedrijfsorgani saties - waar tot heden nog niets van be merkt wordt - worden in het bedrijfsleven algemeen zeer onvoldoende geacht. De oor zaken, die tot het nemen van deze maatrege len geleid hebben, zijn van verschillenden aard. Een van de belangrijkste is wel ge weest,- dat deze bedrijfsorganisaties niet als zuiver on-Nederlandsch aangeduid kunnen worden. Vooral hierop wordt een beroep ge daan door degenen, die dit aannemelijk willen maken. Zij verwijzen daarbij naar de ontwik keling van de zelfstandige organisaties van het bedrijfsleven op grond van de laatste Grondwetswijziging in 1938. Dat deze moti veering voor de instandhouding der huidige bedrijfsorganisaties niet juist is, blijkt uit de. volgende releveering van de totstandkoming dezer wijziging. (Slot volgt). Plaatselijk Nieuws Oostburg. Voor een besloten kring hield Dr. van Loy uit Sas van Gent Maandagavond in de ambachtsschool alhier, een rede over annexatie van Duitsch grondgebied zonder Duitschers. Dr. van Loy betoogde de redelijkheid hier van in verband met de enorme schade door de Duitsche horden aan Nederland toegebracht. Nooit zouden wij, aldus spreker 1 vierkante meter Duitsche grond hebben willen toevoegen aan ons land, indien Duitschland ons niet was aangevallen. Hij betoogde dat de meest bekende moralisten hebben uitgesproken dat een land dat in een verdedigingsoorlog ge wikkeld is gewonden en deze oorlog heeft ge wonnen het recht heeft schadevergoeding te eischen en te straffen. Duitschland moet be talen en kan dit alleen in grond en dan nog slechts een fractie van wat zij schuldig is. Indien Nederland deze kans grijpt dan zal het nageslacht dankbaar zijn. Het enthousiasme van de spreker sloeg al spoedig op de aan wezigen over en aan het eind der rede werd besloten tot het zenden vaiT telegrammen aan de ambassades der groote mogendheden en aan Minister van Kleffens. Tot slot deelde Dr. van Loy nog mede dat in alle plaatsen comité's van actie opgericht zijn of worden en wekte hij de aanwezigen op de actie in woord en geschrift te steunen. Na het zingen van het Wilhelmus ging de vergadering uit een. Nederlandsche Volks Beweging. Vrijdag 28 September a.s. komt Mr. Bachg, hoofdbestuurslid, in Oostburg een lezing hou den over de Ned. Volksbeweging, 's avonds 7 uur in de Ambachtsschool. Belangstellenden hebben daar gelegenheid te hooren, wat deze beweging wil. PREDIKBEURTEN Zondag 30 Sept. Breskens 9,30 uur Ds. Hartjes 5,30 uur geen dienst Groede 9,30 uur Ds. Derks'en. Nieuwvliet 11,30 uur Ds. Derksen." Oostburg 11 uur Ds. Oort. 2,30 uur geen dienst Retranchement 9,15 Ds Oort. Schoondijke 10,30 uur Ds. Franke. Hoofdplaat 10 uur Ds. Van den Ham. Zuidzande 10 uur F. van Sabben. Geref. kerkdienst in de Luth. Kerk te Groede om 2,30 uur. Gemeente GROEDF. De St. Bavo-Kermis, welke telken jare op den «eersten Woensdag in October wordt ge houden. wordt dit jaar, in verband met de geldschaarschte op 3 October, gehouden op Zaterdag 27 October en valt dus samen met onzen bevrijdingsdag. Evacué's worden verzocht bij het vertrek uit de gemeente, hiervan onmiddellijk kennis te geven op het evacuatiebureau en de hun afgegeven vestigingsvergunning in te leveren ter gemeente-secretarie tusschen 9 en 12 uur. De wnd. Burgemeester van Groede, Mr. G. F. LUNSINGH TONCKENS. Inlevering Bankpapier, De inlevering van bankpapier tot een be drag van ten hoogste f 300,- per geldkaart (A. of B.) kan geschieden ten postkantore te Groede, dagelijks tusschen 9 en 17 uur. 26 September 1945; de letters A t/m C. 27 D t/m H. 28 I t/m M. 29 N t/m S. 1 October 1945 T t/m V. 2 W t/m Z. Ieder wordt aangeraden zich stipt aan deze indeeling te houden. Na 2 October wordt geen bankpapier meer aangenomen, daar het dan ongeldig is. De wnd. .Burgemeester van Groede, Mr. G. F. LUNSINGH TONCKENS. NIEUWE BONNEN Tijdvak van 23 Sept. t/m 29 Sept. 1945. Melk C 40 P/4 1. D 40 A t/m C, E 40 A t/m C 2 1. A en B 40 taptemelk U/2 L Chocolade C t/m E 100 reserve 1 tabl. (geldig t/m 22 Sept Rookartikelen 51 40 Eng. of Am. sigaretten. Aardappelen A t/m C 40, M 40 U/2 kg. D en E 40 1 kg (Geldig vanaf Maandag 24 Sept.) Margarine' A t/m C 40 B, boter 250 gram. M 40 B boter 125 gram. Textielvergunningen. De plaatselijke H.A.R.K.-comitc's zullen voortaan hunne medewerking verleenen bij het aanvragen van textielgoederen via den distributiedienst. Hiertoe zal van vanwege bovengenoemd comité gelegenheid wbrderr gegeven formulieren af te halen en ingevuld terug te brengen. Plaatselijk zullen dagen en uren worden bekend gemaakt. Bij het ingevuld terug brengen dient tevens een bereidverklaring van den winkelier aan wezig te zijn welke met inkt ingevuld moet zijn. Onvolledig of onjuist ingevulde formulieren of bereidverklaringen worden zonder meer ter zijde gelegd. De winkeliers worden er op gewezen de bereidverklaringen af te teekenen op de Zaterdag van de week waarin hij wordt uit geschreven daar de behandeling der aanvragen ongeveer een week duurt, terwijl zij er reke ning mede dienen te houden de puntenwaarde van alle artikelen in te vullen als voor kunst- zijdenstoffen is aangegeven. Tabakskaarten. Personen welke door. bijzondere omstandig heden niet meer in het bezit zijn van een bon R 02 tot het afhalen van een nieuwe tabaks- kaart en nog niet in het bezit zijn van een tabakskaart kunnen zich tot 22 September opgeven bij de plaatselijke Distributiedienst onder overlegging van een politie verklaring waaruit de reden der vermissing blijkt. Met blijdschap en dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van ons Zoontje ABRAHAM JOHANNES. D. P. LUTEIJN. M. T. LUTEIJN—Verstrate. Nieuwvliet, 23 September 1945. Mettenijendijk f22. Tot mijn spijt is het mij niet mogelijk van al mijn vrienden en bekenden in Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen persoonlijk afscheid te nemen. Dt^arom groet ik op deze wijze allen, met wie ik omgang heb gehdd. ik denk daarbij in de eerste plaats aan den gelukkigen en vreedzamen tijd, door mij met mijn gezin te Sluis doorgebracht, doch ook aan mijn verblijf te Terneuzen, Groede en Sluiskil. Voorts dank ik alle onder- en bovengrondsehe vrienden en medewerkers voor de hulp en steun, welke ik op eeniger- lei wijze van hen mocht jnjdervinden. Ik wensch U allen een goede toekomst. Groot-Casino, Sluiskil, 17 Sept. 1945. H. BAKKER, cand. Notaris, Res. Kapt, Corr. adres Groothertoginnelaan 203, 's-Gravenhage. WIE KAN MIJ INLICHTEN omtrent mijn Mahoniehou en Piano --/ (Antoine Mes), welke in October 1944 uit mijn woning te Breskens is wegge haald? VAN DE SANDE, adres: Post- kantoor, Breskens. in West Zeeuwsch-Vlaanderen worden op geroepen ter VERGADERING in de Ambachtsschool te OOSTBURG op ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1945, des nam. 2 uur, teneinde te komen tot oprichting van een bond van Landeigenaren in West Z. VI. en ter bespreking van de toekomstige Fiscale vaststelling der waarde van de land bouwgronden. Namens het voorloopig bestuur van den Bond van Landeigenaren te Cadzand, J. RISSEEUW, Voorzitter. Gevraagd 4 man voor dorschgarnituur, wo. 2 machinisten, bij Gebr. DE NOOD, Waierlandkerkj e. Gevraagd voor terstond of later een werkster of dagmeisje, bij J. FLIKWEERT, Breskens.

De Schakel | 1945 | | pagina 2