DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen Advertem'es'7 ct-p- m-m- No. ;>7 Maandag 24 September 1945 le Jaargang. Drukker-Uitgever: Fa. Smoor dg Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Verkeer. Wij ontvingen een ingezonden stuk uit Siuis over de vroegtram, die niet tot in Sluis, doch slechts tot het Inter- neeringskamp kwam en over verdere verkeers nroeil kheden. Ondertusschen z. 11 verschillende ver beteringen aangebracht, zoodat de in zender wel tevreden zal zijn. De directeur van de S B.M wiens oordeel over de grieven gevraagd werd, zette ons uiteen, welke groote moeilijk heden er te overwinnen waren en nog te overwinnen zijn. Wie het enorm over belaste verkeer in Holland kent, zal tevreden zijn met ons rustige trammetje, waar zelfs bijna iedereen een zitplaats heeft We hebben voldoende vertrouwen in de'directie van de SB-M. om aan te nemen dat elke verbeteiing, die moge lijk is, zal komen H.A.R.K. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in Mei een fFnke kracht ontplooid om zoo veel mogelijk voedsel naar de hongerprovincies te sturen, het succes was groot en zij, die ons voedsel ontvingen, zijn dankbaar. Toen de honger in 't Noorden goeddeels ge stild was, en de allerergste narigheid van de gruwelwinter wat gezacht was, richtte het Noorden de blik naar het Zuiden en zag, hoe erg het daar op sommige plaatsen was. En Noord begon een actie om Zuid te hel pen. Vergeleken bij wat wij hier gedaan heb ben, is de krachtsinspanning in het Noorden geweldig. Massa's meubelen, beddegoed, keu- kengerief, ontspanningsmateriaal worden inge zameld en naar de verwoeste gebieden gebracht. West Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg zijn deel ruimschoots, zooveel, dat in (t Westen geen opslagruimte genoeg is om ailes te bergen, zoodat een deel in Terneuzen moet worden be waard tot het verdeeld wordt. Tot het verdeeld wordtVoor den buitenstaander. lijkt het zoo eenvoudiger komt huisraad, er zijn menschen, die aan alles gebrek hebben, dus geef maar. Om te beginnen weet men hier niet precies, wat er binnenkomt, alles moet geregistreerd worden. Er moet bekend zijn, waar de gedu peerden gebrek aan hebben, waarvoor de stapels noodenquêtè formulieren door gewerkt moeten worden. En dan pas kan een beg'n gemaakt worden met de verdeeling, rekening houdend met de omstandigheden van elke getroffene. Eep arbeidersgezin met een stel ravottende jongens is niet gebaat met een paar teere, dunpootige stoelen, en een mooi buffetje daar is noodig een stevige tafel met stoelen, die des noods ook als paard kunnen dienen en een kast, waar veel ruimte in is. Een jong getrouwd paar is te verblijden met mooie, minder sterke stoelen en een kastje met minder ruimte. In elke gemeente is een cqmite' samengesteld door den burgemeester, dat alle- lagen der bevolking omvat. Dit comité heeft de bui tengewoon moeilijke taak om het ontvangen materiaal te verdeelen. Er zullen vele, vele uren mee gemoeid zijn om alles zoo goed mo gelijk te laten marcheeren en het getrftffen publiek zal geduld moeten hebben en ver trouwen. Vertrouwen in de menschen, die dit moeilijke werk vrijwillig op zich genomen hebben. Zeker zullen er bij de verdeeling fou ten gemaakt worden, waar gewerkt wordt kunnen fouten in de regel niet uitblijven, maar het publiek, dat van huisraad voorzien wordt, mag niet al te critisch zijn, mag niet al te veel afwegen, wat de een en wat de an der krijgt. In onze democratische maatschappij kan ieder zijn klacht kenbaar maken, maar men moet daarbij niet komen tot spijkers op laag water zoeken. Wij dienen de comité's te steunen, door ons vertrouwen. H. INGEZONDEN. Kolentekort. Naar aanleiding van een schrijven van de Gewestelijke werkgroep in verband met een ingezonden stuk van den heer Fenijn, schrijft de heer A. W. Salomé ons het volgende ie. In de jaren vóór 1939, toen er nog een overvloed van steenkolen was, varieerden de tekorten op scheepsladingen te Breskens meestal van 2 tot 3 pCt. Volgens de van het Rijksbureau ontvangen facturen, schommelen tegenwoordig de scheepstekqrten van 5 tot 11 pCt. Daar de schepen meestal op meer dan één plaats lossen, b.v. Breskens, Terneu zen en op Walcheren, wordt het q/° tekort bepaald door de gezamenlijke tekorten. De uitlossing te Breskens blijkt gunstig. Door den controleur van het R.K.B., den heer J. Fremouw, werd medegedeeld dat het gemid delde tekort 4 pCt. bedraagt. 2e. Het Rijkskolenbureau erkent handelaren en slijters.Handelaren zijn diegenen die via de groothandel rechtstreeks van de mijnen betrokken, terwijl slijters meestal hun clienten leverden uit de voorraad van de handelaren. De tekorten mogen doorberekend worden aan de handelaren, terwijl dit niet het geval is met slijters, daar deze een vaste reductie genieten. 3e. Wanneer nu de kolenbond te Groede erkend is als handelaar, mogen de tekorten aan haar doorberekend worden. Waf de bon nenpositie betreft, heeft zij ten eerste een speling van 2'/2 pCt., daar zij bij de groot handel voor elke 1000 kg. kolen 13 bonnen moet inleveren. Wanneer afnemers wagons voor eigen risico ontvangen, kan volgens circulaire No. 78 van het R.K.B., wanneer tekort wordt uitgelost vergoeding van bonnen verkregen worden bij de Distributiedienst indien op de plaats van aankomst het totaal gewicht van de wagons wordt vastgesteld, terwijl de teveel betaalde vracht op de Tram maatschappij kan worden verhaald. 4e. Wat Uw derde vraag betreft, acht ik het Rijkskolenbureau de eenigste instantie, die deze in de meeste gevallen te groote te korten kan controleeren. Een doeltreffende mogelijkheid lijkt mij een voortdurende strenge controle vanaf het oogenblik dat begonnen wordt het schip te laden tot op het moment dat de laatste partij kolen het schip verlaat. Eenvoudig is deze zaak niet, toch is te hopen dat spoedig iets gedaan zal worden waardoor de scheepstekorten tot het normale worden teruggebracht. Onderstaand artikel plaatsen wij o.p ver zoek van de Federatie van het Bedrijfsleven ter Bestrijding van de Economische Dictatuur: Is de Bedrijfsordening van Woitersom op Nederlandschen of op Duitschen geest geschoeid? Het Nederlandsche bedrijfsleven heeft 5 jaar lang de invloed en last ondergaan'van de diverse overheids-instanties, die gedurende de vijandelijke bezetting van ons land zijn inge steld en door de niets ontziende bezetters op listige wijze werden gehanteerd. Tot deze in stanties behoorden en behooren nog de di verse bedrijfsorganisaties, gesticht, door de organisatie-commissie Woitersom, van bovenaf op autocratische wijze met vrijwel volledige negatie van de belanghebbenden. Uit de honderden brieven, die wij uit het geheele land uit de diverse takken van het bedrijfsleven ontvingen, is ons gebleken, dat onze Regeering, maar bovenal de leiders de zer verschillende bedrijfsorganisaties, geen onderscheid maken tusschen degenen, die op advies van onze Regeering te Londen en de illegaliteit hier te lande, geen medewerking verleenden en geen opgaven verstrekten van de personeelsbezetting en goederen-voorraden hunner bedrijven en degenen, die deze mede werking wel verleenden en de gevraagde óp- gaven tijdens de bezetting verstrekten. De eersten hebben, vaak ten koste van groote offers, het belang van hun land gediend. Ten gevolge hiervan verkregen zij geen erkennin gen of werden deze ingetrokken. Van som migen werd het geheele bedrijf met inventaris gevorderd. De laatsten verzetten zich niet tegen de voorschriften, welke door den diep gehaten vijand zelf, alsmede onder zijn toe zicht, werden uitgevaardigd. In wezen hielpen zij dus den vijand; zij verkregen en behielden de benoodigde erkenningen voor de uitoefe ning hunner bedrijven en voor de bevoorra ding van grondstoffen en goederen. Men zou nu na de algeheele bevrijding van ons land verwacht hebben, dat degenen, die de tijdens de bezetting op economisch terrein uitgevaar digde voorschriften in landsbelang gesaboteerd hebben, onmiddellijk de steun van de Regee ring zouden ontvangen en hun ingetrokken erkenningen terug zouden krijgen, alsook voorrang zouden genieten, althans niet ten achter zouden worden gesteld bij degenen, die alle voorschriften opvolgden. Dagelijks er vaart men dat het tegenovergestelde meer plaats vindt De ambtenaren der bedrijfs organisaties vereeren Sint Bureaucratius en

De Schakel | 1945 | | pagina 1