DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 35 De wereldoorlog voorbij! Jubileum. Nog steeds Coloradokevers! Maandag 10 September 1945 le Jaargang. Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Zondag 2 September half vier in de morgen werden aan boord van het Amerikaansche oorlogsschip Missouri een klein aantal handteekeningen onder een paar kleine stukjes papier gezet en daarmee was een einde gekomen aan de tweede wereldoorlog. Na Italië en Duitschland moest ook de derde roofstaat zich onvoorwaarde lijk overgeven. Nu is een einde gekomen aan een tijdperk van zinnelooze ver nietiging van levens en materiaal, thans kan het menschelijk vernuft zich weer gaan toeleggen op de dingen des vredes, op de herbouw van het verlorene en op de ontwikkeling van een betere maatschappij. Rooskleurig zijn de voor uitzichten voor een betere maatschappij nog nietwantrouwen, verdachtmaking, haat en tweedracht vieren nog hoogtij en,het is te begrijpen, dat er welden kende -menschen zijn, die twijfelen, of hun idealen van samenwerkingen sociale rechtvaardigheid wel ooit verwerkelijkt kunnen worden. Laten we de hoofden koel houden, elke oorlog bracht nog een tijd van chaos met zich mee, een tijd, waarin de ongure elementen hun kans kregen. Maar na elke oorlog is ook aan die chaos een einde gekomen en ook nu kunnen we zeker zijn, dat een tijd van orde en welvaart zal komen. En die tijd zal te eerder aanbreken, naarmate de goedwillenden zich krach tiger doen gelden, naarmate zij, die een nieuwe geest van groote eendracht tusschen alle richtingen willen, elkaar meer opzoeken. De oude grenzen van godsdienstige en politieke richtingen zullen vervagen, een nieuwe grens zal als een helle streep zich afteekenen tusschen de beide groepen van burgers, de grens tusschen de eerlijke, goed willende, sociaal voelende menschen en de ik-zuchtigen, die hun particuliere belangen stellen boven die der gemeen schap. Er is nog zoo veel te doen, in ons eigen land en Indië, dat machtige ge bied aan de evenaar, waar onze land- genooten thans ook vrij zijn van het ondragelijke juk der Jappen. Velen zul len ginds noodig zijn om de openge= vallen plaatsen in te nemen daardoor zullen hier plaatsen open komen. Maar het werk moet gedaan worden en dat kan alleen, als ieder op zijn plaats werkt met al zijn energie. Wij leven in een tijd van harde ar beid, tegen matig loon, maar wij doen dit om voor hen, die na ons komen een gelukkiger ti;d te scheppen En daaromgoedwillenden, houdt stand H. Op 7 September was het vijf en twintig jaar geleden, dat de Rijkshoogere burgerschool te Oostburg geopend werd. In het begin wer den de lessen gegeven in een lokaal van de Ambachtsschool en een barak. In 1923 kwam het prachtige gebouw klaar. Vele jonge Cad- zan tenaars hebben hun opleiding aan de H.B.S. genoten moest men vroeger voor middelbaar onderwijs naar de overkant, sedert 1920 was er in 't eigen landje een gelegenheid voor dit i onderwijs zoodat ook minder gegoeden na de lagere school een mogelijkheid voor ver- dere studie hadden. I In de afgeloopen jaren is de Oostburgsche i H.B.S. uitgegroeid tot de grootste school van die soort in de provincie en vermoedelijk de i grootste plattelandsch H.B.S. uit Nederland, j Nu is deze mooie school een ruïnealle leermiddelen en moeizaam bijeen gebrachte verzamelingen zijn verloren gegaan, zoodat weer van voren af aan begonnen moet wor- j den. I Maar, hoe ernstig de school getroffen is, j er wordt met energie aangepakt om weer spoedig op peil te komen. Het zal nog wel jaren duren eer er weer zulk een mooi ge bouw staat, maar de hoo.'dzaak is, dat het onderwijs tot zijn recht zal komen en dat kan, met wat meer inspanning, ook in een opgelapt gebouw en een paar barakken. In de afgeloopen vijf en twintig jaren heeft de school een flink aantal krachten aan de maatschappij gegeven moge dit aantal in de komende kwart eeuw nog verre overtroffen worden. ,,Z.-V!aamsche ploeg geef nu je krachten, Help met de daad het leed te verzachten". Zoo klonk ons lied toen de Colonne Gezins zorg „West Zeeuwsch-Vlaanderen" op 16 Juni uit Oostburg vertrok om hulp te gaan brengen In Amsterdam, waar de hongersnood en de ontbering van de laatste jaren hun sporen zoo zichtbaar hebben achtergelaten. Het is niet gebleven bij het zingen van een simpel lied, we hebben onze krachten gegeven en we hebben geholpen waar we konden. Nu, na 9 weken van hard werken zijn alle meisjes be houden weergekeerd. We hebben geen spijt van onze onderneming, integendeel, we zijn terug gekomen met een rijke ervaring en met een gevoel van dankbaarheid dat we dit werk hebben mogen doen dat we op nuttige wijze mochten meewerken aan de opbouw van ons vaderland. Niet zoo maar met een beetje pret maken in de groote stad, in een aardig wit uniform, maar met hard werken, zoodat we 's avonds vaak te moe waren om te kun nen genieten van de ontspanning die ons ge boden werd. Voor de pret zijn we zeker niet gegaan, dat zoudt U zelf direct begrepen heb ben wanneer U eens even een bezoek had kunnen brengen aan de verschillende gezin nen waarin de meisjes geholpen hebben en wanneer U dan geluisterd had naar wat de huismoeders over het werk te vertellen hadden. Ik moet U eerlijk bekennen dat ik in de eerste dagen tijdens mijn huisbezoeken vaak tegen mezelf gezegd heb „hoe komen we bier ooit doorheen". Maar al gauw bleek dat we er wel doorheen zouden komende meisjes hebben gewerkt wat ze konden, geen werk was hun te zwaar, geen moeite te veel. De stemming in de Colonne was voortreffe lijk en het werk werd met plezier gedaan. Wat gaf het niet een voldoening om te zien hoe dankbaar de menschen waren voor de hulp die ze kregen en ook voor het voed sel dat we meebrachten. Twee maanden tijds zijn niet genoeg om afdoende en blijvende hulp te brengen, maar het is wel lang genoeg om de menschen door de ergste misère heen te helpen en hun te doen beseffen dat er in deze wereld nog naastenliefde bestaatdat men zelf zwaar getroffen kan zijn en toch nog bereid om een ander te gaan helpen die op een bepaald oogenblik bepaalde hulp noodig heeft. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de nood groot, ook in Holland was de nood groot, maar anders dan bij ons. In Holland was hulp noodig op korten termijn, hulp van gezonde en krachtige menschen. Het was onze plicht daaraan mee te werden. De afgeloopen weken in Amsterdam doorgebracht waren voor beide partijen belangrijk. Voor de Amsterdamsche huisvrouwen was het een openbaring om te ervaren dat er tegenwoordig nog meisjes zijn die werken willen, belangeloos, eerlijk en zon der bijbedoeling. Moge ons voorbeeld de A'damsche meisjes weer energie geven om zelf aan het werk te gaan. Voor ons was de werktijd in A'dam belangrijk omdat we er veel leerden omdat we konden toonen wat Zeeuwsch-Vlaanderen i waard is omdat we mee hielpen de band i tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en Holland te j verstevigen. Zeeuwsch-Vlamingen, weest met mij trotsch I op de meisjes die gingen werken in A'dam, i weest trotsch op de hulp die uit Uw landje kwam Amsterdam was dankbaar omdat het j geholpen werd, wij zijn dankbaar dat we in staat waren de gevraagde hulp te gaan bren gen- Evenals op vele andere plaatsen in ons land zal ook in Zeeuwsch-Vlaanderen het sociale werk der Gezinszorg worden opgericht. Zeeuwsch-Vlaamsche meis es toon nu dat je ook in je eigei) landje helpen wilt, ook hier zien vele oorlogsslachtoffers reikhalzend uit naar je hulp. Stel hen niet teleur, ga ook hier voorop. H.B. Nog altijd worden op verschillende perceelen, waarvan het aardappelgêwas nog groen staat,

De Schakel | 1945 | | pagina 1