Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen Koninginnedag. Hooge belangstelling. Ni». 34 Maandati 3 September 194b jaargang. Orukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburp „Wees begroet met jubeltonen" Wees gezegend blijde dag. Het nadeel van een weekblad is, dat men niet altijd precies op tijd kan zijn. Wij hadden zoo gaarne juist op 31 Augustus met onze hartelijke gelukwen- schen tot onze jarige Landsvrouwe willen komen, op de dag, dat zij haar vijf en-zestigste geboortedag herdenkt, op de dag, dat alle Nederlanders binnen en buiten onze landsgrenzen, en vele niet Nederlanders, verheugd en dankbaar zijn, dat onze Koningin deze dag op vaderlandschen bodem mag gedenken. Wij weten wel, dat er nog velen zijn, die te diep in rouw gedompeld werden om mee te doen aan de luidruchtige feestvreugde, maar ook zij zullen een blijde dankbaarheid gevoelen, dat onze Koningin, ondanks de groote moeilijkheden en de vele gevaren gespaard gebleven is tot heil van ons volk. De last der jaren zal Koningin Wilhelmina zwaar drukken, de zorg van de toekomst zal Haar weinig oogenblikken los laten, maar de wetenschap, dat een heel volk Haar wil dragen en schragen, zal de zware last verlichten en zal als een verwar mende zonnestraal vallen in de edele ziel van onze Koningin. Ook het tinte lende jonge leven in het gezin van Prinses Juliana en Prins Bernard zal helpen om de regeeringszorgen nu en dan te vergeten. Wij spreken de hoop uit, dat de komende jaren er stijgende voorspoed zullen brengen zoodat de taak van onze geliefde Koningin met het klimmen der jaren lichter moge worden. H. Vereeniging ter behartiging van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Kort na de bevrijding van ons gewest, toen alles nog chaotisch was, niemand ~Wist, waar aan zich te houden en hoe het gezag uitge oefend werd, toen niemand eenig inzicht had in de verdere ontwikkeling, zijn eenige man nen bijeengekomen om de toestand te bespre ken en na te gaan, op welke wijze het publiek kon voorgelicht worden in die uiterst moeilijke tijd. Er werden menschen uitgenoodigd uit alle takken van dienst en uit alle lagen van de bevolking en deze mannen vormden de Werkgroep Wederopbouw West Zeeuwsch- Vlaanderen. Het kon welhaast niet anders, of bijna alle leden van de werkgroep waren oud-illegalen. De ondergrondsche werkers toch hadden zich reeds tijdens de bezetting afge vraagd, wat er moest gebeuren na de bevrij- d ng. Doordat de Militaire Commissaris de werkgroep erkende, kreeg de laatste een offi cieel tintje. Steeds is de samenwerking met kolonel van Leeuwen en later majoor Koch uitstekend geweest. Democratisch samengesteld was de werkgroep niet en kon dit ook niet zijn in verband met de uiterst verwarde toe stand. Het gevolg is geweest, dat een groot aantal menschen, die een brandende belang stelling voor de ontwikkeling van ons gewest hebben, niet konden medewerken. Dat is jammer en fout, en daarom is het noodig, dat, nu wij weer in een beetje rustiger sfeer zijn gekomen, de werkgroep een breede, democra tische grondslag krijgt. Dit is te bereiken, door een vereeniging op te richten, die werkt op dezelfde wijze als de werkgroep, dus door het regelmatig houden van bijeenkomsten, waar alles besproken kan worden, wat in het belang van ons gewest is. Het verschil met de tegenwoordige werkgroep is dan, dat de leden van het bestuur, die de eigenlijke werk groep vormen gekozen zullen zijn door de leden. Steeds zal, als nu, nauw samengewerkt moet worden met de autoriteiten. De werkgroep, die deze vereeniging thans voorbereidt, meent, dat het goed is, dat in elke gemeente een afdeeling van de nieuwe vereeniging komt met een eigen plaatselijke werkgroep en dat deze plaatselijke vereenigingen afgevaardigden kiezen, die dan de gewestelijke werkgroep vormen. Een en ander moet natuurlijk zijn juiste vorm krijgen, als de vereeniging opge- r:cht is, dan kan ieder belangstellende zijn stem laten hooren. Wij verwachten, dat er inderdaad veel stemmen gehoord zullen wor den, want de tijd waarin we leven, de tijd, waarin ons landje van Cadzand weer opge bouwd moet worden, is uiterst belangrijk cn het is noodig, dat allen samenwerken om iets schoons op te bouwen. De werkgroep meent, dat het noodig zal zijn, dat er in de op te richten vereeniging verschillende secties zul len komen, die elk voor zich studie zullen maken van een bepaald onderdeel, bijv. ver betering van het verkeer, cultureele werk zaamheden en niet als minst belangrijk, hoe wel tijdelijke sectie behartiging van de be langen van de oorlogsslachtoffers. Maar zoo als reeds gezegd, de leden van de vereeniging beslissen over vorm en doelstelling. Hoofdzaak is, dat er gelegenheid komt om uiting te geven aan zijn belangstelling voor ons landje van Cadzand. H. Op 29 Augustus bezochten de secretaresse en de secretaris van de Koningin ons gewest om zich op de hoogte te stellen van de toe stand. De hooge functionarissen kwamen in Breskens aan en vertoefden behalve in deze gemeente ook in Schoondijke, Aardenburg, Eede, Sluis en Oostburg, hadden een onder houd met de burgemeesters en namen ver schillende objecten in oogenschouw. In Oost burg werd geconfereerd met majoor Koch en de vertrouwensraad, waarbij verschillende kwesties van algemeen belang werden bespro ken, o.a. de toestand van het onderwijs in het land van Cadzand. Na de middagmaaltijd bezochten de hooge bezoekers de verwoeste H.B.S., om zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden voor het middelbaar onderwijs in onze streek. Daarna werd de terugtocht over Sluiskil aanvaard. De Kerken in West Zeeuwsch-Vlaanderen. II. Noodvoorziening. Gezien de schade, die geleden is, kunnen wij wel veronderstellen, dat het bijzonder moei lijk was om de Eeredienst voortgang te doen hebben. Ik noem enkele plaatsen apart. Breskens. De Herv. behelpen zich met een te klein schoollokaalhopelijk komt spoe dig het eigen Jeugdgebouw gereed en dan is veel leed voorlopig geleden. De Geref. vandaar, die geen eigen gebouw hadden, gaan nu naar Groede en vinden daar onderdak in de Evang. Luth. Kerk. Sluis. De Kath. behelpen zich met een Duitsche paardestal De Herv. hebben heele- maal niets, en gaan naar St. Anna ter kerke. Maar zij ontvingen het bericht dat een houten noodkerkje uit Zwitscherland is afge zonden. Retranchement De Herv. vinden onder dak in de Chr. Evang. Kerk. Cadzand plaatste een barak tot noodkerk. Ik preekte er eeds en het lekte er vreeselijk armoedig Schoondijke heeft de merkwaardigste op lossing. Daar komen de Hervormden, de Katholieken, de Gereformeerden ieder op een eigen uur samen in een Duitsche „bunker". Het is wat benauwd, maar het gaat In Oostburg konden de Kath. zich het snelst redden, eerst in een^klein lokaal, later in de Kapel van het Gestichtmaar het blijft veel te klein. De Geref. zitten neg in de School met de Bijbel en vullen daarvan 2 lokalen de Herv. zwerven: eerst in de School met de Bijbel, nu in de Ambachtschool, maar heel gauw in een Zwitschers houten noodkerkje. De Oud Geref. Kerk komt samen in de Herv. Kerk van Waterlandkerkje, deOudGeref. Gemeente in een schoollokaal. Zuidzande zit in een garage; de Kath. in IJzendijke in een kleine kapel, de Herv. in Hoofdplaat en St. Kruis komen in een kamer samen. Uit deze opsomming kunt u lezen, dat eener- zijds de Gemeenten zich zelf hebben gered, al of niet met behulp van de Burgelijke Over heid of het Bouwbureau. En hierin openbaart zich vindingrijkheid en energie. Anderzijds hebben de Kerken elkander geholpen, ten minste de Protestanten onder elkaar. En dat is een goed voorbeeld van oecumenisch streven. Van dat streven, dat zegt: „We zijn toch allen broeders en aanbidden God en Jezus Christus". Dat tenslotte ook het buitenland weet van onze nood blijkt wel uit de directe hulpverleening door het zenden van noodker ken. En ook uit deze Boodschap, die de Synode van de Herv. Kerk uit Amerika ontving:

De Schakel | 1945 | | pagina 1