DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen E migratie. Aan de te^eAA No. 33 Maandag 27 Augustus 1945 Ie Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Elders in dit nummer vindt u een advertentie over dit onderwerp. Het is geen gebruik dat de redactie van een courant de daarin geplaatste advertenties bespreekt. Daar er in dit geval Nederlandsche belangen in het geding komen, willen wij een uitzon dering maken en de questie „emigratie" wat nader bezien. Dezê advertentie beteekent een eerste stap op een weg die misschien zal leiden tot de emigratie naar Canada of Australië van een groep Nederlanders. Zij voldoet zooals dat heet, in een be hoefte, want algemeen leeft het idee dat ons land een bevolkings overschot heeft, en daarnaast bestaat bij velen het gevoel dat andere deelen van de aardbol een vri;er leven en meer eco nomische mogelijkheden bieden dan ons kapotte, failliete en overbevolkte land Misschien is het zoo, maar in het zonder nader onderz ek aanvaarden van deze gedachte ligt volgens ons een groot gevaar voor ons volk Indien het Australische plan van een emigratie van drie millioen Nederlan ders doorgang zou vinden, dan zou het verlies van deze drie millioen, over het algemeen jo >ge, geestdriftige en vitale burgers een enorme verzwakking voor onze volkskracht beteekenen, en het zou de vraag zijn of een aldus leegbloedend Nederland als cultuurland van de eerste rang zou kunnen blijven bestaan Voor ons staat daarom vast, dat emigratie pas dan in de hand ge werkt mag worden wanneer alle andere middelen om ons bevolkingsoverschot een zeker bestaan binnen onze grenzen te verschaffen zijn uitgeput. Men denkt over annexatie van een stuk Duitsch grondgebied. Wij zijn geen voorstanders van annexatie," maar een in het oog loopend voordeel is onge twijfeld dat het nieuw gewonnen ter rein tevens mogelijkheden zal bieden voor een aantal jonge Nederlanders die anders ons land misschien zullen ver laten. Het begint er echter naar uit te zien dat de geallieerden meer belang heb ben bij een goede stemming in Duitsch- land dan in Holland, en het is dan ook zeer de vraag of, vooropgesteld dat wij het vragen, aan ons land een groot stuk van Duitschland zal worden toe gewezen. Maar ook indien wij geen of weinig Duitsch gebied bij ons land gevoegd kri'gen, zuilen wij, voor wij serieus emigratiemogeli;kheden mogen gaan be- studeeren, na te gaan hebben'of binnen de grenzen van ons land, en niet te vergeten onze koloniën, alle mogelijk heden uitgeput zijn om aan meer men- schen een bestaan te geven. Wij denken in dit vlrband aan nieuwe inpolderingen, uitbouw van de indus trie, streekplan werkzaamheden etc. En pas indien wij zeker zijn alle mogelijkheden op dit gebied te hebben uitgeput, zoodat geen man onnoodig voor ons volk verloren gaat, dan pas mogen we een emigratie op grootere schaal gaan bestudeeren Het is niet ons eigenbelang dat we in de eerste plaats mogen zoeken, de belangen van onze volksgemeenschap gaan voor B. Wat da G.O.I.W.N. is en wat ze beoogt. Gedurende de bezetting hebben velen in den lande openlijk of ondergrondsch, in groo- ter of kleiner verband, verzet gepleegd. Een ieder van hen was zich de meedoogenloosheid van de straffen bewust, die toegepast werden wanneer het verzet ontdekt werd. Dit dwong er meestal toe het verzet verborgen te houden. Maar onverschillig of het openlijk of in het verborgen plaats vond, beide werkwijzen wer den door den bezetter „illegaal" genoemd. Deze kwalificatie heeft de groep, die daar onder begrepen werd, in de naam „Illegale Werkers" aan zich getrokken. Zij deed dit niet omdat zij zelf ook van meening was dat haar werk illegaal was. Integendeel. Maar evenals eertijds de Geuzen door hun vijanden als „schooiers" werden betiteld, welke naam ze met trots voerden, zoo noemen alle onder- grondsche werkers tesamen zich nu ook bij de eerenaam „Illegale Werkers". Zij voelen zich allen écn, hoewel de aard van hun werk zeer uiteenliep. Er waren per sonen die inlichtingen aan de geallieerden verschaften die de ondergrondsche pers or ganiseerden, die onderduikers onderbrachten. Weer anderen zorgden voor het onderhoud van ondergedokenen door overvallen op dis tributiekantoren en door vervalsching van papieren. Piloten moesten geholpen worden, gevangenen moesten bevrijd worden. Een groote groep hield zich bezig met de voor bereiding van de gezagsovername. Velen leg den zich toe op één van de vele werkzaam heden, waarvoor dan meestal een speciale organisatie in het leven was geroepen. Na de bevrijding hebben de illegalen, die In verband met de a.s. Oranjefeesten zal het volgend nummer een dag later verschijnen. De Uitgevers. meenden een individueele bundeling te moe ten voorstaan, zich vereenigd in de G.O.I.W.N." We nemen aan dat elke lezer weet dat G. O. I. W. N. beteekend „Gemeenschap Oud Illegale Werkers Nederland". Dit is dus een gemeenschap van menschen die elkaar hebben gevonden in een sfeer die op allen diepen indruk heeft gemaakt. Er werd toén door niemand gevraagd wie ben je of wat doe je in het maatschappelijk leven. Slechts één ding was van belang ben je goed of sta je aan de verkeerde kant. In harmonie vonden Joden, Katholieken, en Protestanten elkaar, met één groot doel voor oogen onze geliefde vaderlandsche bodem te helpen bevrijden van het moffengespuis, tegen te werken het volk, dat onze huizen vernielde, dat de besten uit ons mishandelde en lalhartigneerschoot,kortom dat trachtte de ziel van ons volk te dooden. De illegaliteit verdedigde de rechten van het Nederlandsche volk, het bevocht haar idealen en het kostte haar offers. Dit is één van de redenen waarom de illegalen na de bevrijding als oud-illegalen niet uiteen wensch- ten te vallen. Afgezien van de practische re denen die tot dit besluit leidden, blijft voor de O.I.W. de moreele verplichting bestaan zorg te dragen voor de slachtoffers door hun illegaliteit of voor hun nabestaanden, en mede te bewerken dat zij hun offers niet vergeesch brachten. Bo\ endien deze voor ons. volk zoo zeldzame geest van samenwerking en waardeering te behouden is mede het doel van de G.O.I.W.N. Deze geest uit te dragen aan het goedwil lende deel van het Nederlandsche volk en tesamen met deze groote groep mee te werken aan de opbouw van ons land. De geest van waarheid, gerechtigheid en. naastenliefde, die in dë grondwet der gemeen schap genoemd is, te mogen doen indringen in alle lagen van de bevolking. Velen bewe ren dat wij ons willen afzonderen of dat wij prat gaan op hetgeen wij eventueel presteer den tijdens de bezetting. Niets is meer onjuist. Indien velen van ons hun leven waagden was dit uit plichtsgevoel en uit liefde voor de grond waarop onze wieg stond en voor het huis van Oranje, waarmee wij met zulke innige banden verbonden zijn. De gemeenschap stelt zich ten doel om mede te werken aan de cultureele, sociale en economische wederopbouw van ons land, en de behartiging van de belangen van hen die door hun principieele houding of door het vervullen van hun plicht als militair schade hebben geleden. De leden der gemeenschap wenschen geen bevoorrechte positie in deze maatschappij op grond van het feit dat zij moed en karakter hebben getoond tijdens de jaren der bezetting. Zij wil slechts naast en tesamen met alle gelijkgezinde Nederlanders, of dit illegalen waren of niet, meewerken aan de opbouw

De Schakel | 1945 | | pagina 1