Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen De oorlog is uit 1 De Nederlandsche Volksbeweging LUCTOR ET EMERGO No. 32 Maandag 20 Augustus 1945 le Jaargang. Drukker-Uitgever. 5 Ëbb S t&szM kLjk BH Prijs per kwartaal f 1,25 Fa. Smoor de Hulster _B_ JB- JkSkr e&J JLaü Franco per post t 1,40 Boulevard 120 - Breskens ,T- t i i i i ut a n tti i Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v.d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Japan heeft de wapenen gestrekt. Daarmee is de verschrikkelijkste aller oorlogen tot een einde gekomen. Hoe wel de weg van wapenstilstand tot een werkelijke vrede nog lang en moei lijk zal zijn, is er voor ieder toch reden om oprecht blij te zijn. Nog zullen er veel indirecte slacht offers vallen door mijnen, ziekte en hongersnood, maar de groote doelbe wuste menschenslachting is afgeloopen. Velen zullen nog hun harten vervuld voelen van angstige spanning over het lot van verwanten in het verre Oosten. Velen zullen nog droeve berichten krij gen. De vreugde zal nog lang niet onverdeeld zijn, maar toch zal er meer reden zijn om op 31 Augustus feest te vieren dan in de dagen van onze be vrijding, toen de vreugde nog gesluierd was door onzekerheid over het lot van velen, en we het gevoel hadden nog vele offers te zullen moeten brengen voor de bevrijding van lndië. Dit is nu voorbij. Het opbouwwerk kan be ginnen, naar wij hopen in bestendige eendracht en trouwe samenwerking. (Vervolg.) F.en tijdperk der menschelijke geschiedenis loopt ten einde; Een andere tijd is bezig ge boren te worden. Velen vragen zich twijfelend afZal het een betere tijd worden Het gruwelijke nieuwe wapen der atoombom komt juist op dit keerpunt aarzelend aan zijn parachute uit de blauwe hemel gezakt, als een vingerwijzing van het noodlot, alsof dit wil zeggen menschen kinderen alle middelen zijn u gegeven om op aarde een gelukkige samen leving te bouwen. Doet ge dit niet dan zullen zij zich tegen u keeren en u vernietigen. Er is geen middenweg Ons volk heeft altijd een aandeel gehad bij de oplossing van de wereldvraagstukken. Wil het zijn vooraanstaande plaats in de wereld herwinnen dan zal het echter eerst een lange weg af te leggen hebben over tal van inwendige moeilijkheden. Laten wij dit beseffen, maar laten we vooral beseffen dat we deze weg gezamelijk hebben af te leggen Voorlopig zullen we allen wat ons onder scheidt moeten ter zijde stellen en samen ter hand nemen alles wat ons bindt,-en laten wij het goed weten, dat beteekent vooral moei lijkheden. Indien het ons niet gelukt schouder aan schouder, zooals de bemanning van een schip in nood, deze moeilijkheden te over winnen, dan zullen krachten buiten ons land de leiding nemen en dan zal "ons volk terug zinken in de grauwe nacht van onbekendheid en middelmatigheid waaruit het eens is voort gekomen. Dus èn om binnenlandsche moeilijkheden onder de knie te krijgen, èn ons aan vreemde invloeden het hoofd te bieden, zullen we als één man achter onze regeering moeten staan Dit is eigenlijk in het kort wat N.V.B. wil. Haar devies zou kunnen luiden Eendracht maakt macht. Zij wil deze eendracht winnen door binnen het kader van haar beweging de groote massa van ons olk zich te doen uit spreken over deze samenbundelende nieuwe geest op elk terrein des levens. Zij wil geen politieke partij zijn, maar ze wil de zuurdeesem zijn die in alle samenwer kende politieke en godsdienstige groepen de geest van de nieuwe tijd binnenleidt. Ze wil geen eenheids rnensch kweeken, in tegendeel, zij wil dat ons volk in zijn bonte veelzijdigheid besef heeft voor de enorme taak die ons wacht, besef voor de groote gevaren die ons bedreigen wanneer deze taak niet slaagt, maar ook besef voor de groote moge lijkheden die er voor de menschheid, maar vooral voor ons volk zijn weggelegd als zij wel slaagt, en dat het in dit besef eendrach tig de hand aan de ploeg slaat. Zij wil het heele maatschappelijke leven in al zijn onderdeelen onder de loupe nemen en trachten datgene te verbeteren of in te voe ren waaraan behoefte is op cultureel, econo misch, en politiek gebied. Maar bovenal wil zij dat wij ons allen in de eerste plaats Ne derlanders voelen en pas daarna socialist, katholiek' etc. En pas wanneer wij burgers en burgeressen van Nederland er in geslaagd zijn, ondanks de veelkleurigheid van onze godsdiensten en overtuigingen een harmoni sche samenleving tot stand te hebben gebracht pas dan kunnen wij dit oud-Nederlandsche ideaal van verdraagzaamheid uitdragen in de volkeren gemeenschap en haar mede leiden op het pad dat voert naar het ideaal van vrijheid, gelijkheid en broederschap voor alle wereldburgers. B. De Duitsche bezetter heeft onmiskenbaar zijn sporen bij velen van ons achtergelaten, vooral onder onze jeugd. En dit is eerlijk gezegd geen wonder. De eene domper na de andere, die wij de laatste jaren moesten in- casseeren, heeft waarschijnlijk een zoo groote mate van onverschilligheid bij ons teweeg gebracht, dat wij ons hiervan nog niet geheel hebben kunnen herstellen. Hoe is het anders te verklaren dat onze jeugd in alles waar het betreft een dieper ingaan op dit leven dan het gewoon" oppervlakkige een luste- looze afzijdigheid aan den dag legt? Het geestelijk leven van onze jeugd schijnt op ontstellende wijze steeds dieper te zinken en wij hoorden reeds stemmen opgaan, dat zij op deze wijze voortgaande, ten onder dreigt te gaan. Het doet ons daarom zoo goed, dat wij uit ons eigen Zeeland het signaal mochten hoo- ren, waarop wij gehoopt en gewacht hebben! Dat in Zeeland de jeugd het sein geeft, het roer om te gooien, dat de geknakte geestes kracht van de toekomst van ons volk weer opveert en zich ontworstelt aan datgene, wat haar ten onder wilde doen gaan. Het groote jeugdappèl, op 12 Augustus te Groede gehouden, rechtvaardigd zeer zeker de blijde verwachting. Op de ééne gave plek tusschen de puin- hoopen van ons zoo zwaar getroffen West Zeeuwsch-Vlaanderen klonk het groote appèl tot geestelijke wederopbouw van onze jeugd. Tusschen deze puinhoopen werd de"wil van onze jonge Zeeuwen tot uitdrukking gebracht de wil om te leven in de volle beteekenis van het woord. Luctor et Emergo! Ook onze jeugd heeft geworsteld, zij zal niet ten onder gaan, maar denkend aan ons trotsche wapen zal zij ook op geestelijk gebied met Gods hulp boven komen De Kerken in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De Schade. Voor zoover het mij bekend is, wil ik gaarne iets vertellen over de kerken. Vandaag iets over de schade, een volgende keer iets over noodvoorzieningen. t Het oorlogsgeweld heeft mensch noch dier, huis noch school gespaard. En zoo hebben ook de kerken gedeeld in de ellende zoodat we dus ook daar bij de kerken de meeste schade vinden, waar de plaatsen het meest geleden hebben. Komen we in Eede, dan zien wij slechts brokstukken van huizen en de mooie kerk na 1940 gebouwd is een ruïne. Het hart van Sluis is weggebrand, en zoo brandde ook de Herv. Kerk, terwijl de Kath. erg beschadigd is, maar weer wordt hersteld. In Oostburg zijn vier kerken heelemaal verdwenen de Hervormde, de Kath., de Ge reformeerde en het kerkje van de Oud. Geref. Gemeente. Zuidzande verloor de enige kefk. Schoondijke is zulk een leege vlakte ge worden, dat we er tevergeefs zoeken naar de drie kerken, die er vroeger de geloovigen verzamelden Hervormden en Gereformeerden en Katholieken zijn gelijk getroffen. Ook in Breskens werd de Herv. Kerk vernietigd. Elders staan de kerken nog wel overeind en worden gedeeltelijk ook al weer gebruikt, maar toch is er nog veel schade aan de eer biedwaardige Herv. Kerk van Aardenburg en aan de nog niet lang geleden gerestaureerde kerk van Cadzand. Flinke schade ontvingen de Kath. en Doopsgez. Kerken van Aardenburg, Herv. Kerken van St. Kruis, Nieuwvliet, Hoofdplaat. Lichtere schade werd toegebracht aan de Herv. kerken van Biervliet, Retran- chement, IJzendijke. In deze laatste plaats werd de Kath. kerk nagenoeg vernietigd. Groede, St. Anna ter Muiden, en Water landkerkje kwamen er best af, evenals de gebouwtjes van de Chr. Evang. Gemeente. Dat de hulpgebouwen en pastoriën naar rato ook leden, spreekt wel vanzelf. De wer kers deelen dan ook in het lot van de ge- heele streek en dit lot drukt mede zijn stempel op de afgeloopen noodtijd.

De Schakel | 1945 | | pagina 1