Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 31. Maandag 13 Augustus 194.b le Jaargang Onikker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 12U - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z-VI., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg De Nederlandsche Volksbeweging Het doel van alle gezonde politiek hoort te zijn het bestudeeren en bevorderen van mid delen die het geluk van den ntensch in. zijn samenleving verhoogen. Ons land heeft een periode achter de rug van zoo groote welvaart, dat zelfs toegestaan kon worden dat politieke of godsdienstige groepen van de bevolking voor hun aanhan gers rechten bepleitten en ook verwierven die andere groepen niet of in mindere mate na streefden. Dat is nu uit. Op dit oogenblik is het zoo gesteld, dat het misschien mogelijk zal blijken dat er voor iedere Nederlander een zeker minimum aan levensbehoeften gegaran deerd kan worden, maar alleen, wanneer allen tot dit doel hun handen ineen slaan. Het kan niet toegestaan worden dat op' het oogenblik een groep Nederlanders tracht voor zichzelf meer te verwerven dan wat anderen krijgen! De bevolking van W. Z.-Vl. heeft dit goed begrepen. Toen er yjdens de afge- loopen winter aangepakt moest wurden onder de moeilijkste omstandigheden, hee.f men hier niet gezegd: Eerst fietsbanden, schoenen, klee- ren, ruiten, dakpannen etc. etc. of wij gaan staken, zooals de Rotterdamsche havenarbei ders deden. En terecht! Wil er van ons land zoo snel mogelijk weer iets terecht komen, dan x moet iedere Nederlander er goed van over tuigd zijn dat- hij maar heel weinig kan eischen, en m.a.w. met een minimum tevreden moet zijn en zeer veel plichten heeft, m.a.w. hard zal moeten werken!! Zij die ons is voor gegaan tijdens de oorlog en daarna, heeft door Haar houding getoond van h'et boven staande diep doordrongen te zijn. Zij heeft zoo hard gewerkt en Zich zelf zoo weinig rust en andere luxe gegund tijdens de afgeloopen 5 jaren dat een uitputtingstoestand er het ge volg van is; Moge het Haar gegeven zijn weer spoedig in gezondheid Haar zware taak voort te zetten! Ook in andere opzichten heeft H. M. blijk gegeven van groote wijsheid bij Haar beslis singen. De keuze van het huidige kabinet bleek een zeer gelukkige. Het bestaat vrijwel uitsluitend uit mannen die aanhangers zijn van de ideecn der Ned. Volks Bew. Het kwam als volgt tot stand: Indien wij de huidige politieke stroomingen in ons volk willen in- deelen dan zien wij ongeveer hetzelfde als b.v. in Engeland en wel: i. Een kleine groep conservatieven die op de oude basis willen doorwerken. Zij zullen zeker*geen nieuwe lijnen aangéven. Hun nut tige taak zal o.i. vooral bestaan in het mede - afremmen van al te revolutionaire stroomingem 2. Een groep van revolutionair gezinden die het oude staatsbestel het liefst zouden omver werpen en een heele nieuwe maat schappelijke orde in het leven zouden zien geroepen. Het begint er evenwel al naar uit te zien (evenals in Engeland waar de com munisten bij de laatste verkiezingen maar 2 zetels kregen) dat het grootste deel van ons volk niet bereid is wegen van uitersten te bewandelen. 3. Ten slotte is er de groote middelmoot van menschen die voelqn dat de wereld ver anderd is en dat een nieuwe politiek noodig zal zijn, maar die het er nog niet precies over eens zijn wat er moet veranderen. Zij zijn bereid oude gezichtspunten te wijzigen in ge meenschappelijk overleg, maar zouden dat het liefst zien gebeuren met handhaving tan die Nederlandsche tradities die gezond en nobel waren. Minister-president Schermerhorn heeft er tijdens zijn interneering al een begin mee ge maakt al deze menschen van goeden wdle samen te brengen. Uit dit streven van hem en vele anderen is de N.V.B. ontstaan, een beweging dus, (en nog geen politieke partij), 'die hoopt door breede samenwerking van alle politieke en godsdienstigegroepen uit de bovengenoemde middhlmoot van ons volk de nieuwe wegen te vinden die ons land uit de chaos zullen leiden. Nog voor de N.V.B. tot volle ontplooiing kwam heeft ze reeds het aan zien gegeven aan het huidige kabinet. Ver trouwen in dit ministerie beteekent dus eigen lijk vertrouwen in de N.V.B. B. (Wordt vervolgd). Bezoek van enkele leden der Werkgroep Groede aan Pater Henri de Greve Des morgens vroeg starten we in een open camionnette met mooi weer, het veelbelovende morgenzonnetje tegemoet. Een paar lekke ban den, waarbij de bekwaamheid van onze chauf feur ons een reis naar het hospitaal spaarde, waren oorzaak dat we pas s'avonds laat in Rotterdam arriveerden, dik onder het stof, verlangend om ons wat op te frisschen en te gaan rusten, doch vonden in geen enkel hotel een slaapkamer vrij, hetgeen ons, na veel moeite „ter elfder ure" in\ Den Haag deed terechtkomen. Hotel Terminus, vanwaar we den anderen morgen vertrokken naar de Heemraadsingel Rotterdam, waar Pater Henri de Greve woont en „werkt" we werden har telijk verwelkomd door zijn secretaris de heer Toebes, een echte gemoedelijke Gelderlander, die er voor zorgde dat Z. E. op de hoogte gesteld werd van ons bezoek. Na eenigen tijd wachten in de werkkamer hadden we dan het groote voorrecht kennis te mogen maken mét Pater de Greve, wiens diepe klankvolle stern ons al direct bekend voorkwamhij was in „werkkleeding" waarmede ik dan bedoel het eenvoudige blauwe uniform van het Roode Kruis Hulp Corps. Onze voorzitter overhan digde hem namens de burgers van Groede twee gele enveloppen met bankbiljetten, kwartjes en dubbeltjes (in totaal circa f 4000, voor de 5000 kindertjes van Rotterdam, welke hij onder zijn hoede genomen heeft, en welke gift door hem ten zeerste op prijs gesteld werd, daar een dergelijke groote onderneming massa geld kost en hij ook zelf nog moet uitvinden waar al dat geld vandaan moet komen. Hij 'vertelde ons. e.a. omtrent de toestanden in Rotterdam, vlak na de bevrijding en duizen den kindertjes den hongerdood dreigden te zullen sterven en hoe hij besloot met zijn staf de zorg op zich te nemen van niet 300, zooals hem oorspronkelijk werd voorgesteld, maar van 5000 Rotterdamsche kindertjes omdat hij van meening was dat alle kindertjes welke in nood verkeerden, moesten geholpen worden, ongeacht stand of godsdienstige richting. Hij verzocht zijn secretaris ons naar het mooie plaatsje Oostvoorne te brengen, waar een deel der Rotterdamsche kindertjes onder gebracht waren in een groot kindertehuis vlak aan zee en nog een paar prachtige villa's in een mooi beboschte rustige omgeving met vijvers rondom, luxe eigendommen van kop stukken der N.S.B. en thans herschapen in ideale verblijfplaatsen voor de uitgemergelde kleine stakkertjes, die daar met veel liefde, geduld en toewijding verzorgd worden door een groot aantal hardwerkende zustertjes, ge kleed in blauwe jurk en helderwitte schort; hier treft u echt Hollandsche zindelijkheid en orde. Onder leiding van de vriendelijke hoofd zuster kwamen we eerst in de eetkamer te recht en werden begroet door vele kinder stemmetjes en -handjes, ze waren doende met de havermoutpap en stampot naar binnen te werken, waarbij in de eetlust natuurlijk groote verschillen aan de dag komen en waarbij de echt moederlijke gevoelens van de zustertjes groote diensten bewijzen; het ééne kind heeft natuurlijk meer geleden dan het andere en de allerkleinsten schijnen er nog het vlugste bovenop te komen. Op de heldere slaapka mertjes heeft elk kind zijn of haar eigen kribje, hetwelk op vindingrijke wijze in elkahr ge timmerd blijkt te zijn, door toepassing van een soort „hangmatsysteem". Verder kwamen we ook terecht op een kamertje waar vijf kindertjes uit één gezin ondergebracht waren van 2 tot 8 jaar; het waren witte doorschij nende kindergezicht es en ze wogen misschien niet de helft van het normale gewicht; het kleinste, met haar verouwelijkte gezichte en uitpuilende glinsterende oogjes, lachte ons vriendelijk toe, terwijl haar broertje ons wezen loos zat aan te staren. Het greep ons aan en we konden niets meer zeggen, maar begrepen dat hier werkelijk gestreden wordt om het leven van die vele onschuldige kleine lijdende menschjes en dat wij Pater de Greve moeten steunen zoo veel maar in ons vermogen is en en ook zoo spoedig mogelijk s'Middags waren we de gast van Pater de Greve, die ons na de maaltijd met zijn, door hemzelf bestuurde wagen naar andere kinder tehuizen bracht aan de Schulpweg, waar voormalige Duitsche barakken op voortreffe lijke wijze ^ingericht werden tot vrolijke kin deroorden met name de Beatrix, de Irene en Margriet, in welke laatste we ook nog Zeeuwsch- Vlaamsche zusters aantroffen. Elk tehuis staat onder leiding van een hoofdzuster, waarbij er ook zijn die zelf kinderen hebben en over de noodige ervaring beschikken bovendien is er geregeld dokterscontrole (bij de staf van Pater de Greve beschikt men ook over een eigen dokter) en Pater de Greve zelf komt zich geregeld van de gang van zaken op de hoogte stellen, waarbij hij blijkt te beschikken over groote talenten als organisator en wordt bovendien op de handen gedragen door zijn uitgebreid personeel. Wij bezochten nog een groot voormalig weermachtskamp met vier en twintig groote barakken, wat ook nog in orde moest gemaakt worden voor de wach tende kindertjes, die nog in Rotterdam zelf

De Schakel | 1945 | | pagina 1