DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen Jammer. Wij hebben ze aan het werk gezien Herstel Oorlogsschade. H. A. R. K. Na den oorlog. No. 30. Maandag 6 Augustus 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg In de Vrije Zeeuw heeft onlangs een ingezonden stuk gestaan, waarin iemand klaagt over de hooge prijzen, die men hier in het land van Cadzand betaald zou hebben aan de boeren voor wat levensmiddelen. Iedereen weet, dat er inderdaad zwarte pieten onder de boe ren schuilen, maar ook kan iedereen weten dat niemand in West Zeeuwsch- Vlaanderen gebrek heeft moeten lijden. Mogelijk, dat een enkeling, die ner gens bij de' boeren gezien was, niet geholpen werd of tegen te hooge prii- zen, sommige burge s stelden werkel k te hooge eischen wq kennen menschen, die gedurende de oorlog nooit regee- ringsbrood aten, maar altijd boeren tarwe brood Dat was niet noodig. In het algemeen kan men zeggen, dat de houding van de boeren in ons gewest goed was als men hun hou ding vergel .kt met die van andere streeken, b v. Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren, dan was deze prima. Het isjammer, dat een lichtvaardig uit gesproken oordeel de meening over ons goede land afbreuk doet H Misschien is het een gelukkig ding dat slechts heel enkelen onzer de omvang van de schade kunnen overzien die door de harde slagen van het noodlot aan ons land en ons volk is toegebracht. Een inzicht in de volle omvang van de ramp zou ons misschien bij de pakken doen neerzitten. Misschien ook niet, want steeds duidelijker blijkt, dat wat ons volk ook ver loren mag hebben, zijn levenskracht en levens lust ongebroken zijn. Het mag toch zeker als een hoopvol feit worden aangemerkt dat men vrijwel geen menschen ontmoet die bij de pakken zijn gaan neerzitten. Er wordt geprutteld en gemopperd, maar geklaagd of gejammerd wordt er niet. Er mogen enkelen zijn die de prikkel om mee te werken aan de opbouw van ons land nog onvoldoende voelden, vast staat, dat bij de groote meer derheid van ons volk de wil tot werken en tot samenwerken groot is en een uitweg zoekt in velerlei initiatieven, die allen getuigen van goede wil en van optimisme w.at betreft Neerlands toekomst. Deze initiatieven van de periferie worden handig opgevangen in enkele groote lichamen die wij het voorrecht hadden aan het werk te mogen zien tijdens een korte reis naar het centrum des iands. Op deze tocht hebben wij verschillende mannen die mede de toekomst van ons land in handen houden aan het werk gezien, en we zijn onder de indruk terug gekomen. Onder de indruk van veel, wat we U in enkele volgende artikelen hopen te vertellen. Vooral trof ons de veranderde werkwijze die allerwege groeiende is. Die komt voort uit de overtuiging dat als deze regeering er niet in slaagt ons volk door de moeilijkheden te loodsen, er geen enkele andere regeering toe in staat zal zijn m.a.w. Deze regeering moet slagen, en het is onze nationale plicht waar we kunnen deze regeering te steunen Toch kan men niet zeggen dat er een stemming heerscht van anstige spanning. Hoe ze het zoo snel hebben klaar gespeeld weet niemand, maar de ministers zijn er nu reeds in geslaagd het vertrouwen van ons volk te winnen. De overtuiging bestaat dat ze zullen slagen in hun enorme taak Dit houdt in dat ze zeer veel medewerking ondervinden. Natuurlijk is er een stille oppositie, maar het is alsof deze niet aan het licht dur t treden. Het is alsof men niet in staat is de kracht en de richting van de nieuwe politieke stroom die ons heele volk meevoert te doorzien, en alsof men bevreesd is bij een openlijk verzet zelf onder de voet te worden geloopen. Op de wijze waarop deze „stroom" door de regeering uitgebuit wordt komen we nog terug. Laat ons voor vandaag volstaan met onze indruk te geven van de persoonlijkheid van onze nieuwe minister-president, die wij de eer hadden te ontmoeten bij zijn bezoek aan Z.-Vlaanderen. Hoe heel anders gaat het toe dan voor de oorlog bij een gesprek met een hooge auto riteit. Men heeft niet meer het gevoel gena diglijk te worden toegelaten bij een halfgod. Thans is het een gesprek waarbij men als man staat tegenover een andere man, ieder met eigen doorstane angsten en nooden, en met eigen problemen, maar met hetzelfde doel voor oogen Ons volk te helpen in zijn moeilijkst uur. Minister Schermerhorn is een echte Neder lander, zakelijk, bedaard, nuchter, met een open oog voor moeilijkheden en mogelijkheden. We hadden het gevoel dat hij op de hoogte was van veel wat hem hier verteld werd, en dat hij hoofdzakelijk kwam om zich persoon lijk te overtuigen van de juistheid van het beeld dat hij zich reeds over W. Z.-Vl. ge vormd had. Het sportieve element ontbrak niet, doordat zijn reis gegaan was per vlieg tuig en snelboot. Opvallend was het volkomen ontbreken van decor en uiterlijk vertoon. Misschien zit juist daarin het geheim van het snel gewonnen vertrouwen. Er zijn vele qualiteiten noodig voor een minister president onder onze omstandigheden. De voorloopige indruk in ons land is, dat als iemand ze heeft het minister Schermer horn is. Moge het zoo zijn en blijven. B. De stichting oorlogsgetroffenen Zeeland, die in Juli 1940 tot stand kwam om de belangen der Zeeuwsche oorlogsgetroffenen te behartigen, is haar werk herbegonnen. Na een krachtige actie gedurende de eerste oorlogsjaren en veel overleg met soortgelijke organisaties elders, heeft de stichting haar werk tijdelijk onder broken omdat men niet wenschte te onder handelen of verbetering der wettelijke grond slagen te ontvangen uit de handen van land verraders als Rost van Tonningen, Rambon- net, e.d. De stichting die over de geheele provincie pl.m. 2000 leden telt, heeft haar eerste alge- meene vergadering gehouden 30 Juli in de Concertzaal te Middelburg. Alle leden en niet- leden waren daar welkom. Het bestuur heeft daar verslag gegeven van de werkzaamheden, terwijl de Voorzitter een rede heeft gehouden overDe groote lijn van het Herstelvraagstuk. Daar de vroegere kasmiddelen nagenoeg uitgeput waren, is een beroep gedaan op de leden voor een vrijwillige contributie-bijdrage. De stichting heeft de gelegenheid gehad over het Herstelvraagstuk van gedachten te wisselen met de ministers Schermerhorn en Ringers en de Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw Dr. Ir. van der Meer. Ook is een goed gedocumenteerd Request met uitvoerige toelichting en cijfermateriaal aan den Ministerraad gezonden betreffendever goeding op basis verkoopwaarde Mei 1940 voor opstallen van verwoeste panden. Tenslotte heeft de Stichting stappen inge leid om te komen tot een overkoepelend or gaan dat gemeenschappelijke stappen heeft kunnen doen voor Herstel en Opbouw van ons zoo zwaar geteisterd gewest. Aan alle plaatselijke H. A. R. K. - Comité's in Zeeuwsch - Vlaanderen is het volgende schrijven gericht Het zal U bekend zijn, dat eenige voor aanstaande Amerikaansche figuren ons land hebben bezocht, speciaal in verband met het werk, dat door de Nationale Hulpactie Roode Kruis wordt verricht. Ik kan U meededeelen, dat de Amerikanen, rondgeleid door den Reserve-Majoor Jhr. Ir. R. E. Laman-Trip, niet alleen zeer onder den indruk waren van de uitstekende organisatie van de H. A. R. K., maar ook uiterst tevreden waren ovei de nauwkeurige administratie, welke van de ontvangen goederen was bijge houden. Hiervoor meen ik U in de eerste plaats te moeten bedanken, want door Uw activiteit en ijver is het mogelijk geweest om dit werk in betrekkelijk korten tijd tot stand te brengen. Ik vertrouw en hoop, dat deze blijk van waardeering van de Amerikanen voor U een prikkel zal zijn om U te blijven geven aan het mooie werk van de Nationale H. A. R. K. Met vriendelijke groeten, Nationale Hulpactie Roode Kruis w.g. J. J. Werner, Directeur. Wij zullen na den oorlog moeten bouwen Aan alles wat de waanzin heeft vernield, Wij zullen moeten werken, herbezield En opgestooten tot een nieuw vertrouwen.

De Schakel | 1945 | | pagina 1