DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 29. Maandag 30 Juli 1945 le Jaargang Het bestuur ging naar Holland. Het bouwplan voor Oostburg. Stad en platteland. Onderzoek van grondmonsters. Jonge Coloradokevers! Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post t 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg niet voor familiebezoek niet om te helpenniet om daar de verwoestingen te aanschouwen. Maar het bestuur van de Werk groep ging om propaganda te maken voor West Zeeuwsch-Vlaanderenom contact te zoeken met de Illegalen in Holland om me dewerking te vragen voor de heropbouw. Hadden we succes Knnnen we van resul taten spreken Ja We kregen contact met het Ned. Volksher stel met het Nationaal Instituut, dat zich ten doel stelt „de verdieping en verruiming van het nationaal best^f en de versterking der na tionale samenwerking", met de Ned. Jeugd- Gemeenschap met de redactie van „Je Manten- drai". En met verschillende leiding gevende personen. Later willen wij graag nog iets van de genoemde organisaties vertellen. Wat voor resultaat wij behaalden ie konden wij op verschillende plaatsen een goed verhaal vertellen, hoe hecht ons landje aan Nederland zich verbonden voelt, wat hier op landbouwgebied is gepresteerd in de af- geloopen tijd hoeveel schade er wel is en dat wij rekenen op de saamhorigheid van ons geheele volk om ook deze schade samen te dragen. 2e kregen wij de opdracht een brochure over Zeeuwsch-Vlaanderen samen te stellen, die tot geheel Nederland spreken zal. En wij zullen zorgen dat "hij duidelijke taal zal laten hoo- ren 1 3e hebben wij goede hoop dat de noodvoor zieningen ijverig ter hand genomen zullen worden en dat er voor de verdere opbouw op goede medewerking te rekenen zal zijn. Wij hebben slechts voorstellen te doen En wij zullen dit niet nalaten 1 Nu zien wij daarbij allereerst twee dingen voor ons Ten eerste moeten wij tot een samenbun deling zien te komen van allen, die evenzeer ons landje zoo lief hebben en bereid zijn aan de opbouw mee te werken. Dat moet op ée'n of andere wijze gelukken. Ten tweqde moeten wij er vast van over tuigd zijn dat de geheele bevolking van ons landje achter de opbouw wil staan. Spoedig zullen wij ons daaTvan op afdoende wijze op de hoogte te stellen. Tenslotte willen wij gaarne mededeelen dat de Mil. Commissaris ons alle mogelijke hulp heeft gegeven en heeft toegezegd 1 Wij mogen daarvoor allen zeer dankbaar zijn O. Op een onlangs te Oostburg gehou den dorpsvergadering toonde ingenieur Klokke het bouwplan voor het nieuwe Oostburg. Hij*- besprak uitvoerig, hoe hij tot deze oplossing gekomen was en toonde de voordeelen van het nieuwe plan aan. Oostburg wordt heel anders en zeker beter. Er komen twee flinke pleinen, een gewoon marktplein en een grootere ruimte, die een boerencentrum zal worden met een beurs, misschien een secretariaatsgebouw, de verschil lende banken en wat er meer samen hangt met het boerenzakenleven. De Katholieke Kerk, pastorie en ver- eenigingsgebouw zijn gedacht in de buurt van het ziekenhuis, een plantsoentje maakt er een rustig geheel van De Hervormde Kerk komt ongeveer op de oude plaats. Ook deze krijgt een rustig plein, waaraan de pastorie en een jeugd- gebouw liggen" Ongeveer op dezelfde plaats als voorheen komt de Gerefor meerde Kerk met pastorie en jeugd- gebouw. Buiten de pleinen komen twee ringstraten, rondom de kom een weg, zoodat men prettiger door Oostburg zal kunnen wandelen dan voorheen, en thans! In de buurt van het Groote Gat is een plantsoen ontworpen. Het terrein is daar wat golvend, zoodat er bij een goede aanleg een plek zal komen, waar men op mooie dagen rustig van de natuur kan genieten. Wij vinden het een mooi plan, maar nog mooier vinden wij de manier, waarop het ontstaan is Ir. Klokke heeft zich van het begin af aan op het standpunt geplaatst, dat de bewoners van Oostburg medezeggen schap in het plan moesten hebben. Daarom heeft hij zich behalve met den Burgemeester, met allerlei instanties en personen in verbinding gesteld, o.a. met de Oostburgsche werkgroep. Op een eerste dorpsvergadering vertelde de heer Klokke iets over zijn opvat tingen over stedebouw. Uit de afkeu ring en bijval uit de zaal kon de heer Klokke wel merken, hoe zijn gehoor tegenover verschillende van zijn opvat tingen stond. Met al zijn verzamelde gegevens is de architect aan het werk gegaan, met het vertoonde plan als resultaat. Men mag gerust zeggen, dat de bewoners van Oostburg hebben meegewerkt aan dit plan. Vermoedelijk is het nog nooit in de geschiedenis voorgekomen, dat een nieuw stadje op dergelijke wijze ontstond. Hulde aan den bouwmeester. Wij hebben hier te doen met een voorbeeld van gezonde, moderne democratie. H. Twee begrippen. In de stad wonen men- schen en op het platteland wonen menschen. Ze weten weinig van elkander af. De er varingen, door de stedelingen in de laatste jaren opgedaan, stonden veelal in het teeken van de voedselpositie. Afgezien van, gelukkig niet zeldzame geval len, is er toch een zekere algemeene toene mende verwijdering tusschen de bevolkings groepen te constateeren. En het is hoog noo- dig dat stedelingen en plattelanders elkander leeren kennen, begrijpen, waardeeren. Hoog noodig voor den opbouw van eerf nieuw Nederland. Het is ook hoog noodig dat de stedeling W. Z.-Vl. leert kennen W. Z.-Vl. met z'n ruime goud en groen gevulde poldersW. Z.-Vl. met z'n groene beboomde dijken W. Z.-Vl. metz'n verwoeste dorpen W. Z.-Vl. met z'n nijvere werkers. O volk van Nederland komt gij hier heen en aanschouwt dat deel van U zelf! Boer van W. Z.-Vl. gij kunt hier flink aan meehelpen. Neemt voor de vacantie maanden een jongeman uit de stad. Deze zal „werken eten" 'en wonen bij U. U en uwe omgeving leeren kennen en begrijpen. En hij zal er over spreken als hij-- weer teruggekeerd is tot z'n eigen plaats in de maatschappij en dat moe ten we juist hebben. U kunt u opgeven des- gewenscht voor een vacantieman, bij I. Ris seeuw, Zuidzande O. 66. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat er weer gelegenheid is bij het Bedrijfslabora- toriurn voor grondonderzoek te Groningen, Prof. van Halstraat, grondmonsters te laten onderzoeken. Voorloopig zal het vervoer der monsters nog veel moeilijkheden opleveren. Aangeraden wordt echter met het nemen van de monsters niet tg wachten tot het vervoer weer geregeld kan plaats vinden. Vanwege het Laboratorium zal al het mogelijke gedaan worden om het vervoer te bevorderen. Door schaarste van onderzoekingsmateriaal is het mogelijk, dat op de uitslag van het onderzoek iets langer gewacht zal moeten worden dan voorheen. De Rijkslandbouwconsulent voor Z.-Vl., L. VAN DIJK. 't Is nu de tijd om de jonge Coloradokevers, die uit den grond zijn gekomen, te gaan van gen. Ze zijn gemakkelijk te vinden in de top pen van de aardappelplant, bij zonnig warm weer en weinig wind. Kijk dus vooral op plaatsen waar larvennesten hebben gezeten of er daar kevers te vinden zijn. In partijen late aardappels welke nog groen staan is het noodig deze 1 of 2 maal in de week door te gaan om te zien of er nog larvennesten of soms ook kevers in zitten. De jonge kevers leggen weer eieren en uit die eieren komen nog larven voort die de groene aardappel planten opzoeken en kaal vreten. Ook in de kleinere perceelen en in de volks tuintjes is het noodig goed rond te zien hierin wordt soms meer gevonden als men

De Schakel | 1945 | | pagina 1