DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 28. Maandag 23 Juli 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Vergoeding oorlogsschade. Een groot aantal bewoners van on ze streek houdt zich ernstig bezig met de vraag, op welke wijze de schade die zij door de oorlog opliepen, ver goed zal worden. Nog steeds is er omtrent de vergoe ding niets vastgesteld, doch men mag gerust aannemen, dat er een bepaalde schadevergoeding zal komen. Hoe spoediger de Regeering hierom trent richtlenen zal geven, hoe beter, want elke vorm van onzekerheid geeft aanleiding tot onusten ontevredenheid. leder zal begrijpen, dat de schade regeling een buitengewoon ingewikkelde zaak is en daarom willen de getrof fenen wel geduld hebben, als zij maar weten, dat er aan gewerkt wordt. En er wordt aan gewerkt. De ge troffen zullen dus goed doen hun schade zoo nauwkeurig mogelijk op te geven. Wij hoorden enkele stemmen, die zoo weinig vertrouwen in de toekomst hadden, dat zij hun schade enquête formulier niet invulden. Met klem kun nen wij aanraden, de formulieren wel in te vullen. Één ding geeft thans wel reden tot ongerustheid, op het schade- enquête formulier wordt gevraagd naar de ge schatte waarde op 9 Mei 1940. De toen geldende prijzen waren zeer veel lager dan de tegenwoordige, men denke slechts aan de prijzen voor de meubelen, kachels en beddegoed. Wat moet een onbemiddelde man beginnen als hij een som geld krijgt, die de waarde van het verloren ge- gaane na afschrijving van zoo en zoo veel jaar gebruik vertegenwoordigd en hij moet daar nieuw en veel duurder materiaal voor koopen. Dat beteekent in ieder geval een gevoelig verlies. De niet getroffen landgenooten ko men dan in een wel zeer bevoorrechte positie. Het komt ons billijk voor dat de getroffenen voor de hun verstrekte goederen de vooroorlogsche prijzen be talen en dat de Staat het verschil bij past. Daardoor wordt er wel een zware druk op de schatkist uitgeoefend, maar deze druk wordt dan gelijkelijk verdeeld over alle Nederlanders. Anders krijgen de getroffenen alles alleen te dragen. Velen van hen moeten toch reeds zoo veel missen, dat niet te vervangen is. W i spreken de hoop uit, dat de Regeering zal besluiten de oorlogs schade over heel het volk en over een flink aantal jaren te verdeelen, opdat een royale, bevredigende schade rege ling zal plaats vinden. H. Interneering De Militaire Commissaris van Zeeuwsch- Vlaanderen maakt het volgende bekend Herhaaldelijk is er op gewezen dat klachten omtrent gedragingen van persoonen gedurende den bezettingstijd kunnen worden ingediend, zoowel bij de afd. Interneering van mijn Stal als bij de Politie en de adviescommissie ter plaatse. De ingekomen klachten zijn steeds onderzocht en indien zij gegrond bleken te zijn is daaraan gevolg gegeven. Ik wijs er nogmaals op dat een ieder die klachten heeft over een bepaald persoon, deze kan indienen bij het Militair Gezag of bij de Politie. Hij is daartoe niet alleen bevoegd, doch zelfs verplicht, daar het hier gaat om de zuivering van ons volk. Daar echter eenmaal een eind moet komen aan de onderzoeken voor interneering, verzoek ik allen die nog klachten hebben, deze in te dienen vóór 5 Augustus a.s. Na dezen datum kan aan ingekomen klachten in het algemeen geen gevolg meer worden gegeven, tenzij de betreffende feiten na dien tijd aan het licht zijn gekomen. De medewerking van het pupliek wordt verzocht om de interneering naar goed recht te doen geschieden. Men dient zich ech ter te onthouden van praatjes te maken over personen, terwijl men niet de verantwoorde lijkheid durft dragen om deze persoonen bij de bevoegde autoriteiten aan te geven, daar voor de handteekening te zetten en later als getuige voor het Tribunaal of Bijzonder Ge rechtshof te verschijnen. Het lichtzinnig rondstrooien van praatjes is niet alleen ongewenscht, doch brengt onder de bevolking een zekere onrust teweeg, het geen voorkomen dient te worden. Comité Nederl. Landbouw-Gemeenschap. Op bijeenkomsten te Goes en te Axel sprak voor een aantal genoodigden de heer J. Roo seboom, landbouwer te Nederhemert (Gld.) en lid van het landelijk comité „Nederlandsche Landbouw- Gemeenschap". Het Comité wil niet zijn een toekomstige eenheidsorganisatie, ja wil zelfs geen organisa- tv^als zoodanig zijn, doch is een groep boeren f-j- bij de landbouw betrokken deskundigen, gcgen uitvoerig uitgewerkt plan hebben ont a".;pen, om te bereiken, dat speciaal voor he.! A.C,,jn van (je Landbouw op korte termijn tot v saTsomt een bedrijfsgemeenschapwaarin allt1 Verkers van de vaderlandsche bodem ter benartiging van hun bedrijfs-en vakbe langen worden bijeengebracht. In de eene provincie is men verder dan in de andere. Zoo is in Frieschland het doel be reikt. In andere provincies, ook in Zeeland, kan men een ontwikkeling in de door het Comit - gewenschte richting waarnemen. Het Comité stelt zich op het standpunt, dat de toekomstige landbouwbedrijfsgemeenschap wordt opgebouwd door en voor de boeren zelf en dat een terugkeer in de vorm van evenredige vertegenwoordiging op basis van een compronis tusschen de oude organisaties beslist moet worden verworpen. Het plan Zwagerman in-zijn huidige vorm is dan ook voor het Comité onaanvaardbaar. Er verschijnt een uitvoerige brochure ter wijl ook een landelijk land-en tuinbouwweek- blad zal worden uitgegeven. Het streven van het Comité wil geenszins beteekenen eenigerlei miskenning van het vele en het goede, dat in het verleden werd verricht. Dank zij de steun van de overheid, maar ook dank zij eigen werkzaamheid door middel van de oude organisaties, werd gedu rende de laatste halve eeuw in het algemeen een hooge graad van technische vervolmaking in de Nederlandsche Landbouw bereikt. Ondanks deze hooge graad van tech nische ontwikkeling verkeerde de Landbouw in ons land in een slechte economische positie. Het zal thans van de boeren zelf afhangen of de organisatie van één groot nationaal verband, waarin alle bodembewierkers van Nederland zijn bijeengebracht, zal tot stand komen. Het Comité volgt thans met belangstelling de ontwikkeling in Zeeland en hoopt, dat ook in deze provincie het doel bereikt wordt. Spreker zegde toe binnenkort terug te ko men en vertrouwde, dat ook in Zeeland één landbouwbedrijfsgemeenschap zal tot stand komen in de door het Comité gewenschte Min isterieel bezoek Donderdag 19 Juli bezochten de minister president Schermerhorn en minister Ringers ons gewest, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de verwoestingen en de nooden. Te Oostburg had een bespreking met de Burgemeesters plaats. Het onderhoud was ongedwongen en allerlei brandende kwesties konden naar voren gebracht worden. Opvallend was, hoe vlot verschillende za ken afgedaan werden. Een deputatie uit de Vertrouwensraad van den Militaire Commissaris mocht te Sluiskil een onderhoud met de ministers hebben; ook hier werd één en ander voor West Zeeuwsch- Vlaanderen bereikt. Grensmonument. Hiermede wordt ter kennis gebracht dat in de grensgemeente Eede (Z.) ter eere van Hare Majesteit de Koningin een gedenkteeken zal worden opgericht, ter herinnering aan het heugelijke feit, dat onze geliefde Koningin na een ballingschap van ongeveer vijf jaren, 13 Maart 1945 des namiddags te ongeveer 1,uur, te voet langs den Rijksweg, voor het eerst bevrijd Nederlandsch grondgebeid betrad. Ter uitvoering van bovenstaande heeft zich in de gemeente Aardenburg een comité ge-

De Schakel | 1945 | | pagina 1