Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 27. Maandag 16 Juli 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever. I gLf^ I Prijs per kwartaal f 1,25 Fa. Smoor de Hulster iffi»9| fesas#? ...H, .w&aL. JOEL- JlJB Franco per post t 1,40 Boulevard 120 - Breskens 1T- ti -ii i t«t rr tti t Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Ve zorging van de oorlogs slachtoffers. (vervolg) Behalve de de geëvacueerden zijn er nog heel wat meer oorlogsslachtoffers: lieden, die door de oorlogshandelingen zonder inkomsten geraakt zijn, nagela ten betrekkingen van burgers, die door de oorlog omkwamen, tijdelijk of blijvend invalide personen en nog verschillende andere gevallen. Tot voor kort werden deze, niet met evacuatie samenhangende gevallen ver zorgd door het HERSTELFÖNDS, maar thans is deze dienst opgenomen in het Centraal Bureau voor de verzorging van oorlogsslachtoffers. De vergoeding voor hen, die ten ge volge van de oorlogshandelingen zonder inkomsten zijn geraakt, bedraagt: f 3, per dag voor een echtpaar, f2,voor voor een weduwe of weduwnaar f 1 voor elk inwonend gezinslid van 18 jaar of ouder en f 0,75 voor elk inwonend gezinslid beneden 18 jaar. De totale uitkering kan maximaal 80 pCt. van het laatst genoten inkomen be dragen. Voorop sta weer, dat de getroffene niet zelf in zijn onderhoud kan voorzien. Eigen inkomsten worden van het steunbedrag afgetrokken. De gesteunde moet ingeschreven zün bij het arbeidsbureau en moet voor hem geschikt werk aannemen. Alleenstaande personen kunnen ont vangen f 2,per dag als ze 18 jaar of ouder en f 1,50 als ze onder 18 jaar zijn, tot tot een maximum 70 resp 60 pCt. van het laatste inkomen. Bovendien kunnen de oorlogsslacht offers hulp krijgen ter voorziening in de eerste nood aan huisraad, kleding, dek king, bij de betaling van begrafenis kosten, ziekenhuiskosten, hulp in de huishouding als de huisvrouw ten ge volge van de oorlogshandelingen haar werk niet kan doen. Deze cevallen moeten den minister van Binnenlandsche Zaken worden voor gelegd. De geheel of gedeeltelijk invalide geworden personen worden in twee categorieën verdeeld, ten eerste dege- I nen, die invalide geworden zijn ten I gevolge van het plegen van verzets handelingen of door mishandeling door den vijand, ten tweede, diegene, die b.v. door beschieting of bombardement getroffen werden. De eerste groep wordt voorlopig uit gekeerd een bedrag ingevolge de be palingen van de Pensioenwet voor de Zee- en Landmacht, de tweede groep krijgt voorloopig dezelfde uitkeering als de oorlogsslachtoffers, die geen inkom sten meer hebben. Eenzelfde indeeling wordt gemaakt ten aanzien van de nagelaten betrek kingen. Is de verzorger van het gezin geval len door daadwerkelijk verzet of door repressaille maatregelen, dan gelden voorloopig ook de bepalingen voor de nagelaten betrekkingen van het perso neel van Zee- en Landmacht, is de verzon er slachtoffer geworden van be schieting of bombardement, dan gelden voorloopig de vergoedingen van f2,— f 1en f 0,75. De gemeentebesturen moeten alle gevallen aan het Districtsbureau V voorleggen. Kunnen de gemeente besturen niet afdoende helpen, dan kunnen de oor logsgetroffen zich wenden tot het Dis trictsbureau Verzorging Oorlogsslacht offers te Oostburg. H- Het Streekplan. (VIII). Zeeuwsch-Vlaamsche Belangen. In ons vorig artikel over deze stof consta teerden wij dat het noodig zal zijn om gedu rende de tijd van de wederopbouw van West Z.-Vlaanderen voortdurend op de uitkijk te staan, ten einde geen kansen en gelegenheden voorbij te laten gaan. Wij hebben ons afgevraagd wie het zal moeten zijn die deze uitkijkpost betrekt, m.a.w. wie de belangen van W. Z.-Vl. zal moeten behartigen. Het komt ons voor dat dit een taak is die te omvangrijk is voor één mensch; zij veron derstelt grondige kennis van de Zeeuwsch- Vlaamsche behoeften, nu en in de toekomst voldoende contacten met overig Nederland, maar vooral recht van spreken. Dit recht van spreken nu kan alleen wor den verstrekt door de heele bevolking, d.w.z. door dat gedeelte van de bevolking dat zich intresseert voor de toekomst van zijn gewest, daar ieders belangen in nog verbonden zijn met de mate van welvaart van het heele ge- 1 bied, mogen we veronderstellen dat het hier vrijwel om de heele bevolking gaat. j De „Werkgroep" heeft geen ander doel voor oogen gehad dan het behartigen van de be- langen van iedere W. Z.-Vlaming. Ze heeft dit werk op zich genomen in een tijd van volledige chaos, in een tijd waarin ieder al overbelast was met allerlei werk zaamheden, maar ze heeft het op zich geno men omdat het toch zoo bitter noodzakelijk was dat de goed willende krachten samen gingen in het bestrijden van de chaos op alle gebied. Nu normale bestuurs organen geleidelijk aan terugkeeren. en op velerlei gebied nor male verhoudingen aan het terug keeren zijn, gaat de W.G. zich bezinnen op haar toekom stige taak. Misschien zal zij geleidelijk aan verdwijnen, misschien is er nog veel werk te doen, dit is nu nog niet duidelijk te overzien. Maar zij zou voorloopig alvast een mogelijk heid willen propageeren om de idee die aan haar ten grondslag ligt te bestendigen. Zij zou graag zien dat er een lichaam ontstond b.v. een Vereeniging of stichting die zich ten doel stelt het behartigen van de belangen op ieder gebied van West Z.-Vlaanderen. De W.G. zelf is niet gekozen door de be volking en weet dat zij zonder meer niet epn dergelijke vereeniging kan stichten. Maar de grondgedachte van allen die meegewerkt heb ben in de W.G. was steeds: Wie het werk doet is van geen belang, als het werk maar gebeurt. En zoo ook hier. We stellen ons voor, een openbare vergadering te beleggen waarin ieder zijn ideeën naar voren kan brengen en waarin de bevolking zich kan uitspreken over wenschelijkheid, aard, werkwijze en leiding van een dergelijk lichaam. Afs een dergelijk duurzaam instituut tot stand mocht komen, dan is een van de grondgedachten der „Werk groep" bestendigd in een vorm die ieders instemming kan hebben en die dan ook meer voldoet aan de „democratische" eischen des tijds. Wij komen op dit onderwerp terug na de hierboven aangekondigde vergadering en hopen dan wat meer uitgewerkte plannen te kunnen bekend maken. B. P.S. Het lijkt ons nog wat voorbarig om reeds te trachten tot een lichaam te komen dat Oost en West Z.-Vl. omvat, hoewel zoo'n lichaam tenslotte volgens onze idealen zeker tot stand moet komen. Voorloopig zijn de pro blemen in West zoo heel anders dan die in Oost, dat gescheiden acties doeltreffender schijnen. Misschien zijn er in Oost Z. VI. menschen die reeds bezig zijn over deze questie te denken. Graag zullen we ook hun stem hooren. B. Ingezonden Stukken. Van eenige kanten komt de klacht tot ons, dat de Schakel zoo weinig ingezonden stukken opneemt. Klagers hebben gelijk. Was het Schakeltje wat grooter of kon het tweemaal per week verschijnen, dan zouden wij meer plaats hebben voor ingezonden stukken, maar nu moet er met heel weinig ruimte gewoekerd worden. Ook mag men niet vergeten, wat de taak van de Schakel is, n.l. leiding geven bij de geestelijke en materieele wederopbouw van ons gewest. Een ingezonden stuk, dat een wantoestand beschrijft, die intusschen is op geheven, heeft geen beteekenis meer. We kregen ook stukken van menschen die in de

De Schakel | 1945 | | pagina 1