Oproep „De Axelsche Crt." en treedt onmiddellijk na hare afkondiging in werking. Gegeven te Sluiskil, 29 Juni 1945. De Militaire Commissaris van Zeeuwsch-Vlaanderen, Majoor F. P. O. M. KOCH. Zij, die tijdens de bezetting van ons land, door personeel van de Sicherheitspoüzei- te Terneuzen (dit zijn de Heeren? Hofman, Haars, Kostmos en Tollenaar) zijn geslagen, verwond of mishandeld, of wel zijn benadeeld, worden beleefd verzocht dit zoo spoedig mogelijk mon deling of schriftelijk kenbaar te maken bij de Politieke Opsporingsdienst van Z.-Vlaanderen, bureauhoudend te Sluiskil, of wel bij de plaatselijke politie, welke laatste wordt ver zocht eventueel ontvangen' klachten of mede- deelingen door te zenden naar het bureau van het P. O. D. voormeld. Het Hoofd van den Politieken Opsporingsdienst I. STOORVOGEL. INGEZONDE Naar grooter eenheid, ook in de Postduiven-liefhebberij. Tijdens de bezettingsjaren heeft zich op verschillend gebied een streven geopenbaard om tot grooter eenheid in het Nederlandsche volk te komen. Dit is ook het geval op het terrein van de Postduivensport. Hier en daar zijn reeds po gingen gedaan tot oprichting van een Lande lijke Bond „DE NEDERLANDSCHE BOND VAN POSTDUIVEN HOUDERS". In beginsel zijn wij het met deze opvatting ens. Ook wij hebben de verdaeldhTd welke onder de liefhebbers bestaat, altijd betreurd. Niets zou ons liever zijn geweest, dan dat wij ook in ons land slechts e'én Bond hadden, maar het is van algemeene bekendheid, dat vele ongeorganiseerde liefliebbers daarvan niets wilde weten. Zoo was de toestand voor de oorlog en thans moeten wij zeer tot ons leedwezen con- stateeren, dat in dit standpunt nog geen ver andering is gekomen. (Brouwers en Caféhou ders voerden hier de boventoon). Nu wordt de vraag gesteld o de liefliebbers in verband met de veranderde omstandig heden, niet van oordeel zijn, dat ook in ons land het oogenblik is aangebroken, om te komen tot één bond, welke zich uitsluitend zou bemoeien met de behartiging van de sportbelangen van de liefhebbers. Daartoe nu hee t Zondag 1.1. een contact vergadering plaats gehad te Terneuzen met de oude Bestuurders van Afd. VIII Zeeuwsch- Vlaanderen. Op deze vergadering werden de voorbereidende werkzaamheden besproken en zal na verkregen contact met de Vereenigin- gen en liefhebbers t.z.t. een algemeene verga dering gehouden worden tot verkiezing van een nieuw Bestuur. Daarom liefhebbers, help mee aan den op bouw, wordt lid van de Nederlandsche Bond van Postduivenhouders, daardoor dient gij Uw eigen belang en dat van Uw mede sport- makkers. Zie de advertentie in dit blad. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte, teeken ik, A. L. BLOMMAERT (Wnd) Secretaris Schuttershof 6, Hulst. GERRIT SMETSERS -j- We staan op het kerkhof te Roosendaal en langzaam zien we de kist met het stoffelijk overschot van Gerrit Smetsers, de voorman van de vrijwillige mijnenruimploeg, omlaag zakken. Op deze stralende dag verwijlen onze gedachten bij hem en bij de jonge vrouw en het kind die hij achterliet. Weer zien we voor ons het bezorgde, goed moedige gezicht van deze prachtkerel, die zuiver door een ongeluk het leven liet in dienst van het Vaderland. Wij denken vol dankbaarheid aan zijn fijn karakter en zijn altijd bereid zijn de mannen van de ploeg te helpen en tot voorzichtigheid te manen. He laas, Smetsers heeft de kroon op zijn werk niet meer mogen beleven. Hij zal niet meer zien hoe het vee op de door hem en zijn makkers gezuiverde velden zal ronddartelen, hij zal niet meer zien hoe wuivende koren velden oprijzen uit de aarde die onze vijanden verknoeiden met hun helsch oorlogstuig. Zeeuwsch-Vlamingen, bedenken wij wel wat een dank we verschuldigd zijn aan deze menschen, die in volkomen bereidheid het land te dienen, gekomen zijn om mee te wer ken aan de opbouw van ons zoo zwaar ge troffen gebied. Er vielen er reeds veel bij de uitoefening van dit gevaarlijke werk, niet altijd was het zuiver een ongeluk, misschien was het ook wel eens ,een gevolg van teveel bra- vour en een te vertrouwd raken met dit on- menschelijk wapen. Laten wij hen niet ver geten als wij zien hoe West Z.-Vlaanderen zich langzaam herstelt. De grond brengt weer vruchten voort, dank zij hen en de nijvere boer die in een bovenmenschelijke krachts inspanning er voor heeft gezorgd dat welhaast geen stukje bouwland onbebouwd is gebleven. De boer heeft zijn plicht gedaan, het Land heeft immers voedsel noodig. Hij heeft geploegd, toen het land bedekt was met een fijn kleed van witte sneeuw en jachtende sneeuwvlokken over Z.-Vl. trokken. Weer beleef ik de ontroering, als ik denk aan die diepzwarte voren in dat smetteloos wit en weer komt de bewondering bij mij boven als ik denk aan die dampende paarden en die boef die doorging, ook al blies de ijs koude wind door zijn kleeren. Nog moet er heel veel gebeuren, nog is het noodig dat men ons helpt, want we huiveren als we denken wat de winter aan velen nog brengen kan. Doch wij Zeeuwsch-Vlamingen, we zullen ook niet versagen. Ga voort met dezelfde energie en gij die nog niet bekomen zijt van alles wat achter ons ligt, begin van daag nog. NEDERLAND heeft U noodig. D. B. Plaatseliik Nieuws G r o e d e. Aan Dr. M. W. Jongsma is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als waar nemend burgemeester van Groede. In zijn plaats is benoemd tot tijdelijk waarnemend burgemeester Mr. G. F. Lunsingh-Tonckens te Groningen. Als tweede ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd J. Wagenvoort, thans als zoodanig werkzaam op de secretarie te Middelburg. Tot onderwijzer aan de O. L. School is be noemd J. A. de Hulster, thans in tijdelijken djenst alhier werkzaam. Bresken s. Zaterdagavond trok wederom een droeve stoet door onze gemeente. Het stoffelijk overschot van den 23-jarigen visscher D. Mookhoek die de vorige maand bij het visschen op zoo'n tragische wijze om het leven is gekomen werd teraarde besteld. Een zeer talrijk publiek was op de doodenak- ker aanwezig om hem de laatste eer te hel pen bewijzen. Daar Ds. v. Vliet afwezig was werd de be grafenis geleid door Ds. Goudswaard welke woorden van troost sprak tot de nabestaanden. Door de familie werden bloemen in het graf gestrooid, terwijl een 7-tal bloemstukken de baar bedekten. P. V. C.-mededeelingen. De D. B. H. van den Voedselcommissaris voor West Zeeuwsch-Vlaanderen te Groede maakt bekend, dat zij, die tarwe of voergerst van het P. A. V. A. terug gekocht hebben, dit aan de desbetreffende pakhuizen moeten af halen vóór 15 Juli a s Na deze datum wordt niets meer afgeleverd. Oorlogsgetroffenen opgelet. Met ingang van t Juli is het kantoor van de Commissie Voorziening Zeeuwsch-Vlaande ren, belast met de voorziening aan oorlogs getroffenen, verplaatst van Sluiskil naar Steen straat 7 te Hulst (arbeidsbureau). BONAANWIJZING voor het tijdvak van 821 Juli 1945. Brood A tot en met E 29 A en B 400 gr. M 29 A 400 gr. D en E 29 A t/m D beschuit 100 gr. Beschuit D en E 29 A en B 75 gr. Melk A en B 29 taptemelk IV2 1- c, D en E 29 P/4 1. E 72 reserve 3'/2 1- Vleesch A tot en met E 29 A A-C 125 gr. D en E 30 B 125 gr. B 30 B 250 gr. M 29 A 100 gr. Boter D en E 29 A 125 gr. Margarine A, B en C 23 a, M 29 a 125 gr. Koffie a, B en C 71 reserve 100 gr. Kuffiesurrogaat a,BenC 74 reserve 125 gr. Rijst 195 Algemeen 125 gr. Zout 194 Algemeen 100 gr. Peulvruchten 189 Algemeen 125 gr. Suiker 198 Algemeen 500 gr. Chocolade 01-17 Versnaperingen 1 tabl. Jam 202 Algemeen 250 gr. Eng. Bloem a, B en C 78 Reserve 210 gr. en E 78 Reserve 490 gr. Lucifers 203 Algemeen 1 doosje. Kinderbiscuits D en E 71 Reserve 150 gr. Vervangingsmiddelen 190 Algemeen 1 rts. Gortgries R en C 79 Reserve 250 gr. Kindermeel D en E 79 Reserve 250 gr. Verm., Puddingp. of Havermout 206 Algemeen 50 gr. Engelsche Biscuit 19! Algemeen 250 gr. bierpoeder A t/m E 29 B Vleesch 70 gr. Engelsche zeep 199 Algemeen 225 gr. Tabak 08 1 rts. Kaas 192 Algemeen 100 gr. Thee A, B en C 75 Reserve 25 gr. Ruimingsbon gort 32,232,332,432,532 Nood Zeeland 250 gr. Maizena 33, 233, 333, 433, 533 Nood Zeeland 100 gr. Pruimen of rozijnen 195 Algemeen 100 gr. Op Donderdag 12 Juli a.s. heeft de aan wijzing van de aardappelbon plaats (nieuwe oogst). De aardappelen van de oude oogst zijn bonvrij. De na-uitreiking der bonkaarten voor de 8e periode 1945 zal plaats hebben te IJzendijke op Woensdag 11 Juli 1945. Te Oostburg op Donderdag 12 Juli 1945.

De Schakel | 1945 | | pagina 2