DE Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 26. Verzorging van de oorlogs slachtoffers. Leendert Serier f Militair Gezag. Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Maandag 9 Juli 1945 le Jaargang Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post t 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-VL, Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg (vervolg) Wordt de evacué ingekwartierd met voeding, dan gelden de volgende vergoedingen: voor een echtpaar f 3,p. dag; voor 'n weduwe of weduw naar, hoofd van het gezin f 2,p. dag; voor inwonend gezinslid van 18 jaar of ouder f 1,— p. dag; Idem beneden 18 jaar f 0,75 p. dag. Deze bedragen worden aan den kwartiergever uitgekeerd, maar ten hoog ste drie weken. Na die tijd moet de geëvacueerde zelf in de voeding van hem en zijn gezin voorzien, of tot een accoord met den kwartiergever komen. Dan krijgt de evacué voor zijn gezin de volgende bedragen: f 2.60, 1.75, f 0.90 en f 0.65. In dit geval krijgt de kwartiergever, voor het afstaan van woningruimte, vergoed voor een echt paar f 0,50, voor weduwe of weduw naar hoofd van een gezin f 0.30 en voor elkverder inwonend gezinslid f0,15. Voor personen, die niet in gezins verband leven, wordt voor huisvesting en verzorging uitbetaald: voor den eersten ingekwartierden per soon 18 jaar of ouder f 2,p. dag; voor den eersten ingekwartierden per soon onder 18 jaar f 1,50 p. dag; voor den tweeden ingekwartierden per soon 18 jaar of ouder f 1,50 p. dag; voor den tweeden ingekwartiei den per soon onder 18 jaar f 1,p. dag; voor eiken verderen ingekwartierden persoon 18 jr. of ouder f 1,p. dag; voor eiken verderen ingekwartierden persoon onder 18 jaar f 0,75 p. dag. Voor huisvesting zonder voeding: voor den eersten ingekwartierden per soon f 0.25, voor den tweeden f 0,20 en voor eiken verderen f 0,10. Zakgeld: Oeëvacueerden, die in een gezin ondergebracht zijn, krijgen zakgeld, een echtpaar f 3,— per week, een meerderjarig alleenstaand persoon f 2.iemand van 18 jaar of ouder f 1.50, jongeren f 0,75. Voor alle vergoedingen geldt, dat ze alleen gegeven worden bij gebleken behoefte en dat eigen inkomsten wor den afgetrokken. Alle rechten op uit- keering vervallen, als men zich niet houdt aan de voorschriften. Zoo mag de evacué niet zonder vergunning van verblijf veranderen, hij moet bij het Ar beidsbureau zijn ingeschreven; ook wangedrag kan hem de uitkeering doen verliezen. Een volgende maal iets over uitkee- ringen aan oorlogsinvaliden en nage laten betrekkingen van door de oorlog overleden personen. 't Was October 1943. Op een Zaterdag vroeg in den morgen deed de Duitsche Zoll een overval in verschillende plaatsen van ons district. Blijkbaar hadden de Duitschers aan wijzingen ontvangen over de vertakkingen van het ondergrondsche werk. Het succes van den overval was gering. Als door het oog van een naald wisten enkele medewerkers en -werksters te ontsnappen. Maar 's middags drong de mare tot ons door: „Ze hebben Leen te pakken". En Leen was de spil. Hij had alle draden in handen. Nu eens in burger, dan weer in uni form bezocht hij iedere plaats in W. Z.-Vl. en ouderhield het contact. Zijn dienst bij de prijsbeheersching bood hem daartoe ruime gelegenheid. En hij gaf zich geheel. Rustig, voorzicF.C.g maar onverschrokken zette hij zich in voor het ondergrondsche werk. Slechts de kleine kring van hen, die met hem in contact stonden, wist, wie hij was. Zijn gevangen neming trof hen als een zware slag. Is hij verraden? Heeft er een gepraat? Wie weet het? Dit wisten we wel: Leen zal niemand verra den. Hij zal zwijgen. Leen Serier is via Sas van Gent naar Haaren vervoerd. E. J. Smit uit Sluis, die op denzelfden dag opgepakt werd en voor kort uit krijgsgevangenschap terugkeerde, heeft in Haaren de cel met hem gedeeld. Daar wist Serier, dat hij voor het einde van den oorlog wel niet vrij zou komen. Sindsdien is over zijn gevangenschap ons niets naders bekend. Hij schijnt van Haaren naar Amersfoort te zijn overgebracht. Het over lijdensbericht meldt, dat hij in December 1944 op 26-jarigen leeftijd in het concentratiekamp te Aurich overleden is. Het is ons een be hoefte Leendert Serier uit Colijnsplaat, het laatst dienst doende bij de Marechaussee te Oostburg te eeren om het werk, dat hij in alle stilte gedaan heeft. Hij heeft het onder grondsche werk helpen op gang brengen in een tijd, waarin met voorzichtig tasten contact moest worden gezocht en elk mistasten een levensgevaarlijke kortsluiting voor hemzelf en anderen kon beteekenen. Hij heeft zijn werk bekocht met gevangenschap en dood. We zijn geneigd te vragen: is het dat waard geweest? Ik vraag liever: zijn wij dat waard geweest, dat een jongeman zich heeft ingezet om onze jongens en meisjes een kans te geven om uit de klauw van den Duitschen Adelaar te blij ven? Laten we hen die vielen niet vergeten. Ze vielen voor hun land, hun volk. De tijd gaat zoo snel. 't Is bijna 2 jaar geleden. Men» vroeg elkander: Waarom zou die marechaus see van de Zuidzandsche weg toch gepakt zijn? Die het wist heeft gezwegen. Die het niet wist, sloeg er een slag naar. En omdat het rechte antwoord verborgen bleef, werd het voorval vergeten. Nu komt de tijding uit Colijns plaat: diepbedroefde ouders J. Serier en echtgen. en Leens verloofde Jans geven ken nis dat hun innig geliefde Zoon en Verloofde overleden is en een vriend van hem voegt aan zijn kennisgeving toe: Hij gaf zijn leven voor ons en is gestorven als een held. Deze Leendert Serier heeft in Oostburg ge woond en voor West Zeeuwsch-Vlaanderen gewerkt. Hij is uit Oostburg als ware hij een misdadiger weggehaald om in een concen tratiekamp te sterven. Laten wij Leen niet vergeten. En geve God zijn ouders en zijn verloofde kracht om dit verlies te dragen. A. T. Verordening van den Militairen Commissa ris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, d.d. 29 juni 1945 No. 12. De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, mede uitoefenende de bevoegdheden, toegekend aan het Militair Ge zag in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de veiligheid van den Staat vordert regelen te stellen ten aanzien van de oogstwerkzaamheden op door in het buitenland woonachtige personen gehuurd vlasland in Zeeuwsch-Vlaanderen; Stelt vast de volgende VERORDENING. Artikel 1 Het is verboden in Zeeuwsch-Vlaanderen woonachtige personen aldaar oogstwerkzaam heden te doen verrichten of te laten verrich ten op door in het buitenland woonachtige personen gehuurd vlasland. Art. 2. Het is aan in Zeeuwsch-Vlaanderen woon achtige personen verboden aldaar oogstwerk zaamheden te verrichten op door in het buiten land woonachtige personen gehuurd vlasland. Art. 3. Het is verboden kooiarbeid te verrichten. Art. 4. Onder oogstwerkzaamheden worden in deze verordening verstaan het plukken, binden, verzamelen, laden en vervoeren van vlas. Artikel 5. Overtreding, niet-nakoming, verhindering of belemmering van de uitvoering van het be paalde in de artikelen 1, 2 en 3 wordt als overtreding aangemerkt en wordt ingevolge art. 26 eerste lid van het Besluit op den bij zonderen staat van beleg gestraft met hechte nis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Art. 6 1. Deze verordening geldt voor Z.-Vlaanderen 2. Zij zal worden bekend gemaakt door aan plakking aan de pui van de gemeentehuizen en door plaatsing in de Nieuwsbladen „De Vrije Zeeuw," „De Stem," „De Schakel" en

De Schakel | 1945 | | pagina 1