Oorlogsmisdaden. Plaatseliik Nieuws KLAVERHOOI bijP.J LEENH DUTS Krabbedijk, Groede GRONDWERKERS tegemoet. Eén meisje kreeg op een morgen een vangst op haar bloote beenen van 35 vlooien. Daar moet u niet gering over denken. Mevr. Buma en ik stapten er op onze teenen binnen; ik kwam er zonder thuis, mevr. Buma met 5. Maar ook daaraan schijn je te wennen. In elk geval zijn onze meisjes er met z'n achten bezig het heele huis met lysol en be zemen te keeren en schoon te poetsen. Ik heb daarvoor alle achting. En de waardeering van ieder is groot! In de badkamer lag een men- schenhooge stapel van lakens en waschgoed, waar men niet meer kon door komen. De leidster zorgt dan dat alle mogelijke voorzie ningen worden getroffen. Elders helpt men èn met de schoonmaak èn met een berg verstel werk. En deze week zijn er al een aantal meisjes in gezinnen, waar de vrouw het niet meer aan kan en huilend zegt dat ze het zelf wel wil doen, maar er niet meer door kan komen. Dan is de hulp in de gezinnen een uitkomst. De beide colonnes uit ons landje zoeken elkaar op en vertellen van hun ervaringen; alle leidsters van de 7 groepen vergaderen elke week en houden zoo hun werk gaande. Er zijn vele moeilijkheden, maar ze worden fiks overwonnen. Zondag was mijn laatste dag in de colonne; we gingen eerst naar een groote en goede kerkdienst in de Nieuwe Kerk op de Dam; des middags deed ieder wat zij wilde en des avonds was er een gezellige samenkomst in de hal van het huis. En het ging er vroolijk toe! Met groote spijt heb ik afscheid van het vroolijke troepje genomen, maar ik ben er zeer van overtuigd dat zij onder elkaar en onder de energieke leiding een goed werk zullen verrichten. Voor bezorgde ouders kan ik nog vertellen, dat de gezondheid best is (ook al hadden we allen even een kleine in gewandstoornis) en de leiding zeer strak is, zoodat er geen gevaren kunnen geloopen worden, maar dat ook alle meisjes zich daar van harte aan onderwerpen. Mogen de be richten even fleurig blijven als deze zijn! Ds. Oort. Nu telkens personen uit Duitschland terug- keeren, die wellicht getuige zijn geweest van oorlogsmisdaden, zooals b.v. mishandeling en vermoording van gedetineerden, arbeiders enz., verzoek ik allen die gegevens over de mis dadigers kunnen verstrekken, deze gegevens aan de politie in hun Gemeente mede te deelen, van welken landaard de misdadigers ook mogen zijn. De Militaire Commissaris van Z.-Vl., de Majoor, E. P. O. M. KOCH. Kantoor van den voedseicommissaris voor West Zeeuwsch-Vlaanderen In de vergadering van Landbouworgani- satie's voor West Zeeuwsch-Vlaanderen is be sloten, de wekelijksche markt van Oostburg, welke tot nu toe in Groede werd gehouden, wederom te verplaatsen naar Oostburg, zulks met ingang van a.s. Woensdag 4 Juli. Aan vang 1 uur. Gedupeerden, welke in aanmerking wenschen te komen voor diverse landbouwwerktuigen, kunnen zich op Donderdag a.s. te Oostburg vervoegen op het opslagterrein, weide van de Milliano op de Tol, alwaar de verschillende werktuigen zullen worden toegewezen. VERJAARDAG PRINS BERNHARD. Op de verjaardag van Prins Bernhard, Commandant van de Binnenlandsche strijd krachten, bieden wij namens alle bewoners van West Zeeuwsch-Vlaanderen hartelijke gehikwenschen aan. Redactie: „De Schakel". HET NIEUWE MINISTERIE. Met vreugde hebben wij vernomen, dat er een ministerraad gevormd is, aangepast aan de andere tijd. Er zijn veel jonge krachten bij. Wij spreken de hoop uit, dat het echte krach ten zullen zijn. Want de taak, die dit ministe rie wacht, is enorm zwaar. Hare Majesteit de Koningin leidde het ministerie met een korte toespraak voor de radio bij het Nederlandsche volk in. De minister-president, prof. ir. Schermerhorn deel de in een lange rede de plannen van de regeering mee en riep aller medewerking in. Zijn taal was helder, hij wees er op, dat het Nederlandsche volk feitelijk slechts één rijk dom heeft overgehouden, n.l. zijn werkkracht en wekte icderen goeden vaderlander met klem op, om die werkkracht te gebruiken om tot een nieuw welvarend Nederland te komen. Onze beste wenschen voor dit nieuwe kabinet. PREDIKBEURTEN Zondag 8 Juli Breskens 9,30 uur Ds. Goudzwaard. 5,30 uur Ds. Goudzwaard. Groede 9,30 uur Ds. Derksen. Nieuwvliet 11,30 uur. Ds. Derksen. Hoofdplaat 3,— uur Ds. v. d. Ham. St. Anna ter Muiden 10,30 Ds. Talma. IJzendijke 10,30 uur Ds. v 't Hooft. Zuidzande 10,30 uur Ds. Pliester. Ev. Luthersche Gemeente Groedè. 10 uur Da. M. P. Stol. Van de overige gemeenten geen opgave ontvangen. BONAANWIJZING voor de week van 17 Juli 1945. Brood A tot en met E 28 A en B 400 gr. M 28 A 400 gr. D en E 28 A tot en met D 100 gr. Melk A en R 28 U/2 1- C, D en E 28 l3/4 1. Aardappelen A tot en met E 28 2 K.g. M 28 iy2 K.g. Vleesch A tot en met E 28 B 125 gr. M 28 A 100 gr. Boter C, D en E 28 A 250 gr. Margarine A en B 28 A 250 gr. M 26 reserve 62'/2 gr. Chocolade B, C en D 67 1 tablet. Ontbijtkoek 180 140 gr (voor-inleveringsbon, tevens afleveringsbon) Rijstpudding D 63 reserve 336 gr (voor-inleveringsbon, tevens afleveringsbon) Biscuitmeel 31, 231, 33', 434,. 531 Noodkaart speciaal 200 gr. Bovenstaande bonnen zijn geldig t/m 7 Juli. Brand-toffen K F 31 van de kaart U 505 1 eenh. Petroleum 101, 102, 103, 104 van de kaart U 5C6 2 1. Bovenstaande bonnen zijn geldig t/m 30 Juni Groenten 172 in te leveren bij groenten- of Fruit 176 fruithandel op 2, 3 en 4 Juli. DEKENS. Aanvraagformulieren voor dekens kunnen bij den distributiedienst worden ingeleverd tot 16 Juli 1945 voor hen, die daaraan drin gend gebrek hebben. Na onderzoek zal een klein aantal dekens worden toegewezen. Van 1 10 Juli kunnen aanvragen worden ingediend voor schoenen voor personen welke destijds een groene bon is uitgereikt met opdruk „Regeeringsdepot" en nadien nog geen schoenen ontvingen. Bovendien kunnen schoenen worden aan gevraagd in de maten 18 tot 26. De geldigheid van bon K.F. 31 is voor den Distributiedienst Oostburg verlengd tot 14 Juli 1915. Een beperkt aantal van deze bonnen kunnen nog omgewisseld worden tegen petroleumbonnen. Groede. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Z. K. H. Prins BernTiard werd door beide muziekvereenigingen een concert gegeven op het marktplein. Na afloop had een rondgang door de gemeente plaats. Van vele gebouwen wapperde de driekleur. Breskens. Vrijdagmiddag kreeg bij het visschen de visscher A. v. H. een mijn in0, zijn netten. Deze ontplofte, met het gevolg datb de visscher over boord geslingerd werd. Zijn knecht J. de W. sprong over boord. De inde nabijheid zijnde visscher W. v. H. kon de bemanning bijtijds redden, zoodat het verder gelukkig met materieele schade is afgeloopen. Het vaartuig is door de Br. 12 zeer bescha digd in de haven alhier binnengebracht. Oostburg. De Werkgroep kwam Don derdag j.l. bijeen. Het Bestuur stelde voor enkele landarbeiders uit te noodigen in de Werkgroep zitting te nemen. In de volgende vergadering zullen candidaten worden ge noemd. Op voorstel Werkgroep IJzendijke zal een request worden gezonden aan den Prov. Voedseicommissaris en den Inspecteur- Generaal der Voedselvoorziening, waarin zal worden aangedrongen op opheffing van de teeltbeperking voor varkens en pluimvee en verschillende andere beperkende bepalingen op landbouwgebied. De aandacht van de pl. werkgroepen wordt nogmaals gevraagd voor de vrijwillige hulp verleening aan de landbouw. Ook al is thans het meeste werk gebeurd, men dient toch de organisatie van deze vrijwillige hulpverleening krachtig ter hand te nemen om straks bij de oogst vlot te kunnen werken. In een van de volgende vergaderingen zal dhr. Hoolhorst speciaal de verzorging van de oorlogsslacht offers bespreken. Bij de rondvraag komt de wensch naar voren een soepeler regeling te verkrijgen voor de afgifte van grenspassen naar België om de bevolking in de gelegen heid te stellen ook eens iets anders te zien dan puin. Ook wordt de wenschelijkheid'. uit' gesproken dat de Ambachtschool, te Qostburg de lessen weer zal gaan beginnen. Te kocp plm. 7000 K g WIE RUILT mijn twee Kinderledikanijes voor resso; Adres: Dorpssir 98, Breskens Te koop K O E M E S T bij CHR. BRAK MAN, Achierstraat, Groede. Voor hei werk aan den zeedijk nabij den Verklikker kunnen nog eenige gepladsi worden Zich op ie geven bij P. VERMEULEN, Boulevard 54, Breskens

De Schakel | 1945 | | pagina 2