DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen No. 25. Maandag 2 Juli 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever. Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,2.1 Franco per post f 1,40 Advertenties 7 ct. p. m.m. Weekblad onder Redactie v d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-Vl., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Verzorging van de oorlogs slachtoffers. Kort voor het uitbreken van de oorlog is er een Regeeringsorganisatie tot stand gekomen, om de burgerbevolking, die door oorlogshandelingen uit zijn huis moet, onder te brengen en te ver zorgen. De werkzaamheden van deze Commissie Burgerbevolking, die later overgingen aan het Bureau Afvoer Burgerbevolking, zijn door de oorlogs omstandigheden buitengewoon omvang rijk geworden Het aantal geëvacueer- den werd steeds grooter. Er moesten nood-ziekenhuizen, verzorgingshuizen, kampen voor a-socialen en nog heel wat inrichtingen meer in 't leven geroe pen worden. Industrieën en zaken moesten overgeplaatst worden en voor al deze werkzaamheden zijn millioenen uitgegeven. Thans is ook de zorg voor andere oorlogsslachtoffers aan het Bu reau Afvoer Burgerbevolking opgedra gen, dat nu de naam draagt van Cen traal Bureau voor de verzorging van de oorlogsslachtoffers (C B.V.O.) als dienst van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken. In het kort volgen hier eenige finan- cieele regelingen voor de evacué's. Onder evacué moet men verstaan ieder, die ten gevolge van oorlogshandelingen zijn huis heeft moeten verlaten, onge acht, waar hij ondergebracht is. Aan iederen geëvacueerde worden vergoed: a. transportkosten; b. kosten van opslag van de inboedel; c. huurwaarde van de verlaten woning; d. kosten voor het inrichten van een nieuwe woning. Bovend en worden aan geëvacueerden vergoed de kosten van verzorging en huisvesting, doch alleen bij gebleken behoefte. Ook kan in be paalde gevallen een overbruggingssteun worden uitgekeerd. Transportkosten Als het vervoer niet direct door de overheid wordt be taald, kunnen de evacué's hun reis kosten in de laagste klasse en langs de kortste weg in rekening brengen bij de gemeente van aankomst. Voor zie ken en ouden van dagen kan van een auto gebruik gemaakt worden, maar alleen als de dokter dat noodig oor deelt Voor het vervoer van meubilair en lijfgoed kan men eveneens de ge maakte kosten in rekening brengen. De kwitanties moeten overgelegd worden en zullen alleen worden betaald, als de kosten billijk zijn. Het is dus zaak, dat de evacué's, die hun meubels meene men, zorg dragen geen te hooge reke ningen te betalen. Niet vergoed worden pakkisten, fooien aan verhuizers, ver zekering van de inboedel, breuk, ver lies, diefstal, bederf tijdens het vervoer, loonderving. Kosten opslag inboedel Deze kunnen tot 20 pCt. van de huurwaarde van de verlaten woning gaan, gerekend over een jaar. Vergoeding huurwaarde verla ten woning Als de wo ling eigendom is van den evacué wordt de huurwaarde bepaald volgens de wet op de Perso- neele belasting De vergoeding bedraagt niet meer dan viermaal het belasting vrije maximum, genoemd in art. 12 van de zooeven genoemde wet. Is de evacué huurder van het huis, dan wordt de vergoeding direct aan den eigenaar betaald. Kosten inrichting nieuwe woning. Alleen de werkelijk gemaakte kosten worden vergoed tot een maximum van f 40 tot f 100, afhankelijk van de huur waarde van de nieuw te betrekken woning. Kosten van huisvesting en ver zorging Deze kosten worden alleen vergoed bij gebleken behoefte, d w z. als de evacué geen of niet voldoende inkomsten heeft. Men hoeft zijn spaar bankboekje of bedri'fskapitaaltje niet op te teren. Wie tijdelijk niet over zijn inkomen kan beschikken, kan eveneens steun ontvangen, maar moet deze later terug betalen. Sedert 13 Mei van dit jaar gelden nieuwe voorschriften voor deze steun. Als men een eigen huishou ding in gezinsverband voert zijn de steunbedragen als volgt: voor een echtpaar f 3,p. dag; voor een weduwnaar of weduwe f 2,p. dag; voor elk inwonend gezins lid van 18 jr. of ouder f 1,— p. dag; voor elk inwonend ge zinslid beneden 18 jr f 0,75 p. dag. Het steunbedrag mag slechts komen tot 80 pCt. van het voor de evacuatie genoten inkomen. Bij zeer lage inko mens tot 90 pCt. Eigen inkomsten worden natuurli k afgetrokken. (Wordt vervolgd). Gezinshulp. Ik had het voorrecht de eerste week met onze colonnes mee te gaan en onze meisjes zoowel op "reis als bij hun eerste werkzaam heden gade te slaan. De reis duurde twee dagen, doordat een auto niet verscheen en er een andere moest opgezocht worden. Maar we zijn in Amsterdam aangekomen; en daar werd de R.K. colonne ondergebracht in een huis en de Prot. colonne kwam in de Museumbuurt terecht, waar ook al een colonne uit Eind hoven zat en waar men zich ook kon aan geven voor de Marine. Een groot huis, waar onze meisjes het best naar hun zin hebben: boven verwachting goed. Ik ben er een week geweest, en kan u nu iets vertellen van hun leven daar. En dan moet ik veel goeds overbrengen. Er is een prachtige eensgezindheid onder de meisjes en een blijde stemming. Dit wordt èn door hun frissche jeugd èn door hun liefde voor deze opdracht gewekt. Des morgens zijn ze vroeg aan de boterham, krijgen hun pakje brood mee en vertrekken de stad in; enkele blijven er thuis en zorgen voor huis en warm eten en doen boodschappen. De leidster (Mevr. Buma) zoekt contact met besturen en met huizen, waar gewerkt zal moeten worden. Het heeft haar nu al haar fiets gekost, die haar snel in de „groote stad" is ontstolen! Tegen de avond komen de meisjes moe thuis, was- schen zich van top tot teen in de badkamer (en dat is heel noodig ook), trekken andere kleeren aan en dan mag ieder, na het eten, doen wat zij wil. Er wordt gezamenlijk ge wandeld, brieven geschreven. Gelukkig dat onze colonnes zoo goed voor eten hadden ge zorgd en nog zooveel nagestuurd krijgen, want wij hebben andere colonnes al moeten helpen met brood, omdat zij honger hadden. We vonden ook contact met andere jeugdorgani saties, die hen meenemen naar bijeenkomsten, boeken brengen en vriendschap sluiten. Aan het eind van de dag komen ze in de zitkamer samen; daar wordt wat gepraat, gezongen en we sloten de dag vaak at met een wijdings woord en gebed. Zoolang ik er was, hebben de meisjes niet in gezinnen, maar in kleine rusthuizen ge werkt. Op een morgen ben ik eens met de leidster mee geweest en zoo kan ik uit eigen aanschouwing vertellen hoe noodig dat was. Stelt u zich een groot huis voor van 5 ver diepingen. Ongeveer 25 oude, half zieke men- schen, die vaak zich zei bevuilen zijn daar samen. De leiding en geheele verzorging wordt door 2 of 3 menschen gedaan; en dat werd gedaan in kou en honger, en aan de uitput ting nabij. Deze huizen waren dan ook ont zettend bewerkelijk. Het is prijzenswaardig, wat sommige van die vrouwen in de afgeloo- pen ellende-winter hebben gedaan. Maar toch hebben zij er niet tegen op gekund. In het eene huis zaten alle menschen dik onder de vlooien en het huis zelf ook; ze sprongen je

De Schakel | 1945 | | pagina 1