DE SCHAKEL Nieuws- en Advertentieblad voor West Z.-Vlaanderen AdVL'ru'""L's 7 ct-p- '1L'"- WERKKRACHTEN. RELLETJES IN TERNEUZEN. Nederlandsche Volksbeweging, No. 23. Maandag 18 Juni 1945 le Jaargang Drukker-Uitgever: Fa. Smoor de Hulster Boulevard 120 - Breskens Prijs per kwartaal f 1,25 Franco per post f 1,40 Weekblad onder Redactie v. d. Werkgroep Wederopbouw West Z.-VI., Hoofd-Redacteur de heer A. Hoolhorst, Oude Haven 8, Oostburg Het onkruid groeit buitengewoon goed, de vruchten blijven achter, werk lieden om alles in orde te maken zijn niet voldoende aanwezig, men houdt zijn hart vast. Er zijn echter mogelijk heden. Zoo werd ons medegedeeld, dat er een preparaat is, dat over het land gestrooid, het onkruid aantast en de vruchten ongestoord laat. De geno men proeven schijnen voldaan te heb ben. Het is te hopen, dat er spoedig meer bekendheid aan dit toovermiddel gegeven wordt. De gedetineerden uit het kamp te Sluis worden in de landbouw tewerk gesteld. Blijkens ingezonden stukken, die wij ontvingen, hebben sommige goede vaderlanders bezwaar tegen deze tewerkstelling, zij willen geen diensten van n.s.b.ers. Wij meenen, dat de in zenders van die ingezonden slukken de zaak niet goed bekijken. De gedetineer den mogen niet werken, ze m o e t e n Stel U voor, dat deze dames en heeren hun dagen in luie ledigheid mochten doorbrengen! Daar zou, en zeer terecht, geweldige critiek op komen. Wij geven toe, dat het niet prettig is, zulke arbeids krachten in dienst te hebben, maar er is tegenwoordig zoo veel onprettigs. Daar moeten we nu eenmaal doorheen. Vele van onze mannen hebben zoo lang en onder zulke trieste omstandigheden voor de moffen moeten werken, dat het nu heusch wel goed is, dat die moffen- vriendjes voor ons aanpakken. En hard! Een andere mogelijkheid leveren de duitsche krijgsgevangenen. Als wij wel ingelicht z jn, tracht men deze lui hier te krijgen. De huisvesting is een moei lijkheid, maar wij hebben goede moed, dat er een oplossing komt. En nu we ten wij wel, dat het niet gezellig is, weer die zonen van het herrenvolk te moeten zien, vooral niet als ze met meelij opwekkende gezichten rondloo- pen, luide verkondigend, dat ze eigen lijk nooit geweten hebben, wie Hitier was, maar toch moeten ze helpen onze oogst te doen slagen. Er is al honger genoeg geleden door toedoen van de moffen. En tenslotte nog de vrijwillige hulp van de burgers. De organisatie daar van is al aan de gang en als het noo- dig is, zullen binnenkort heel wat burgers een handje toesteken. Gedu rende de oorlog hebben de meeste boeren flink geholpen, niemand heeft hier gebrek hoeven te lijden Dat is niet overal in ons land zoo geweest, op veel plaatsen is er haat jegens de boeren. Maar wij, in ons gezegend hoekje van Nederland kennen deze haat niet, de verstandhouding is bepaald goed. Laten de burgers nu eens flink aanpakken voor de boeren, per slot van rekening dient men er zijn land mee. De komende winter zal op voed- selgebied nog heel moeilijk zijn. Laat West Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen zeg gen: Wij hebben gedaan wat wij konden! H. In Terneuzen is de ontevredenheid, vermoedelijk over de zuivering, tot een uitbarsting gekomen in de vorm van ernstige relletjes, waarbij stevige klap pen vielen en heel wat werd vernield. Wij kunnen begrijpen, dat er onte vredenheid heerscht. Als het inderdaad waar is, dat de leider van een arbeids bureau, die heel veel jonge menschen naar Duitschland joeg, in gulden vrij heid rondliep, dan begrijpt iedereen, dat terugkeerende slachtoffers van zulke misplaatste dienstijver hun nekharen overeind voelen gaan. Toch willen wij weer met klem waar schuwen tegen gebeurtenissen als in Terneuzen. In de eerste plaats is er altijd gevaar, dat onschuldigen mede slachtoffer worden, zooals de mare chaussee, die bij een rel in Philippine het leven liet. Bovendien is het zonde, dat zoo'n heele inboedel verloren gaat, vooral nu er zooveel menschen totaal zonder zitten. Dan is het optreden van eenige Canadeezen beter. Zij gingen naar Duitschland en wisten, dat een jong arts zich niet kon inrichten, door dat hij niets kon koopen. Na hun ge slaagde aanval kwamen de Canadeezen terug en hadden hun tanks voor ver huiswagen ingericht; ze hadden de heele inboedel van een moffendokter netjes opgeladen en zetten die voor den Ne- derlandschen dokter neer. Niets was kapot geslagen! Wie misstanden ziet, wie echte grie ven heeft moet er riiet zelf op slaan, maar als nuchter Nederlander die grie ven uiten. Wij weten wel, dat men dan vaak met een kluitje in het riet ge stuurd wordt, oftewel van het kastje naar de muur. Maar in de meeste plaatsen van ons gewest is een Werk groep voor de Wederopbouw. Laat men dan daar eens gaan praten, de Werkgroep brengt uw klacht verder en al verschillende grieven zijn langs die weg uit de weg geruimd. Bij deze wijze van optreden blijven de meubels heel, zonder dat het moffenvrindje kans zal hebben z'n welgedane body neer te vleien in zijn met zwart- of duitsch geld verkregen luie stoel en dan zullen wij later geen spijt hoeven te hebben, dat onschuldige menschen getroffen werden. Laten wij kalm en nuchter blijven, echt Nederiandsch, dan komen we, waar wij wezen willen. Wij willen niet boffen, maar gevonden worden ze, de vrindjes van de moffen. H. In een te Goes gehouden bijeenkomst is een voorloopig bestuur van de afd. Zeeland van de Nederlandsche Volks beweging gevormd, bestaande uit de heeren P. J. Bouman te Middelburg, A van Uxem te Goes, H. B. Bouman te Goes, M. de Vink te Middelburg, L. J. Verhagen te Vlissingen, L. F. du Bois te Terneuzen. Het voorloopig secretariaat is geves tigd Zonnebloemstraat 37 te Goes. De „oproep" tot gemeenschappelijke arbeid aan de noodzakelijke radicale vernieuwing van ons volksleven aan alle Nederlanders, zal namens Zeeland mede worden onderteekend, door de heeren Ds. F. Oort te Retranchement, J. T. Buma te Zuidzande, A. Hoolhorst te Oostburg, Dr. J. A. de Bas te Sas van Gent, M. Dieleman te Axel, Ds. P. L. D. J. van Oeveren te Axel, H. de Feijter te Axel, P. J. Bom te Co- lijnsplaat, F. van Sabben te Vlissingen, J. de Reij te Middelburg, Ds. Aalbers te Rilland-Bath. Een uitvoerig program zal dezer dagen verschijnen. Aanvragen hiervoor en aanmeldingen als lid kun nen worden geadresseerd aan het voor- loopige secret. Zonnebloemstr. 37, Goes.

De Schakel | 1945 | | pagina 1